Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA:03.10.2022

UNITATEA: GPN NR 1 Balș

PROFESOR: Dima Roxana - Mihaela

GRUPA: Combinată Teiș - „Grupa Ciupercuțelor”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sut/suntem?”


TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII: Poveste de început
DOMENIUL EXPERENȚIAL : DȘ- Cunoașterea mediului

TEMA ACTIVITĂȚII: „Chipul meu”

MIJLOC DE REALIZARE: Observare

TIPUL DE ACTIVITATE: Predare- Învățare

DURATA: 20-25 de minute


SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului înconjurător ,
precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia .
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să enumere cel puțin trei elemente componente ale corpului uman: cap,
gât, trunchi, mâini, picioare;

O2 – să precizeze minim un rol pentru fiecare organ de simț;

O3 – să descrie în cuvinte proprii acțiunile sugerate de imagine, urmând


modelul educatoarei;

O4 – să identifice cel puțin trei elemente ce intră în alcătuirea chipului.


STRATEGII DIDACTICE :

Metode şi procedee: observația , conversația , explicația ,

Materiale didactice :imagini reprezentative, element supriză , fișă de lucru

Forme de realizare : frontal, individual.

LOCUL DE DESFĂȘURARE : sala de grupă


BIBLIOGRAFIE:
 CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE – 2019

DESFĂSURAREA ACTIVITĂȚII
STRATEGIA DIDACTICĂ

EVENIMEN CONȚINUT ȘTIINIFIC EVALUARE

TE
DIDACTICE METODE MIJLOACE

1.Moment Pentru o bună desfășurarea a activității se vor lua


organizatoric următoarele măsuri:

 Aerisirea sălii de grupă; Conversația


 Aranjarea mobilierului sub formă de
semicerc;
 Pregătirea materialului didactic
necesar desfășurării activității;
 Intrarea ordonată a copiilor în sala de
grupă;

2.Captarea Activitatea se deschide prin prezentarea unui nou


atenției personaj ce se identifică a fii diferit față de Observația
prietenii săi , având trăsături diferite ale feței .
Element
Personajul le cere copiilor să identifice părțile surpriza
corpului, dar și elemente ale chipului remarcând
diferențe ( culoarea ochilor , mărimea buzelor
etc. ) Conversația

3.Anunțarea Le propun copiilor să aflăm cât mai multe


temei și informații despre corpul uman și alcătuirea Conversația
precizarea acestuia ,în special despre chip .
obiectivelor

4.Prezentarea Se aduce un copil în fața clasei și se observă.


optimă a SINTEZĂ PARȚIALA 1
conținutului
Se cere celolalti sa recunoasca si, apoi, sa
denumeasca partile componente ale corpului Observația
(indicate de educatoare).

In continuare se enumera organele de simt,

S-ar putea să vă placă și