Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA:Gimnazială “Mihai Eminescu” Dej PROFESOR: SIGHEARTĂU ADRIAN CĂTĂLIN


CLASA: a V- a B TEME ŞI OBIECTIVE: I.ÎNVĂŢAREA STARTULUI DIN PICIOARE
DATA: 23. 03. 2019 II.DEZVOLTAREA FORŢEI GENERALEA CORPULUI
NUMĂR DE ELEVI: 24 elevi- 14 fete
-10 băieţi
LOC DE DESFĂŞURARE: SALĂ DE SPORT.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a.)motrice:
 să execute corect exerciţiile de influenţare a aparatului locomotor;
 să execute corect startul din picioare;
 să execute corect exerciţiile de dezvoltare a forţei generale;
 să respecte poziţia corectă pentru comanda dată;
b.)cognitive:
 să definească etapele startului ȋn picioare şi alergării;
 să explice modul corect de executare a startului ȋn picioare;
 să explice modul corect de executare a exerciţiilor de dezvoltare a forţei generale;

c.) afective:
 să manifeste interes pentru creşterea indicilor propriilor calităţi motrice;
 să manifeste dorinţă de afirmare în întrecerile organizate;
 să se bucure de reuşita adversarilor;
 să aprecieze efortul colegilor de echipă.

NR
CRT. VERIGI CONŢINUT DOZARE FORMAŢII DE LUCRU OBS.
INDICAŢII METODICE

1 ÎNCEPEREA ORGANIZATĂ A -adunare,aliniere; 30” În linie pe un rând


LECŢIEI -raport; 30”
2 min. -verificarea echipamentului şi a stării de sănătate; 30”
-anunţarea temelor şi a obiectivelor. 30”
2 PREGĂTIREA ORGANISMULUI -alergare uşoară; 1L În coloană câte unul
PENTRU EFORT -mers; 1l
7min. -mers pe vârfuri cu braţele la ceafă; 1L .
-mers pe partea internă şi externă a labei piciorului; 1l
-alergare cu genunchii la piept; 1D
-alergare cu pendularea gambei la şezută; 1l
-pas săltat; 1L
-mers cu exerciţii de respiratie; 1l
-pas sărit; 1D
-alergare cu pas adăugat; 1l
-mers. 1L

3 INFLUENŢAREA SELECTIVĂ A 1) P.I. –stând: În coloană de gimnastică câte patru


APARATULUI LOCOMOTOR T1-rotirea capului spre dreapta; 4X4
7min. T2-rotirea capului spre stânga;
T3-aplecarea capului în faţă;
T4-extensia capului;
P.F.-revenire la poziţia iniţială.

2) P.I.-stând:
T1-ducerea braţelor prin înainte sus,piciorul stâng sprijinit cu vârful
înapoi; 4X4 Se urmăreşte execuţia corectă a mişcărilor
T2-ducerea braţelor prin faţă, în jos oblic înapoi, genunchiul stâng
îndoit în faţă;
T3-ducerea braţelor înainte sus, piciorul stâng spijinit cu vârful
inapoi;
T4-revenire în drepţi.
P.F. –revenire la poziţia iniţială.
3)P.I. stand cu picioarele depărtate:
T1-aplecarea trunchiului inainte; 4X3
T2 –îndreptarea trunchiului;
T3 –bătaia palmelor pe coapse.
P.F.-revenire la poziţia iniţială.
4) P.I. –stând:
T1-îndoirea genunchilor, răsucirea trunchiului la stânga, atingând cu
palmele podeaua lângă călcâiul stâng; 4X4 Se execută ritmic
T2 –arcuire pe genunchi in aceeaşi poziţie;
T3 –îndreptarea trunchiului şi întinderea genunchilor, braţele întinse
în sus;
T4 –arcuirea braţelor;
P.F. –revenire poziţie iniţială.
5) P.I. –şezând cu picioarele încrucişate,braţele spijinite cu
palmele pe lângă trunchi:
T1 –întinderea picioarelor; 4X2 Întinderea şi încucişarea picioarelor se face
T2 –încrucişarea picioarelor. fără zgomot şi fără a târşi picioarele pe podea.
P.F. –revenire la poziţia iniţială.
6)P.I. –stând:
T1-3 –trei sărituri ca mingea; 4X4 Aterizarea trebuie să fie elastică
T4 –săritură mai înaltă cu îndoirea genunchilor.
P.F. .revenire la poziţia iniţială.
alergare pe distanta de 15 m, cu plecare la semnal sonor, din
4 VERIGA TEMATICĂ diferite pozitii :
Alergare de viteza -ghemuit 1x Elevii distribuiti pe grupe de cate 6, inapoia
Startul din picioare -ghemuit cu spatele spre directia de alergare 1x liniei de poarta a terenului de handbal, se
12 min. -sezand 1x lucreaza pana pe 15 m, de acolo se intorc in
-sezand cu spatele spre directia de alergare 1x coloana cate unul pe marginea terenului si isi
-sprijin inainte pe brate 1x reiau locurile in linie.
-sprijin inainte pe brate cu spatele spre directia de alergare 1x
-culcat 1x
-culcat cu spatele spre directia de alergare 1x
-alergare de viteza cu start din picioare, sub forma de concurs 3x
5 VERIGA TEMATICĂ Exemplu de circuit cu grad de solicitare mare
Dezvoltarea forţei generale - Efectiv mixt - 24 elevi
18 min -Scop: dezvoltarea forţei segmentare şi a celei explozive
-Număr de staţii: 6 efectuat o singură dată
1- culcat facial (băieţii cu picioarele pe bancă, fetele cu palmele pe
bancă) număr minim de repetări: fetele 16, băieţii 18; Timp de
2- culcat dorsal cu braţele deasupra capului ţinând un baston de exersare la o
capete: ridicare în echer ducând bastonul în apropierea vârfurilor staţie 45 sec.,
picioarelor, număr minim de repetări: fetele 12, băieţii 16; pauza între
3 - stând lateral faţă de banca de gimnastică: sărituri consecutive staţii 35 sec.
peste bancă,număr minim de repetări: fetele 12, băieţii 16; Conţinutul
4 - culcat facial cu braţele întinse, ţinând un baston de capete circuitului
ridicări succesive atrunchiului în extensie, ducând bastonul peste
cap;
5- culcat dorsal cu palmele la ceafă: forfecări ale picioarelor
lateral;
6 - stând cu palmele pe şolduri: sărituri succesive cu genunchii la
piept, număr de repetări: fetele 10, băieţii 15.

6 REVENIREA ORGANISMULUI -mers de voie; 2’ În coloană câte unul.


DUPĂ EFORT -exerciţii pentru respiraţie;
2min. -mers cu ochii închişi fără cadenţă;
-scuturări de braţe.

7 ÎNCHEIEREA ORGANIZATĂ A -captarea atenţiei; 2’ În linie pe un rând.


LECŢIEI -evidenţieri positive şi negative;
2 min. -aprecieri individuale;
Recomandări pentru activitatea independent.

S-ar putea să vă placă și