Sunteți pe pagina 1din 22

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„CRIZANTEMA”
2
Profesor Învățământ Preșcolar:

DATA: 20.11.2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL - TG-
JIU,JUD.GORJ
PROF. ÎNV. PREŞCOLAR:
NIVELUL II: Grupa Mare
TEMA DE STUDIU ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,, Toamnă darnică ”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,, Coronița toamnei ”
TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Crizantema”
TIPUL DE ACTIVITATE: Formare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, individual, pe grupuri
ACTIVITĂȚI DE ĂNVĂȚARE:
ADP: ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ (salutul, prezenţa, noutatea zilei, activitatea de grup);
A.L.A:
JOC DE MASĂ: ,,Crizantema” - puzzle
CONSTRUCŢII: ,,Vaze pentru crizanteme”
ARTĂ: ,,Crizantema”- colorare în contur

A.D.E:
,, CRIZANTEMA ”
D.L.C – DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE:
,, Crizantema ”-memorizare
D.O.S – ACTIVITATE PRACTICĂ:
,,Crizantema” – aplicație

A.L.A:
JOC DE MIȘCARE: „Cine adună mai multe crizanteme,câștigă!”

D.L.C – DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE

MIJLOC DE REALIZARE: memorizare


SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea și dezvoltarea unei exprimări orale corecte fonetic,lexical
și gramatical

3
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
- să audieze cu atenție poezia și să rețină versurile și ideile acesteia;
- să recite corect și cât mai clar, expresiv, poezia, respectând intonația, ritmul și pauzele;
- să rețină cuvinte și expresii noi: “rară” , “diafană” ; ,,volane”, ,, îmbrăcată ca o stea”;
- să formeze propoziții cu noile cuvinte;
- să reţină titlul poeziei;
- să recite în grup și individual.
b) Afective:
- să manifeste încredere în forţele proprii pe parcursul activităţii;

- să participle cu plăcere și interes la activitate.

c) Psihomotorii:
- să adopte o poziție corectă pe scăunele;
- să se deplaseze în sala de grupă respectând instrucţiunile.

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, demonstraţia, explicaţia, exercițiul, brainstorming-ul;


MATERIAL DIDACTIC : crizantemă naturală , silueta crizantemei din polistiren , plic
conținând poezia, plic conţinând cuvintele necunoscute, culegere de poezii, recompense.

D.O.S – ACTIVITATE PRACTICĂ

MIJLOC DE REALIZARE: Aplicație


SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea deprinderilor tehnice de lipire şi cultivarea spiritului de observaţie, a
sensibilităţii artistice, stimularea imaginaţiei creatoare şi a acurateţii în executarea lucrării.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) Cognitive:
- să identifice corect materialele puse la dispoziţie;
- să urmărească explicaţiile date privind tehnica de lipire;
- sa respecte etapele logice în realizarea temei propuse;

4
- să analizeze critic şi autocritic lucrările proprii şi ale altor colegi;
- să verbalizeze acţiunile întreprinse folosind un limbaj adecvat;
- să păstreze ordinea şi curăţenia la locul de muncă pe tot parcursul activităţii.

b) Afective
- să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii;
- să manifeste stabilitate şi perseverență în activitate;
- să manifeste interes şi plăcere pentru activitate;

c) Psihomotorii
- să utilizeze corect instrumentele de lucru;
- să adopte o poziţie corectă a corpului față de suprafața de lucru pe tot parcursul
activităţii;
- să execute corect exerciţiile de încălzire a muşchilor mici ai mâinii.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: observaţia, conversaţia, explicaţia, problematizarea, demonstraţia,
exerciţiul, turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC: scrisoarea de la Zâna Toamnă, cutia cu surprize ,crizanteme în stare


naturală, în ghivece și în vaze , crizanteme decupate colorate, cizantemă din polistiren, ecusoane
cu crizanteme, coronițe din crizanteme, pălărie,cordon colorat în culorile toamnei,coș cu frunze
și flori de toamnă, panou, tablă magnetică, lipici, siluete decupate, flori, frunze,codițe,
șervețele,tăvițe, culori, fișe de colorat , calendarul naturii, piese de construcție, puzzle cu
cizanteme, C.D-player, C.D cu muzică de fundal, recompense.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual şi pe grupe;

FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: formativ – continuă prin observarea


comportamentului copiilor, prin analiza acţiunilor şi a răspunsurilor,
evaluare orală, aprecieri verbale.

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

DURATA: O zi

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru Învățământul Preșcolar (3-6/7 ani), M.Ed.C.T. 2008


- Liliana Ezechil, Mihaela Păiși, Laborator preșcolar – ghid metodologic, Editura V&I Integral,
București, 2002;
- Ministerul Educației şi Cercetării, Programa Activităţilor Instructiv- Educative în Grădiniţa de
Copii, Ediţia a II-a revizuită, Bucureşti, 2005
- Petre, Maria, Petricica, Maria, Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii,
manual pentru liceele pedagogice de educatoare, Editura didactică şi pedagogică, Bucureşti.

5
- Flueraş, Vasile, Teoria şi practica învăţării prin cooperare, Editura Casa Cărții de Ştiinţă, Cluj-
Napoca, 2007.

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă
Urmând indicaţiile educatoarei, copiii se aşează în semicerc pe scăunele pentru a se putea
realiza contactul vizual spontan cu fiecare dintre membrii grupului şi cu educatoarea.

1.ADP:

Salutul – prima etapă a ,,Întâlnirii de dimineaţă’’. Copiii stau în semicerc împreună cu


educatoarea pentru a se saluta reciproc.
Toti copiii au venit,
În semicerc să ne adunăm
Cu totii să ne salutăm
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa, copii!
- Bună dimineaţa, doamna educatoare!”

Prezenţa:
,,După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine n-a venit?"
Educatoarea va striga catalogul, iar copiii vor răspunde prin prezent sau absent.

Calendarul naturii:
,,Ziua,luna,anul,
Anotimpul ni-l arată.
Deci calendarul naturii,
Să-l completăm îndată!”
Vom vorbi despre anotimpul în care suntem, despre cum este vremea, despre luna, ziua şi
data săptămânii şi de asemenea, despre anul în care ne aflăm completând Calendarul naturii.

Împărtăşirea cu ceilalţi
Cum te simţi azi? (împărtăşirea emoţilor)

6
Activitatea de grup
Aspecte specifice anotimpului toamna

Noutatea zilei
Doamna educatoare le povestește copiilor că, în drum spre grădiniță s-a întâlnit cu
poștașul, care i-a dat o cutie mare și un buchet de crizanteme.

Educatoarea deschide cutia, găsește în ea o scrisoare și multe surprize de la Zâna Toamnă.


Ea citește scrisoarea al cărei conţinut îi familiarizează pe copii cu activităţile care se vor
desfăşura pe tot parcursul zilei.
Dragi copii ,
Am fost mai devreme la grădinița voastră, dar nu v-am găsit. Am văzut ce frumoasă este
sala voastră de grupă. Știu că sunteți copii cuminți și tare isteți și de aceea aș vrea să mă ajutați
să vin cât mai repede la voi.
Ce ziceți? Dacă veți rezolva sarcinile de astăzi, veți fi cuminți, veți răspunde la întrebări
frumos și o veți asculta pe doamna educatoare, la sfârșitul programului veți primi multe surprize!
Sunt sigură ca veți reuși! Dar, atenție!!! Surprizele vor fi primite numai de copiii ascultători.

Vă mulțumesc și vă urez mult succes!


Zâna Toamnă

MESAJUL ZILEI: ,, Să iubim florile de toamnă! ”


Tema zilei: ,, Crizantema ” œ
Momentul de mişcare:
Înainte să ne apucăm de lucru, le sugerez copiilor să facem puţină gimnastică, pentru
înviorare pentru a fi pregătiţi pentru sarcinile de la centre.
Toţi copiii se ridică, formează un cerc şi se interpretează cântecul „Bat din palme”,
executând mişcările specifice.
Bat din palme

Bat din palme clap, clap, clap


Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim (bis)
Și spre centre noi pornim. (bis)

Se trece apoi la observarea sălii de grupă şi a centrelor de interes pregătite. Se prezintă


copiilor cerinţele de la fiecare centru, iar apoi aceştia îşi aleg centrul la care vor să lucreze.

7
2. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

JOC DE MASĂ : ,,Crizantema” - puzzle

La acest centru copiii vor trebui să aleagă piesele de puzzle potrivite pentru a reda
crizantema întreagă.
Obiective operaţionale:
- să denumească părțile componente ale crizantemei;
- să aleagă piesele potrivite;
- să participe cu interes la activitate;
- să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii şi să manifeste stabilitate şi perseverenţă în
activitate.
Mijloc de realizare: puzzle
Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Material didactic: piese de puzzle care alcătuiesc crizantema

CONSTRUCŢII: ,,Vaze pentru crizanteme”

La acest centru copiii vor trebui să construiască cu ajutorul pieselor lego,,biscuiți”, vaze
pentru crizanteme
Obiective operaţionale:
- să construiască cu ajutorul pieselor lego,,biscuiți”; vaze pentru crizanteme după modelul dat;
- să realizeze sarcina de lucru respectând tema dată;
- să relaţioneze cu colegii;
- să participe activ, venind cu idei şi propuneri pentru realizarea sarcinii.
Mijloc de realizare: construcții
Metode și procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Material didactic: piese lego ,,biscuiți”

ARTĂ: ,,Crizantema”- colorare în contur

La acest centru copiii vor trebui să coloreze crizantema.


Obiective operaţionale:
- Să denumească materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie ;
- Să realizeze lucrările utilizând tehnica colorării în conturul dat;
- Să aplice corect culoarea într-un singur sens pe suprafaţa dată, respectând indicaţiile primite;
- Să folosească culorile potrivite în redarea codiței ,frunzelor și a florii;
- Să participe cu interes la activitate;
- Să-şi dezvolte încrederea în forţele proprii şi să manifeste stabilitate şi perseverenţă în
activitate;
Mijloc de realizare: colorare în contur
Metode si procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul.
Material didactic: diferite imagini cu crizanteme, culori.

8
3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE
Li se va reaminti copiilor de scrisoarea trimisă de Zâna Toamnă, de titlul ACTIVITĂȚII
INTEGRATE „CRIZANTEMA ” dar şi de activităţile pe domenii experienţiale desfăşurate în
cadrul acesteia.
1. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE: ,, Crizantema ”-memorizare

2. DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE - Activitate practică : ,,Crizantema” – aplicație

După memorizarea poeziei ,,Crizantema” și jocul :,, Continuă versul!” din cadrul
aceleiași activități, copiii vor descoperi pe măsuţe materialele necesare realizării activității
practice. Aceștia vor avea de lipit pe fișele individuale elementele necesare realizării
crizantemei: siluete decupate : codiță, frunze și floare , personajul principal din poezia noastră.
Pentru a realiza o lucrare eficientă se vor executa cu copiii exerciţii de încălzirea
muşchilor mici ai mâinii:
Palmele:
Lovim palmele ușor,
Un-doi-trei,
Lovim palmele cu spor ,
Un-doi-trei,
Închid pumnii şi-i desfac,
Un- doi-trei,
Degetelor le fac pe plac,
Un-doi-trei,
La pian acum,
Un-doi-trei,
Și cu spor acum lucrăm,
Un-doi-trei.
Le voi da indicaţii cu privire la modul de realizare a lucrărilor , vor lipi, pe rând,
fiecare element, lăsând la alegerea copiilor modul de folosire a materialelor puse la dispoziție
pentru realizarea unor lucrări originale, urmând a evalua modul în care au lucrat colegii dar şi
aprecierea propriei lucrări.
4 .ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

9
Joc de mișcare: ,,Cine culege mai multe crizanteme, câștigă!”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri şi activităţi didactice liber-alese


MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Destinderea copiilor printr-o formă instructivă şi reconfortantă, dezvoltarea atenţiei şi a
sociabilităţii.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să răspundă motric la o sarcină dată;
O2- să manifeste spirit de echipă, atitudini de cooperare, spirit de competiţie şi fair-play;
O3- să respecte regulile jocului
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:
- jocul, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia.
MATERIALE DIDACTICE: panou,crizanteme decupate pentru cele două echipe: roșii și
galbene, ecusoane pentru membrii ambelor echipe reprezentând culoarea din care face parte,
crizanteme mov decupate, coșulețe, coronițe din crizanteme decupate, pălărie, coș cu flori
frunze,curea cu fâșii de pânză colorate în culorile toamnei: maro,portocaliu,galben.
FORME DE ORGANIZARE: individual , pe echipe
FORME DE EVALUARE : continuă şi finală.
SARCINA DIDACTICĂ:

Membrii celor două echipe : Echipa Crizantemelor Roșii și Echipa Crizantemelor Galbene
la semnalul educatoarei ,vor trebui să adune într-un coșuleț crizanteme mov.

REGULILE JOCULUI: Se așează scăunelele pe două rânduri față în față .Copiii vor primi
ecusoane colorate fiind împărțiți în două echipe: Echipa crizantemelor roșii și Echipa
crizantemelor galbene.În mijlocul lor vor fi așezate crizanteme decupate, mov .Voi desemna câte
un membru de la fiecare echipă să adune crizantemele mov într-un coșuleț .Ambii membri vor
porni în același timp, la semnalul meu, să culeagă crizantemele, fiind încurajați de colegi pe tot
parcursul jocului..După adunarea crizantemelor vom număra câte siluete au fost adunate în
fiecare coș. Echipa care a strâns mai multe crizanteme va fi desemnată câștigătoare și va primi o
floricică zâmbitoare pe panou în dreptul echipei sale. Jocul se va repeta de două-trei ori până
când o echipă va câștiga.Ambele echipe vor fi aplaudate și felicitate.

ELEMENTE DE JOC: mişcarea, competiţia, aplauze, încurajarea.


Activitatea zilnică se va încheia cu surpriza oferită de Zâna Toamnă :copiii vor primi
coronițe confecționate din crizanteme decupate,iar doamna educatoare va primi o pălărie în
culorile toamnei, cu o curea de care sunt prinse fâșii de material colorat, în culorile toamnei:
maro, galben, portocaliu, verde deschis de care se vor prinde copiii , un coș cu flori și frunze de
toamnă și împreună vor cânta cântecul:,, A venit pe dealuri, toamna!”și vor executa diferite
mișcări sugerate de textul cântecului.Astfel, d-na educatoare îi anunță că Zâna Toamnă era chiar
dânsa și pentru că au răspuns frumos,au fost cuminți și au participat la activitate vor primi o
crizantemă surpriză, cu însemnul:,,Felicitări!”

10
DEMERS DIDACTIC
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

EVENIMENTUL STRATEGIILE DIDACTICE


DIDACTIC CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode şi Mijloace Forme de (Instrumente
procedee didactice organizare și indicatori)

Copiii vor sta pe scăunele


1. SALUTUL așezate în semicerc şi vor
saluta colegul din dreapta
spunând:
-”Bună dimineaţa, crizantemă,
Raisa!”
-„Bună dimineața, crizantemă,
Rebeca !”
,,După ce ne-am adunat Conversația Catalogul Individual Observarea
2. PREZENȚA Şi frumos ne-am salutat euristică atenţiei
Colegii ne-am întâlnit copiilor
Oare cine n-a venit?"
Voi striga catalogul, iar copiii
vor răspunde prin prezent sau
absent
Voi completa calendarul
3.CALENDARUL naturii cu ajutorul copiilor și Conversația Calendarul Stimulare
NATURII vom aminti data , ziua, luna, euristică naturii Frontal verbală
anul , anotimpul în care suntem
și vom purta o scurtă convorbire
despre vremea de afară.

Le voi povesti copiilor Conversaţia


4. NOUTATEA că, în drum spre gradiniță m-am
ZILEI întâlnit cu poștașul, care mi-a
dat o cutie mare și un buchet de
crizanteme.

11
Voi deschide cutia și în ea
găsesc o scrisoare și multe Observaţia
surprize de la Zâna Toamnă. Cutia cu
Citesc scrisoarea cu al cărei surprize
conţinut îi familiarizez pe copii
cu activităţile pe care le vom
desfăşura pe tot parcursul zilei.
Dragi copii ,
Am fost mai devreme la
grădinița voastră, dar nu v-am
găsit. Am văzut ce frumoasă
este sala voastră de grupă. Știu
că sunteți copii cuminți și tare Frontal
isteți și de aceea aș vrea să mă
ajutați să vin cât mai repede la
Scrisoarea
voi. Ce ziceți?
de la Zâna
Dacă veți rezolva sarcinile Toamnă
de astăzi, veți fi cuminți,veți Explicaţia
răspunde la întrebări frumos și o
veți asculta pe doamna
educatoare , la sfârșitul Observarea
programului veți primi multe atenţiei
surprize !!! Sunt sigură ca veți Conversația copiilor
reuși! Dar, atenție!!!Surprizele
vor fi primite numai de copiii
ascultători.
Vă mulțumesc și vă urez
mult succes!
Zâna Toamnă

Voi face o scurtă analiză a


4. ÎNCHEIEREA activităţii copiilor după care Conversația Observarea
ACTIVITĂȚII vom realiza tranziţia către atenţiei
centrele de interes. copiilor
Înainte să ne apucăm de
lucru, le sugerez copiilor să
facem puţină gimnastică, pentru
înviorare pentru a fi pregătiţi
pentru sarcinile de la centre-
Tranziția.
Toţi copiii se ridică,
formează un cerc şi se
interpretează cântecul „Bat din

12
palme”, executând mişcările Frontal
specifice. Exercițiul
Bat din palme
Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap
Ne-nvârtim, ne răsucim (bis)
Și spre centre noi pornim. (bis)
Se trece apoi la observarea
sălii de grupă şi a centrelor de
interes pregătite.

DEMERS DIDACTIC
ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE

EVENIMENTUL STRATEGIILE DIDACTICE


DIDACTIC CONȚINUTUL EVALUARE
ȘTIINȚIFIC Metode şi Mijloace Forme de (Instrumente
procedee didactice organizare și indicatori)

Voi pregăti sala de grupă Surpriza Frontal


1.MOMENTUL pentru activitate prin
ORGANIZATORIC aranjarea materialele pe
centre, acestea fiind acoperite
sub formă de surpriză.
Voi descoperi fiecare Observaţia Frontal Observarea
2. CAPTAREA sector de activitate ,voi Conversaţia atenţiei
ATENȚIEI ȘI prezenta materialele și Explicaţia Cele trei copiilor
REACTUALIZAREA sarcinile pe care fiecare copil sectoare
CUNOȘTINȚELOR le are de realizat în cadrul personalizate
DOBÂNDITE
sectorului ales și vom purta o
ANTERIOR
discuție despre florile de
toamnă.

3. ANUNTAREA Anunţ scopul activităţilor Observarea


TEMEI, A de astăzi, obiectivele pe care Conversaţia comportamen
SCOPULUI ȘI A le avem de realizat în cadrul Explicaţia Frontal telor copiilor
OBIECTIVELOR sectoarelor şi temele Observaţia
PROPUSE activităţii din fiecare sector.
Voi prezenta sectoarele de Observarea
4. PREZENTAREA activitate, materialele, Explicaţia atenţiei
OPTIMĂ A sarcinile pe care fiecare copil copiilor
CONȚINUTULUI le are de realizat în cadrul Conversaţia
sectorului ale Voi sugera
copiilor că toate temele din
cadrul centrelor vor avea
legătură cu tema
zilei: ,,Crizantema”.

13
Fiecare copil îşi alege
sectorul în cadrul căruia
doreşte să lucreze.
Joc de masă: ,,Crizantema” -
5. OBȚINEREA puzzle Explicaţia Piese de
PERFORMANȚEI La acest centru copiii Exercițiul puzzle cu Individual
ȘI REALIZAREA vor trebui să aleagă piesele crizantema
FEEDBACK-ULUI de puzzle potrivite pentru a
reda crizantema întreagă

Construcţii: ,, Vaze pentru Demonstraţia


crizanteme”

La acest centru copiii vor


trebui să construiască cu Conversaţia Piese lego Individual Evaluarea
ajutorul pieselor euristică ,,biscuiți” modului de
lego,,biscuiți”, vaze pentru lucru
crizanteme Explicația Fișe desen
Artă: ,,Crizantema”- colorare Culori
în contur
La acest centru copiii
vor trebui să coloreze
crizantema în contur în cadrul
unei fișe.
Voi oferi indicaţii generale
şi individuale preşcolarilor şi
voi urmări modul în care
lucrează. Îi voi ajuta pe cei
care întâmpină dificultăţi în
realizarea sarcinii de lucru.

Voi aprecia activitatea Analiza


6. ÎNCHEIEREA copiilor de la fiecare centru Conversaţia Frontal comportamen
ACTIVITĂȚII şi comportamentul adoptat în telor copiilor
timpul realizării sarcinilor de
lucru și asupra modului de
executare a temelor propuse.

14
DEMERS DIDACTIC
DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE + DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC Metode şi Mijloace Forme de (Instrumente
procedee didactice organizare și indicatori)

Voi asigura condiţii Observarea


1. MOMENTUL optime pentru desfăşurarea comportamen-
ORGANIZATORIC activităţii: tului copiilor
-aerisirea sălii de grupă;
-amenajarea spaţiului
educational;
-aranjarea scăunelelor în
semicerc
-pregătirea materialului
didactic.
O voi realiza prin Se observă
2. CAPTAREA deschiderea plicului adus de Conversaţia Plicul de la comportamen-
ATENŢIEI Zâna Toamnă și a unui euristică Zâna Frontal tul şi atenţia
buchet de crizanteme,în care Explicaţia Toamnă de care dau
ne roagă să învățăm poezia dovadă copiii.
din plic care este chiar Buchet de
despre una dintre crizanteme
crizantemele primite în
buchet.
Voi întreba copiii în ce Conversaţia Crizantema Individual Aprecieri
3.REACTUALIZAREA anotimp suntem și care sunt din verbale
CUNOȘTINȚELOR florile de toamnă,oprindu-ne polistiren
asupra unei crizanteme
speciale realizate din
polistiren.
Astăzi copii vă voi spune
4. ANUNŢAREA o poezie despre o floare Conversația Se observă

15
TEMEI ŞI A foarte frumoasă din Frontal comportamen-
OBIECTIVELOR anotimpul toamna care se tul şi atenţia
numește:,,Crizantema”și pe copiilor.
care ne-a adus-o Zâna
Toamnă în plic.
Le voi spune că trebuie să
fie atenţi la versurile
poeziei , să reţină titlul ei și Explicaţia
versurile, să o recite frumos,
clar, expresiv pentru a putea
primi surprizele pregătite de
Zâna Toamnă, iar după
memorizare vom realiza,
Activitatea practică:
,,Crizantema”- aplicație în
cadrul Domeniului Om și
Societate
● Recitarea model
5. DIRIJAREA Voi recita odată model
ÎNVĂŢĂRII poezia, respectând semnele Conversația
de punctuație, intonația, euristică Crizantema
gestica, mimica din
corespunzătoare sugerată de polistiren Frontal
versurile poeziei.

CRIZANTEMA

Crizantema floare rară,


Cu petale diafane, Panou
A-nflorit și floarea toată,
Și-a-mbrăcat-o în volane.

Dar văzând-o așa frumoasă,


Observarea
Și-mbrăcată ca o stea,
comportamen-
Vântul a venit, a luat-o,
tului copiilor
Și-a pornit în dans cu ea!
și analiza
răspunsurilor
Le voi explica cuvintele Explicaţia
necunoscute: “rară” ,
“diafană” ,,volane”, ,,
îmbrăcată ca o stea”
Voi mai recita o dată poezia,
clar, cu o mimică și gestică
adecvată, observând reacțiile
copiilor.

16
● Familiarizarea copiilor cu
conținutul poeziei
Prin intermediul Brainstor-
brainstormin-gului, copiii fac ming-ul Crizantemă
Aprecieri
referiri la perceperea textului naturală
verbale
poeziei. galbenă

-,,Despre ce floare este vorba Conversația


în poezia noastră?”
- ,,De ce este o floare rară? ”
- ,,De ce i se spune că era
îmbrăcată ca o stea?”,, Ce
culoare avea?”
-,,Cine a luat-o la dans?”

6. FIXAREA ●Învățarea poeziei de către


CONȚINUTULUI copii Conversaţia
POEZIEI Voi învăța poezia cu copiii euristică
pe fragmente.Vom repeta
Explicația
prima unitate, apoi vom trece
la următoarea, care va fi
repetată împreună cu prima,
pentru fixarea în memorie a
fragmentelor logice în
succesiunea lor firească.
Fragmentele poeziei vor fi
reproduse individual, în
grupuri mici şi frontal.
În final, poezia este
recitată integral de 1 – 2
copii . Voi aminti titlul
poeziei și cuvintele noi cu
care vom alcătui propoziții
simple. Conversaţia
Imaginea Individual Se apreciază
Vom realiza un mini concurs euristică
crizantemei recitarea
de recitare a poeziei și vom poeziei de
continua cu jocul: ,,Continuă către copii.
versul!”

17
Copiii se vor aşeza la
7. OBȚINEREA măsuţe unde vor găsi siluete Conversaţia Se apreciază
PERFORMANȚEI decupate şi coli colorate. euristică răspunsurile
a) Intuirea materialelor copiilor
Copiii descoperă şi
intuiesc materialele de lucru Problematiza
aflate pe măsuţă : rea Coală Individual
coală colorată colorată
albastru deschis albastru
deschis
codiță Codiță
frunze Frunze
flori de crizantemă Flori de
decupate crizantemă
lipici. Lipici
șervețele Șervețele

b)Instructajul şi demonstraţia
Voi prezenta copiilor
modelul realizat. Voi
explica şi demonstra
preşcolarilor tehnica, modul
de lucru folosite pentru a
realiza tema propusă.
c)Exerciții pentru încălzirea Imaginea
mușchilor mici ai mâinii crizantemei
Înainte de a trece la model
executarea lucrării, voi cere
copiilor să exerseze câteva
exerciţii de încălzire a
muşchilor mici ai mâinii:
morişca, foarfeca, închiderea
şi deschiderea pumnilor,
cântatul la pian etc.
d)Desfăşurarea propriu-zisă a
activităţii Individual Observarea
Voi oferi indicaţii modului de
generale şi individuale lucru
preşcolarilor. Aceştia vor lipi
pe fond muzical, utilizând
tehnica demonstrată. Voi
urmări modul în care
lucrează şi îi voi ajuta pe cei
care întâmpină dificultăţi în
realizarea temei.
Prin metoda turul galeriei, Conversaţia Crizantema Frontal Observarea

18
8.EVALUAREA trei-patru copii vor examina Explicaţia Individual comportament
ACTIVITĂȚII lucrările unor colegi şi îşi vor ului copiilor şi
exprima opiniile cu privire la Turul galeriei Panou analiza
modul în care au fost Observaţia pentru răspunsurilor
realizate. expoziție Analiza
Toate lucrările vor fi expuse acţiunilor
la expoziția din holul Aprecierile
grădiniței, pentru a fi verbale
apreciate și de către părinții
copiilor.
Se fac aprecieri generale Se apreciază
9. ÎNCHEIEREA şi individuale asupra atenţia,
ACTIVITĂŢII desfăşurării activităţii şi comportamen-
asupra comportamentului tul şi
copiilor pe parcursul răspunsurile
activităţii. Copiii ies din sala copiilor.
de grupă cântând cântecul: Frontal

„Bate vântul frunzele” Conversaţia

Bate vântul frunzele,


Se-nvârtesc moriştile,
Rândunica pe sus zboară,
Iar eu trag zmeul de sfoară.

Mama la plăcinte face,


Bunicuța lână toarce
Tata trage la rindea,
Iar eu bat din palme-așa.

Moşul taie lemnele,


Eu adun surcelele
O fetiţă dă la pui,
Iar eu în copac mă sui.

19
DEMERS DIDACTIC
,,CINE CULEGE MAI MULTE CRIZANTEME,CÂȘTIGĂ!”- Joc de mișcare

EVENIMENTUL CONŢINUTUL STRATEGIILE DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC ŞTIINŢIFIC
Metode şi Mijloace Forme de (Instrumente
procedee didactice organizare și indicatori)

Voi aerisi sala de grupă.


1.ORGANIZAREA Voi amenaja spaţiul
ACTIVITĂŢII educaţional prin formarea a
două rânduri de scăunele,
față în față.
Voi pregăti materialele
didactice necesare
desfăşurării jocului.
Se observă
2.ANUNŢAREA Astăzi vom juca Explicaţia Frontal comporta-
TEMEI Jocul de mișcare: ,,Cine mentul şi
culege mai multe atenţia de
crizanteme, câștigă!” care dau
dovadă
copiii.
Se așează scăunelele pe
3.EXPLICAREA două rânduri față în față. Sub formă Observarea
JOCULUI Copiii vor primi ecusoane Demonstraţia Ecusoane cu de cerc modului de
colorate fiind împărțiți în Explicaţia crizanteme desfăşurare a
două echipe: Echipa Observaţia roșii și jocului şi a
crizantemelor roșii și galbene Individual atenţiei
Echipa crizantemelor pentru cele copiilor.
galbene.În mijlocul lor vor două echipe
fi așezate crizanteme Siluete de
decupate, mov .Voi crizanteme
desemna câte un membru de mov
la fiecare echipă să adune Coșulețe
crizantemele mov într-un

20
coșuleț .Ambii membri vor
porni în același timp, la
semnalul meu, să culeagă
crizantemele,fiind încurajați
de colegi pe tot parcursul
jocului..După adunarea
crizantemelor vom număra
câte siluete au fost adunate
în fiecare coș. Echipa care a
strâns mai multe crizanteme
va fi desemnată câștigătoare
și va primi o floricică
zâmbitoare pe panou în
dreptul echipei sale.
Jocul se va desfăşura mai Panou Individual Aprecierea
4.DESFĂŞURAREA întâi de probă pentru Exerciţiul pentru verbală
JOCULUI înțelegerea lui , conform Competiția punctaj
explicaţiilor date. Jocul se
va repeta de două-trei ori
până când o echipă va
câștiga.
Ambele echipe vor fi
5.ÎNCHEIEREA aplaudate și felicitate. Aprecierea
ACTIVITĂŢII Activitatea zilnică se va verbală
încheia cu surpriza oferită
de Zâna Toamnă :copiii vor Observaţia
primi coronițe confecționate Coronițe
din crizanteme decupate,iar confecționat
doamna educatoare va primi Frontal
e din
o pălărie în culorile crizanteme
toamnei,cu o curea de care Demonstraţia decupate
sunt prinse fâșii de material
colorat în culorile toamnei: Explicaţia
maro,galben,portocaliu,verd
e deschis de care se vor Pălărie și
prinde copiii , un coș cu curea în
flori și frunze de toamnă și culorile
împreună vor cânta toamnei
cântecul:,,A venit pe
dealuri,toamna!”și vor Exercițiul Coș cu
executa diferite mișcări frunze și
sugerate de textul flori
cântecului.Astfel,d-na
educatoare îi anunță că
Zâna Toamnă era chiar
dânsa și pentru că au

21
răspuns frumos,au fost
cuminți și au participat la
activitate vor primi o
crizantemă surpriză ,cu
însemnul:,,Felicitări!”

22

S-ar putea să vă placă și