Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Activitati de comunicare si interacțiune in diferite contexte

Profesor educator,
Solomon Elena

Proiect didactic
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Profesională Specială pentru Deficienți de Auz "Sfânta
Maria"
Grupa : Mare Piticii Veseli
DISCIPLINA:Activitati de comunicare si interacțiune in diferite contexte
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Activități de explorarea mediului
TEMA SĂPTĂMÂNII: Călătorie prin univers
TITLUL LECȚIEI:Despre soare și lună !!!
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare şi sistematizare
TIMP DISPONIBIL:30 minute
DATA:23.11.2023
CAPACITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Grupă eterogenă, construită din preșcolari cu capacități diferite
de învățare,astfel:

 Preșcolarii N,Ș,E și A (pot realiza obiectivele proiectate fără sprijin din partea educatoarei)
 Preșcolarii A, N,S și T(pot realiza obiectivele proiectate cu sprijin parţial din partea
educatoarei)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:Obiectivele operaționale vor fi unitare pentru toți preșcolarii,
diferențierea realizându-se prin ritm de lucru diferit în funcție de capacitățile de care dispun, astfel
la sfârșitul activității preșcolarii vor fi capabili
OI1Să spună datele de identificare ;
OII1Să spună numele și vârsta;

OI2Să identifice obiectele,ființele ,persoanele,activitățile preferate;


OII 2Să aleagăobiectele,ființele ,persoanele preferate având suport imagistic;

OI3Să realizeze un desen în care să își exprime preferințele;


OII3Să realizeze un desen în care să își exprime preferințele cu sprijin verbal din partea
profesorului.

Afective:
OA să manifeste un comportament adecvat în activitate.
STRATEGII DIDACTICE
OBIECTIVE ITEMII DE
ETAPELE LECȚIEI CONŢINUTUL ADECVAT METODE ȘI MIJLOACE
OPERAŢIONALE EVALUARE
PROCEDEE DIDACTICE
Asigurarea condiţiilor optime pentru
desfăşurarea activității:
MOMENT  pregătirea materialelor necesare
ORGANIZATORIC  menţinerea climatului afectiv-
emoţional, a ordinii şi disciplinei
Se realizează cu ajutorul unui filmuleț  Conversația obiecte,jetoane ,
CAPTAREA animat :  Explicația imagini activități
ATENȚIEI https://www.youtube.com/watch? preferate
 LMG
v=X22p7YK2-Co

Se anunţă tema şi obiectivele activității:  Conversația


ENUNȚUL vom încerca să ne prezentăm pe rând  Explicația
OBIECTIVELOR. începând cu datele personale,apoi cu
ANUNTAREA preferințele noastre într-o activitate cu
TEMEI
tema Despre mine și jucariile mele!
OI1Să exprime 1. Spune-mi cine ești?  Imagine cu
datele de identificare Copiii iși vor spune datele personale  Conversația datele Copiii scriu și citesc
a propriei persoane; pe rând datele
care țin de nume ,vârstă ,culoarea  Explicația personale(Anex
Obiectivul se personale.
consideră atins dacă
părului, a ochilor,clasa în care se  Demonstrația a 1)
elevii din grupa I află .Le prezintă aceste date colegilor.  Exercițiul
PREZENTAREA identifică 4 din cele
SARCINILOR DE 5 date personale
ÎNVĂȚARE ȘI cerute.
DIRIJAREA OII1Să spună
ÎNVĂȚĂRII; numele și vârsta;
Obiectivul se
consideră atins dacă
elevii din grupa II își
spun numele și
vârsta.
OI2Să identifice
3
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECȚIEI OBIECTIVE CONŢINUTUL ADECVAT METODE ȘI MIJLOACE ITEMII DE
OPERAŢIONALE PROCEDEE DIDACTICE EVALUARE
obiectele,ființele ,pe 2.Spune-mi ce îți place!!!!
rsoanele preferate;
PREZENTAREA Obiectivul se Educatorul afișează pe tablă mai multe  Conversația
SARCINILOR DE consideră atins dacă imagini iar elevii aleg preferințele în  Explicația  Carioci Copiii prezintă
ÎNVĂȚARE ȘI elevii din grupa I colorate preferințele personale
ceea privesc:  Exercițiul
DIRIJAREA identifică  Diferite și se oferă sprijin
ÎNVĂȚĂRII; preferințele cerute culorile ,alimente ,animalele,persoanele  Demonstrația acolo unde este cazul.
imagini cu
OII 2Să aleagă ,obiectele de vestimentație,activitațile. obiecte
obiectele,ființele ,pe Preșcolarii își aleg pe rând o culoare activități
rsoanele preferate preferată cu care educatorul marchează alimente
având suport preferințele fiecăruia. animale
imagistic. (Anexa 2)
Obiectivul se
consideră atins dacă
OBȚINEREA elevii din grupa
PERFORMANȚEI IIaleg 3 dintre
preferințele indicate

OI 3Să realizeze un
desen în care să își  Conversația
exprime preferințele. 3.Reclama personală!!!  Explicația
OII3 Să realizeze un Preșcolarii realizează
desen în care să își  Exercițiul desenul cerut cu
Fiecare preșcolar se poate desena pe el,
exprime preferințele un obiect,folosind culoarea preferată.  Demonstrația ajutorul primit din
cu sprijin din partea Vor avea exemplu reclama de partea educatorului.
educatorului. promovare a educatorului.  Foi albe
Obiectivul se  Creioane
consideră realizat colorate
dacă elevii rezolvă
sarcina dată ,cei din
grupa II primesc
sprijin parțial din
partea profesorului.

EVALUAREA Se realizează cu ajutorul unui joc ppt fișa de evaluare Copiii rezolvă
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE LECȚIEI OBIECTIVE CONŢINUTUL ADECVAT METODE ȘI MIJLOACE ITEMII DE
OPERAŢIONALE PROCEDEE DIDACTICE EVALUARE
Spune-mi despre tine!!! Conversația (Anexa 3) sarcinile de pe fișa de
Se explică copiilor sarcinile de lucru și  Explicația twinkle evaluare.
individual se rezolvă acestea.  Exercițiul
PERFORMANȚEI
 Demonstrația

Se vor face aprecieri referitoare la modul aprecierea


ÎNCHEIEREA
de desfăşurare a activităţii. verbală
ACTIVITĂŢII

S-ar putea să vă placă și