Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18. 01. 2014


CLASA: a IV-a
PROPUNTOR: Szitk Klra Tnde, PIPP. IFR, An: II.
LOCUL: sala de sport
ARIA CURRICULAR: Educaie fizic i sport
DISCIPLINA: Educaie fizic
UNITATEA DE NVARE: Elemente acrobatice
TEMA LECIEI: cumpna pe un picior
TIPUL LECIEI: de nvare
OBIECTIVE OPERAIONALE:
1. s execute rapid i corect micrile i deprinderile nvate
2. s execute complexe de exerciii pentru dezvoltarea fizic
3. s-i nsueasc elementul acrobatic nvat
4. s manifeste spirit de colaborare n relaia cu elevii
STRATEGII DIDACTICE: demonstraia, explicaia, exersarea, corectarea
greelilor de execuie
MIJLOACE DIDACTICE SPECIFICE: exerciiul fizic
BIBLIOGRAFIE: M.E.C., Curriculum naional, Educaie fizic la clasele I-IV, Editura
Didactic i Pedagogic, Bucureti, 1998

DESFURAREA ACTIVITII

ETAPELE LECIEI

CONINUTUL ESENIAL
(Structuri motrice)

INDICAII METODICE
(formaii de lucru)

Veriga 1.
Momentul organizatoric

- adunarea
- alinierea
- verificarea prezenei
- verificarea inutei
- comunicarea temei

Copiii sunt aezai n linie pe un


rnd.

2.
Pregtirea organismului
pentru efort

EXERCIII:
ACIUNI DE PE LOC
-poziia drepi
-pe loc repaus
- ntoarceri spre stnga
- spre dreapta
ACIUNI DIN DEPLASARE
MERS I VARIANTE DE MERS
- mers i variante de mers
- oprire din mers la semnalul sonor
- mers cu schimbarea sensului la
semnalul sonor
- mers pe vrfuri
- mers pe clcie

Formaia de lucru: n linie pe un


rnd.

Exerciii de relaxare a membrelor


- scuturarea membrelor i picioarelor
ALERGARE I VARIANTE DE
ALERGARE
- alergare uoar
- alergare cu genunchii la piept
- alergare cu pendularea gambei napoi
- trecerea din alergare uoar n alergare
accelerat

-se vor executa n doi timpi

- braele ntinse n sus


- minile pe genunchi
- minile pe olduri
- cu mini la ceaf
-braele la spate

-se alearg pe vrfuri, cu


micarea braelor pe lng corp
-s fie atins ezutul, trunchiul
uor nclinat spre nainte
- alergare elastic, pe vrfuri, cu
micarea braelor pe lng corp

OBSERV
A

3.
Influenarea selectiv a
aparatului locomotor

4.
PARTEA
FUNDAMENTAL A
LECIEI
nvarea deprinderilor
motrice noi

Complexul de exerciii pentru dezvoltarea


fizic armonioas
EXERCIIUL nr. 1
Stnd deprtat, minile pe olduri
rotirea capului spre stnga
rotirea capului spre dreapta
EXERCIIUL nr. 2
Stnd deprtat, minile ndoite la piept
- arcuirea braelor ndoite la piept
extensia braelor lateral
EXERCIIUL nr. 3
Stnd deprtat, minile pe olduri
rsucirea trunchiului spre stnga cu arcuire
rsucirea trunchiului spre dreapta cu
arcuire
EXERCIIUL nr. 4
Stnd deprtat
ridicarea braelor sus cu arcuire
ndoirea trunchiului nainte, cu atingerea
solului cu degetele
EXERCIIUL nr. 5
Stnd, minile ntinse orizontal
ridicarea piciorului stng la braul
drept
ridicarea piciorului drept la braul
stng
EXERCIIUL nr. 6
Stnd, minile pe olduri
sritura ca mingea pe loc
ghemuire
EXERCIIUL nr. 7
Stnd
ridicarea braelor sus, timp n care se
inspir aer adnc pe nas
coborrea braelor n poziia iniial,
timp n care se expir aerul pe gur
Ce este cumpna pe un picior?
Cumpna este o poziie cu caracter de
echilibru n care executanul se gsete n
sprijin pe un picior, cu trunchiul la orizontal
(sau mai sus) n plan sagital, capul n
extensie. n momentul n care piciorul se

Se execut pe 4 coloane:
x x x x
x x x x
x x x x

-micarea se execut cu
amplitudine mare

-rsucirea energic a trunchiului

-braele ntinse, picioarele


ntinse

-picioarele ntinse

-picioarele apropiate, desprindere energic de pe sol

ridic, trunchiul coboar nainte, pstrnd


extensia, oprindu-se deasupra orizontalei.
Piciorul liber se menine peste orizontal. Se
menine poziia cteva secunde, n care linia
oldurilor i umerilor rmne paralel cu
solul, piciorul de baz rmne pe toat talpa.
Metodica nvrii:
-stnd cu faa la scar fix, cu trunchiul
aplecat la nivelul oldului (90), balansri
alternative de picioare, cu corpul extins
(bratele sus de sipca apucat:- balansul unui
picior napoi spre punctul de amplitudine
maxim)

Colectivul este mprit n dou


grupe.
Vrful piciorului care lucreaz
este ntins.
Capul este susinut n extensie.

-aceeai poziie: balansri alternative cu


oprirea piciorului sus, meninerea unui picior
ridicat napoi la punctul maxim

Piciorul liber care execut


balansarea este perfect ntins.

-stnd cu spatele la bar fix, minile


sprijinite pe sol: ridicarea piciorului ct mai
sus, sprijinit pe sipc i ridicri n cumpn

Vrfurile picioarelor sunt perfect


ntinse.

-stnd, cumpn cu sprijinirea piciorului la Se lucreaza cu partener.


scara fix, desprinderea piciorului de pe scar, Partenerul amplific treptat
meninere i revenire
ridicarea piciorului aflat napoi.
Se lucreaz cu ambele picioare.
-cumpn cu ntindere pasiv, cu ajutorul Se menine poziia 5-6 secunde.
partenerului, ajutorul se acord din lateral, cu
o mn la genunchiul piciorului ridicat iar cu Minile se menin: nainte sau
cealalt la piept
napoi.
5.
PARTEA DE
NCHEIERE
Revenirea organismului
spre normal
6.
APRECIERI I
RECOMANDRI

-mers linitit
-exerciii de relaxare a braelor i a picioarelor
-exerciii de respiraie dirijat
-evidenierea aspectelor pozitive i negative
din lecie
-recomandri privind practicarea independent, acas, a anumitor exerciii fizice
-salutul

-n coloan cte doi

Formaia de lucru: n linie pe un


rnd.

S-ar putea să vă placă și