Sunteți pe pagina 1din 19

ȘCOALA GIMNAZIALĂ VLAICU VODĂ

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL SF.NICOLAE, BRAILA

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
PENTRU O ZI

Pasari de curte

16.NOIEMBRIE 2023

Prof. înv.preșc.: VOINESCU CLARA


PROGRAMUL ZILEI

GENERICUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE „Povestea puisorului


ingâmfat”
Tip de activitate integrată: ADP+ALA1+ADE+ALA 2
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
a) Întâlnirea de dimineață: „Azi vreau să fiu …”, salutul, prezența, completarea
Calendarului naturii, noutatea zilei.
b) Rutine:
 „Știu să ascult!” ( deprinderea de a vorbi pe rând, de a-i asculta pe ceilalți);
c) Tranziții:
 „Are o babusca” (joc cu text și cânt);
 „Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe);
 „Găinușa cea moțată” (joc cu text și cânt);

2. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 1:


a) Artă: „Gainusa/puisori” – colorare/lipire;
b) Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la cuib” – fisa de lucru;
c) Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE. EDUCAREA LIMBAJULUI:


Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată”
II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:
Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

4. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 2:


Joc de mişcare: „Scaunelele muzicale”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
(ADP + ALA1 + ADE (DLC+DOS) + ALA2)

DATA: 16.11.2023
GRĂDINIȚA CU P.N.SF.NICOLAE
GRUPA: MARE
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. VOINESCU CLARA
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ ?”
TEMA PROIECTULUI: „În ograda bunicii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Păsări de curte”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Puișorul îngămfat”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de noi cunoștințe, formare de
priceperi și deprinderi;
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde ideile principale şi
mesajul educativ. Îmbogăţirea vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii
personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct
de vedere gramatical;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC:
 Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a
înțeles;
 Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității
personale și / sau a relațiilor cu ceilalți și simultan să utilizeze un limbaj oral
corect din punct de vedere gramatical.
DEC:
 Să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice
picturii;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 1

Artă: „Gainusa/puisori” – colorare/lipire;


Sarcina didactică: Asamblarea corectă a materialelor primite în scopul realizării
lucrarii propuse.
Obiective operaţionale:
O 1 – să denumească adecvat materialele primite pentru activitate ( pensule, lipici,
hartie buretată);
O 2 – să lipească corect elementele din care este alcătuită găina;
O 3 – să aprecieze corect atât lucrarea proprie, cât și pe cele ale colegilor.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: pensule, pastă de lipit, hârtie buretată, ochișori;
c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.

 Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la cuib” – fisa de lucru

Sarcina didactică: Identificarea corectă conform indicaţiilor a traseului găină-


mâncare.
Obiective operaţionale:
O 1 – Să îşi stabilească o strategie de rezolvare a fisei de lucru în funcţie de indicaţii;
O 2 – Să coloreze, utilizând culori adecvate imaginile din fișa de lucru.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: fișă de lucru, creioane, creioane colorate.
c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.
 Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

Sarcina didactică: Îmbinarea și suprapunerea adecvată a materialelor primite în


vederea realizării unui adăpost pentru păsări.
Obiective operaţionale:
O 1 – să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese adăposturi pentru
păsări;
O 2 – să colaboreze cu ceilalți colegi de joacă în vederea realizării sarcinii;
O 3 – să explice pentru cine au construit adăpostul.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: cuburi de lemn.
c) Forme de organizare: în grupuri mici.

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE


 Povestea educatoarei: „Puisorul îngămfat”

Obiective operaţionale:
a) Cognitive:
O 1 – să asculte cu atenție povestea spusă de educatoare;
O 2 – să răspundă la întrebările adresate, rostind clar și corect cuvintele;
O 3 – să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O 4 – să numească personajul principal al povestirii, evidențiind calitățile sau
defectele acestuia;
O 5 – să redea conţinutul povestirii, pe baza imaginilor, în succesiunea cronologică a
desfăşurării evenimentelor;
O 6 – să desprindă mesajul povestirii cu ajutorul întrebărilor;
b) Afectiv – atitudinale:
O 1 – să exprime prin cuvinte stări emoționale provocate de întâmplările povestite;
O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;
c) Psihomotorii:
O 1 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,
b) Mijloace didactice: Planse cu momentele importante din poveste, magneți.
c) Forme de organizare: frontal, individual.

II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:


 Pictură: „GĂSCA/RAȚA”

a) Cognitive:
O 1 – să identifice corect materialele și instrumentele aflate pe
O 2 – să respecte ordinea etapelor realizării lucrării;
O 3 – să își autoevalueze lucrarea în funcție de criteriile de evaluare enunțate;
b) Afectiv – atitudinale:
O 1 – să exprime impresii estetice și artistice cu privire la lucrările colegilor;
O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;
c) Psihomotorii:
O 1 – să realizeze corect exerciţiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor.
O 2 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, turul galeriei;
b) Mijloace didactice: coli desen, pensule, acuarele, recipiente cu apă, șervețele;
c) Forme de organizare: frontal, individual.

3. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 2:


Joc de mişcare: „Ștafeta ouălor”

Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii motrice de alergare cu pășire peste


obstacole.
Obiective operaţionale:
O 1 – să respecte spaţiul desemnat pentru desfăşurarea jocului.
O 2 – să execute deprinderile motrice învățate;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, jocul.
b) Mijloace didactice: coș cu ouă, măști, obstacole.
c) Forme de organizare: frontal, pe echipe;
Pentru desfășurarea jocului de mișcare „Ștafeta ouălor” voi aduce un coș cu ouă de la
ferma bunicii. Copii vor fi împărțiți în două echipe, aliniate în coloane și vor primi măști,
reprezentând găini. La capătul traseului pe care vor alerga se află o masă cu ouă.
La semnalul educatoarei de la fiecare grupă va pleca câte un copil care va parcurge
distanța în alergare, pășind peste obstacole. Fiecare copil ia un ou din coșuleț și se întoarce la
echipa sa unde va pune oul în coșulețul echipei. Cei care ocolesc obstacolele sau calcă pe ele
trebuie să ducă oul înapoi în primul coșuleț. Va câștiga echipa care a adunat cele mai multe
ouă și care a respectat regulile.
Se demonstrează și se execută jocul de probă. Elementele de joc sunt deplasarea,
aplauzele și semnalul sonor. În desfășurarea jocurilor se pune accentul pe respectarea
regulilor de joc și pe crearea de bună-dispoziție. Se vor face aprecieri asupra desfăşurării
activităţii, asupra comportamentului individual şi colectiv al copiilor, asupra respectării
regulilor de joc. Copiii sunt recompensaţi cu aplauze.

BIBLIOGRAFIE:
1. ***.(2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”. Bucureşti;
2. ***.(2004). „Povești, povestiri și basme”, Petroșani, Editura Tehno-Art;
3. Antonovici, Ş. (2009). „Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese”. Bucureşti, Aramis;
4. Bojneag, M., (2007). Educație plastică. Ghid metodic pentru învățământul preșcolar,
Cluj, Editura Tehno-Art;
5. Varzari, E. (coord.), (1974). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea
vorbirii, București, Editura didactică și pedagogică.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață „Azi vreau să fiu …”. Educatoarea
îi salută pe copii: „Dimineața a sosit / Toți copiii au venit / Cu toții ne salutăm / În semicerc
ne-așezăm / A sosit o nouă zi / Bună dimineața, copii. Copiii răspund la salut, apoi se va
realiza prezenţa copiilor cu ajutorul pozelor: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am
salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine oare n-a venit?”. Se va completa Calendarul naturii
urmărindu-se elementele: vremea, îmbrăcăminte specifică, anotimp, lună, zi a săptămânii
(azi, ieri, mâine).
Împărtăşiriea cu ceilalţi / noutatea zilei educatoarea amintește copiilor că azi este o zi
specială, fiindca grupa mare are oaspeți care vor să afle ce știu copiii despre păsările
domestice. Copiii vorface cunoștință cu Mascota zilei – „Puișorul”, aceasta va fi alături de
grupa noastră pe tot parcursul zilei.
Tranziţia către ariile de stimulare se va realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul
cafeniu”. Se prezintă centrele de interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi rezolvate la
fiecare sector. La sectorul Artă copiii vor colora pasari domestice. În cadrul sectorului Joc de
masă copiii vorfi solicitați să ajute găina să ajungă la mâncare și să coloreze imaginile. La
sectorul Construcții preșcolarii vor avea de construit adăposturi pentru păsări prin
suprapunere, îmbinare și alăturare. După ce vor finaliza sarcinile propuse copiii vor fi invitați
să treacă și pe la celelalte centre pentru a analiza lucrările colegilor lor (turul galeriei), fiind
recompensați cu aplauze.
După finalizarea activităților pe centre de interes copiii părăsesc sala de grupă în
„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe). Se va lua pauza pentru
spălat pe mâini și gustare.
Vor urma apoi cele două activități pe domenii experiențiale: la domeniul limbă și
comunicare copiii vor audia povestea „Puișorul îngămfat” . Tranziția către următoarea
activitate se va realiza prin jocul cu text și cânt „Găinușa cea moțată”. Urmează domeniul
estetic și creativ, unde copiii vor picta puișori de găină.
Ziua se va încheia cu activitatea recreativă „Ștafeta ouălelor”.
DEMERSUL DIDACTIC
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Se asigură condiţiile necesare unei bune


desfăşurări a activităţii:
Moment - aerisirea sălii de grupă;
Participarea activă la
organizatoric - pregătirea materialelor pentru fiecare centru
discuţii, completarea
de activitate; Centrul tematic Conversaţia Frontal
corectă a calendarului
- aranjarea contextului educaţional pentru amenajat
naturii și a prezenţei.
întâlnirea de dimineaţă;
- asigurarea unui climat educațional favorabil,
în concordanță cu tema săptămânii;

Se va realiza în cadrul Întâlnirii de


Captarea dimineaţă unde va fi prezentat „Puișorul” – Calendarul
atenţiei mascota zilei, aceasta va fi alături de copii naturii
grupei mijlocii pe tot parcursul zilei. De Conversaţia Stimularea interesului
Frontal
asemenea, educatoarea va aminti copiilor că Mascota zilei – pentru activitate
astăzi este o zi specială, avem oaspeți la grupă. „Găinușa cea Explicaţia,
Copiii vor fi îndrumați să salute politicos și să moțată”
ureze „Bun venit!”.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Copiii vor fi anunțați că vor face o


Anunţarea Explicaţia
călătorie minunată în lumea păsărilor de curte.
temelor şi a Conversaţia Frontal
Se prezintă obiectivele într-o manieră accesibilă
obiectivelor
nivelului de înţelegere al copiilor.

Evaluare
Tranziţia către ariile de stimulare se va pensule Frontal formativă orală
realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul pastă de lipit Explicaţia
cafeniu”. hârtie buretată
Ii solicit pe copii în alegerea centrelor pentru ca ochișori
activitatea să poată începe. Se prezintă centrele de
Prezentarea interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi fișă de lucru Conversaţia
conţinutului rezolvate la fiecare sector. Copiii ascultă creioane
şi dirijarea indicațiile, se consultă, își aleg materialele de lucru creioane
învăţării și îndeplinesc ideea cea mai bună în realizarea colorate Pe grupe
temei. Exercițiul
La sectorul Artă copiii vor colora si vor cuburi de lemn
lipi diferite pasari de curte.
În cadrul sectorului Joc de masă copiii vor
fi solicitați să ajute găina să ajungă la mâncare
și să coloreze imaginile.
La sectorul Construcții preșcolarii vor avea
de construit adăposturi pentru păsări prin
suprapunere, îmbinare și alăturare.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Se urmărește finalizarea temei și executarea


corectă a lucrărilor. În timpul activităților îi voi
supraveghea pe copii, voi purta discutii cu ei
oferind îndrumări și ajutor acolo unde este nevoie.
După finalizarea activităților pe centre de
interes copiii părăsesc sala de grupă în
„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană
îmbinat cu mișcări de brațe).

DLC: Povestea educatoarei: „Puișorul


îngămfat” .
Obţinerea Pentru buna desfășurare a activității se va planșe cu povestea Frontal
performanţei readuce în atenția copiilor „Puișorul” – momentele educatoarei
mascota zilei. Aceasta este nerăbdătoare să importante din Aprecierea
asculte povestea și este încântată să descopere poveste răspunsurilor copiilor
că aceasta are același nume ca si el.
Voi prezenta copiilor numele poveștii și le
voi transmite că la finalul activității vor trebui magneți conversația Individual
să povestească la rândul lor întâmplările, așa că
trebuie să fie foarte atenți.
Voi spune povestea copiilor respectând
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

planul de idei şi voi explica cuvintele


necunoscute. Voi expune conținutul poveștii
folosind gestica, mimica și inflexiuni ale vocii
adecvate, care să mențină interesul copiilor Evaluare
pentru activitate. formativă orală

Pe parcursul povestirii voi folosi o serie de


mijloace prin care voi nuanţa expunerea în
funcţie de stările afective pe care textul literar
le implică şi anume: tonul cald potrivit cu
importanţa faptelor, modularea vocii pentru a
imita personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi
adecvate situaţiilor prezentate. De asemenea,
voi sublinia morala reieșită din finalul
povestirii.
Fixarea conținutului: voi chema 2-3 copii
care vor repovesti cu ajutorul imaginilor ce
ilustrează principalele momente ale poveștii.
Voi cere copiilor să recunoască în ilustrații
momentele respective și să arate în câteva
propoziții conținutul acestora.
Printr-o convorbire voi extrage mesajul
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

povestirii.

Adresez întrebări pentru fiecare personaj din


poveste, punând accent pe forma sentimentelor
pozitive.
„Puișorul” – mascota zilei, le mulțumește
copiilor pentru că au fost atenți la poveste și îi
roagă să o ajute în continuare. Aceasta nu știe
să picteze, iar toate păsările din curte râd de ea
pentru că nu are un tablou cu puișorii ei. Așă că
îi roagă pe copii să picteze ei puișori de găină.
Tranziția către următoarea activitate se va
realiza prin jocul „Găinușa cea moțată”.
coli desen Frontal Evaluare
DEC: Pictură: „Găsca/rața” formativă orală
pensule conversaţia Individual
Copiii se aşează la măsuţe pentru a observa
materialul pregătit, realizându-se astfel acuarele explicaţia
introducerea în cea de-a doua activitate pe
Asigurarea domenii experiențiale. recipiente cu observaţia
retenţiei şi a Se vor parcurge următoarele etape: apă
transferului Anunţarea temei: Astăzi vom picta pasari exerciţiul
de curte cunnoscute. șervețele
Prezentarea modelului se va face de către turul galeriei
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

educatoare prin afişarea unei lucrări model lucrare model


realizate în prealabil.
Intuirea materialului: „ce aveţi pe măsuţe?”
( pensulă, acuarele, apă, şerveţele, fişa de
lucru).
Pentru a ști dacă am realizat o lucrare corectă
enumerăm împreună câteva criterii pe care
trebuie să le îndeplinească lucrarea: să respecte
tema propusă, să fie acoperită toată suprafața de
lucru, să se respecte culorile indicate de către
educatoare, să aibă un aspect îngrijit.
Explicarea şi demonstrarea modului de
lucru: se vor realiza concomitent de către
educatoare: introduceţi pensula în apă, dar
atenţie să nu fie prea multă apă; apoi
introduceţi pensula în culoare. Aveţi grijă să nu
fie prea multă culoare. Înainte de a schimba
culoarea spalaţi bine pensula. Dacă v-aţi
murdărit, puteţi să vă ştergeţi cu șervețelul.
Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinilor: „Lebedele”
Efectuarea temei de către copii: dau
semnalul de început al lucrului. Pe parcurs dau
explicaţii şi ofer ajutor individual copiilor care
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

întâmpină dificultăţi în realizarea temei cerute


şi îi încurajez în vederea executării corecte a
temei. Voi corecta poziţia copiilor
la masă.
Analiza lucrărilor copiilor: se
organizează turul galeriei – copiii trec prin fața
lucrărilor și lipesc câte o bulină roșie pe
lucrarea preferată, explicând alegerea făcută.
Educatoarea apreciază comportamentul
copiilor şi oferă recompense.

Evaluarea Se fac aprecieri individuale şi colective Aprecieri globale şi


performanţei asupra participării la activitate, se fac jetoane conversația individuale
Frontal
recomandări pentru activităţile viitoare, se
împart recompense.

Încheierea Copiii părăsesc sala şi apoi se va realiza jocul buline verzi și conversația
Frontal
activităţii de mişcare „Ștafeta ouălelor” albastre explicația Aprecieri verbale
Pe grupe
obstacole jocul
coșuleț cu ouă
ANEXA

Dragi părinți,

Întrucât copiii dumneavoastră au manifestat un mare interes și


entuziasm în ceea ce privește proictul „Păsări de curte”, am hotărât
ca în această săptămână să descoperim noi lucruri legate de această
temă.
Fiind curioși să aflăm cât mai multe informații despre acest
subiect, vă rugăm să ne fiți alături, aducând materiale care ne-ar fi
de mare folos: reviste, cărți cu imagini, fotografii, enciclopedii,
jocuri etc.

Vă mulțumim!
Copiii grupei și doamna educatoare

S-ar putea să vă placă și