Sunteți pe pagina 1din 28

PROGRAMUL ZILEI

GENERICUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE „GĂINUȘA CEA MOȚATĂ”


Tip de activitate integrată: ADP+ALA1+ADE+ALA 2
1. ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
a) Întâlnirea de dimineață: „Azi vreau să fiu …”, salutul, prezența, completarea
Calendarului naturii, noutatea zilei.
b) Rutine:

🟔 „Știu să ascult!” ( deprinderea de a vorbi pe rând, de a-i asculta pe ceilalți);

c) Tranziții:

🟔 „Puișorul cafeniu” (joc cu text și cânt);

🟔 „Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe);

🟔 „Găinușa cea moțată” (joc cu text și cânt);

2. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 1:


a) Artă: „Măști – Găinușa” – lipire;
b) Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la mancare” – labirint;
c) Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

3. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE. EDUCAREA LIMBAJULUI:


Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată”
II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:
Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

4. JOCURI ŞI ACTIVITATII ALESE 2:


Joc de mişcare: „Ștafeta ouălelor”
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
(ADP + ALA1 + ADE (DLC+DOS) + ALA2)

DATA:
GRUPA: MIJLOCIE B
PROPUNĂTOR:
TEMA ANUALĂ: „Cum este, a fost şi va fi aici, pe Pământ ?”
TEMA PROIECTULUI: „În ograda bunicii”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Păsările domestice”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Găinușa cea moțată”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și însușire de noi cunoștințe, formare de
priceperi și deprinderi;
DURATA: o zi

SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde ideile principale şi
mesajul educativ. Îmbogăţirea vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii
personale şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct
de vedere gramatical;

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

DLC:

− Să audieze cu atenție un text, să rețină ideile acestuia și să demonstreze că l-a

înțeles;

− Să-și îmbogățească vocabularul activ și pasiv pe baza experienței, activității

personale și / sau a relațiilor cu ceilalți și simultan să utilizeze un limbaj oral


corect din punct de vedere gramatical.
DEC:
− Să obțină efecte plastice, forme spontane și elaborate prin tehnici specifice

picturii;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE

1. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 1

🟔 Artă - „Măști – Găinușa” – lipire

Sarcina didactică: Asamblarea corectă a materialelor primite în scopul realizării unei


măști.
Obiective operaţionale:
O 1 – să denumească adecvat materialele primite pentru activitate ( pensule, lipici,
hartie buretată);
O 2 – să lipească corect elementele din care este alcătuită găina;
O 3 – să aprecieze corect atât lucrarea proprie, cât și pe cele ale colegilor.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: pensule, pastă de lipit, hârtie buretată, ochișori;
c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.

🟔 Joc de masă: „Ajută găina să ajungă la mancare” – labirint

Sarcina didactică: Identificarea corectă conform indicaţiilor a traseului


găină-mâncare.
Obiective operaţionale:
O 1 – Să îşi stabilească o strategie de rezolvare a labirintului în funcţie de indicaţii;
O 2 – Să utilizeze strategii de tip încercare-eroare în rezolvarea labirintului;
O 3 – Să coloreze, utilizând culori adecvate imaginile din fișa de lucru.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: fișă de lucru, creioane, creioane colorate.
c) Forme de organizare: în grupuri mici, individual.

🟔 Construcții: „Adăposturi pentru păsări”

Sarcina didactică: Îmbinarea și suprapunerea adecvată a materialelor primite în


vederea realizării unui adăpost pentru păsări.
Obiective operaţionale:
O 1 – să construiască prin alăturare, îmbinare, suprapunere de piese adăposturi pentru
păsări;
O 2 – să colaboreze cu ceilalți colegi de joacă în vederea realizării sarcinii;
O 3 – să explice pentru cine au construit adăpostul.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia;
b) Mijloace didactice: cuburi de lemn.
c) Forme de organizare: în grupuri mici.

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

I. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE

🟔 Povestea educatoarei: „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia

Obiective operaţionale:
a) Cognitive:
O 1 – să asculte cu atenție povestea spusă de educatoare;
O 2 – să răspundă la întrebările adresate, rostind clar și corect cuvintele;
O 3 – să formuleze propoziții corecte din punct de vedere gramatical;
O 4 – să numească personajul principal al povestirii, evidențiind calitățile sau
defectele acestuia;
O 5 – să redea conţinutul povestirii, pe baza imaginilor, în succesiunea cronologică a
desfăşurării evenimentelor;
O 6 – să desprindă mesajul povestirii cu ajutorul întrebărilor;
b) Afectiv – atitudinale:
O 1 – să exprime prin cuvinte stări emoționale provocate de întâmplările povestite;
O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;
c) Psihomotorii:
O 1 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,
b) Mijloace didactice: Planse cu momentele importante din poveste, magneți.
c) Forme de organizare: frontal, individual.

II. DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV. EDUCAȚIE PLASTICĂ:

🟔 Pictură: „Puișorii găinușei moțate”

a) Cognitive:
O 1 – să identifice corect materialele și instrumentele aflate pe măsuțe;
O 2 – să respecte ordinea etapelor realizării lucrării;
O 3 – să își autoevalueze lucrarea în funcție de criteriile de evaluare enunțate;
b) Afectiv – atitudinale:
O 1 – să exprime impresii estetice și artistice cu privire la lucrările colegilor;
O 2 – să se implice activ și afectiv în desfășurarea activității;
c) Psihomotorii:
O 1 – să realizeze corect exerciţiile de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor.
O 2 – să mențină poziția corectă a corpului pe parcursul întregii activități.
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrația, turul galeriei;
b) Mijloace didactice: coli desen, pensule, acuarele, recipiente cu apă, șervețele;
c) Forme de organizare: frontal, individual.
3. JOCURI ŞI ACTIVITĂȚI DIDACTICE ALESE 2:
Joc de mişcare: „Ștafeta ouălelor”

Scopul activităţii: Consolidarea deprinderii motrice de alergare cu pășire peste


obstacole.
Obiective operaţionale:
O 1 – să respecte spaţiul desemnat pentru desfăşurarea jocului.
O 2 – să execute deprinderile motrice învățate;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exercițiul, jocul.
b) Mijloace didactice: coș cu ouă, măști, obstacole.
c) Forme de organizare: frontal, pe echipe;
Pentru desfășurarea jocului de mișcare „Ștafeta ouălelor” voi aduce un coș cu ouă de
la ferma bunicii. Copii vor fi împărțiți în două echipe, aliniate în coloane și vor primi măști,
reprezentând găini. La capătul traseului pe care vor alerga se află o masă cu ouă.
La semnalul educatoarei de la fiecare grupă va pleca câte un copil care va parcurge
distanța în alergare, pășind peste obstacole. Fiecare copil ia un ou din coșuleț și se întoarce la
echipa sa unde va pune oul în coșulețul echipei. Cei care ocolesc obstacolele sau calcă pe ele
trebuie să ducă oul înapoi în primul coșuleț. Va câștiga echipa care a adunat cele mai multe
ouă și care a respectat regulile.
Se demonstrează și se execută jocul de probă. Elementele de joc sunt deplasarea,
aplauzele și semnalul sonor. În desfășurarea jocurilor se pune accentul pe respectarea
regulilor de joc și pe crearea de bună-dispoziție. Se vor face aprecieri asupra desfăşurării
activităţii, asupra comportamentului individual şi colectiv al copiilor, asupra respectării
regulilor de joc. Copiii sunt recompensaţi cu aplauze.
BIBLIOGRAFIE:
1. ***.(2008). „Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani”. Bucureşti;
2. ***.(2004). „Povești, povestiri și basme”, Petroșani, Editura Tehno-Art;
3. Antonovici, Ş. (2009). „Jocuri-exerciţiu pentru activităţi alese”. Bucureşti, Aramis;
4. Bojneag, M., (2007). Educație plastică. Ghid metodic pentru învățământul preșcolar,
Cluj, Editura Tehno-Art;
5. Varzari, E. (coord.), (1974). Cunoașterea mediului înconjurător și dezvoltarea
vorbirii, București, Editura didactică și pedagogică.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață „Azi vreau să fiu …”. Educatoarea
îi salută pe copii: „Dimineața a sosit / Toți copiii au venit / Cu toții ne salutăm / În semicerc
ne-așezăm / A sosit o nouă zi / Bună dimineața, copii. Copiii răspund la salut, apoi se va
realiza prezenţa copiilor cu ajutorul pozelor: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am
salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine oare n-a venit?”. Se va completa Calendarul naturii
urmărindu-se elementele: vremea, îmbrăcăminte specifică, anotimp, lună, zi a săptămânii
(azi, ieri, mâine).
Împărtăşiriea cu ceilalţi / noutatea zilei educatoarea amintește copiilor că azi este o zi
specială, Grupa mijlocie „B” are oaspeți care vor să afle ce știu copiii despre păsările
domestice. Copiii vorface cunoștință cu Mascota zilei – „Găinușa cea moțată”, aceasta va fi
alături de grupa noastră pe tot parcursul zilei.
Tranziţia către ariile de stimulare se va realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul
cafeniu”. Se prezintă centrele de interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi rezolvate la
fiecare sector. La sectorul Artă copiii vor realiza măști din hârtie buretată, reprezentând
găinușe moțate. În cadrul sectorului Joc de masă copiii vorfi solicitați să ajute găina să ajungă
la mâncare și să coloreze imaginile. La sectorul Construcții preșcolarii vor avea de construit
adăposturi pentru păsări prin suprapunere, îmbinare și alăturare. După ce vor finaliza sarcinile
propuse copiii vor fi invitați să treacă și pe la celelalte centre pentru a analiza lucrările
colegilor lor (turul galeriei), fiind recompensați cu aplauze.
După finalizarea activităților pe centre de interes copiii părăsesc sala de grupă în
„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat cu mișcări de brațe). Se va lua pauza pentru
spălat pe mâini și gustare.
Vor urma apoi cele două activități pe domenii experiențiale: la domeniul limbă și
comunicare copiii vor audia povestea „Găinușa cea moțată” de Călin Gruia. Tranziția către
următoarea activitate se va realiza prin jocul cu text și cânt „Găinușa cea moțată”. Urmează
domeniul estetic și creativ, unde copiii vor picta puișori de găină.
Ziua se va încheia cu activitatea recreativă „Ștafeta ouălelor”.
DEMERSUL DIDACTIC

Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Se asigură condiţiile necesare unei bune


desfăşurări a activităţii:
Moment - aerisirea sălii de grupă;
Participarea activă la
organizatori - pregătirea materialelor pentru fiecare centru
discuţii, completarea
c de activitate; Centrul tematic Conversaţia Frontal
corectă a calendarului
- aranjarea contextului educaţional pentru amenajat
naturii și a prezenţei.
întâlnirea de dimineaţă;
- asigurarea unui climat educațional favorabil,
în concordanță cu tema săptămânii;

Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineaţă


Calendarul
Captarea unde va fi prezentată „Găinușa cea moțată” –
naturii
atenţiei mascota zilei, aceasta va fi alături de copii
Stimularea interesului
grupei mijlocii pe tot parcursul zilei. De Conversaţia Frontal
Mascota zilei – pentru activitate
asemenea, educatoarea va aminti copiilor că
„Găinușa cea
astăzi este o zi specială, avem oaspeți la grupă. Explicaţia,
moțată”
Copiii vor fi îndrumați să salute politicos și să
ureze „Bun venit!”.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Copiii vor fi anunțați că vor face o


Anunţarea Explicaţia
călătorie minunată în lumea păsărilor de curte.
temelor şi a Conversaţia Frontal
Se prezintă obiectivele într-o manieră accesibilă
obiectivelor
nivelului de înţelegere al copiilor.

Tranziţia către ariile de stimulare se va


realiza prin jocul cu text și cânt „Puișorul pensule
cafeniu”. pastă de lipit Explicaţia Frontal
Ii solicit pe copii în alegerea centrelor pentru ca
hârtie buretată
activitatea să poată începe. Se prezintă centrele de
ochișori
Prezentarea interes, materialele și sarcinile ce urmează a fi
Evaluare
conţinutului rezolvate la fiecare sector. Copiii ascultă Conversaţia
fișă de lucru formativă orală
şi dirijarea indicațiile, se consultă, își aleg materialele de lucru
creioane
învăţării și îndeplinesc ideea cea mai bună în realizarea temei.
La sectorul Artă copiii vor realiza măști din creioane
hârtie buretată, reprezentând găinușe moțate. colorate
Exercițiul Pe grupe
În cadrul sectorului Joc de masă copiii vor
fi solicitați să ajute găina să ajungă la mâncare cuburi de lemn
și să coloreze imaginile.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

La sectorul Construcții preșcolarii vor avea


de construit adăposturi pentru păsări prin
suprapunere, îmbinare și alăturare.

Se urmărește finalizarea temei și executarea


corectă a lucrărilor. În timpul activităților îi voi
supraveghea pe copii, voi purta discutii cu ei oferind
îndrumări și ajutor acolo unde este nevoie.
După finalizarea activităților pe centre de
interes copiii părăsesc sala de grupă în
„Trenulețul păsărilor” (mers în coloană îmbinat
cu mișcări de brațe).

DLC: Povestea educatoarei: „Găinușa cea


Obţinerea moțată” de Călin Gruia planșe cu Frontal
performanţe Pentru buna desfășurare a activității se va momentele povestea
i readuce în atenția copiilor „Găinușa cea importante din educatoare Aprecierea
moțată” – mascota zilei. Aceasta este poveste i răspunsurilor copiilor
nerăbdătoare să asculte povestea „Găinușa cea
moțată” de Călin Gruia și este încântată să
descopere că are același nume. magneți Individual
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Voi prezenta copiilor numele poveștii și al


autorului și le voi transmite că la finalul
activității vor trebui să povestească la rândullor conversația
întâmplările, așa că trebuie să fie foarte atenți.
Voi spune povestea copiilor respectând
planul de idei şi voi explica cuvintele
necunoscute. Voi expune conținutul poveștii Evaluare
folosind gestica, mimica și inflexiuni ale vocii formativă orală
adecvate, care să mențină interesul copiilor
pentru activitate.
Planul de idei:
1. Găinuşa și cocoşelul s-au hotarât să
meargă în pădure să manance nuci.
2. După ce au mâncat nuci şi s-au plimbat
prin pădure cocoşul îi propune găinuşii să
meargă acasă, dar aceasta nu doreşte să
meargă decât cu trasura.
3. Cocoşelul construieşte, la sugestia
gainuşii, o trasurică.
4. Pentu a nu se mai certa primesc ajutor de
la o broasca testoasă, aceasta oferindu-se
să-i ducă până la destin
5. Pe drum se întalnesc cu acul de cusut.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

6. Sosind noaptea se hotărăsc să înopteze la


hanul lui Jupân Vulpoi.
7. Descoperirea adevăratului stăpân și fuga
drumeţilor din han.

Pe parcursul povestirii voi folosi o serie de


mijloace prin care voi nuanţa expunerea în
funcţie de stările afective pe care textul literar le
implică şi anume: tonul cald potrivit cu
importanţa faptelor, modularea vocii pentru a
imita personajele, marcarea pauzelor
determinate de punctuaţie, mimică şi gesturi
adecvate situaţiilor prezentate. De asemenea,
voi sublinia morala reieșită din finalul
povestirii.
Fixarea conținutului: voi chema 2-3 copii care
vor repovesti cu ajutorul imaginilor ce ilustrează
principalele momente ale poveștii.
Voi cere copiilor să recunoască în ilustrații
momentele respective și să arate în câteva
propoziții conținutul acestora.
Printr-o convorbire voi extrage mesajul
povestirii.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

- De cine v-a placut în poveste ?


- Cum era cocoşeul ?
- Dar găinuşa ?
Adresez întrebări pentru fiecare personaj din
poveste, punând accent pe forma sentimentelor
pozitive.
„Găinușa cea moțată” – mascota zilei le
mulțumește copiilor pentru că au fost atenți la
poveste și îi roagă să o ajute în continuare.
Aceasta nu știe să picteze, iar toate păsările din
curte râd de ea pentru că nu are un tablou cu
puișorii ei. Așă că îi roagă pe copii să picteze ei
puișori de găină.
Tranziția către următoarea activitate se va
realiza prin jocul „Găinușa cea moțată”.
coli desen
DEC: Pictură: „Puișorii găinușei moțate”
pensule conversaţia
Frontal Evaluare
Copiii se aşează la măsuţe pentru a observa formativă orală
materialul pregătit, realizându-se astfel acuarele explicaţia
Individual
introducerea în cea de-a doua activitate pe
domenii experiențiale. recipiente cu apă observaţia
Se vor parcurge următoarele etape:
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Asigurarea Anunţarea temei: Astăzi vom picta „Puișorii șervețele exerciţiul


retenţiei şi a găinușei moțate”.
transferului Prezentarea modelului se va face de către lucrare model turul galeriei
educatoare prin afişarea unei lucrări model
realizate în prealabil.
Intuirea materialului: „ce aveţi pe măsuţe?” (
pensulă, acuarele, apă, şerveţele, fişa de lucru).
Pentru a ști dacă am realizat o lucrare corectă
enumerăm împreună câteva criterii pe care
trebuie să le îndeplinească lucrarea: să respecte
tema propusă, să fie acoperită toată suprafața de
lucru, să se respecte culorile indicate de către
educatoare, să aibă un aspect îngrijit.
Explicarea şi demonstrarea modului de
lucru: se vor realiza concomitent de către
educatoare: introduceţi pensula în apă, dar
atenţie să nu fie prea multă apă; apoi introduceţi
pensula în culoare. Aveţi grijă să nu fie prea
multă culoare. Înainte de a schimba culoarea
spalaţi bine pensula. Dacă v-aţi murdărit, puteţi
să vă ştergeţi cu șervețelul.
Efectuarea exerciţiilor pentru încălzirea
muşchilor mici ai mâinilor: „Lebedele”
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Efectuarea temei de către copii: dau


semnalul de început al lucrului. Pe parcurs dau
explicaţii şi ofer ajutor individual copiilor care
întâmpină dificultăţi în realizarea temei cerute şi
îi încurajez în vederea executării corecte a
temei. Voi corecta poziţia copiilor
la masă.
Analiza lucrărilor copiilor: se organizează
turul galeriei – copiii trec prin fața lucrărilor și
lipesc câte o bulină roșie pe lucrarea preferată,
explicând alegerea făcută.
Educatoarea apreciază comportamentul
copiilor şi oferă recompense.

Evaluarea Se fac aprecieri individuale şi colective asupra Aprecieri globale şi


performanţe participării la activitate, se fac recomandări jetoane conversația individuale
Frontal
i pentru activităţile viitoare, se împart
recompense.
Strategiile didactice
Etapele Conţinutul ştiinţific Resursele Metode şi Forme de Evaluare
activităţii materiale procedee organizare

Încheierea Copiii părăsesc sala şi apoi se va realiza jocul de buline verzi și conversația
Frontal
activităţii mişcare „Ștafeta ouălelor” albastre explicația Aprecieri verbale
Pe grupe
obstacole jocul
coșuleț cu ouă
ANEXA 1

Găinușa cea moțată


de Călin Gruia (Text prelucrat )

Cocoșelul pintenat zise într-o bună zi găinușei moțate:


- Cred că în pădure a răsărit troscotul și mai găsim și nuci rămase de astă
toamnă. Hai și noi acolo să ne săturam. Că dacă nu mergem acum, animalele pădurii o sa
pască tot troscotul iar veverița are să strangă toate nucile.
- Merg bucuroasă, raspunde găinușa moțată, care era dornică de plimbare.
Și-au iesit din ogradă frumușel, au trecut prin câmpie, apoi au urcat dealul și au ajuns
la padure. Ziua era tare frumoasă troscotul și nucile tare bune, de-au stat acolo până-n seară.
La plecare, găinușa moțată, deodată, tam-nesam, îi spuse cocoșelului:
- Eu nu merg acasă decât în trăsură!
- De unde să iau trăsura? întrebă cocoșelul.
- Treaba ta! Altfel rămân aici sa ma mănânce vulpile.
Cocoselul vazand ca nu are incotro, se apucă de lucru. Si cum era el isteț și
priceput, facu o trasurică mică din crenguțe de alun, cu roțile din coajă de nucă. Găinușa cea
moțat se urca repede în trăsurică și spune cocoșelului:
- Hai, înhama-te mai repede ca ne apucă noaptea pe aici.
- Despteaptă mai esti, soro! De-aș ști că mă duc singur acasă, dar nici de inhămat
nu mă înham, raspunse cocoselul tare suparat. Si asa incepuseră a se certa. Si cum se certau ei
de zor, numai iaca trece pe acolo o broască testoasă.
- Ei, dar nu-i frumos ce faceți!
- Dar tu ce te amesteci, urato – spuse gainusa.
Broasca se facu ca nu aude si zise:
- Hai, urca-te si tu, cocoselule, in trasurica si daca va impacati, va duc eu, ca tot am
treaba intr-acolo. Si broasca se inhama, iar trasurica pleca duduind de-ti era mai mare dragul.
Mersera ei ce mersera si se intalnira cu un drumet. Era Acul de Cusut. Venea de la
croitor, se vede, si-l apucase noaptea pe drum.
- Luati-ma si pe mine in trasurica – se ruga Acul de Cusut. Ca daca se intuneca mai
tare pot face un pas si ma pierd prin praf.
- Nu te luam, nene, spuse gainusa, ca mi-i frica sa nu ma intepi.
- Ba urca-te, drumetule, spuse cocoselul, ca esti slab. Te vad eu ca nu prinzi mult
loc in trasura.
Acul de Cusut se urca in trasurica si pleca mai departe. Si, intunecandu-se de-a
binelea, drumetii nostri se oprira la un han, ca nu-i bine sa mergi noaptea pe drum. Dar pentru
ca broasca testoasa era grabita, isi lua ramas bun si porni spre parau unde pesemne avea
niscaiva treaba.
- Iti multumim, broscuta, strigara deodata cocoselul si Acul de cusut.
- Ramaneti sanatosi, dragii mei, dar fiti cu bagare de seama la hangiu.
Si, in adevar, in fata hanului iesi hangiul. Si pentru ca era imbracat intr-un sort lung si
purta ochelari pe nas, drumetii nostri nu-l cunoscura pe Jupan Vulpoi.
- Poftiti, poftiti, oaspeti veseli. Ce gainusa frumoasa....!
Gainusa motata prinse a se umfla in pene si pasind tantos intra in han. Cocoselul
merse dupa ea, apoi Acul de Cusut. In han erau musterii de tot soiul.
- Cu ce puteti plati gazduirea? intreba hangiul
- Apoi bani nu avem, raspunse cocoselul, dar dimineata gainusa iti va da un ou.
- E bine si asa, raspunse hangiul. Oul tot cu bani se cumpara.
- Eu pot sa-ti cos ceva, spuse Acul.
- Bine, bine, facu hangiul, vad ca sunteti drumeti cumsecade.
Si gainusa motata, cocosul pintenat si Acul de Cusut, dupa ce au stat la masa, s-au dus
intr-o odaie sa se culce.
- Eu am sa dorm jos, spuse Acul de Cusut asezandu-se mai langa usa.
Cocoselul si gainusa adormira pe data. Acul de Cusut nu putea dormi si pace.
Pesemne il durea urechea de care-l trasese croitorul.
Hangiul veni, nu stiu dup ace, in odaia lor. Si cand se apleca, Acul de Cusut ii
vazu numaidecat coada de vulpoi si mai vazu cum hangiul trage cu ochiul la cei ce dormeau.
Dar se vedea ca hangiul era grabit, caci iesi repede. Atunci Acul de Cusut se duse la cocosel,
il intepa putin si-l trezi din somn, apoi o trezi sip e gainusa.
Gainusa incepu sa tipe:
- De asta te-am luat cu noi in trasura, ca sa ma intepi, slabanogule?
- Taceti din gura, sopti Acul. A fost hangiul pe-aici. Hangiul nu este altcineva decat
cumatrul vulpoi si l-am vazut cum va masura din ochi.
- Vai, ce ne facem? spuse gainusa, facandu-se mica de tot.
- Daca e asa, spargem geamul, spuse cocoselul pintenat.
- Lasa ca va scap eu de incurcatura – spuse Acul, care auzise pe un musteriu ca-i cerea
hangiului carbune pentru lulea. Cocosule, pune repede oul gainusei aici in vatra. Acopera-l in
spuza si dupa aceea nici sa nu miscati. Abia ispravira treaba, cand iaca si hangiul intra cu
luleaua lui Mos Martin. Drumetii nostril se faceau ca dorm.
Hangiul spuse in soapta: “ Ia sa aprind eu luleaua si pe urma va arat eu gazduire”.
Dar cum cauta el in cenusa un carbune sa-l puna in lulea, oul care era gata copt, pocni asa de
tare, ca ii umplu ochii de cenusa de nu mai vazu nimic hangiul.
Musterii din han, auzind pocnetul, o zbughira pe usa afara speriati. Cocoselul si
gainusa abia deschisera ochii si cum vulpoiul hangiu umbla de colo pana colo stergandu-se la
ochi, isi scapa coada din brau.
Acul de Cusut il intepa zdravan in coada. Vulpoiul, crezand ca i s-a aprins coada,
prinse a fugi lovindu-se de tot ce intalnea in cale. Iesi afara si porni spre padure.

Vreti sa stiti ce-a fost apoi?


“De la hanul cu pricina
Repede fugi cocosul,
Dar mai repede gaina!”
- Nu fugi, gainusa – striga razand Acul – poate vine broasca sa te traga cu
trasurica!
- Multumesc, draga Acule, vorbi de data asta frumos gainusa. Merg eu si pe jos.
Si-o intinse voiniceste la drum!

Dictionar de cuvinte:
motata - care cauta sa iasa in evidenta, care se crede superior, indraznet, cu gura mare;
niscaiva/niscai - care este, se afla intr-o cantitate nedeterminata, intr-un numar oarecare;
pintenat - cu pinten- formatiune cornoasa situata in partea de dinapoi si de jos a piciorului,
desupra labei;
tam-nesam – pe neasteptate, deodata, pe nepusa masa;
hangiu - persoana care tine un local (han) unde se pot adaposti peste noapte drumetii;
tantos - semet, mandru, ingamfat, fudul, arogant;
pesemne - se pare ca…, se vede ca…,; poate, probabil;
musteriu - comparator, client
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU (ALA – JOC DE MASĂ)
„Găinuşa cea moţată”

o Arată găinuşei moţate drumul corect către nuci.


o Colorează găinuşași nucile în culori potrivite.
ANEXA 3
„Puisorii găinusei motate”
ANEXA 4
Cântece pentru tranziții
Puișorul cafeniu Găinușa cea moțată

A iesit din ou, la soare, Găinușa cea moțată


Cel din urma puișor. Este tare înganfată
Se usucă pe-aripioare Face-un ou la săptamână
Și-o porneste binișor. Și se laudă o luna

Stă găina la-ndoială, Cotcodac, cotcodac


Că din șpate puișori, Oua pentru cozonac
Ghemotoace de beteală Cotcodac, cotcodac
Șase-s galbeni-gălbiori Oua pentru cozonac

Numai cel de la sfârșit De atata înfumurare


A ieșit mai ponosit! Face o larmă îngrozitoare
Si se-ntreabă speriată: De crezi ca s-a luat la sfadă
- Nu cumva-i de ciocolată?... Tot norodul din ogradă.

Cotcodac, cotcodac
Oua pentru cozonac
Cotcodac, cotcodac
Oua pentru cozonac.
ANEXA 5

Dragi părinți,

Întrucât copiii dumneavoastră au manifestat un mare interes și


entuziasm în ceea ce privește proictul „Păsări domestice”, am hotărât
ca în aceastăsăptămână să descoperim noi lucruri legate de această
temă.
Fiind curioși să aflăm cât mai multe informații despre acest
subiect, vă rugăm să ne fiți alături, aducând materiale care ne-ar fi
de mare folos: reviste, cărți cu imagini, fotografii, enciclopedii,
jocuri etc.

Vă mulțumim!
Copiii grupei și doamnele educatoare

S-ar putea să vă placă și