Sunteți pe pagina 1din 25

PROIECT DIDACTIC

ALA 1 – ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

DATA : 06.04.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Tehnologic Roșia-Jiu,Fărcășești

STRUCTURA : Grădinița cu Program Normal Valea cu Apă

GRUPA: Combinată “Ursuleții”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR : Ursu Adelina-Cosmina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ? ,,

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: ,,Hristos a înviat ! ,,

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ,,Vin sărbătorile Pascale ! ,,

TEMA ACTIVITĂȚII : ,,Se apropie Paștele ! ,,

TIPUL ACTIVITĂȚII : predare,consolidare.


CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese – ALA

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate pe centre: -Joc de masă :

- sortare de jetoane ,, Oul colorat în coșul potrivit l-am adăugat! ,,

- puzzle ,,Oul ,,

- Artă : lipire ,,Puișor din forme geometrice ,,


- Bibliotecă : exerciții grafice ,,Broșura mea de Paște,,

SCOPUL ACTIVITĂȚII : -cunoașterea și stimularea interesului pentru respectarea tradițiilor și obiceiurilor de Paște

OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârșitul activității,copiii vor fi capabili să :

Cognitive :

-să rezolve corect sarcina propusă.

-să reconstituie imagini cu ajutorul pieselor puzzle.

-să sorteze jetoanele în funcție de culoarea acestora,așezându-le în coșul potrivit.

-să descrie materialele ce urmează să fie folosite în cadrul activității.

-să lipească părțile componente ale puișorului respectându-le locul de amplasare.

-să traseze semne grafice corect în ceea ce privește mărimea,spațierea,direcția de la stânga la dreapta ,de sus in josul paginii.

Afective :
- să participe cu interes , într-o atmosferă destinsă,la activitățile liber alese.

-să se bucure de reușita activității.

-să analizeze lucrarea personal in spirit civic și autocritic în funcție de criteriile enunțate de educatoare.

Psihomotorii :

-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității.

-să manipuleze ușor materialele puse la dispoziție.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee :Conversația ,explicația,munca independentă ,observația, demonstrația, exercițiul, expunerea, Turul
galeriei.

Mijloace și materiale didactice : fișe cu puișor,elementele componente ale puișorului pentru lipire,plicuri,lipici, ,,Broșura
mea de Paște ,, .creioane, fișe cu coșuri colorate,jetoane cu ouă colorate, ouă-puzzle.

Formă de realizare : pe grupuri

Evaluare: continuă ( prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza acțiunilor și a răspunsurilor,prin corectarea
imediată a greșelilor ,stimularea verbal și aplauzele ) și finală ( prin aprecieri directe, analiza lucrărilor).

Loc de desfășurare : sala de clasă


Durată : 30 de minute

Material bibliografic :

- ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar ,,3-6/7ani, MECT,2008 .

-,, Curriculum pentru educația timpurie 2019 ,,

-,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum ul pentru educație
timpurie . ,,

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimente Conținuturileînvățării Strategiididactice Evaluare

didactice Metode Mijloace


didactice didactice

1.Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Conversația Mobilierul Observarea


organizatoric activităţii în bune condiţii: grupei comportamentului
copiilor
- Aerisirea sălii de grupă.

- Aranjarea mobilierului şi a materialului didactic;

2.Captarea Se realizează salutul de dimineață,prezența și Conversația Materiale Aprecierea


atenției calendarul naturii ,accentuând schimbările ce au specifice răspunsurilor
avut loc în mediul înconjurător în ultima Explicația fiecărui preșcolarilor.
perioadă.După salutul de dimineață voi iniția cu centru.
copiii o discuție despre obiceiurile și tradițiile de
Calendarul
Paște,sărbătoare care se apropie cu pași repezi.
naturii.

3.Anunțarea După ce copiii își exprimă ideile ne îndreptăm Conversația Observarea


teme iși a atenția către centre pentru intuirea materialului și comportamentului
Explicația -fișe cu
obiectivelor a sarcinilor de lucru : şi a atenţiei
puișor,elemen
copiilor.
-Bibliotecă - exerciții grafice ,,Broșura mea de tele
Paște,, componente
ale puișorului
-Artă –lipire ,,Puișorul ,,
pentru
-Joc de masă -,,Oul,,- puzzle lipire,plicuri,li
pici, ,,Broșura
-,, Oul colorat în coșul potrivit l-am mea de
adăugat!,, -sortare jetoane Paște ,, .creio
ane, fișe cu
coșuri
colorate,jetoa
ne cu ouă
colorate, ouă-
puzzle.

4.Dirijarea Ii solicit pe copii în alegerea centrelor pentru ca Conversația Aprecierea modului


învățării activitatea să poată începe.Se vor executa exerciții de executare a
Explicația fișe cu
de încălzire a mușchilor mici ai mâinii: tehnicilor de lucru.
puișor,elemen
Demonstrația
,, -Mișcăm degețelele,închidem și deschidem tele
pumnii,scuturăm mâinile. ,, componente
ale puișorului
Apoi se va trece la realizarea sarcinilor de lucru.
pentru
Copiii ascultă indicațiile și își aleg materialele de
lipire,plicuri,li
lucru pentru realizarea temei:
pici, ,,Broșura
-Bibliotecă - exerciții grafice ,,Broșura mea de mea de
Paște,, Paște ,, .creio
ane, fișe cu
-Artă –lipire ,,Puișorul ,, coșuri
-Joc de masă -,,Oul,,- puzzle colorate,jetoa
ne cu ouă
-,, Oul colorat în coșul potrivit l-am colorate, ouă-
adăugat!,, -sortare jetoane puzzle.
Pentru fiecare sector se explică din nou sarcinile
de lucru.

Se urmărește finalizarea temei și executarea


corectă.

Voi urmări îndeaproape activitatea copiilor pe


centrele de interes și voi acorda sprijin, dacă și ori
de câte ori va fi nevoie.

Voi stimula gândirea creativă a copiilor,


încurajându-le activitatea prin aprecieri și
întrebări problematice.

5.Evaluarea Se vor analiza pe rând cele trei sectoare și Conversația Analizarea și


activității lucrările realizate de către copii vor fi expuse. aprecierea
lucrărilor

Autoevaluarea

6. Incheierea Se vor face aprecieri individuale și generale


activității pentru fiecare sector în parte asupra modului în
Conversația Aprecierea verbală
care preșcolarii și-au dus la capăt sarcinile de
lucru.
PROIECT DIDACTIC

ADE-ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE-DLC

DATA : 06.04.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Tehnologic Roșia-Jiu,Fărcășești

STRUCTURA : Grădinița cu Program Normal Valea cu Apă

GRUPA: Combinată “Ursuleții”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR : Ursu Adelina-Cosmina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ? ,,

TEMA PROIECTULUI TEMATIC : ,,Hristos a înviat ! ,,

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ,,Vin sărbătorile Pascale ! ,,

TEMA ACTIVITĂȚII : ,,Povestea Iepurașului de Paște! ,,

TIPUL ACTIVITĂȚII : predare,consolidare.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale.


MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei.

SCOPUL ACTIVITĂȚII :

-cunoașterea și stimularea interesului pentru respectarea tradițiilor și obiceiurilor de Paște.

-dezvoltarea capacității de a asculta o poveste,de a transpune semnificații prin limbajul specific vârstei.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârșitul activității,copiii vor fi capabili să :

Cognitive :

-să rețină titlul poveștii.

-să urmărească linia poveștii concomitent cu prezentarea planșelor.

-să rețină ideile principale desprinse din textul audiat.

-să redea,pe scurt,conținutul poveștii pe baza imaginilor în succesiunea desfășurării evenimentelor.

-să exprime verbal semnificația sărbătorii Paștelui și a unor simboluri.

-să se exprime corect din punct de vedere gramatical,folosind un limbaj adecvat.

-să răspundă corect la întrebări pe baza poveștii.

Afective :
- să exprime trăiri afective proprii specifice activității.

-să solicite răspuns din partea educatoarei atunci când are neclarități.

Psihomotorii :

-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității.

-să aplaude răspunsurile corecte.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee :povestirea,conversația ,explicația,

Mijloace și materiale didactice :costum de iepuraș,coș cu materialele necesare activității actuale și următoarei
activități,planșe reprezentând momentele principale ale poveștii,panou,bolduri.

Formă de realizare : frontal.

Evaluare: formativ- continuă ( prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza acțiunilor și a răspunsurilor),
evaluare orală.

Loc de desfășurare : sala de clasă

Durată : 35 de minute
Material bibliografic :

- ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar ,,3-6/7ani, MECT,2008 .

-,, Curriculum pentru educația timpurie 2019 ,,

-,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum ul pentru educație
timpurie . ,,

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimente Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare

didactice Metode Mijloace


didactice didactice

1.Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Conversația Mobilierul Observarea


organizatoric activităţii în bune condiţii: grupei comportamentului
copiilor
- Aerisirea sălii de grupă.

- Aranjarea mobilierului şi a materialului didactic;

2.Captarea Captarea atenției se realizează cu ajutorul unei Conversația Costum de Observarea


fetițe din clasa l care intră in sala de grupă iepuraș,coș cu sistematică a
atenției
costumată în iepuraș.Fetița joacă rolul Iepurașului materiale,plan comportamentului
de Paște care a venit la grădinită să le aducă celor șe copiilor
mici materialele necesare activităților de astăzi și reprezentând
o recompensă pe care o vor primi copiii la final. momentele
Iepurașul de Paște poartă o mică discuție cu principale ale
preșcolarii,lasă in clasă coșulețul cu materialele si poveștii.
recompensele și pleacă către alte gradinițe cu
copii cuminți.

3.Anunțarea Copiii vor fi anunțați titlul poveștii ,,Povestea Conversația


temei și a Iepurașului de Paște ,, și faptul că trebuie să fie
Explicația
obiectivelor foarte atenți așa cum i-a rugat iepurașul de Paște.

4.Reactualiza Le voi adresa copiilor câteva întrebări: Conversația


rea
,,-În ce anotimp suntem acum? Observarea
cunoștințelor
sistematică a
-Ce sărbători care se desfășoară în anotimpul
comportamentului
primăvara cunoașteti?
copiilor
-Ce sărbătoare mare se apropie?

-Care este semnificația Paștelui?

-Cum se pregătesc oamenii de Paște? Dar copiii?

-Ce obiceiuri și tradiții de Paște cunoașteți?,,


Continuă
5.Desfășura- Voi citi copiilor conținutul poveștii în mod Conversația Planșe model Continuă
intonat,expresiv,interpretând rolul fiecărui
rea activității Povestirea Panou
personaj.
Evaluarea
După fiecare idee principală din poveste voi afișa
corectitudinii
câte o planșă. Înainte de reluarea lecturii voi face Explicația
răspunsurilor
scurte predicții orale cu privire la acțiunea
poveștii.Pe parcurs le voi explica preșcolarilor
cuvintele noi.

6.Obținerea Pentru fixarea cunoștințelor ,solicit copiii să Conversația Planșe model Continuă
performanței precizeze titlul poveștii,să redea ideile principale
Explicația
și să așeze imaginile în ordinea desfășurării
acțiunii din poveste.

7. Evaluarea Vom încheia activitatea evaluând activitatea Aprecieri verbale.


și încheierea copiilor prin aprecieri individuale și colective.
activității

PROIECT DIDACTIC
ADE-ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE-DEC

DATA : 06.04.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Tehnologic Roșia-Jiu,Fărcășești

STRUCTURA : Grădinița cu Program Normal Valea cu Apă

GRUPA: Combinată “Ursuleții”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR : Ursu Adelina-Cosmina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ? ,,

TEMA PROIECTULUI TEMATIC : ,,Hristos a înviat! ,,

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ,,Vin sărbătorile Pascale !,,

TEMA ACTIVITĂȚII : ,, Ouă de Paște ,,

TIPUL ACTIVITĂȚII : verificarea și consolidarea de cunoștințe,priceperi și deprinderi.

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități pe domenii experiențiale-Domeniul Estetic și Creativ

MIJLOC DE REALIZARE: -pictură


SCOPUL ACTIVITĂȚII :

-cunoașterea și stimularea interesului pentru respectarea tradițiilor și obiceiurilor de Paște.

-formarea și consolidarea unor abilități aristico-plastice specifice nivelului de dezvoltare motrică.

-dezvoltarea imaginației creatoare,a sensibilității și a gustului estetic.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârșitul activității,copiii vor fi capabili să :

Cognitive :

-să descrie materialele ce urmează să fie folosite în cadrul activității.

-să compună în mod original și personal spațiul plastic ,utilizând materialele și tehnica indicate.

-să picteze ouăle din lemn folosind culorile guașă,respectând cerințele educatoarei.

-să folosească elemente de limbaj plastic.

Afective :

- să participe cu interes la activitate.

-să se bucure de reușita activității.

-să analizeze lucrările personale și ale colegilor din grupă in spirit civic și autocritic în funcție de criteriile enunțate de
educatoare.

Psihomotorii :
-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității.

-să execute corect exercițiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.

-să manipuleze ușor materialele puse la dispoziție.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee :Conversația ,explicația,munca independentă ,observația, demonstrația, exercițiul, expunerea, Turul
galeriei.

Mijloace și materiale didactice : ouă din lemn,suport pentru ouă,culori guașă,pensule,pahare pentru pictură,planșete pentru
culori,șervețele,fișe cu imagini de Paște.

Formă de realizare : frontală.

Evaluare: continuă ( prin observarea comportamentului copiilor,prin analiza acțiunilor și a răspunsurilor,prin corectarea
imediată a greșelilor ,stimularea verbală și aplauzele ) și finală ( prin aprecieri directe, analiza lucrărilor).

Loc de desfășurare : sala de clasă

Durată : 35 de minute

Material bibliografic :
- ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar ,,3-6/7ani, MECT,2008 .

-,, Curriculum pentru educația timpurie 2019 ,,

-,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum ul pentru educație
timpurie . ,,

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimente Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare

didactice Metode Mijloace


didactice didactice

1.Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Conversația Mobilierul Observarea


organizatoric activităţii în bune condiţii: grupei comportamentului
copiilor
- Aerisirea sălii de grupă.

- Aranjarea mobilierului şi a materialului didactic;

2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin descoperirea și Conversația Observarea


atenției intuirea materialelor didactice aduse anterior de capacității de
către Iepurașul de Paște: coșul cu ouă din lemn și concentrare a
suporturile acestora. copiilor și a
interesului pentru
activitate

3. Enunțarea Voi prezenta copiilor tema activității de astăzi și Conversația Continuă


temei și a anume : ,,Ouă de Paște ,, . Le voi adresa copiilor
Expunerea
obiectivelor câteva întrebări referitoare la sărbătoarea care se
apropie.

4.Dirijarea După anunțarea temei vom executa câteva Conversația ouă din Continuă
învățării exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii. lemn,suport
Explicația
Le voi împărți copiilor materialele necesare pentru
activității,le voi explica modul de lucru ,le voi Demonstrația ouă,culori
expune modelul și voi face o demonstrație pentru guașă,pensule
întelegerea optimă a sarcinilor activității. ,pahare pentru
pictură,planșe
Le voi spune copiilor ,,Spor la lucru ! ,, și vom
te pentru
începe activitatea. Voi da indicații individuale și Observarea
culori,șervețel
colective ,dacă va fi cazul.Voi trece pe la fiecare comportamentului
e,fișe cu
copil în parte pentru a-i oferi indicații și pentru a-l copiilor
imagini de
încuraja în realizarea temei propuse.
Paște.

5. Obținerea Cu ajutorul copiilor voi analiza lucrările. Acestea Turul galeriei Observarea
performanței vor fi așezate pe o măsuță pentru a putea fi văzute capacității de
Conversația
și evaluarea de toți copiii. Prin metoda Turul galeriei se analiză si
lucrărilor realizează evaluarea lucrărilor. verbalizare

6. Încheierea La finalul activității îi felicit pe copii pentru Conversația Recompense Aprecieri verbale
activității activitatea desfășurată și le împart recompensele
aduse de Iepurașul de Paște.
PROIECT DIDACTIC

ALA 2-ACTIVITĂȚI LIBER ALESE

DATA : 06.04.2022

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Liceul Tehnologic Roșia-Jiu,Fărcășești

STRUCTURA : Grădinița cu Program Normal Valea cu Apă

GRUPA: Combinată “Ursuleții”

PROF.ÎNV.PREȘCOLAR : Ursu Adelina-Cosmina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim ? ,,

TEMA PROIECTULUI TEMATIC : ,,Hristos a înviat! ,,

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ : ,,Vin sărbătorile Pascale !,,

TEMA ACTIVITĂȚII : ,, Vânătoarea de ouă ,,

TIPUL ACTIVITĂȚII :consolidare .

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități liber alese


MIJLOC DE REALIZARE: -joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII :

-dezvoltarea deprinderilor motrice de bază,a atenției si crearea unei atmosfere de bună dispoziție,destindere și relaxare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE : La sfârșitul activității,copiii vor fi capabili să :

Cognitive :

-să perceapă reperele spațio-temporale

-să respecte regulile jocului

-să gasească oul roșu pentru a respecta sarcina jocului

Afective :

- să participe conștient la activitate.

-să se integreze activ și afectiv în activitate.

Psihomotorii :

-să adopte o poziție corectă a corpului pe tot parcursul activității.

-să alerge in direcțiile indicate de către educatoare pentru a găsi oul.


STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: explicația,conversația,jocul,exercițiul,observația,demonstrația.

Mijloace și materiale didactice : coșulețe decorate ,ouă roșii.

Formă de realizare : individual,frontală.

Evaluare: continuă

Loc de desfășurare : terenul sportiv din curtea școlii.

Durată : 20 de minute

Material bibliografic :

- ,,Curriculum pentru învățământul preșcolar ,,3-6/7ani, MECT,2008 .

-,, Curriculum pentru educația timpurie 2019 ,,

-,,Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum ul pentru educație
timpurie . ,,
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimente Conținuturile învățării Strategii didactice Evaluare

didactice Metode Mijloace


didactice didactice

1.Moment Se creează condiţiile necesare desfăşurării Conversația Coșulețe Observarea


organizatoric activităţii în bune condiţii: decorate comportamentului
copiilor
-pregătirea materialului didactic pentru jocul de Ouă roșii
mișcare.

2. Captarea Captarea atenției se va realiza prin prezentarea Conversația Observarea


atenției materialelor didactice necesare activității. capacității de
Observația
concentrare a
copiilor și a
interesului pentru
activitate

3. Enunțarea Ii voi anunța pe copii că astăzi,după toate Conversația Aprecieri verbale


temei și a activitățile desfășurate,ne vom juca împreună un asupra
Explicația
obiectivelor joc care se numște ,,Vânătoarea de ouă,,. comportamentului
copiilor

4.Dirijarea ,,Vânătoarea de ouă,, Conversația Coșulețe


învățării și decorate
Le voi explica preșcolarilor regulile jocului de
onținerea astăzi : Toți copiii primesc în mână câte un Ouă roșii
performanței coșuleț. Ii voi ruga pe copii să se grupeze in două
rânduri . Vom ieși împreună pe terenul sportiv din
curtea școlii. Regula jocului este următoarea:
fiecare copil trebuie să meargă pe teren,păstrând
rândul. De îndată ce ajung pe terenul
sportiv,copiii aleargă spre diferite direcții,la Explicația
indicațiile mele, și își caută/,,vânează,, fiecare
câte un ou roșu ascuns anterior in diferite colțuri Aprecierea
ale terenului. corectitudinii
executării jocului
După ce și-au ,, vânat ,, câte un ou și l-au
așezat in coș,copiii se întorc în rând și își așteaptă
colegii.

Jocul de probă : Vom desfăşura împreună un joc


de probă (pentru a vedea dacă şi-au însuşit
regulile).
Demontrația
Acolo unde va fi necesar voi da explicaţii
suplimentare şi le voi reaminti regulile jocului.

Voi urmări buna desfăşurare a jocului şi Aprecierea


respectarea regulilor. corectitudinii
executării jocului
5. Încheierea La finalul activității copiii vor fi apreciați și Conversația Aprecieri
activității felicitați pentru modul în care au participat la individuale și
acest joc . colective asupra
desfășurării
activității.

S-ar putea să vă placă și