Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data: 04.IV.2014
Unitatea de învăţămţnt:G.P.N Potopinu (Dobrosloveni-Olt)
Grupa mare
Educatoare: Tereacă Constanţa
Tema anuala de studiu: “Cu ce si cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema proiectului: “Ne pregătim pentru Paşti”
Tema activităţii: “Surprizele iepuraşului”
Tipul activităţii: verificare de cunoştinţe
Mijloc de realizare:Activitate integrată ADP+ALA I+ADE(DS+DEC)+ALA II

SCOP: Verificarea cunoştinţelor şi deprinderilor matematice de utilizare a numerelor în


concentrul 1-10; consolidarea deprinderilor si priceperilor specifice picturii.

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE

I.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ-ADP

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: “Vine, vine iepuraşul”


RUTINE:”Sunt curat ca iepuraşul”-deprinderi de igiena personală
TRANZIŢII: ‘’Iepuraş dragalaş’’, “Rândul iute să-l formăm”,’’Suntem mititei/ Suntem
voinicei/ Iepuraşul asteptăm / Si ne bucurăm’’, ‘’Doamne, Doamne ceresc tată’’.

II.JOCURI SI ACTIVITĂŢI LIBER ALESE-ALA 1


Construcţii: ''Căsuţa iepuraşului'
Ştiinţă: Labirint “Ajută iepuraşul să ajungă la coşul cu ouă”
Biblioteca: ''Decorăm ouă''-semne grafice

III.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE-ADE

DŞ: Activitate matematică -“Surprizele iepuraşului”-joc didactic


DEC: Educaţie plastică-''Coşul cu ouă de Paşti''-pictură

IV.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE-ALA II

Joc de mişcare: “Cursa iepuraşilor”


1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
ADP: - să salute educatoarea şi colegii ;
- să fixeze data calendarului şi fenomenul meteo caracteristic zilei;
- să participe activ la activităţile zilnice de autoservire, ordine, disciplină şi igienă.
ALA1: Biblioteca:''Decoram oua''
-sa realizeze, dupa model, o lucrare care sa contina semnele grafice invatate;
-sa-si coordoneze miscarile pentru scrierea corecta a elementelor grafice.
Stiinta: Labirint “Ajuta iepurasul sa ajunga la cosul cu oua”: -sa gaseasca drumul corect
de la iepuras la cosul cu oua;

Constructii: -sa construiasca prin alaturare, imbinare, suprapunere , piesele trusei


Lego, in scopul realizarii temei;

- sa colaboreze cu colegii in realizarea temei propuse.


ADE:DS –Activitate matematica
- sa numere corect crescator si descrescator in limitele 1-10;
-sa rezolve probleme ilustrate alegand operatia corecta (adunare, scadere)
-sa utilizeze corect numeralul cardinal si ordinal;
-sa stabileasca vecinii unui numar dat;
DEC- sa realizeze compozitii originale prin aplicarea tehnicilor de lucru invatate specifice
picturii, respectand anumite criterii ( acuratetea lucrarii, respectarea temei si a culorilor,
aspectul estetic).
ALA2: Joc de miscare: “Cursa iepurasilor”
-sa execute corect miscarile propuse ;
- sa participe activ si sa isi aduca contributia la reusita echipei;
-sa dea dovada de fair-play in intrecerile sportive.

ELEMENTE DE JOC: manuirea materialului, surpriza, intrecerea, aplauzele, miscarea


REGULILE JOCULUI : Copiii vor fi impartiti in doua grupe (oua galbene si rosii). La
recitativul ''Oul se rostogoleste si la ….... se opreste'', copilul indicat cu bagheta magica vine la
masuta si alege din cosulet un ou .Educatoarea va citi sarcina, iar copilul impreuna cu echipa
rezolva cerinta.Pentru fiecare raspuns correct, echipa va primi un punct (ou). Castiga echipa cu
cele mai multe oua adunate in cosulet.
SARCINA DIDACTICĂ: alcatuirea de grupe dupa criteriul dat(forma, culoare), aflarea
vecinilor unui numar,numeralul cardinal si ordinal, raportarea numarului la cantitate si invers,
rezolvarea de probleme de adunare si scadere cu 1-2 unitati.

2
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, observarea
spontana si dirijata, Mana oarba, Invatarea prin cooperare, Turul galeriei.
MATERIAL DIDACTIC: scrisoare, cos, fise cu labirint, creioane colorate, medalioane cu
oua galbene si rosii, plicuri cu sarcini, panouri pentru probe, jetoane cu cifre ,oua si iepurasi ,
cosulete, acuarele, fise de lucru,pensule,pahare cu apa,servetele, ou de plastic , polistiren si
lemn, panou punctaj, stimulente( oua de ciocolata).
Forma de organizare: frontal, individual, pe echipe.
Durata: o zi

3
BIBLIOGRAFIE:
Curriculum pentru invatamantul prescolar-prezentare si explicitari. Editura DPH,
Bucuresti,2009
D. Raileanu, D. Cieriu, I. Alecsa, Proiectarea pas cu pas (Indrumator pentru cadrele
didactice din invatamantul prescolar), Editura Diamant-Bucuresti-2011
S.Breben, E.Gongea, G.Ruiu, M.Fulga, Metode interactive de grup- Ghid metodic, Editura
Arves, Pitesti-2002
M.Bocos, L.Carlogea, C.Draghici, Antologie de proiecte tematice pentru activitati integrate,
Editura Diana, Bucuresti-2011
S.M.Cioflica, C.Lazar, E.Ilie, N. Mignea-Guga, G.Berbeceanu, C.Marta-Ziua buna incepe la
“Intalnirea de dimineata”, Editura Tehno-Art, Bucuresti-2009
Revista invatamantului prescolar numar tematic proiectare integrata, Editura Arlequin,
Bucuresti-2009
Revista invatamantului prescolar nr.1-2/2010, Editura Arlequin, Bucuresti-2010
Revista invatamantului prescolar nr.3-4/2010, Editura Arlequin, Bucuresti-2010
w.w.w.didactic.ro

4
SCENARIUL ZILEI

La intrarea in sala de grupa , copiii descopera un cos mare, frumos impachetat. Are loc
intalnirea de grup in cadrul careia se cauta raspuns la intrebarea: “Oare cine a adus cosul si de
ce?”. Se descopera langa acesta un plic, de la Iepurasul de Pasti, cu urmatorul continut:
“Dragi copii, eu, Iepurasul de Pasti voi veni in curand la voi cu multe bucurii. Vreau sa va
gasesc pregatiti pentru a ma intampina si de aceea v-am trimis acest cos in care se afla mai
multe plicuri cu sarcini pentru voi. Pe masura ce veti rezolva sarcinile, veti avea multe surprize
placute si la sfarsit puteti sa v-asteptati la daruri minunate din partea mea.”
Copiii descopera in cos plicuri in forma de ou si un cos mai mic .
Dupa ce au dezlegat misterul cosului, se continua intalnirea de dimineata cu salutul,
prezenta, calendarul naturii, noutatea zilei si activitatea de grup.
Folosind procedeul “Mana oarba”, copiii isi aleg centrul de interes la care vor sa lucreze.
La centrul ''Biblioteca'' vor decora oul cu semene grafice. La “Stiinta”, vor ajuta iepurasul sa
mearga prin labirint si sa ajunga la cosul cu oua, iar la “Constructii” vor avea de construit casuta
iepurasului de Pasti.
Dupa realizarea temelor propuse, se expun toate lucrarile si se realizeaza Turul galeriei.
Tranzitia catre activitatile pe domenii experientiale se realizeaza prin interpretarea
cantecului'' Iepuras dragalas''.
Dupa jocul didactic ''Surprizele iepurasului'',desfasurat in cadrul DLC ,urmeaza activitatea
de educatie plastica, unde copiii vor picta ''Cosul cu oua de Pasti'', apoi au loc rutine si tranzitii
catre jocul de miscare “Cursa iepurasilor”.

5
DESFAŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimente Continut Strategii didactice Evaluare
didactice Metode şi Mijloace Forme de Forme Metode şi Indica-
procedee didactice organizare instrumente tori
Moment Crearea condiţiilor
organiza-toric necesare bunei
desfăşurării a
activităţii: Frontal
●aerisirea sălii de
grupă; Evaluare
●amenajarea globala
spaţiului de Observatia
desfăşurare a
activităţii;
●pregătirea Conversatia
materialului
demontrativ;
●intrarea ordonata a
copiilor în sala de
grupă. Explicaţia
Reactualizarea Intalnirea de Panou cu
cunostintelor dimineata: Intalnirea
-salutul de
-prezenta dimineata
-activitatea de grup Conversatia
-noutatea zilei
Se va purta o scurta
discutie despre
Sarbatoarea Invierii
Domnului-Pastele.
Captarea Se va realiza prin Conversaţia Scrisoarea Observaţia Ascultă cu
atenţiei descoperirea cosului si de la Evaluare atenţie şi interes
citirea scrisorii primite iepuras Frontal globală explicaţii-le
de la Iepurasul de Pasti. Explicaţia Cosul date.

Anunţarea “In curand vom sarba- Înţeleg mesajul


temei si tori Pastele-Invierea Frontal transmis.
enuntarea Domnului Isus Hristos.
obiectivelor Pentru a fi pregatiti de Evaluare
aceasta sarbatoare, ati Explicaţia globală
promis iepurasului ca
veti rezolva sarcinile Observaţia
trimise de el.Activitatea
se numeste: Conversatia
“Surprizele iepurasului”.
Se vor prezenta Repetă denumi-
obiectivele operationale rea activitatii
pe intelesul copiilor.

Le voi prezenta centrele Mana oarba


de activitate deschise in
aceasta zi:
Biblioteca: ''Decoram
oua'' , unde copiii vor Conversatia Fisa de Inteleg si retin
avea ca sarcina sa lucru Lucrul in sarcinile
decoreze oul cu semnele echipa Observarea
grafice invatate; realizarii
Stiinta: ''Ajuta corecte a
iepurasul sa ajunga la sarcinii
cosul cu oua!''- copiii Explicatia Individuala
vor ajuta iepurasul sa
gaseasca drumul corect Asculta cu
spre cosul cu oua; atentie indicatiile
Constructii:''Casuta Lucrul in oferite
iepurasului''-copiii vor Trusa Lego echipa
imbina, suprapune Conversatia
piesele de Lego pentru a Evaluare
realiza casuta practica
iepurasului.
Se vor prezenta
materialele didactice Rezolva sarcinile
pregatite pentru fiecare prin cooperare
centru de interes.Voi
merge la fiecare centru
pentru a le da indicatii
cu privire la ceea ce au Explicatia
de facut.
Copiii isi desfasoara Demonstratia
activitatea colaborand,
exersand deprinderile de
lucru invatate, pentru a
duce la bun sfarsit
sarcina.Pe parcursul Conversatia Evaluare
activitatii, copiii se vor globala
roti la centre. Evaluarea prin
Dupa realizarea temelor produsul realizat
propuse, se expun toate
lucrarile si se realizeaza Turul
Turul galeriei. galeriei
Tranzitie:''Iepuras
,dragalas''

Dirijarea DS-Activitate
invatarii matematica
''Surprizele iepurasului''-
joc didactic
Explicarea si Conversatia
demonstrarea jocului Explicatia
Se explica regulile
jocului:copiii vor fi Demonstratia Pe echipe
impartiti in doua Medalioane
echipe(oua galbene si (oua
oua rosii). Mana oarba galbene si
Copilul atins de bagheta rosii) Asculta
magica a iepurasului va Instructiunile
veni la masuta ,va alege
din cosulet un ou pe care
se afla sarcina de lucru
pe care o rezolva.Fiecare
raspuns corect va fi
aplaudat si recompensat
cu un punct(ou) in Explicatia Cosulete
cosuletul echipei. pentru
Se executa jocul de punctaj
proba si apoi se trece la
executarea jocului
propriu-zis.
Proba I
Formeaza grupe de
acelasi fel (forma,
culoare)
Proba II Panouri cu Apreciaza
Numara ouale din probe raspunsul corect
cosulet si scrie cifra Conversatia
corespunzatoare;
Proba III
Numeralul ordinal
Incercuieste primul, al
treilea, al cincelea ou si Rezolva sarcinile
pe ultimul taie-l cu o corect
linie;
Proba IV Jetoane cu
Imparte ouale din cifre si
cosulet in cele doua iepurasi
farfurii, astfel incat in
fiecare farfurie sa fie
acelasi numar de oua;

Proba V Explicaţia
,,Cauta vecinii “-joc Evaluare
Proba VI Exercitiul orala
“Probleme ilustrate”-
cate trei pentru fiecare Problemati-
echipa. zarea Individual
Se vor numara punctele
acumulate si se va stabili Conversaţia
echipa castigatoare.
Tranzitie: ”Iepuras
dragalas”.

Obtinerea DEC- Educatie plastica


performantei “Cosul cu oua de Pasti’-
pictura Explicaţia Individual
Dupa intuirea
materialului didactic, Fise de lucru
explic copiilor
modalitatea de lucru. Ii Acuarele Observarea
atentionez sa foloseasca realizarii sarcinilor
putina apa si culoare Pensule
pentru a realiza lucrari
cat mai frumoase. Pahare cu apa
Se executa exercitiile de Exercitiul
incalzire a muschilor
mici ai mainii.
Acord sprijin si lamuriri Explicatia
acolo unde este cazul. Aprecierea rezultatelor
Dupa finalizarea
picturilor, cativa copii
vor fi solicitati sa
aprecieze atat propriile
lucrari, cat si pe cele ale
colegilor, tinand cont de
criterii dinainte Turul
stabilite(acuratetea galeriei
lucrarii, respectarea
temei si a culorilor,
aspectul estetic).
Fiecare copil isi face
curat la masuta unde a
lucrat si merge la baie
pentru a se spala pe
manute, pregatindu-se
pentru momentul de
miscare urmator.
Asigurarea ALA II- “Cursa Masti de
feedback- iepurasilor”- joc de iepuras Pe echipe
ului miscare cu caracter Conversatia Linguri si oua
Evaluarea sportive de lemn
performantei Cosulete

Incheierea In incheiere voi face


activitatii aprecieri individuale si
colective asupra modului
de participare la
activitate,
comportamentului Primesc cu bucurie
copiilor pe parcursul surprizele iepurasului
zilei, apoi le voi oferi
ultimele surprise primite
de la iepuras (oua de Oua de
ciocolata). ciocolata

ALA 2-CURSA IEPURASILOR

Tipul activităţii: Consolidare de priceperi şi deprinderi- destindere şi relaxare


Mijloc de realizare : Joc de mişcare cu caracter sportiv
Forma de organizare: pe echipe
Scopul activităţii:
Consolidarea deprinderii copiilor de a alerga , ocolind obstacole, într-o direcţie indicată.
Întărirea sănătăţii şi a organismului.
Dezvoltarea fizică armonioasă.
Consolidarea deprinderilor psiho-motrice.

Obiective operaţionale:
O1- să se comporte civilizat în joc;
O2- să-şi dezvolte calităţi motrice de bază: viteză şi rezistenţă;
O3-să alerge în zig-zag , până la cosulet, apoi sa il ocolească;
O4-să respecte regulile jocului
O5-să participe activ, în spiritul regulilor jocului şi să-şi aducă contribuţia la reuşita echipei.
O6-să respecte semnalul de plecare de pe loc la începutul concursului.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul.

Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul.
Material didactic: linguri de lemn, oua de lemn, 2 cosulete, tabla pentru scor, fluier.

DESFASURAREA ACTIVITATII

Secvenţe didactice Conţinut Strategii didactice Evaluare


Moment Pregătirea sălii de grupă pentru buna desfăşurare a jocului.
organizatoric
Captarea atenţiei Se realizează prin întrebări:
-Ce sunteţi voi astăzi? (iepurasi) Conversaţia
-Vreţi să jucăm astăzi un joc în care voi trebuie să alergaţi
in zig-zag avand in mana cate o lingura cu care tranportati
cate un ou de lemn?
Anunţarea temei şi a Voi anunţa grupa de copii că vor juca un joc cu caracter Explicaţia
obiectivelor sportiv:„Cursa iepurasilor”
Le voi cere să fie atenţi şi ascultători, să execute corect Instructajul verbal
alergarea spre cosulete şi sa transporte oul fara sa il scape Se urmăreşte
din lingura.Cand ajung la cosulet, lasa oul acolo, apoi se Demonstraţia executarea corecta
Dirijarea invatarii intorc respectand alergarea in zig-zag si predau stafeta a exercitiilor:
colegului. alergarea in zig-zag
Copiii se impart in două echipe - iepurasi albi si iepurasi si ocolirea
gri. La semnalul meu, primii copii vor incepe alergarea in Exerciţiul
zig-zag spre cosulete unde vor lasa oul, se vor intoarce
respectand acelasi traseu si vor preda stafeta altui
coleg.Jocul continua pana ce toti copiii realizeaza traseul. Intrecerea
Este castigatoare , echipa a carei membrii vor termina primii
alergarea.
Daca este timp, jocul se repeat.
Incheierea activitatii In incheiere voi face aprecieri individuale si collective
asupra modului de executare a jocului, a alergarii corecte si
a participarii la activitate.
Rutine: “Hai la baie, ne spălăm/ Si acasa sa plecam!’’

S-ar putea să vă placă și