Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
1
INSTITUŢIA: G.P.P. „Rază de Soare” BISTRIŢA
GRUPA:– mijlocie A
DATA: 02.10.2020
EDUCATOARE: Balatici Amalia
TEMA ANUALĂ: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ,,Conduita grupei ,, -săptămână independentă
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: „ Reguli de comportament ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea și consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DPM)
(DPM – Educație Fizică)
DURATA: o zi
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI ABORDATE
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Cum ne comportăm în sala de grupă?,,
Salutul, prezenţa;
Calendarul naturii;
Rutine:
„Mă pregătesc pentru activităţi” – deprinderi de igienă şi autoservire;
„Dacă vreau să cresc voinic” – joc cu text şi cânt (gimnastica de înviorare)
Tranziţie:
,,Zilele săptămânii,,
Scenariu didactic
SCENARIUL ZILEI
Copiii intrǎ în sala de grupă, se aşează pe scăunele pentru Întâlnirea de dimineaţă, astfel încât, fiecare să aibă contact vizual cu toţi membri grupului.
Apoi se va realiza salutul ȋntre preṣcolari prin rostirea formulei de salut corespunzătoare momentului zilei prin intonarea cântecului ,, Bună dimineața”
Înainte de a trece mai departe, vom face gimnastica de înviorare.
Prezenţa
2
Aleg un copil care va fi numit “ Copilul de servici …” și vom vedea împreună cine lipsește.
Calendarul naturii
După ce s-a realizat prezența, se trece la panoul Calendarul naturii unde se va stabili: ziua, luna, anul, anotimpul, condiţiile meteorologice din momentul
respectiv. Voi folosi întrebări de genul: “Ce zi este astăzi?”, “Dacă astăzi este vineri, ieri a fost...?”, Dacă astăzi este vineri, mâine va fi ...?”, “În ce anotimp ne
aflăm?”, “Cum este astăzi afară?”.
Împărtăşirea cu ceilalţi se realizează prin dezvoltarea unui dialog cu copiii în legătură cu starea lor din această zi, îndemnându-i să schimbe impresii, opinii,
păreri, să-şi transmită deschis problemele, experienţele.
În cadrul activităţii de grup cu tema „Cum ne comportăm în sala de grupă? ” vom discuta despre cum ne comportăm în grupa noastră.
Apoi, anunţ activităţile ce urmează a fi desfăşurate prezentând pe scurt şi sarcinile care trebuie realizate.
Se trece la Educație fizică , iar apoi copiii vor trece la centrele de interes:
3
Obiective operaționale: - să desfășoare jocul de rol pornind de la cunoștințele dobândite despre ce se întâmplă în grădiniță;
-să utilizeze vorbirea dialogată și nuanțarea vocii, respectând sugestiile date de educatoare.
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul
Desfășurarea activității: Copiii sunt pe rând educatoare apoi copii, imitând acțiunile făcute de aceștia.
4
Domeniul experiențial: Domeniul psihomotric
Categoria de activitate: Activitate psihomotrică
Subiectul: 1. „Mergi spre jucăria ta”
2. Joc liniștitor: „Unde am ascuns jucăria?,,
Resurse umane: ~13 copii
Obiective de referință:
-să-și formeze o ținută corporală corectă ( în poziția stând, șezând și în deplasare)
-să fie apt să utilizeze deprinderile însușite în diferite contexte
Obiective operaționale:
O1 – să execute corect exerciţiile de front şi de formaţie;
O2 – să execute cu amplitudine maximă exerciţiile pentru optimizarea dezvoltării fizice;
O3 – să execute corect deprinderile motrice de aruncare şi prindere a mingii cu două mâini;
O4 – să respecte regulile jocului.
Metode și procedee: explicația, demonstrația, exercițiul
Durata: 20 minute
Bibliografie:
MECT, „Curriculum pentru învățământul preșcolar”, Editura Didactica Publishing House, București, 2009
Antonovici, Ș., „Educația fizică în grădiniță”, Editura Didactica Publishing House, București, 2010
5
I Partea pregătitoare -adunarea colectivului de copii 1-2 min. -în linie pe un rând
1.Organizarea -alinierea XXXXXXXXXXX
colectivului de copii -salutul ☺
-verificarea echipamentului și a stării de sănătate -distanţa între copii va fi de un braţ
-comunicarea temelor: „Astăzi vom pleca spre grădiniță. Ne încolonăm întins orizontal
frumos unul după altul, fără să ne împingem şi pornim.”
2.Pregătirea EXERCȚII F.O.F. -în coloană câte unul
organismului pentru Acțiuni de pe loc 1 tură X
efort -poziția drepți 2 min X ☺
-poziția „pe loc repaus” X
-întoarceri „la stânga” X
-întoarceri „la dreapta” -drepți, privirea înainte, braţele se
Acțiuni din deplasare mişcă liber pe lângă corp
„Trecem pe stradă. Prin mijlocul străzii este noroi. Va trebui ca să păşim -se păşeşte fără a se târâ picioarele
pe vârfuri ca să nu ne murdărim ghetele. -lergare uşoară şi elastică
Acum alergăm spre a ajunge mai repede la grădiniță.
desprinzând bine tălpile de pe sol
Acum trecem pe lângă un gard lung. Să ne oprim puţin... ia uitaţi-vă câte
vrăbiuţe stau pe gard.”
3.Influențarea -în cerc x☺x
selectivă a aparatului x x
locomotor x x
(optimizarea xx x
dezvoltării fizice) Exerciții pentru cap și gât: „Ne uităm după păsărelele” 8T x 2r -picioarele întinse, spatele drept
P.I. Stând depărtat cu mâinile pe șolduri
T 1-4: rotirea capului spre stânga
T 5-8: rotirea capului spre dreapta
„Priviți cum dau ele voioase din aripi. Hai să zburăm şi noi ca ele.” 4T x 2r - coatele întinse, localizându-se în
Exerciții pentru dezvoltarea mobilității membrelor superioare: „Zborul articulaţia umerilor
păsărelelor”
P.I. Stând (cu brațele pe lângă corp)
T 1-2: rotirea brațului stâng înainte
T 3-4: rotirea brațului drept înainte
„Înainte de a porni la drum să ne controlăm ghetuţele, pentru că ni s-au
dezlegat şireturile, ne aplecăm să ne legăm pe rând: şi la un picior şi la
celălalt.”
Exerciții pentru trunchi: „Legarea şiretului”
6
P.I. Stând depărtat 4T x 2r -depărtarea picioarelor nu va fi mai
T 1-2: îndoirea trunchiului cu ducerea braţelor spre ghete mare decât lăţimea umerilor,
T 3-4: revenire genunchii întinşi, capul căzând liber
„Plecăm mai departe.Am ajuns la grădiniță. Ce multe vrăbiuţe sar pe jos între braţe.
pământ. Hai să sărim şi noi ca vrăbiuţele!” -se repetă alternativ spre piciorul
Exerciții pentru picioare: „Sari ca vrăbiuța” stâng şi drept
P.I. Stând depărtat 4T x 2r -săritura se execută elastic pe
T 1-3: sărituri ca mingea pe ambele picioare vârfurile picioarelor și fără zgomot
T 4: ghemuit
II Partea 1.„Mergi spre jucăria ta” -în două coloane
fundamentală Pentru că doar la grădiniță sunt atât de multe jucării, astăzi ne vom juca un 4 min x x
4. Învățarea, joc foarte interesant.” Copiii sunt împărțiți în două grupe. Fiecare are în x x
consolidarea și față la o distanță de 2 m o jucărie. La semnalul „Start!” câte unul din x x
perfecționarea fiecare grupă merge până la jucaria din fața lui, după care se reîntoarce în : 2m
deprinderilor motrice coloană. :
2.Joc liniștitor: „Unde am ascuns jucăria?” 1r -în semicerc
Copiii sunt aşezaţi în semicerc şi unul dintre ei va veni de va lua o jucărie xxx
şi o ascunde în una dintre mâini. Ceilalţi copiii vor avea ochi închiși în
x x x
timp ce colegul lor ascunde jucăria. Copilul care va ascunde jucăria, se
x x
oprăște în dreptul unui coleg, iar acesta trebuie să ghicească în ce mâna
este ascunsă.
III Partea de „Pentru că programul de la grădiniță s-a încheiat, acum ne întoarcem 1-2r -în coloană câte unul
încheiere înapoi spre casă.” X
5.Revenirea -mers cu mișcări de relaxare a membrelor inferioare și a membrelor X ☺
organismului după superioare X
efort -mers cu exerciții de respirație X
6.Aprecieri și Alinierea copiilor; 1-2min -în linie pe un rând
recomandări Aprecieri verbale asupra activităţii; XXXXXXXXXXX
Recomandări pentru activitatea independentă, practicarea anumitor ☺l,
exerciții acasă.
Salutul.
7
Subiectul activității: „Ce ai văzut, ce ai auzit?”
Mijloc de realizare: joc senzorial
Metode și procedee: explicația, exercițiul, demonstrația
Obiective operaționale: - să numească sunetele pe care le aud și din ce parte vin ele.
Desfășurarea activității: Copiii sunt împărțiți în două grupe. Câte un copil din fiecare grupă face un sunet, fie bătăi din palme sau picior, fie verbal și este
așezat mai aproape sau mai departe de copilul care trebuie să ghicească ce sunet a auzit si de unde vine acela.