Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROF.ÎNV.PREȘC:
ARION IONELA-SILVIA
23.03.2018.
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
(ADP + ALA1 + ADE (DȘ+DEC) + ALA2)
DATA: 23.03.2018.
GRĂDINIȚA CU P.P. CASUȚA POVEȘTILOR BUZĂU
GRUPA: MICA PRICHINDEII
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Arion Ionela-Silvia
TEMA ANUALĂ: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
SUBTEMA : „Pasari calatoare vin din depărtare”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Barză, barză, hai în cuib!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi;
DURATA: o zi
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea cunoştinţelor despre păsările călătoare şi mediul lor de viaţă și aplicarea
acestora în diferite contexte de lucru, consolidarea priceperilor și deprinderilor de a utiliza
pensula și de a acoperi o suprafată determinată cu pata de culoare.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
REGULILE JOCULUI :
Educatoarea adresează întrebări tuturor copiilor;
Copiii vor răspunde numai atunci cand sunt solicitati;
Răspunsurile corecte se recompensează printr-un stimulant.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, problematizarea,
jocul, turul galeriei.
b) Mijloace didactice: panoul Calendarul naturii, cuiburi pentru berze, siluete
reprezentând berze, berze din polistiren, jetoane reprezentând cifre, plastilină, pensule, acuarele,
pahare cu apa, şerveţele, modelul educatoarei, paie, crenguţe, coşuri, imagini reprezentând păsări
călătoare, cărţi despre păsări, cuiburi de barză, barză din plastic, coş cu ouă, imagini
reprezentănd păsări călătoare, hrana şi mediul lor de viaţă, ecusoane, jucarii de plastic
reprezentând hrana berzelor, .
c) Forme de organizare: pe grupuri, frontal, individual.
BIBLIOGRAFIE:
1. ***.(2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”. Bucureşti;
2. ***Revista învățământului preșcolar (diverse numere);
3. Antonovici, Ş. (2009). „Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese”. Bucureşti, Aramis;
4. Cucos C., Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 1996;
5. Varzari, E. (coord.), (1974). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea vorbirii,
București, Editura didactică și pedagogică.
SCENARIUL ZILEI
Conversaţia
DȘ - activitate matematică
Joc didactic: „Barză, barză, hai in cuib!”
Explicarea regulilor jocului:
Copiii sunt așezați pe scăunele, în semicerc.
Se explică tuturor copiilor regulile jocului: toți copiii vor
Desfășurarea participa la joc, copiii răspund numai atunci când sunt
activității numiti de educatoare, răspunsurile corecte vor fi răsplătite cuiburi
cu aplauze și recompense. explicația Frontal Aprecierea
Executarea jocului de probă: siluete berze conversația răspunsurilor
Un copil va începe jocul și voi urmări dacă au fost înțelese copiilor
regulile. ouă din
Așează sub barza mică (de la centrul tematic) mai putine polistiren
ouă decât am eu în mână. pe echipe
Așează sub barza mare (de la centrul tematic) mai multe jetoane cifre
ouă decât am eu în mână.
Executarea jocului propriu-zis;
Educatoarea urmărește ca jocul didactic să fie executat de
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare
Dimineata a sosit,
Dimineata a sosit,
Cu totii ne adunăm
În semicerc ne-așezăm.
Lebedele
Se desfac ca la o floare.
Mâinile eu le rotesc,
Morișca o învârtesc
Și la lucru eu pornesc!