Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data: 01.04.2015
Grdinia cu P.P. nr 17 Tulcea
Prof. nv. prec. Barbu Elena-Iuliana
Grupa mijlocie Voinicii
Durata: 20 minute
Tema anual: Cu ce i cum exprimm ce simim?
Tema sptmnal: Pregtiri de Pati
Domeniul de activitate: Domeniul psiho-motor (D.P.M.)
Tema: Transport de obiecte : gletue (individual)
Joc: Voinicii gospodari
Tipul de activitate: formare de deprinderi
Loc de desfurare: holul slii de grup
Scopul activitii:
- formarea deprinderii motrice utilitar aplicative, transport de obiecte
- dezvoltarea/educarea capacitii de a utiliza deprinderile nsuite n diferite situaii
- dezvoltarea/educarea rezistenei la efort i forei pe tot parcursul dat
- dezvoltarea fizic armonioas
Obiectivele operaionale:
- s execute deprinderea de baz mers i variante de mers (n caden, pe vrfuri, pe clcie, piticului)
- s execute deprinderea de baz alergare i variante de alergare (cu clciele la ezut, cu genunchii la piept)
- s execute exerciii pentru influenarea selectiv a aparatului locomotor ( pentru brae, trunchi, picioare, exerciiul
combinat)
- s exerseze deprinderea motric utilitar transportul de obiecte individual i n grup
- s respecte regulile jocului
- dezvoltarea calitii motrice : fora
Obiective afective:
- manifestarea voinei n realizarea sarcinilor
- manifestarea atitudinii de cooperare n realizarea sarcinilor

Strategii didactice:
- metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul
- material didactic: gletue, sculei
- forma de organizare: frontal
Bibliografie:
- G. Dragomorescu, I. Kun, E. Bojin, Metodica predrii educaiei fizice n grdinia de copii, E.D.P., Bucureti, 1975
- Curriculum pentru nvmntul precolar(3-7 ani), MECT, 2008
- C.C. Creu, C.Ciucurel, D. Petre, A. Ivan- Ghid privind desfurarea activitilor de educaie fizic n grdini,
Editura Tiparg, 2006

SCENARIUL ACTIVITII
ETAPELE
ACTIVITII

CONINUTUL MIJLOACE DE
REALIZARE

INDICAII METODICE

DOZARE

FORMAII
DE LUCRU

EVALUAREA

1. Adunarea

-n linie pe un rnd!
-Adunarea!
-V aliniai!

2 min

-n linie
pe un rnd

-conversaia
-exerciiul

INSTRUMENTE

Organizarea
colectivului de
copii

2. Alinierea
3. Verificarea inutei i a strii
de sntate

2. Salutul

Pregtirea
organismului
pentru efort

INDICATORI

Copiii sunt
ateni la
explicaii i se
sincronizeaz.

-Bun ziua!

2. Anunarea temei i a
obiectivelor
Astzi vom nva s
transportm obiecte, gletue i
sculei. S ne pregtim
organismul pentru efort. Ne
ncolonm frumos unul dup
altul, fr s ne mpingem i
pornim.

-Distana ntre voi


e de un bra ntins
lateral!

A. Exerciii de grupare i
organizare a grupei : ntoarceri
prin sritur la stnga i la
dreapta (indicarea unui obiect
de pe holul slii de clas
folosind
comanda:
Prin
sritur cu faa la...( ua clasei,
geam ...)

-Atenie!
1
Drepi!
min
Pe loc repaus!
Prin sritur cu faa
la...( ua clasei, geam
...)
-Respect locul tu!
-Toi n acelai timp!

B. Exerciii de mers i alergare


Variante de mers
- mers n coloan dup -Capul

sus,

privirea

Copiii rspund
la salut.

-n linie
pe un rnd

-n linie
pe un rnd

-exerciiul

Copiii se
ntorc n
direcia
indicat i se
sincronizeaz.
Copiii respect
direcia.

-exerciiul

Copiii rspund

3X

educatoare
cu
comenzilor
-mers n caden
-mers normal

respectarea nainte!
10 min
-Spatele drept!
-Mic braele pe lng
corp!

-mers pe vrfuri cu ridicarea


prin lateral a membrelor -Mers pe vrfuri!
-Braele sus!
superioare sus
-Capul sus!
-Unul
n
spatele
-mers normal
celuilalt!
-mers pe clcie
-Mers pe clcie!
-mers normal
-deplasare n ghemuit- mersul -Spatele drept!
-Mers ca piticul!
piticului
-Genunchii ndoii!
-Palmele pe genunchi!
-Pstreaz distana de
un bra ntre voi!
-mers normal
Variante de alergare
-Pas alergtor!
-alergare uoar
-alergare
cu
clciele
la
ezut(cu -Atinge ezutul cu
clciele!
pendularea gambei napoi)
-Clciele sus!
-Respect ritmul!
-Spatele drept, privirea
-alergare cu genunchii la piept
nainte!
-Genunchii ct mai sus!
-alergare uoar
-mers normal cu respiraii

prompt i se
sincronizeaz.
Copiii execut
corect
variantele de
mers.

-aprecieri
verbale

Copiii rspund
prompt i se
sincronizeaz.
Copiii rspund
prompt i se
sincronizeaz.
Copiii alearg
coordonat
i elastic,
clciele lor
ating ezutul.
Copiii au
genunchii ct
mai sus.

Influenarea
selectiv a
aparatului
locomotor

T3- T4 aplecarea capului n jos


extensia gtului n sus

-V oprii! V
ntoarcei cu faa la
mine!(vor fi n linie pe
un rnd)
-Drepi!
-Pe loc repaus!
-Prin sritur, deprtat
luat, minile pe old!
-Privim dup psri!
-Spatele drept!

Ex. 2 Brae scurte, brae


lungi(exerciii pentru brae)
Stnd deprtat;
T1, T3- ndoirea braelor cu
palmele la umr
T2, T4-ridicarea braelor sus

-Stnd , deprtat luat!


-Spatele drept!
-Braele ntinse n sus!
- Coborre cu coatele
ndoite i vrfurile
degetelor pe umeri!

Aezare n linie pe un rnd


Ex. 1 Ne uitm dup
psrele- spre stnga , spre
dreapta, jos-sus (exerciii
pentru cap i gt)
T1- T2 rsucirea capului
spre stnga i spre dreapta

Ex. 3 Culegem flori


(exerciii pentru trunchi)
Stnd deprtat;
- Ne aplecm n fa!
T1,T3-ndoirea trunchiului
- Genunchii ntini!
nainte cu ducerea braelor jos
T2, T4-revenire la poziia iniial
Ex. 4 Sri minge, minge
jos(exerciii pentru picioare)
Stnd cu minile pe old
-sritur pe vrfuri pe ambele
picioare alternativ cu sprijin n
ghemuit
Ex. 5Sri minge, minge sus
(exerciii pentru picioare)
Stnd cu minile pe old
-sritur pe vrfuri pe ambele
picioare alternnd cu o sritur

-Minile pe old!
-Stnd uor deprtat!
-Sri minge, minge jos!
-Privirea nainte!
-Stai ghemuit!

-Minile pe old!
-Stnd uor deprtat!
-Privirea nainte!
-Sri minge, minge sus!

-n linie
pe un rnd

4 min

-exerciiul

Copiii execut
exerciiile
corect i pe
numrtoare.

-exerciiul

Copiii execut
exerciiile
corect i pe
numrtoare.

4X4T

-exerciiul

Copiii execut
exerciiile
corect i pe
numrtoare.

3X

-exerciiul

Copiii execut
exerciiile
corect.

3X

-exerciiul

4X4T

4X4T

Copiii execut
exerciiile
corect.

nalt

Realizarea
temei
(formarea
deprinderii
motrice)

Ex. 6Gndacul rsturnat


(exerciiu combinat)
Culcat dorsal agitarea braelor
i picioarelor liber n aer,
revenire
Tema : Transport de obiecte :
gletue (individual)
Explic i demonstrez copiilor
noua deprindere transportul de
obiecte: gletue (individual):
Picioarele uor deprtate,
braele pe lng corp, m
aplec, ridic pe rnd gletuele,
pornesc cu stngul, un pas
naintea celuilalt! Duc gleile
pn la semnul de pe covor i m
ntorc s le dau colegului din
rnd.
Copiii execut deprinderea
explicat, pe rnd, cte unul.

-Sari ct mai sus!

-D din mini i
picioare!
-Capul pe covor!

4X
-exerciiul

5-6 min

-Stnd uor deprtat!


-Te apleci n fa!
-Genunchii ndoii!
-Ridici pe rnd
gletuele!
- Pornete cu stngul!
-Spatele drept, n
timpul mersului !

Joc: Voinicii gospodari

-Du gleile pn la
semn!
-Nu te legna!
-D colegului gleile!

Copiii se aeaz pe 2 rnduri/


echipe i se explic regulile
jocului.
Copiii vor transporta pe rnd
gletuele, vor preda tafeta
urmtorului coleg, echipa care
termin prima proba e
ctigtoare.
Stabilim echipa ctigtoare,

-Stnd uor deprtat!


-Te apleci n fa!
-Ridici pe rnd
gletuele!
- Pornete cu stngul!
-Du gleile pn la
gard!
-Minile uor deprtate
de corp!

-n linie
pe un rnd

-exerciiul

Copiii execut
exerciiile
corect.

Copiii execut
corect
transportul de
obiecte.

Pe rnd,
cte unul
2X

-jocul
Cte unul,
pe 2
rnduri
-aprecieri
verbale

Copiii
transport
gletuele
corect i rapid.
Copiii respect
regulile
jocului.

Revenirea
organismului
dup efort

ncheierea
activitii

aplaudm echipa ctigtoare ,


aplaudm toi participanii
pentru efortul depus.
Se execut jocul de ctre toi
copiii.
Joc linititor: Plimb ursuleul
Copiii sunt aezai pe covor,
apropiai unul de altul, fr s fie
nghesuii. Dau unui copil un
ursule(o jucrie), explicndu-le
c acesta trebuie trecut din mn
n mn. Cnd bat din palme,
copilul care are
jucria(ursuleul), o ridic n sus
i imit glasul animalului.
Jucria se trece de la un copil la
altul, fr s se sar peste
vreunul dintre ei i apucndu-se
cu ambele mini.

-Spatele drept!
-D colegului gleile!

-Aprecieri verbale asupra


activitii
-Evidenierea copiilor care au
executat sarcinile corect i
ncurajarea celor care au efectuat
mai puin corect.
-Salutul
-Copiii primesc cte o felie de
mr ca recompens pentru
munca depus.

-n linie pe un rnd!
-Adunarea!
-V aliniai!

Copiii se aeaz pe
covor i se prezint
jocul.
Se execut jocul de
ctre toi copiii, de 2
ori.

Aprecierea
rezultatului
concursului
2-3 min

2X

n linie, pe -exerciiul
un rnd

-aprecieri
verbale

1 min

-n linie,
pe un
rnd!

-convorbire
-aprecieri
verbale

-Bun ziua!
recompensa

Copiii se
concentreaz
pe apucatul cu
ambele mini
i s nu sar
vreun coleg.
Copiii respect
regulile
jocului.

S-ar putea să vă placă și