Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA:
PROPUNĂTOR:
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ: Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?
TEMA SĂPTĂMÂNII: Vin Sărbătorile Pascale!
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul Om şi Societate
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII: „Coșuri cu ouă de Paște”
MIJLOC DE REALIZARE: lipire
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderilor tehnice însușite anterior; Dezvoltarea simțului estetic și a imaginației creatoare.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să denumească materialele puse la dispoziție;
O2: Să utilizeze corect instrumentele de lucru și materialele puse la dispoziție pentru realizarea temei date;
O3: respecte etapele de lucru, executand o lucrare estetica;
O4: Să realizeze lucrări originale, manifestând creativitate în executarea modelelor;
O5: Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea propie şi faţă de lucrările celorlalti.
STRATEGII DIDACTICE:
➢ Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observarea, exerciţiul, demonstraţia, turul galeriei
➢ Materiale didactice: hârtie colorată, lipici, hârtie creponată, imagini decupate (floare, iepure, inimă, cerc, fluture, fundiță)
➢ Forma de organizare: frontal, individual
RESURSE: - umane: preșcolarii, educatoarea;
- temporale: 20-25 minute.
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
➢ Gurlui, Ileana, Andreescu, Livia, Activități integrate în grădiniță Ghid metodic, Editura Carminis, Pitești, 2010.
➢ Glava, Adina, Pocol, Maria, Tătaru, Lolica-Lenuța, Educație timpurie ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preșcolar, Editura
Paralela 45, 2009.
➢ Metodica predării activităţilor manuale în grădiniţa de copii, E.D. P Bucureşti,1986.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Nr Secvenţele Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
crt activităţiii Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Crearea condiţiilor optime pentru buna Conversaţia Frontal Evaluez
organizatoric desfăşurare a activităţii: deprinderea
- aerisirea sălii; preșcolarilor
- aşezarea adecvată a mobilierului; de a se
-pregătirea materialului didactic necesar; organiza în
-intrarea ordonată a copiilor în sala de liniște și de a
grupă. asculta.
2. Captarea Se realizează prin câteva intrebări referitoare Conversaţia Frontal Capacitatea
atenției la sărbătoarea pe care o așteaptă toți preșcolarilor
creștinii: de a răspunde
- Ce sărbătoare așteptăm cu toții? (Sf. Paști) corect la
- Ce fac oamenii de Paști? (merg la biserică, întrebări.
sărbătoresc în familie)
- Cum se salută oamenii de Paști? (Hristos a
Înviat!)

3
- Cum ne pregătim pentru Sfintele Paști?
(vopsim ouă, facem cozonaci, facem pască)
- Copiii pe cine așteaptă? (pe Iepurașul de
Paște care le aduce cadouri)
3. Anunţarea temei Copiii, astăzi vom confecţiona coșuri cu Conversația Frontal Deprinderea de
şi a obiectivelor ouă pentru Zâna Primăvară pe care i le va Explicaţia a fi atenţi la
duce Iepurașul de Paște. explicaţii şi de
Coșulețele realizate vor fi cadourile noastre a recepta
pentru zâna cea bună. obiectivele
Pentru a confecţiona aceste coșuri cu ouă Conversaţia activităţii.
trebuie să lucraţi corect şi îngrijit respectând
etapele de lucru și instrucţiunile primite.
4. Dirijarea a)Intuirea materialelor Observarea Ouă din Pe grupuri Capacitatea
învățării Cer copiilor să identifice şi să denumească carton copiilor de a
materialele distribuite pe măsuţele lor.Voi colorat , denumi
realiza instructajul tehnic. flori, fluturi, materialele
- Ce aveţi voi în boluri? iepure, existente.
cercuri,
inimioare,
lipici

4
b)Prezentarea şi analiza lucrării model Observarea
Pentru ca preşcolarii să înţeleagă mai bine Conversaţia Lucrările Frontal
procedeul de lucru, vom observa mai întâi model
elementele materialului demonstrativ şi
lucrarea model.
Capacitatea de
c)Explicarea şi demonstrarea modului de atenţie a
lucru copiilor.
Voi explica şi demonstra pe înţelesul Exercițiul,
copiilor etapele de lucru: Demonstraţia
Etape de lucru: Explicaţia
1. Lipim pe oul din carton
decorațiunile.
2. Lipim fundița în partea de sus a Planşe cu Frontal
oului. etapele de
3. Lipim oul decorat în coșul pentru lucru
zână. Capacitatea
Pentru a mă asigura că preşcolarii au Demonstraţia copiilor de a
reţinut etapele de lucru, voi chema 1-2 copii Explicaţia Individual enumera
care au fost atenţi la explicaţii, pentru a le etapele de
reaminti. lucru.

5
d)Exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai
mâinii
Înainte de a trece la lucru vom face câteva
exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinii: Exerciţiul
• afară bate vântul: preşcolarii leagănă Deprinderea de
mâinile în aer a executa
• afara picură: preşcolarii lovesc uşor corect
cu degetele pe măsuţă exerciţiile de
• afară plouă: preşcolarii lovesc mai încălzire a
repede cu degeţelele pe măsuţă Frontal muşchilor mici
• afară tună: preşcolarii lovesc cu ai mâinii.
pumnii pe măsuţă
• afară iese soarele: preşcolarii ridică
mainile în sus scuturând degetele.
5. Obţinerea Voi da semnalul de începere a lucrului. Voi Abilitatea de a
performanţei supraveghea modul în care copiii realizează Frontal executa corect
lucrările, iar dacă va fi nevoie voi interveni Exerciţiul şi îngrijit
cu explicaţii individuale. Voi încuraja pe cei lucrarea,
mai puţini abili şi voi urmări ca toţi copii să- Individual respectând
şi ducă munca la bun sfârşit. Când

6
majoritatea copiilor au terminat, voi da etapele de
preavizul şi apoi semnalul de încetare a lucru.
lucrului.
6. Asigurarea Copiii vor expune lucrarile la panou, și după Frontal Deprinderea de
retenţiei şi o analiza a acestora vor argumenta ce Individual a aprecia
transferului lucrare le place și de ce. Criteriile pe baza Conversaţia Pe grupuri valoarea unei
cărora se va face analiza lucrărilor sunt: Turul galeriei lucrări.
- finalizarea temei propuse;
-evidenţierea elementelor de originalitate;
- acurateţea lucrării.
7. Încheierea a)Fixarea temei Conversaţia Stimulente Frontal Aprecieri
activităţii - Ce am realizat noi astăzi? Individual generale și
- Ce materiale am utilizat? individuale
b) Voi face aprecieri asupra modului în care asupra modului
au lucrat copii şi a felului în care s-au în care copiii
comportat în activitate. Copiii vor primi au răspuns și
stimulente. s-au comportat
la activitate

S-ar putea să vă placă și