Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC NR.

6
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială„József Attila”, Miercurea-Ciuc;
Student: András Vivien-Bernadett; Temele lecţiei: T1: Stând pe mâini
Data: T2 : T2: săritură, în sprijin ghemuit, pe capătul apropiat al lăzii, așezată longitudinal,
CLASA: a VI – a C; urmată de rostogolire în ghemuit
Efectiv: 24 elevi (10F + 14 B);
Locul de desfăşurare: sala de sport (40m/20m; D=44,72m)
Materiale didactice: 8 saltele, 2 cercuri, cronometru, fluier etc.
Obiective operaţionale:
Psihomotrice: Să reacţioneze prompt la indicaţiile profesorului;
Să execute corect exercițiile
Cognitive: Să creeze situaţii noi pentru educarea coordonării şi forţei;
Să cunoascăeficiența exercițiilor efectuate
Afective: Să-și controleze starea interioară şi nivelul de concentrare în momentul execuţiei;
Să-și incurajeze colelegii
Sociale: Să colaboreze cu profesorul şi coechipierii.

Strategii didactice
Veriga şi Conţinut
Dozare
durata Sisteme de acţionare sau mijloace Forme de lucru Metode Indicaţii metodice
- Adunarea; 20 sec.
- Alinierea, salutul; 10 sec.
- Controlul ţinutei; 20 sec.
I. - Controlul stării de sănătate; 10 sec. - Să păstreze liniştea;
Oganizarea - Anunţarea temelor şi obiectivelor lecţiei; 30 sec. - Conversaţia; - Să fie atenţi la comenzile cadrului
- Acţiuni simple şi complexe pentru În linie,
colectivului pe un rând;
- Exersarea frontală; didactic;
captarea atenției: întoarceri pe loc,
de elevi - Explicaţia. La prima execuţie, se enunţă numerele în
întoarceri std. / drt. Dacă este cazul chiar joc 90 sec. ordine crescătoare; la a doua, aleatoriu
(3 min.)
scurt de ex. „Torentul”, unde elevii trec rapid
în spijin ghemuit şi ridicare în torent, iar la
întoarcere de la coadă vor adopta poziţia
sprijin culcat înainte şi ridicare.
- Mers pe vârfuri cu brațele sus 1l+1L În coloană câte doi;
- Mers pe călcâie cu mâinile la spate 1L
- Alergare ușoară 3 ture
- Mers 1l
- Alergare cu joc de glezne 1L
- Mers 1l
- Alergare cu genunchii sus 1D
- Mers 1l
- Alergare cu pendularea gambelor 1D
înapoi
- Alergare cu pendularea gambelor 1D
II. Pregătirea După diagonală se
înainte
organismului schimbă sensul; Conversaţia;
- Mers 1L Explicaţia.
pentru efort
(6 min) - Din alergare ușoară joc de atenție: 2 min.
 la un fluier - sărituri ca
mingea,
 la două-ghemuit,
 la trei –așezat
- Mers cu mișcări de respirație 1L
- Alergare cu pas săltat 1D
- Mers 1l
- Alergare accelerată 2D
- Mers cu mișcări de respirație 1L
- Mers în cadență (intrare în coloana 1l+1L
de gimnastică)
III. Ex.1.Stând: 4X4T - Conversaţia;
Influenţarea 1. ridicarea brațelor înainte; - Exersarea
selectivă a 2. ducerea brațelor lateral; frontală;
aparatului 3. ridicarea brațelor sus simultan cu
- Explicaţia.
locomotor bătaia palmelor deasupra capului;
- demonstrația,
(7 min.) 4. coborârea brațelor prin lateral și
- observarea
revenire în P.I.
curentă,
Ex.2.Stând: 4X4T aprecierea
1. îndoirea brațelor cu mâinile la șold; verbală
2. ridicarea și îndoirea brațelor cu mâinile
pe umeri;
3. întinderea lor în stând cu brațele sus;
4. prin coborârea brațelor prin lateral
revenire în P.I.
Ex.3.Stând ușor depărtat cu brațele sus: 4X4T
1. coborârea brațelor lateral;
2. ridicarea brațelor sus;
3. ridicarea piciorului stâng îndoit la piept
și coborârea brațelor cu bătaia
palmelor sub coapsă;
4. coborârea piciorului ridicat simultan cu
ridicarea brațelor sus;
5. 5-8 idem cu ridicarea piciorului drept.
Ex.4.Stând cu brațele sus: 4X4T
1. semiîndoirea genunchilor simultan cu
balansarea brațelor prin înainte jos;
2. întinderea genunchilor și ridicarea
brațelor sus dinapoi prin înainte sus;
3. îndoirea genunchilor și coborârea
brațelor lateral ;
4. prin întinderea genunchilor și ridicarea
brațelor se trece în P.I.
Ex.5.Stând: 4X4T
1. pas lateral spre stânga simultan cu
ridicarea brațelor lateral;
2. apropierea piciorului și revenire în
stând;
3. pas înainte cu piciorul stâng și
ridicarea brațelor prin lateral sus ;
4. pas înapoi și coborârea brațelor prin
înainte și revenire în P.I.
5. 5.8. idem cu piciorul opus.
Ex.6.Stând depărtat cu brațele lateral: 4X4T
1. răsucirea trunchiului spre stânga;
2. evenire în P.I.;
3. îndoirea trunchiului spre stânga cu
mâna stânga la șold și brațul drept sus;
4. revenire în stând depărtat.
5. 5-8. idem spre partea opusă.
Ex.7.Stând; 4X4T
1. îndoirea genunchilor și trecere în
sprijin ghemuit;
2. întinderea genunchilor cu trecere în
stând cu corpul îndoit;
3. trecere în sprijin ghemuit prin îndoirea
genunchilor;
4. întinderea lor și revenire în stând.
Ex.8.Sprijin ghemuit; 4X4T
1. prin săritură trecere în stând depărtat
cu brațele lateral;
2. prin săritură trecere în stând cu
brațele sus;
3. prin săritură trecere în stând depărtat
cu brațele lateral;
4. prin săritură apropierea picioarelor și
revenire în sprijin ghemuit.
IV. 4.1 T1: Stând pe mâini in coloană câte 4. - Conversaţia;
EXERCITII: - Exersarea
1. Culcat facial, pe mâini sprijinit, frontală;
vârfurile picioarelor rămân intr-un - Explicaţia.
punct fix; deplasare in sprijin spre - demonstrația,
stânga și spre dreapta in arc de .3-4x - observarea
cerc:90*,180* 360* curentă,
2. Culcat facial , pe mâini sprijinit, la in coloană câte 4. aprecierea
nivelul genunchilor, gambelor sau verbală
gleznelor susținut de către un .3-4x
partener; deplasare înainte,
înapoi,lateral.
3. Culcat facial, sprijinit cu vârfurile in coloană câte 4.
picioarelor pe scară fixă; urcare
Rezolvarea prin agățare, la nivelul .3-4x
temelor și acestora, in stand pe mâini .
obiectivelor
(30 min)
4. Stând cu brațele sus, piciorul stâng in coloană câte 4.
sau drept înainte, pe vârf sprijinit; .3-4x
urcare in stand pe mâini realizata
cu ajutor
5. Stând cu brațele sus, piciorul stâng in coloană câte 4.
sau drept înainte, pe vârf sprijinit; .3-4x
urcare in stand pe mâini
rezemat(la scara fixa sau la perete
6. Stand; ridicarea brațelor prin in coloană câte 4.
înclinare înainte sus si a unui picior .3-4x
înainte,pe vârf sprijinit,stand pe
mâini cu rostogolire.
7. Stand pe mâini menținut 2sec . .3-4x in coloană câte 4.
4.2 T2: săritură, în sprijin ghemuit, pe - Conversaţia; se va lucra pe rând cate
capătul apropiat al lăzii, așezată - Exersarea unul;
longitudinal, urmată de rostogolire în Se executa bataia pe
frontală;
ghemuit marginea trambulinei.
5x - Explicaţia. O bataie energică şi
- stând cu faţa la ladă, sprijinit cu
- demonstrația, corectă pentru o proiectare
palmele, sărituri succesive cu
- observarea cat mai înaltă a
genunchii la piept;
- săritura în sprijin ghemuit pe capătul 2x curentă, genunchilor la piept si a
apropiat al lăzii, coborare liberă; aprecierea trunchiului pe ladă;
- sprijin ghemuit cu palmele pe sol verbală Braţele sunt întinse în sus
10x deasupra capului;
urmată de rostogolire din ghemuit în
Picioarele întinse si lipite;
ghemuit
Spatele în extensie
- săritura în sprijin ghemuit pe capătul 5x Aterizarea se face pe vârf-
apropiat al lăzii urmat de rostogolire în calcâi cu bratele lateral.
ghemuit;
- Mers cu mişcări de relaxare; 1L -Conversaţia; -Exercițiile de relaxare să fie
V. Revenirea - Alergare ușoară; 20m. -În coloană, câte unu; ample și lente;
organismului
- Mers cu exerciții de respirație. 1L.
după efort
(2 min.)

VI. Încheierea - Reorganizarea colectivului de elevi; 15 sec.


organizată a Alinierea;
lecției. - Strângerea materialelor; 40 sec.
Concluzii, - Aprecieri asupra obiectivelor propuse; 30 sec.
aprecieri, - Aprecierea elevilor care s-au remarcat pe 20 sec. -În linie, pe un rând; - Conversaţia; Se face analiza exercițiilor.
recomandări timpul lecții;
(2 min.) - Recomandări privind activitatea elevilor; 10 sec.
- Salutul. 5 sec.

S-ar putea să vă placă și