Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

INSTITUŢIA: G.P.P. „Rază de Soare” BISTRIŢA


GRUPA:– Mijlocie A ,,Ciupercuțele”
DATA: 01.03.2021
EDUCATOARE: Balatici Amalia
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă,,?
TEMA PROIECTULUI: ,, Bucuriile primăverii,,
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,, Începutul primăverii,,
TEMA ZILEI :„Iarnă să te duci cu bine/Primăvara vine, vine”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de noi cunoștințe și consolidare de priceperi și deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DȘ) +ALA2
DURATA: o zi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: „Din păduri şi din câmpii, pleacă iarna dragi copii”
 Salutul, prezenţa;
 Calendarul naturii;

Rutină:
„Ne lăsăm paltoanele, dragă primăvară”
,,Am lucrat și fac curat”- exersarea unor deprinderi de ordine
Tranziţie:
,,Bună dimineața”
,,Dacă vesel se trăiește,,

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE (ADE)

 Domeniu Știință: Cunoașterea Mediului,,Sfârșit de iarnă, început de primăvară ,, - lectură după imagini

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE:


(ALA I)
 Artă: „Primii ghiocei” – desen
 Bibliotecă:Semne grafice,,Ghiocei,,
 Joc de rol:,,De-a vânzătorii de ghiocei,,
(ALA II)
 ,, Telefonul fără fir - joc de atenție
 ,,Arată ce îți spun!,, - joc de atenție
SCOP:
S1- Consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor despre anotimpul primăvara;
S2- Exersarea capacităţii de observaţie, analiză, sinteză, comparaţie, generalizare, dezvoltarea gândirii divergente a atenţiei, a
creativităţii, a limbajului;
S3-Dezvoltarea inteligenţelor multiple;

COMPORTAMENTE URMĂRITE PE PARCURSUL ACTIVITĂȚII INTEGRATE


1. Respectă reguli de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
2. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui( comunicare receptivă);
3. Identifică elementele caracteristice ale unor aspecte din mediul apropiat;
4. Inițiază acțiuni pozitive cu copii de vârstă apropiată;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1- să descrie câteva caracteristici generale ale anotimpului primăvara;


O2- să recunoască elementele specifice anotimpului primăvara;
O3-să exerseze capacitatea de a alcătui propoziţii interogative pe baza conţinutului unui tablou;
O4- să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical cu ajutorul educatoarei;
O5- să rezolve individual sarcinile din cadrul activităților liber alese utilizând corect instrumentele de lucru ;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi procedee:
- expunerea, conversaţia, , explicaţia, demonstrația, , observaţia, jocul, aprecierea verbală;
Mijloace didactice:
- Mândru Soare, planșe, fișă de lucru, foaie A4, măsuță, ghiocei;
Forme de organizare:
- frontală, individuală, pe grupe;

SISTEM DE EVALUARE
Forme de evaluare:
- evaluare curentă, formativ-continuă.
Metode şi tehnici de evaluare:
- observare curentă, chestionare orală, analiza produselor activităţilor, aprecieri verbale.
Instrumente de evaluare:
- fișă de observare; probe orale;

BIBLIOGRAFIE:
 Curriculum pentru învăţământul preşcolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008;
 Revista învăţământului preşcolar, Ed. Arlequin, 2015;
 „Metode interactive de grup, Ed. Arves, 2011;

SCENARIUL ZILEI
Ziua va debuta cu Întâlnirea de dimineață, unde copiii au posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de
spirit și buna dispoziție. Sunt parcurse toate etapele specifice, precum:
Copiii intrǎ în sala de grupă, se aşează pe scăunele pentru Întâlnirea de dimineaţă, astfel încât, fiecare să aibă contact vizual
cu toţi membri grupului.
Apoi se va realiza salutul ȋntre preṣcolari prin rostirea formulei de salut corespunzătoare momentului zilei prin intonarea
cântecului ,, Bună dimineața”
Salutul- ,,Cu toţii să ne salutăm,, - Bună dimineaţa, dragi preșcolari!/ - Bună dimineața, doamna educatoare!”
Prezența- Educatoarea va identifica împreună cu preșcolarii, copiii prezenți la activitate, aceștia vor răspunde cu „Prezent”
atunci când își aud numele.
Calendarul naturii- introducerea se va realiza prin versurile: „A-nceput o nouă zi/ Cum e vremea azi copii?”, apoi cu
ajutorul jetoanelor se fixează ziua săptămânii, vremea de afară, îmbrăcămintea adecvată vremii, anotimpul.
Împărtăşirea cu ceilalţi se realizează prin dezvoltarea unui dialog cu copiii în legătură cu starea lor din această zi,
îndemnându-i să schimbe impresii, opinii, păreri, să-şi transmită deschis problemele, experienţele.
În cadrul activităţii de grup cu tema „Din păduri și din câmpii, pleacă iarna dragi copii ! ,, Deoarece centrul tematic este
amenajat cu aspecte specifice sfârşitului de iarnă, începutului de primăvară în cadrul activităţii de astăzi vom călători în această
lume minunată. Pentru a fi alături de noi astăzi a venit şi „Mândrul Soare” care a fost trimis de bătrânul an pentru a-l ajuta să
schimbe anotimpul. ,, Eu sunt Mândrul Soare/La voi am venit/Şi v-am adus vouă/Tot ce v-aţi dorit/Neaua, gheaţa sa topit, Iarba
verde a încolţit/Să mă joc cu voi/Îmi doresc tare/De aceea eu vă spun voios „Salutare,,
Noutatea zilei: ”. Copiii îl vor saluta, se vor prezenta dând din mână în mână Soarele şi îi vor spune un îndemn (Bună, eu sunt
Maria mă bucur că ai venit la noi, cu razele tale să mângâi ramurile copacilor pentru a înmugurii şi a înflorii). Apoi, anunţ
activităţile ce urmează a fi desfăşurate prezentând pe scurt şi sarcinile care trebuie realizate.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE


În cadrul Domeniului Știință vom avea lectură după imagini,, „Sfârşit de iarnă început de primăvară „ în care vom citi
imaginile prezentate și vom descoperi împreună elementele specifice anotimpului primăvara.
Tranziție către centrele de interes -,, Dacă vesel se trăiește,,
Dacă vesel se trăiește, bate aşa
Dacă vesel se trăiește, bate aşa
Dacă vesel se trăiește, unul altuia zâmbeşte
Dacă vesel se trăiește, bate aşa.

ACTIVITĂȚI PE CENTRE DE INTERES


Educatoarea le prezintă copiilor centrele de interes deschise și sarcinile de lucru, observându-i și îndrumându-i pe tot
parcursul activității: ,,Astăzi la centrul de Artă vom desena ,, Primii ghiocei,, , iar la centrul Bibliotecă preșcolarii vor avea o
fișă de lucru cu semne grafice,,Ghiocei,,, și la Centrul Joc de rol preșcolarii se vor juca ,,De-a vânzătorii de ghiocei,, .
În cadrul activităților recreative vom desfășura jocul ,,Tefefonul fără fir ,, , și jocul ,,Arată ce îți spun!,,

(ALA II)
Joc distractiv : ,,Tetefonul fără fir !,,

Jucătorii se vor aseză în linie sau în cerc. Apoi primul jucător se gândeşte la un cuvânt apoi îi va şopti la ureche, jucătorului alăturat,
cuvântul respectiv. Acesta, la rândul lui, îi va şopti următorului jucător cuvântul pe care l-a auzit.
Ultimul jucător va trebuie să spună cu voce tare cuvântul care a ajuns la el şi l-a auzit.
Acest joc nu are câştigători, se joacă doar de amuzament pentru că în majoritatea cazurilor se pleacă de la un cuvânt şi se ajunge la un
cu totul alt cuvânt.

Joc distractiv : ,, Arată ce îți spun !,,

După comanda de începere a jocului, educatoarea le spune copiilor :,,Fiți atenți!,,, apoi ridică mâna, indicând prin gest și
cuvânt o parte a corpului:De exemplu,,arată nasul,, .Ea poate să-i păcălească pe copii arătându-le prin gest o altă parte a
corpului, decât cea indicata verbal, însă  ei sunt trebuie  să pună degetul pe locul indicat prin cuvinte.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul Durata Conţinutul activităţii Obi Strategii didactice Strategii de evaluare


didactic ec-
tive
Metode şi Mijloace Forme de Forme Metode şi Instrume
procedee didactice organizar de tehnici de nte de
e evaluare evaluare evaluare
Crearea condiţiilor necesare
1. 2-3 min. bunei desfăşurări a activităţii, Scăunele Frontală Observarea
Moment aerisirea sălii de grupă, curentă
organizatoric amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii, pregătirea
materialului didactic.
Gimnastica de înviorare:,, Dacă
vreau să cresc voinic...,,-joc cu
text şi cânt

Se realizează prin „Întâlnirea de


2. dimineaţă”, prezența copiilor, Conversaţia Calendarul Frontală Evaluare Chestionare orală
Crearea completarea calendarului naturii, naturii curentă
motivației discuții referitoare la tema
specifice abordată în aceasta săptămână:
pentru învățare
,, Începutul primăverii,,.
10 min.
,, Ce observaţi, ce avem expuse Observare curentă
la centrul tematic? Deoarece Observația Ghiocei Frontală
centrul tematic este amenajat cu
aspecte specifice sfârşitului de
iarnă, începutului de primăvară în
cadrul activităţii de astăzi vom
călători în această lume minunată.
Pentru a fi alături de noi astăzi a
venit si „Mândrul Soare” care a
fost trimis de bătrânul an pentru
a-l ajuta să schimbe anotimpul.
Eu sunt Mândrul Soare/La voi am
venit/Şi v-am adus vouă/Tot ce v-
aţi dorit/Neaua, gheaţa s-a topit,
Iarba verde a încolţit/Să mă joc cu
voi/Îmi doresc tare/De aceea eu
vă spun voios „Salutare”. Copiii îl
vor saluta se vor prezenta dând
din mână în mână Soarele şi îi vor
Mândru
spune un îndemn (Bună, eu sunt Soare
Maria mă bucur că ai venit la noi, Conversația
cu razele tale să mângâi ramurile
copacilor pentru a înmugurii şi a
înflorii). Pentru că am salutat
„Mândrul Soare”, am observat
cine este prezent şi cine nu este,,
3. „-Astăzi am expus tabloul cu
Anunţarea tema „Primăvara bine ai revenit” Explicaţia Frontală Observare curentă
temei şi a
obiectivelor 2-3min pe care va trebui să-l analizăm
bine, să descriem elementele
componente şi tot ce ştiu despre
anotimpul primăvara, iar apoi
vom lucra pe centre: la centrul
Artă vor desena ,,Primii ghiocei,,
iar la Centrul Bibliotecă,
preșcolarii vor avea o fișă de
lucru cu semne grafice,,Ghiocei ,,,
și la Centrul Joc de rol preșcolarii
se vor juca ,,De-a vânzătorii de
ghiocei,,

4. Educatoarea anunţă copiii că a


Prezentarea expus tabloul cu ,,Vestitorii
conținutului și Observare curentă
dirijarea primăverii” si celelalte Planse Observarea Planșă Frontală
învățării 25 ilustrate.
min
,,- Cine vesteşte începutul Chestionare orală
primăverii?,,
,,-Ce alte flori de primavară O2 Conversația
sunt in tablou?,,
,,-Ce se întâmplă cu zăpada la
începutul primăverii?,,
,,-De ce se topeşte zăpada?,,
,,Unde au răsărit ghioceii?,, O4
,,-Câti copii sunt?,,
,,-Ce fac cei doi copii? ,,
,,-De ce au plecat copiii la
pădure?,,
,,-Când se întorc păsările
călătoare?,,
,,-Ce insecte sunt in aceasta
imagine?,, Probe orale
O1
,,-Ce elemente sunt specifice
Conversația Frontală Evaluare
primăverii?,, formativ- Aprecieri verbale
continuă
Vom formula propoziții cu O3
cuvintele :
Ghiocelul, primavara;

5. Prin tranziţia: „Dacă vesel se


Obținerea trăiește,, în continuare, vom lucra
performanței 25 min
la centrele de interes: Educatoarea Conversația Frontală Evaluarea Observare curentă
le prezintă copiilor centrele de curentă
interes deschise și sarcinile de Explicația
lucru, observându-i și
îndrumându-i pe tot parcursul
activității: ,,Astăzi la centrul de O5 I
Artă vom desena ,, Primii
ghiocei,, , iar la centrul Foaie A4
Bibliotecă preșcolarii vor avea o
fișă de lucru cu semne
grafice,,Ghiocei,,, și la Centrul
Joc de rol preșcolarii se vor Fișă de lucru Pe grupe Fișă de
observare
juca ,,De-a vânzătorii de
ghiocei,, . În cadrul activităților
recreative vom desfășura Ghiocei Aprecieri verbale
jocul ,,Tefefonul fără fir ,, , și
Jocul
jocul ,,Arată ce îți spun!,,

Se realizează prin următoarele


6. 3 min. întrebările: Conversaţia Frontala Evaluare Chestionarea
Asigurarea ,,-Ce am învățat noi astăzi?,, formativ orală
feedback-ului ,,- Ce am lucrat?,, continuă
Aprecieri verbale
,, -Ce v-a plăcut cel mai mult?,,

7. Se stabilește mesajul zilei: ,,-Ce


Asigurarea 3 min am observat astăzi din planșele Conversația Frontal Evaluare Chestionarea
retenției și a prezentate?,, formativ orală
transferului ,,-Din planșele prezentate am continuă
observat elementele componente
şi tot ce ştim despre anotimpul
primăvara,,.
8. Voi face aprecieri individuale și
Evaluarea 1 min colective pentru că au răspuns și Conversația Frontal Aprecieri verbale
activității
au lucrat corect și frumos la
activitate

Frontal
9. 1 min
Încheierea ,,- Mulțumesc pentru timpul
activității acordat preșcolarilor . Vă urez o
zi minunată în continuare,,.

S-ar putea să vă placă și