Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant : Scoala Generala “Spiru Haret “, Dorohoi


Clasa : a IV-a B
Data : 16.01.2017
Obiectul : Educatie fizica
Propunatator : Adascalitei Georgiana-Greta
Efectiv : 15 elevi ( 7 fete si 8 baieti )
Loc de desfasurare : sala de sport
Teme : 1. Traseu aplicativ
2.Viteza de reactie si de executie , la stimuli auditivi si vizuali in
actiuni motrice complexe
Scopul :
1.Consolidarea parcurgerii unui traseu aplicativ
2.exersarea vitezei de executie si de reactie la stimuli auditivi si vizuali
Obiective operationale :
1.Sa parcurga traseul aplicativ , executand correct fiecare etapa
component a acestuia
2.Sa respecte cerintele traseului aplicativ
3.Sa-si perfectioneze viteza de reactive si de executie la stimuli
auditivi si vizuali in actiuni motrice complexe
4.Sa execute cu rapiditate si corectitudine actiunile comandate sau
necesare la semnale vizuale si auditive
5.Sa manifeste corectitudine in desfasurarea competitiilor]
6.Sa respecte regulile jocului propus
Metode si procedee: explicatia , demonstratia , exercitiul , jocul
dinamic
Materiale folosite : stegulete , obstacole , fluier
Durata : 50 minute
Bibliografie : “Educatia fizica in invatamantul primar “ , Nicolae
Slujitoru , Ioana Slujitoru , 2000
“Ghid metodologic privind proiectarea activitatilor de
predare – invatare – evaluare – clasele 1-4 “ , Lucian Stan , Oancea
Iustin , Oancea Maria , Cojocaru Stefanut , Ed . Aramis , 2004
SCENARIU DIDACTIC
Verigi Continut
(Etapele Mijloace Dozar Forma Indicatii
lectiei si De e tii de metodice Evaluare
durata) Realizare lucru
-alinierea -20” receptivitatea
-raportul -20” si interesul
-salutul -10” elevilor
-“Drepti!”
-controlul
echipamentul
Organizarea ui 10”
colectivului -verfificarea In linie
de elevi starii de pe un
sanatate 20” rand
(3 minute )
-anuntarea
temei si a
obiectivelor 40” Raspunsul
-“La stanga /La
-exercitii de adecvat la
dreapta !”
intoarceri de comenzi
pe loc la
stanga si la
dreapta
Pregatirea a). Mers si
organismul variante de
mers : -“Cu stangul stang
ui pentru Corectitudinea
-Mers normal inainte , MARS ! “
efort executiei
-Mers pe -“Nu tropaiti variantelor de
(5 minute ) varfuri cu !Spatele drept !
mers si de
bratele Misca bratele ! “
-“Sus bratele !” alergare
intinse sus
-Mers pe -Indreapta
2 min In spatele ! “ Observarea
calcaie cu
coloana -“Genunchii sistematica
bratele la
spate cate unul apropiati !Palmele
se sprijina pe Frecventa de
-Mers genunchi !” executie a
ghemuit cu -“Trageti aerul pe
miscarilor
palmele pe mas si il dati afar
genunchi ape gura ! La un
pas inspiram , la
altul expiram !”
-“Nu tropaiti !”
-“Sus genunchii , Amplitudinea
misca bratele !” actului
respirator ,
cooardonarea
lui cu miscarea
-“Calcaiele la bratelor si
b).Alergare si In sezuta ! “ pasirea
variante de 2 min coloana -“Din alergare picioarelor
alergare: cate unul usoara, la semnalul
fluierului
-alergare
schimbam directia
usoara de alergare ! “
-alergare de
viteza In
-alergare cu coloana Aprecieri
genunchii sus cate unul individuale si
-alergarea cu colective
pendularea Raspunsul
gambei inapoi adecat la
-alergare cu comenzi
schimbare de Incadrarea in
directive ritmul impus
-alergare cu Oprirea la
pas adaugat comanda

Influenta Complex de “-La Corectitudin


selective a exercitii cu In dreapta/stanga ea
aparatului stegulete coloana !” executiilor
locomotor P.I :stand 3 x 8t cate
departat cu cinci
(8 minute ) cate un “Priveste
stegulet in inainte!”
mana:
-Aplecarea “Apleaca capul
capului spre spre stanga !”
stanga
-Revenire la
P.I.
-Aplecarea Amplitudine
capului spre 3 x 8t “Apleaca capul a miscarii
dreapta spre dreapta !”
-Revenira la
P.I.
-Ridcarea
bratelor “Bratele sus!”
spre inainte
sus
-Revenirea
la P.I. “Picioarele
-Pas lateral apropiate! “
dreapta
-Revenire la “Privirea
P.I. inainte !”
-Aplecari cu
extensie
-Revenirea
la P.I.
-Fandare
laterala
stanga “Misca Executia
-Ducerea bratele !” corecta a
bratelor “Bratele miscarilor
spre inainte intinse!”
-Saritura
intr-un
picior -“Inspira adanc Amplitudine
-Revenirea Expira a actului
in ghemuit profund !” respirator
cu steagurile
jos
TEMA nr.2 Se explica Alergare
Viteza de etapele corecta
reactie si exercitiilor
executie la Raspuns
stimuli prompt la
auditivi si semnal,
vizuali in comenzi ,
actiuni viteza de
motrice reactive si
complexe executie
-La semnalul
AUDITIV
alergare In
accelerate , O data coloana
intoarcere cate doi
in alergare
accelerate ,
asezare in
spatele
sirului Testarea
-La semnalul nivelului de
visual – atentie
stegulet
stand cu
mainile in
sold
-Plecare in O data
alergare
accelerate la
semnal
visual ,
oprire si
repornire in In
alergare coloana
accelerate la cate doi
semnal
auditiv ,
ocolirea
obstacolului
, asezare in
spatele
sirului
-Plecare la O data
semnal
visual in
saritura pe
doua
picioare , la
semnal
auditiv
,trecerea in
saritura pe
un singur
picior ,
ocolire
obstacolului
, asezare in
spatele
sirului
Dezvoltarea Joc -Se exolica cu Respectarea
capacitatilor dynamic : demonstratie regulilor
de baza regulile jocului jocului
Cursa pe
(7 minute ) numere
Clasa este
impartita in
doua siruri
paralele la
interval de
doua lungimi
de brat.
Componentii
echipei vor fi
numerotati
de la 1 la 7 .La De trei
semnalul : ori In Alergarea
“Avem cursa pentru coloana -“Avem cursa corecta
pentru fiecare de cate pentru nr.. “
numarul “, numar doi
numarul
strigat din
fiecare echipa Promptitudine
iese prin a raspunsului
dreapta la semnal
sirului ,
ocolindu-l
apoi pe
ultimul si se
intorc la locul
lor.
Jucatorul care
ajunge primul
acumuleaza
un punct
pentru echipa
lui .Castiga
echipa care a
strans cele
mai multe
puncte.
Revenirea Mers cu 2-3 In -“Inspira pe Testarea
organismu- miscari de ture de coloana nas !” capacitatii de
lui dupa relaxare a teren cate unul -“Expira pe revenire a
membrelor gura !” elevilor
efort (4
inferior si -“Scutura bratele
minute )
superioare !”
Mers cu
exercitii de
respiratie
Aprecieri si -Aprecieri -in linie
recomandari asupra pe un
(3 minute ) desfasurarii rand
orei
-Recomandari
pentru elevii
care nu
executa
correct
-alinierea
-salutul -in
-parasirea coloana
terenului cate
unul

S-ar putea să vă placă și