Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

(A.L.A.1)

Data: 18.01.2023
Grădinița cu Program Prelungit “Licurici”, Galați
Grupa: Mijlocie “Steluțele”
Educatoare: Coca Anca-Ștefania
Tema anuală de studiu: “Cum este, a fost și va fi aici pe Pământ? ”
Tema proiectului: “Prieteni fără grai”
Tema săptămânii: “În ogradă- animale domestice”
Tema zilei: “Micii fermieri”
Categoria de activitate: Jocuri si activități liber alese (A.L.A. 1)
Tema activităților pe arii de stimulare și mijloace de realizare:
1. Artă: „Pisica”- pictură
2. Bibliotecă: “Citire de imagini cu animale domestice”
3. Joc de masă: „În ograda bunicii”- puzzle
Tipul activității: Consolidare și sistematizare de cunoștințe, priceperi si deprinderi
Forma de organizare: individual, pe grupe
Durata: 30 minute
DOMENII DE DEZVOLTARE:
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

A1: Motricitatea fină și motricitatea grosieră în contexte de viață familiare.


1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate.
B3: Conceptul de sine:
3.1. Exersează, cu sprijin, autoaprecierea pozitivă, în diferite situații educaționale.
C.2: Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistența în activități).
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină dificultăți.
C3: Activare și manifestare a potențialului creativ.

1
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Artă: „Pisica”- pictură

a) Cognitive
O1: Să denumească materialele de lucru;
O2: Să descrie ce animal apare în fișa de lucru;
O3: Să picteze animalul domestic pisica.
b) Afective
O4: Să manifeste interes față de activitatea desfășurată;
c) Psihomotrice
O5: Să mânuiască pensula pe foaie fără a depăși conturul.

Joc de masa: “În ograda bunicii?”- puzzle


a) Cognitive
O1: Să îmbine prin alăturare/asamblare piesele de puzzle în vederea realizării temei;
O2: Să descrie în propoziții simple puzzle-ul;
O3: Să colaboreze cu colegii pentru a obține tema propusă;
b) Afective
O4: Să manifeste interes față de activitatea desfășurata;
O5: Să colaboreze cu ceilalți colegi pentru finalizarea lucrării;
c) Psihomotrice
O6: Să mânuiască corect instrumentele de lucru.

Biblioteca: “Citire de imagini cu animale domestice”


a) Cognitive
O1: Să descrie imaginea cu animalele domestice;
O2: Să imite sunetul animalelor domestice;
O3: Să numească un tip de hrană pentru animalele domestice;
b) Afective
O6: Să manifeste interes față de activitatea desfășurată;
c) Psihomotrice
O7: Să mânuiască adecvat instrumentele de lucru.
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode și procedee: explicația, demonstrația, conversația, aprecierea verbală.


b) Mijloace de învățământ: acuarele, imagini cu animale domestice, piese lego, pensule,
borcanele cu apa, fisa de lucru cu animalul domestic-“Pisica”, stimulente.
c) Forme de organizare: frontală, pe echipe, individuală.
d) Metode de evaluare: observarea curenta, aprecierea comportamentului copiilor,
aprecierea lucrărilor copiilor.

2
BIBLIOGRAFIE:

1. “Curriculum pentru educație timpurie (copii de la naștere la 6 ani)”, 2019


2. “Revista Învățământului Preșcolar (1-2/2010)”
3. “Activitatea integrată din grădiniță – ghid pentru cadrele didactice din învățământul
preuniversitar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2008

4. www.didactic.ro

3
Demersul didactic

ETAPELE CONȚINUT INFORMAȚIONAL AL STRATEGIA DIDACTICĂ


ACTIVITĂȚII ACTIVITĂȚII
EVALUARE

Activitatea Activitatea Metode și Materiale Forme de


educatoarei copiilor procedee didactice organizare

1. Moment Asigurarea condițiilor Copiii intră ordonați


optime pentru în sala de grupă.
organizatoric
desfășurare a activității:
-amenajarea sălii de
grupa;
-amenajarea centrelor de
interes;
-pregătirea materialelor
didactice.
Prin intermediul Conversația Frontal Apreciere
2. Reactualizarea întrebărilor se Individual verbală
cunoștințelor reactualizează
cunoștințele referitoare
la ograda bunicilor.
-Ce animale domestice .....cai, vaci, porci,
întâlnim în ograda capre etc.
bunicilor?
-Ce ne oferă animalele
domestice din ograda ...... lapte, blană,
4
bunicilor? carne etc.

3. Captarea atenției Se prezintă materialele Copiii privesc Observația Acuarele Frontal Apreciere
de la fiecare arie de materialele de pe pensule verbală
stimulare. măsuțe. Conversația borcanele cu
-Ce vedeți pe măsuțe? -Pe măsuțe vedem: apă
acuarele, pensule, fișe de lucru
borcanele cu apa, piese Lego
fise de lucru, piese imagini cu
lego, imagini cu animale
animale domestice domestice

4. Anunțarea Se anunța tema și Preșcolarii sunt Expunerea Frontal Apreciere verbală


temelor și a obiectivele fiecărei arii atenți și
obiectivelor de stimulare. recepționează cele
operaționale spuse de educatoare. Conversația
Activități pe centre de
interes:
 Artă: „Pisica”-
pictura
Joc de masă: „În
ograda bunicii”- puzzle
 Biblioteca: „Citire de
imagini cu animalele
domestice”
5. Realizarea Explicarea și Demonstrația Fișă de lucru Frontal Aprecierea
sarcinilor de către demonstrarea modului verbală
copii Explicația Acuarele
de lucru
Exercițiul Pensule Individual
La aria de stimulare
“Artă” fiecare copil va Conversația Borcane cu
trebui să-și aleagă o fișă apă
5
să picteze animalul Instructajul Planșa suport
domestic, pisica. verbal
La aria de stimulare “Joc
Pe grupe
de Masă”, copiii vor
asambla cu piesele de la Copiii sunt atenți și
puzzle, pentru a crea reacționează cele
imaginea cu “Ograda spuse de educatoare. Puzzle
bunicii”
La aria de stimulare Frontal
“Biblioteca” copiii vor
descrie în propoziții
simple ce este Individual
reprezentat în imagini.
Copiii vor fi lăsați să-și
exprime preferințele în
legătura cu aria de
stimulare la care doresc
să-și desfășoare
activitatea/ să lucreze.
Exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai
mâinii:
-spălam mânuțele; Copiii execută
-închidem și deschidem exercițiile de
pumnii; încălzire a mușchilor
-cântam la pian; mici ai mâinii. Frontal
-morișca înainte/înapoi
Realizarea temei de
6
către copii
Se va da semnalul de
începerea lucrului. Se va
atrage atenția că trebuie
să termine lucrările la
timp. Exercițiul Individual

În timp ce copiii Copiii își aleg aria la Conversația Pe echipe


lucrează, se vor oferi care vor să lucreze
explicații suplimentare apoi trec la lucru.
și se va interveni acolo
unde este necesar.
Dacă este cazul se vor Acuarele
corecta greșelile și se pensule
vor nota numele copiilor Conversația borcanele cu
pe lucrări. Se va urmări apă Evaluare
mânuirea corectă a fișe de lucru formative
instrumentelor de lucru piese Lego
continuă
și a materialelor puse la imagini cu
dispoziție; poziția animale
corecta a corpului și de domestice
asemenea respectarea
temei și finalizarea ei.
6. Evaluarea Evaluarea va fi realizata Copiii prezintă Conversația Frontală Aprecierea
performanțelor la sfârșitul activității, cu lucrările și denumesc Exercițiul Individuala verbală
toată grupa de copii, tema fiecărei arii
pentru fiecare arie. Se
face turul ariilor de
stimulare, iar lucrările
deja expuse vor fi

7
prezentate de grupul de
copii căruia le aparțin.
Aceștia vor denumi tema
și tehnica de lucru
utilizată, explicând
întregii grupe ce au
realizat. Obiectivele
operaționale devin
criterii de evaluare.
Copiii vor fi apreciați
pentru modul care s-au
comportat în cadrul
activității, dar și pentru
respectarea regulilor din
cadrul fiecărei arii.

8
ANEXA NR. 1

9
ANEXA NR. 2

10

S-ar putea să vă placă și