Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 16.11.2016
Grupa: Mica „Buburuze”
Grădiniţa: „Piticot”
Prof. Înv. preşc.: Bornaz Mădălina Mihaela

Tema anuala: „Când, cum si de ce se întâmplă?”


Tema proiectului: „Surprizele Zânei Toamna”
Tema săptămânală: „Legume vesele”
Domeniul experienţial: psihomotric
Categoria de activitate: educaţie fizica
Tipul de activitate: mixt

Teme: - 1. Consolidarea mersului şerpuit cu ocolire de obstacole


           - 2. Dans popular „Alunelul”
Scopul activităţii: Dezvoltarea calităţii motrice mersul şerpuit cu ocolire de obstacole
Durata: 15 min.

Obiectivele operaţionale ale activităţii:


Pe parcursul si la finalul activităţii, copiii vor fi capabili:
OR. - Consolidarea deprinderii motrice de baza mersul şerpuit cu ocolire de obstacole
O. C. - Sa înveţe noţiunea de mers, cu ocolire de obstacole
O.P.M1 - Sa se asigure dezvoltarea fizica, armonioasa si corecta a organismului;
O.P.M2 - Sa se asigure formarea ţinutei corecte a corpului;
O.P.M3 - Dezvoltarea simţului ritmic si a capacităţii de coordonare a mişcărilor;
O.P.M4. - Să se orienteze in ocolirea obstacolelor
O.P.M5 - Să răspundă prompt si corect comenzilor date;
O.A. - Formarea spiritului de echipa si a colaborării intre parteneri, respectarea adversarilor si a
regulilor jocului, dansului.

Strategii didactice:
 Metode: Mijloace si materiale:
M1 - conversaţia m1 - ursuleţ, bară, obstacole
M 2 - explicaţia m2 - „Alunelul”
M3 - demonstraţia m3 - „Florile dorm”
M4 - exersarea
M5 - intervenţia verbala

Locul de desfăşurare: sala de grupă


Bibliografie:
- „Programa activităţilor instructiv - educative în grădiniţă de copii”
- „Metodica activităţilor instructiv - educative în învăţământul (pre) primar” vol II; Ed Didactică
Nova, Craiova 2008.

1
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

MOMENTELE ELEMENTE DE CONŢINUT DOZARE FORMAŢII/COMENZI STRATEGII


ACTIVITĂŢII INDICAŢII METODICE DIDACTICE
M m
1. Organizarea  Adunarea copiilor în zona 1x2 Copiii se grupează în M2
colectivului cunoscută 1x funcţie de reperul M1
Adunarea Alinierea acestora în linie pe 2x cunoscut în sala de clasă. M2
Alinierea un rând; "umăr lângă umăr". Se aliniază în linie pe un M3
2' Anunţarea temelor de rând M4
activitate Cu vârfurile la marginea M2
Acţiuni pe loc - exerciţii de covorului. M4
întoarcere prin păşire, Execută exerciţii de M4
Fă la fel ca mine, întoarcere
 Acţionează la comandă, La comanda -
ducând mâinile pe cap, Atenţie! Manile pe cap!,
mâinile pe şolduri, mâinile la atenţie! Mâinile pe
ceafă, etc. şolduri! Atenţie! Mâinile
Acţiuni în deplasare - la ceafă!
La comandă se vor deplasa Execută ruperi de
spre reperele indicate, la rânduri şi regrupări la
comanda revin la locul iniţial comanda-
în formaţie. "Atenţie! Fete şi băieţi,
vă separaţi!"
La comanda-
Vom forma trenuleţul: eu
sunt locomotiva iar voi
vagoanele veţi veni pe
rând o fetiţă, un
băieţel la mine unul după
altul. Atenţie/acum
pornim formând un cerc
(în acest timp, cantam
cântecul, Trenuleţul,)
2.şi 3. Mers în cerc unul după altul. 1tura În coloana câte unul. M2 m1
Încălzirea Mers cu menţinerea braţelor 1/2 tura Cu stângul înainte marş! M3
organismului lateral 1/2 tura Privirea înainte, spatele M4
pentru efort şi Mers pe vârfuri. cu mâinile 1/2 tura drept, braţele se mişca M5
influenţarea pe şolduri 1/2 tura pe lângă corp înainte şi M2
selectivă a Mers normal, 1/2 tura înapoi! M3
organismului "Mersul piticului" 1/2 tura Cu mâinile pe şolduri M4
5' Mers normal, 1/2 tura Cu mâinile pe genunchi M2
Mers cu ridicarea unui 1 tura La ridicarea genunchiului M3
4. Dezvoltarea genunchi sus, pe fiecare 2x sus se execută o bătaie M4
calităţii motrice păşire. 3x din palme. M2
îndemânare Mers normal 2x3 s Mers normal cu ridicarea M3
7' Mers cu exerciţii de 3s braţelor sus şi inspiraţie M4
respiraţie 2x adâncă, apoi coborârea M2
Exerciţii analitice braţelor jos cu expiraţie M4

2
   Exerciţiul nr.1 amplă M1
"Privim cerul privim "Atenţie, stând depărtat M2
pământul! - începem!" M4
 P.i. - Stând depărtat, Spatele drept, privirea M5
mâinile pe şolduri înainte
T1 - Aplecarea capului Accentul cade pe
înainte aplecarea trunchiului.
T2 - revenire Inspiraţie şi expiraţie
T3 - aplecarea capului pe Se urmăreşte
spate corectitudinea
T4- revenire transmiterii jucăriei şi
  Exerciţiul nr.2 reacţia la comanda -stop.
" Zborul cocorilor"
P.i. - Stând depărtat cu
mâinile pe şolduri
T1 - ducerea braţelor lateral
T2 -T3 - ridicarea şi
coborârea ritmică
T4 - revenire
  Exerciţiul nr.3
 "Legăm şiretul la ghete!" -
T1 - aplecarea trunchiului
spre piciorul stâng
T2 - revenire
T3 - aplecarea trunchiului
spre piciorul drept
T4 - revenire
  Exerciţiul nr. 4
 "Păsările îşi întind aripile"
T1 - braţele lateral -
inspiram
T2 - braţele jos - expiram
 T4 - revenire
 Joc de mişcare:"Ursuleţul în
cerc"
Copiii sunt aşezaţi în cerc, în
poziţia pe genunchi cu
bazinul pe călcâie. Jucăria -
ursuleţul - va trebui
transmisă cu două mâini
copilului următor în sensul
indicat de educatoare.
Acesta o prinde cu două
mâini şi o transmite mai
departe. Jucăria se va
transmite din mână în mână,
la fiecare copil până în
momentul în care
educatoarea va spune, Stop,.

3
În acel moment, copilul la
care se afla jucăria trebuie
să se oprească.
5. Învăţarea Se va explica 3 sau 4x Se dansează pe ritmul M2 m2
Dans popular tehnica dansului.Se lucrează melodiei, spatele drept, M3 M1
„Alunelul” (I) în formaţie de cerc Copiii se privirea înainte. Mâinile M4
15' prind de mâini cu coatele orientate spre umăr. M5
îndoite, mâinile prinse la Exerciţiile vor puncta M2
înălţimea umerilor. Se începe ocolirea corectă şi M3
Consolidarea cu piciorul drept, întoarcerea corectă. M4
alergării cu executându-se 7 paşi simpli M5
ocolire de înainte, pe timpul 7 o
obstacole bătaie.Se revine cu piciorul
drept, 7 paşi înapoi cu bătaie
pe timpul 7.Se execută de 2
ori înainte şi înapoi. Fiind
grupa prea mare, se poate
lucra pe grupuri şi în final cu
toţi copiii,
Ocoleşte obstacolul,
Copiii organizaţi într-un
singur rând (trenuleţul), în
faţa şirului se va afla o linie
(bară) de la care copiii la
semnalul educatoarei va
porni cu trenuleţul în mâna
printre obstacole fără să le
atingă. Ajuns la finalul
traseului acesta, se întoarce
printre obstacole la rândul
de copii dând trenuleţul
următorului copil iar el trece
la coada şirului, acesta va
porni la semnalul educatoarei
s.a.m.d.. La final trenuleţul
format din toţi copiii vă
trece printre obstacole în
ritmuri diferite de mers,
până vor auzi comanda: stop.
6. Revenirea Joc liniştitor: La comanda: M2 m3
organismului după "Florile dorm" "Florile au adormit" M4
efort Copiii sunt aşezaţi în La comandă
2' formaţie de cerc.La "Florile s-au trezit"
comanda: "Florile au
adormit", copiii îşi unesc
palmele şi le aşează pe un
umăr, lăsând capul pe palme.
La comanda "Florile s-au
trezit", copiii întind braţele

4
lateral şi execută o
respiraţie amplă.
La reluarea jocului, mişcarea
de culcare a capului se va
face în partea opusă.
7. Aprecieri Aprecieri care vizează Formaţia de cerc, copiii M1
1' grupă, cu privire la modul în poziţia aşezat M2
cum au executat sarcinile.
Aprecieri
individuale stimulative
pentru copiii care s-au
evidenţiat dar şi pentru
ceilalţi.

S-ar putea să vă placă și