Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:15.11.2022
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”
Unitatea de aplicație: Grădinița cu program prelungit Nord 1
PROPUNĂTOR: Navrig Iulia-Maria, clasa a XI-a A
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREPRIMAR: Baluta Adriana ,Camelia Bercea
PROFESOR METODIST: Gavrișiu Claudia
PROFESOR COORDONATOR DE PROIECT: Calotă Daniela
GRUPA DE APLICAȚIE: Grupa mijlocie C-A
INTERVAL ORAR:10.30-11:00
TEMA ANUALĂ: ,, Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: ,,Eu si universul meu ’’

TEMA SĂPTĂMÂNII:,,Eu sunt, tu esti (corpul uman)”

TEMA ACTIVITĂȚII: ,, Un băiețel si o fetiță se plimbă prin grădiniță’’

DOMENIUL EXPERENȚIAL: Domeniul psiho-motric(DPM)

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educație fizică

MIJLOACE DE REALIZARE: Exercițiile fizice și jocul de mișcare


TIPUL ACTIVITĂȚII: Formare de deprinderi și priceperi.

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderii de a executa corect diferite variante de mers.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

1. Motricitate grosieră și motricitate fină în context de viaţă familiare;

2. Conduită senzorio-motorie,pentru orientarea mișcării.

COMPORTAMENTE VIZATE:

1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei;

2.2. Se orientează în spațiu pe baza simțurilor.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a) Cognitive:

O1: Să răspundă prompt la comenzile primite;

O2:Să execute corect variantele de mers;

O3:Să execute corect, în ritmul impus, exerciţiile de front şi de formaţie;

b) Psihomotorii:

O4: Să păstreze o poziție corectă în timpul activității;

c) Afectiv-atitudinale:
O5: Să manifeste plăcere pentru activitate.
SARCINA DIDACTICĂ: Copiii trebuie sa manifeste interes ,sa fie receptivi cu privire la informațiile primite și
să parcurgă corect traseul stabilit executând diferite variante de mers.

REGULILE JOCULUI: Preșcolarii trebuie să urmeze indicațiile,să parcurgă traseul propus,si in funcție de
culoare sa realizeze o anumita variantă de mers.

ELEMENTE DE JOC: Respectarea sarcinii , depunerea unui efort voluntar pentru a urma cerințele jocului

STRATEGII DIDACTICE

 Metode şi procedee: conversația, explicația,exercițiul, expunerea, jocul, observația, demonstrația.

 Mijloace de învăţământ: ~demonstrative: planșe si imagini reprezentative pentru realizarea


activității,cutia secretă,o minge,stickere

 Forme de organizare: individuală, frontală.

MANAGEMENTUL RESURSELOR ȘI TIMPULUI

 Resurse umane: ~24 de preșcolari

~Elevul propunător : Navrig Iulia-Maria

~Profesorul metodist: Gavrișiu Claudia


~Profesorul coordonator: Calotă Daniela

~Profesor învățământ preprimar: Baluta Adriana

~Eleve practicante:Verdes Andra Maria , Proteasa Mihaela Lorena, Ciocîrlan Adina,Păun Ștefania

 Resurse materiale: imagini ,cutia secretă,o minge,stickere

 Resurse temporale: 25 minute

 Resurse spațiale: sala de sport

BIBLIOGRAFIE: ,,Curriculum pentru educația timpurie’’

SCENARIU DIDACTIC
Momentele activității Elemente de conținut Dozare Strategii didactice
Formații de Indicații metodice
lucru Metode
1.Organizarea grupei de -alinierea în linie pe un rând 2min În linie pe Copiii trebuie să execute corect
copii -verificarea echipamentului și a stării de sănătate rând, umăr la comenzile
a copiilor umăr, cu fața
-poziția de drepți la
-salutul- ,,Bună ziua, copii! Numele meu este propunătoare.
Maria si noi astăzi vom desfășura împreuna ora
de educație fizică.’’ Menținerea atenției
-pe loc repaus
-anunțarea temei activității:
,,Spuneti-mi copii,vă plac piratii ? V-ați gândit
vreodată cum ar fi sa deveniti chiar voi unul ? Ei
bine eu astăzi vă voi învăța cum sa deveniti niste Explicația, conversația
pirati adevarati. ‘’
-alinierea în rand umar langa umar.
2.Pregătirea organismului ,,Copii , noi astazi ca pirati ne vom incalzi bine 5min În coloană, cu Se pune accent pe fiecare tip de
pentru efort bine ca la sfarsit sa realizam un traseu si sa gasim 1xL distanță de un mers, respectându-se timpul,
o comoara impreuna. braț întins distanța dintre copii, poziția de
orizontal, fără drept,cu privirea înainte și
-mers normal în coloană câte unul. 1Xl a-l atinge pe executarea corectă.
-mers ritmat cel din față. Spatele drept!
-mers normal în coloană câte unul. Mergem pe călcâie!
-mers pe călcâie cu braţele la spate(Mergem pe 1xL În șir, câte doi!
călcâie, cu mâinile la spate.) În linie dreaptă, cu fața la
-mers normal în coloană câte unul. propunătoare!
-mers cu călcâiele la șezută.’
1xL
-alergare ușoară
-mers normal în coloană câte unul.
1xL
-alergare cu pendularea gambelor înainte. Explicația, exercițiul
-mers normal cu exerciții de respirație(Acum,
vom respira aerul curat. Inspirăm pe nas, expirăm
pe gură.)
3.Influențarea selectiva a ,,Bun, copii acum mai avem de realizat câteva Se formează 2 rânduri Vom folosi explicația,
aparatului locomotor exerciții iar mai apoi putem merge la spirala de gimnastică conversația, exercițiul,
noastra.’’ demonstrația.
Aşezare în formație de lucru, în linie pe 2 rânduri.
luat, mâinile pe şold!
Ne mișcăm ca roboțeii!
Exerciţii pentru cap şi gât Spatele drept!’’

,,Privim dupa păsărele” „Aflându-ne în


Ex. 1. „ Jos-sus ’’
P.I.-stând depărtat, mâinile pe şold. anotimpul toamna,
T1-aplecarea capului înainte (privim podeaua); păsărelele iși iau zborul
T2-revenire -formație de lucru în spre țările calde. Ne
T3-extensia capului (privim tavanul); linie pe 2 rânduri imaginăm că ele se află
T4-revenire deasupra noastră, iar
noi ridicăm capul spre
P.I.-stând uşor depărtat, mâinile pe şold. cer pentru a le privi.”
T1-2 – rotirea capului spre stânga; « Privește norii »
T 3-4 – rotirea capului spre dreapta. Executarea rotirii
capului spre stanga si
Exerciţii pentru braţe dreapta
Ex. 2 „Morișca’’(rotiri de brațe) “Morișca”
P.I.-Stând departat cu brațele întinse în sus. ,,Brațele îndoite pe
T1-T4-rotirea brațelor înainte lângă corp!
T5-T8-rotirea brațelor înapoi Rotirea brațelor înainte
și înapoi! ‘’
Exerciții pentru trunchi „Covrigul”
Ex. 3 „Covrigul’” ,,Ne răsucim spre
T1,T4-răsuciri de trunchi spre stânga stânga!
T5,T8-răsuciri de trunchi spre dreapta Ne răsucim spre
dreapta!’’
Exerciţii pentru trunchi
„Ceasul” ,,Ceasul’’
P.I. – stând depărtat, ,,Toata lumea îndoaie
T1 – îndoirea trunchiului lateral dreapta; trunchiul in lateral
T2 – revenire; dreapta apoi stânga ’’
T3 – îndoirea trunchiului lateral stânga;
T4 – revenire.
4.Învățare- mersul Joc 10min
organizat în coloană Mers în
La cerința propunătoarei, preșcolarii se așază coloană câte Vom folosi explicația, exercițiul,
unul în spatele celuilalt, formând astfel o coloană. unul conversația,
Ei vor trebui să parcurgă un traseu cu o spirala 1xL demonstrația, jocul.
împărțit în 4 părți,fiecărei părți fiindu-i 1×l
corespunzătoare un cartonas cu o culoare.
,,Copii, dupa cum puteti observa,in fata noastra
se afla un traseu in spirala.Ne vom aseza unul in
spatele celuilalt si vom merge pe traseu , dar
vreau sa fiti foarte foarte atenti pentru ca pe
1×L
traseu vom vedea niste cartonase colorate.
1×l
Atunci cand le vedem , ne oprim cu totii si
Mers în
incepem un alt exercitiu.
1×L coloană câte
Cand vom ajunge in centrul spiralei , vom avea
1×l doi
parte de un indicu despre comoara.’’
Prima dată le voi explica si arată eu cum trebuie
executate exercitiile iar mai apoi vom parcurge 1×L
traseul impreuna. 1×l Mers în
Ex1 : mers normal pana la cartonasul verde unde coloană câte
ne oprim : ,,Copii , stam ca barza intr-un picior’’ patru
Ex2 : mers cu bratele intinse in laterale :,,Copii
haideti sa intindem bratele ca aripile avionului.’’
pana la cartonasul albastru unde ne oprim .
Ex3 :mers ca soldatii ,,Copii , mergem ca soldatii
deoarece sa stiti ca asa merg si piratii’’ pana la
cartonasul rosu.
Ex4 : sarituri ,,Copii haideti sa sarim ca broscutele
deoarece asa sar si piratii cand se bucura ca au
gasit o comoara’’ pana in centrul spiralei
‘’Copii , acum ca am ajuns in mijlocul spiralei
putem vedea ca pe jos se afla o imagine cu o
comoara dar haideti sa ne uitam stanga dreapta
in sala, mai vedem undeva aceasi imagine cu o
comoara ?
Asa este copii , imaginea se afla pe perete dar sa
vedem oare ce o fii acolo ? Avem comoara ,
haideti sa vedem ce se afla in ea copii ? Niste
banuti de aur , va voi pune la fiecare in parte un
sticker cu cate un banut de aur pentru a va
felicita ca ati devenit niste pirati adevarati’’
5.Revenirea organismului Joc liniștitor: ` 1 În cerc, stând în picioare.
după efort "Acum că suntem niste pirati adevarti, ne vom
relaxa printr-un joculeț liniștitor, numit ,,Prinde Explicația, jocul didactic
mingea’’ – fac un cerc cu copiii si pasam mingea
de la unul la altul.
6.Aprecieri finale Aliniez copiii și fac aprecieri verbale asupra 2min În linie pe un Aprecieri asupra activității grupei
participării preșcolarilor la lecție. (,,Ați lucrat rând, copiii de copii și asupra grupei de copii.
foarte bine, felicitări! Am un cadou pentru voi! stau umăr la
Deoarece ați devenit niște spioni adevărați vom umăr. Dialogul
deschide cutia secreta in care se află o
recompensă pentru voi)

Activitatea se încheie cu salutul (,,Activitatea de


educație fizică s-a terminat, bună ziua!”)

S-ar putea să vă placă și