Sunteți pe pagina 1din 24

PROIECT DIDACTIC

DATA: 09.01-10.01.2023
CLASA a VIII-a
EFECTIVUL: 10 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Deplasări cu pași adăugați lateral, înainte și înapoi;
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).

Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să descrie executarea loviturilor drepte și liftate ;

Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;

Sociale:
O.S.1. – să-şi dezvolte spiritul de echipă.

Estetice:
O.E.1- să aprecieze mişcările reuşite ale sale si ale colegilor;

1
Conţinuturi, mijloace, Strategii didactice
Veriga Dozar Obs
sisteme de acţionare, Indicaţii
şi durata e Forme de lucru Metode .
exerciţii metodice
EVOCARE - adunarea; 10’’
2 min. - alinierea; 10’’ - în linie pe un rând - - să răspundă la
- raportul; 15’’ conversaţia; comenzi;
- salutul; 10’’ - explicaţia; - să păstreze
- controlul 15’’ - exersarea. distanţa ;
ţinutei; 20’’ 
- controlul stării 40’’
de sănătate; 
- anunţarea 4x
temelor şi
obiectivelor
lecţiei ;
- întoarceri stg.,
dr., stg.
împrejur,etc.
REALIZARE - mers normal ; 1L
A SENSULUI - mers pe vârfuri 1l - în coloană câte unu; - exersarea; - să răspundă la
6min. cu braţele sus; 1l - comenzi;
- mers pe călcâie 1d demonstraţi - să păstreze
cu braţele la 1l a; ritmul de execuţie
spate; 1l - observaţia. ;
- alergare cu 1d
genunchii sus; O
- mers cu rotiri 1l O
de brațe spre O
înainte; 1l O
- mers cu rotiri O
de brațe spre 1d
înapoi ;
- alergare cu 1d
pendularea
gambelor 1l
înapoi ; 1l
- mers cu rotiri
de brațe
alternative spre
înainte;
- mers cu rotiri
de brațe
alternative spre
înapoi ;
- alergare cu pas
lateral cu fata
spre interior;
- alergare cu pas
lateral cu fata
spre exterior;
- mers ghemuit
- mers cu sărituri
din ghemuit ;
- mers cu
exerciţii de
respiraţie;
- mers cu
relaxare;

8 min. Ex. 1. - exersarea; - să păstreze locul


P.I. Stând depărtat cu 4x8T - in linie pe 2 rânduri - în formaţie;
palmele pe şold: demonstraţi - să execute corect
T1-2 aplecarea capului spre înainte , cu a; exerciţiul;

2
arcuire; O O O O O - explicaţia;
T3-4 aplecarea capului spre înapoi , cuO O O O O - aprecierea.
arcuire;
T5-6 aplecarea capului lateral stânga , cu 
arcuire;
T7-8 aplecarea capului lateral dreapta , cu
arcuire; 4x8T
Ex.2.
P.I.- stand depărtat cu palmele pe solduri: pe timpul
T1-8 rotirea capului spre stânga si spre execuției
dreapta; 4x8T exercițiului ochii
EX.3. se țin deschiși
P.I. –stand depărtat cu brațele îndoite la
nivelul pieptului - in linie pe 2 rânduri
T1-2 arcuirea brațelor cu ducerea coatelor spre
înapoi;
T3-4 extensii cu întinderea brațelor;
T5-6 ducerea alternativă a brațului
4x8T stâng
sus cu arcuire; - să menţină
T7-8 ducerea brațului drept sus cu arcuire. spatele drept;
EX.4. - să urmărească
P.I. stând depărtat cu mâinile pe șold direcţia de
T1-2 îndoirea tr. spre stânga cu arcuire ; execuţie.
T3-4 îndoirea tr. spre dreapta cu arcuire ;
T5-6 idem T1-2 , cu ducerea bratului opus - la extensie
de asupra capului sub forma 4x8Tde coroana; brațele trebuie sa
T7-8 idem T3-4 , cu ducerea bratului opus fie perfect intinse,
de asupra capului ; palmele orientate
EX. 5. in sus
P.I stand departat ,bratele intinse sus in
prelungirea capului - in linie pe 2 randuri
T 1-2 extensia trunchiului cu4x8Tarcuire; - să menţină
T 3-4 aplecarea trunchiului spre inainte - exersarea; spatele drept.
jos cu arcuire ; -
T5-6 idem t 1-2 ; demonstraţi - la extensie
T7-8 idem t 3-4. a; bratele trebuie sa
EX. 6. - observaţia; fie perfect intinse,
P.I. stand departat cu bratele pe langa corp - aprecierea
T 1-2 pas inainte oblic cu piciorul stang
si ridicarea bratelor prin inainte
4x8T sus ; O O O O O
T 3-4 pas inainte oblic cu piciorul dreptO O O O O - să păstreze locul
si ridicarea bratelor prin inainte sus ; şi distanţa între ei;
T5-6 pas lateral cu piciorul stang 
si ridicarea bratelor lateral ;
T 7-8 pas lateral cu piciorul3x8T
drept
si ridicarea bratelor lateral ;
EX. 7.
P.I. stand departat cu palmele pe solduri:
T1-5 fandare laterala spre stanga;
T3-7 fandare laterala spre dreapta;
T 2,4,6,8 revenire la P.I.
REFLECTIE
12 min. Tema 1 - se alcătuiesc 11 - explicaţia; - să păstreze locul
Învățarea loviturilor 4x grupe,câte 2 la fiecare - aprecierea; şi distanţa între ei;
liftate: masă; - - să urmărească cu
- demonstrarea acestora demonstrați atenție explicațiile
cu viteză normală de o o a; și demonstrația;
execuţie, făcută de o o - exercițiul; - să înțeleagă
profesor; o o - exersarea; cerințele enunțate;
- explicaţii, în felul o o
acesta realizându-se o o
interacţiunea dintre 4x
primul şi al doilea
sistem de semnalizare; + +
3
- demonstrare cu viteză
mai redusă şi apoi
fragmentată a 4x
procedeului tehnic cu
sublinierea momentelor - să execute cât
esenţiale ale execuţiei; mai corect
- demonstrarea procedeul tehnic
diferitelor variante 5-6 x explicat;
incorecte, exagerând
chiar mişcările sau - să își ajute
poziţiile greşite partenerul,ascultâ
explicând conţinutul nd totodată
greşelii şi prezentând explicațiile
imediat execuţia 4-6 x cadrului didactic
corectă; cu privire la
- exerciţii imitative (cu execuția
și fără paletă), procedeului;
profesorul corectând
individual elevii.
Atenţie mare
se va acorda mişcării
corecte din articulaţia
pumnului şi aşezării la 10 + x
fiecare lovitură;
- execuţia procedeului
la masa de
joc, în prezenţa
partenerului, dar fără un
răspuns activ din partea
acestuia, rolul lui fiind
acela de a transmite
mingea în terenul
advers printr-o lovitură
simplă, care să permită
o execuţie cât mai
corectă şi în condiţii
uşurate a loviturii;
- exersarea în condiţii
variate,utilizându-se
schimburi de lovituri cu
direcţionare liberă, sau
impusă;

Tema 2
Tenis de masă Perfecționarea
7 min. loviturilor drepte: - să-si
- in perechi; perfecționeze
Se reamintește,prin 30” - exersarea; procedeul tehnic ;
demonstrare cu ajutorul -
unui elev,execuția demonstraţi
corectă a procedeului a;
tehnic,insistându-se pe - observaţia;
execuția corectă dar și - aprecierea;
pe greșelile frecvente. - exercițiul;
Se trece la exersarea
procedeului,schimbându
-se frecvent cerința,după
cum urmează: 5x
- B trimite mingea, cu
mâna, spre jumătatea
forehand a lui A, care
la rândul său o retrimite -să-şi
lui B printr-o lovitură 6 min. perfecţioneze
4
dreaptă. După 5 30 ” tehnicile de lovire
retururi reuşite, jucătorii mingii;
schimbă rolurile;
- acelaşi exerciţiu, dar - să realizeze o
A returnează mingea - exersarea; execuţie cât mai
printr-o lovitură cu - corectă ;
reverul; - 2 grupe; demonstraţi
- acelaşi exerciţiu, a; - să pună în
returul de rever al lui A 5x - observaţia; aplicare tehnicile
fiind dirijat alternativ 5x - 11 perechi; - aprecierea. învăţate;
spre forehandul şi spre 6x
reverul lui B;
- B trimite mingea spre - in perechi ;
terenul lui A printr-o
lovitură dreaptă,
executată cu forehandul
apoi cu reverul. B va
dirija mingea mai
întâi spre forehandul 5x
advers (5x), apoi spre
reverul advers (5x)
şi în final, alternativ
(6x). După fiecare 10
lovituri reuşite, rolurile
se schimbă;
- B trimite succesiv
mingea în terenul lui A, 4x
în zonele 1, apoi 2 şi
3: A se deplasează
lateral pentru a returna
toate mingile lui B,
numai prin lovituri de
forehand. Jucătorii
schimbă rolurile după 5
lovituri reuşite de către
A;
- B trimite mingea spre
A. A alternează o
lovitură de forehand cu
o lovitură de rever
printr-o deplasare
rapidă, lateral, la masa
de
joc (pivot);
- 4 schimburi de minge
executate fără a greşi,
numai cu forehandul, şi
numai cu reverul sau
alternativ. Prima
pereche de jucători care
realizează tema, strigă
„Stop!“ şi cei doi
jucători au câte un
punct. După aceasta,
jucătorii schimbă
partenerul prin rotaţie şi
jocul reîncepe.
3 min. - alergare uşoară; 1L
- mers cu 15 m - în coloană câte unul; - exersarea - să efectueze
exerciţii de 15 m - corect exerciţiile
respiraţie; demonstraţi de respiraţie.
- mers cu a
exerciţii de
relaxare.
5
EXTINDERE - reorganizarea
2 min. colectivului de - în linie câte unul; -
elevi;  conversaţia
- aprecieri - aprecierea.
pozitive şi 
negative asupra
activităţii
desfăşurate;
- salutul.

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.01-17.01-23.01-24.01.2023
CLASA a VIII-a
EFECTIVUL: 10 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Exerciții cu paleta și mingea.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).

Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;

Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;

6
Desfășurarea lecției

Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru, in


Durată modalități d
1. EVOCARE -alinierea şi salutul; -30” În linie pe un rând
-controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate; -30” - Conştientizarea elevil
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -1’ adecvată şi curată, capt
-captarea atenţiei şi ridicarea stării emoţionale prin exerciţii de -1’ sarcinile de îndeplinit.
schimbare a poziţiei corpului. - Ridicarea stării emoțio
-explicaţia, demonstraţia
2. Mers şi variante de mers: -în coloană câte unu
REALIZAREA -mers normal; 1L - Prevenirea accidentelo
SENSULUI -mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l organismului pentru des
6 min -mers pe călcâie cu braţele la spate; 1L acțiuni și activități motr
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi; 1l - Stimularea marilor fun
-mers cu pas fandat; 1L perceptiilor temporale s
Alergare şi variante de alergare: interesului, a excitabilită
-alergare cu joc de glezne; 1d sistemului nervos centra
-mers cu respirație 1L -Observare sistemică.
-alergare cu genunchii sus; 1d -Apreciere verbală
- mers cu respirație 1L -Întărirea sănătăţii, influ
-alergare cu pendularea gambelor inapoi 1d fizic
-mers cu respirație 1L
-alergare laterală cu pas adăugat; 1d
-mers cu respirație 1L
-alergare cu pas săltat (pasul ştrengarului) 1d
-mers cu respirație 1L
7 min Exercițiul nr. 1 - coloană de gimnastică
PI- stând 2x8t
T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii cor
Exercițiul nr. 2 deficientelor atitudinale
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: 2x8t tonicitate si troficitate si
T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; mobilitate articulară, ed
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire;
T7-8 extensia capului cu arcuire;
Exercițiul nr.3 Observare sistemică.
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold: 2x8t
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire;
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire; Apreciere verbală
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
Exercițiul nr.4
PI- stând depărtat 2x8t
T1-mâinile pe umeri
T2- ridicarea brațelor sus - Prevenirea accidentelo
T3-coborarea brațelor în lateral organismului pentru des
T4- revenire în PI acțiuni și activități motri
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.5
PI- stând depărtat 2x8t
T1- ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie
T3- coborarea brațelor întinse în lateral
T4- revenire în PI -Exersarea complexului

7
T5-8- idem T1-4 armonioasă
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4 -Întărirea sănătăţii și inf
Exercițiul nr.7 fizic
PI- stând depărtat 2x8t
T1-8 indoire rasucita
( elice)
Exercițiul nr.8
PI- stând 2x8t Observare sistemică.
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat
Exercițiul nr.9
PI- stând 2x8t Apreciere verbală
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată; 8x
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor

3.REFLECȚIA Tema:Exerciții cu paleta și mingea -Elevii sunt așezați în 4


16 min PALETA DE TENIS DE MASĂ Atunci când alegi sa îți
construiești propria paletă de tenis este important să știi care vor fi 3x     
proprietățile finale ale paletei. Acestea trebuie să corespundă    
stilului propriu de joc. Așadar, primul pas în alegerea unui lemn de    
paletă de tenis, este de a-ți analiza stilul de joc. Deși există unii    
jucători care se axează doar pe atac sau doar pe apărare, majoritatea
combină diverse elemente ale ambelor stiluri, uneori adăugând și 3x Explicația
lovituri proprii. În timp ce jucătorii profesioniști și cei mai
experimentați știu exact ce vor de la un lemn, jucătorii începători și
cei amatori nu au un stil de joc bine definit, combinând о mulțime
de tipuri de lovituri. Pentru aceștia se recomandă alegerea unui
lemn all-round (potrivit oricărui stil). Paletele sunt compuse din foi
de lemn suprapuse, de obicei între 3 și 7 straturi. Tipul lemnului și 3x Observare sistemică.
grosimea foilor pot varia. Conform regulamentului stabilit de catre
ITTF, paletele trebuie să conțină cel puțin 85% lemn natural. Apreciere verbală
Diferiți producători folosesc astfel și alte materiale în compoziția
finală, precum carbon sau fibră de sticlă, pentru a produce lemne de
paletă cu diferite proprietăți. Tipul lemnului și numărul de straturi
influențează caracteristicile finale ale produsului precum: greutatea,
rigiditatea, densitatea și centrul de greutate, toate acestea afectând
în mod diferit viteza, controlul și spinul paletei. Este foarte dificil
de luat о decizie optimă, în ceea ce privește alegerea primei palete
"serioase". Trecerea de la paleta de tip hoby, la una "adevărată"
(deși nu intotdeauna acesta este parcursul), poate influeța decisiv,
formarea sau modificarea unui anumit stil de joc. Pentru a avea
premisele corecte, trebuiesc avute în vedere aspectele prezentate
mai jos.
Exerciţiul I - elevii așezați pe semic
Elevii sunt dispuși pe semicercul de la 6m, pe posturi. Se execută 18x Explicația
aruncare la poartă de pe loc, cel care a aruncat își urmărește Demonstrația
mingea, o recuperează și se deplasează la următorul post. Observare sistemică.
Exerciţiul II Apreciere verbală
Elevii sunt dispuși în coloană câte unul la linia de 7 m, de unde vor -elevii așezați în coloan
executa aruncări libere de la 7 m. 3x

-în coloană câte unul:


- Mers cu exerciţii de respiraţie 1t Reguli privind condiţiile
- Mers cu mișcări de relaxare naturali de călire, reface
randamentul scontat la o
8
-Testarea capacităţii de
scăderea nivelului de efor
4.EXTINDEREA -adunarea; -în linie pe un rând:
2 min -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
-evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
-feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod ordonat. autoapreciere si de prac
fizic.

PROIECT DIDACTIC
DATA: 24.01- 30.01.2023
CLASA a VIII-a
EFECTIVUL: 10 elevi ;

9
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Lovituri drepte și plate, forhandul şi reverul;
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).

Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să descrie executarea loviturilor drepte și liftate ;

Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;

Sociale:
O.S.1. – să-şi dezvolte spiritul de echipă.

Estetice:
O.E.1- să aprecieze mişcările reuşite ale sale si ale colegilor;

10
Veriga Conţinuturi, mijloace, sisteme de acţionare, Strategii didactice
Dozare Obs.
şi durata exerciţii Forme de lucru Metode Indicaţii metodice
EVOCARE - adunarea; 10’’
2 min. - alinierea; 10’’ - în linie pe un rând - conversaţia; - să răspundă la comenzi;
- raportul; 15’’ - explicaţia; - să păstreze distanţa ;
- salutul; 10’’ - exersarea.
- controlul ţinutei; 15’’
- controlul stării de sănătate; 20’’ 
- anunţarea temelor şi obiectivelor lecţiei ; 40’’
- întoarceri stg., dr., stg. împrejur,etc. 
4x
REALIZAREA - mers normal ; 1L
SENSULUI - mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l - în coloană câte unu; - exersarea; - să răspundă la comenzi;
6min. - mers pe călcâie cu braţele la spate; 1l - demonstraţia; - să păstreze ritmul de
- alergare cu genunchii sus; 1d - observaţia. execuţie ;
- mers cu rotiri de brațe spre înainte; 1l
- mers cu rotiri de brațe spre înapoi ; 1l
- alergare cu pendularea gambelor înapoi ; 1d
- mers cu rotiri de brațe alternative spre O
înainte; 1l O
- mers cu rotiri de brațe alternative spre O
înapoi ; 1l O
- alergare cu pas lateral cu fata spre interior; O
- alergare cu pas lateral cu fata spre 1d
exterior;
- mers ghemuit 1d
- mers cu sărituri din ghemuit ;
- mers cu exerciţii de respiraţie; 1l
- mers cu relaxare; 1l

8 min. Ex. 1. - exersarea; - să păstreze locul în


P.I. Stând depărtat cu palmele pe şold: 4x8T - in linie pe 2 rânduri - demonstraţia; formaţie;
T1-2 aplecarea capului spre înainte , cu - explicaţia; - să execute corect
arcuire; - aprecierea. exerciţiul;
T3-4 aplecarea capului spre înapoi , cu O O O O O
arcuire; O O O O O
T5-6 aplecarea capului lateral stânga , cu
arcuire; 
T7-8 aplecarea capului lateral dreapta , cu
arcuire;
Ex.2. 4x8T
P.I.- stand depărtat cu palmele pe solduri:

11
T1-8 rotirea capului spre stânga si spre pe timpul execuției
dreapta; exercițiului ochii se țin
EX.3. 4x8T deschiși
P.I. –stand depărtat cu brațele îndoite la
nivelul pieptului
T1-2 arcuirea brațelor cu ducerea coatelor spre - in linie pe 2 rânduri
înapoi;
T3-4 extensii cu întinderea brațelor;
T5-6 ducerea alternativă a brațului stâng
sus cu arcuire; 4x8T - să menţină spatele drept;
T7-8 ducerea brațului drept sus cu arcuire. - să urmărească direcţia
EX.4. de execuţie.
P.I. stând depărtat cu mâinile pe șold
T1-2 îndoirea tr. spre stânga cu arcuire ; - la extensie brațele
T3-4 îndoirea tr. spre dreapta cu arcuire ; trebuie sa fie perfect
T5-6 idem T1-2 , cu ducerea bratului opus intinse, palmele orientate
de asupra capului sub forma de coroana; in sus
T7-8 idem T3-4 , cu ducerea bratului opus 4x8T
de asupra capului ;
EX. 5. - să menţină spatele drept.
P.I stand departat ,bratele intinse sus in
prelungirea capului - la extensie bratele
T 1-2 extensia trunchiului cu arcuire; - in linie pe 2 randuri - exersarea; trebuie sa fie perfect
T 3-4 aplecarea trunchiului spre inainte 4x8T - demonstraţia; intinse,
jos cu arcuire ; - observaţia;
T5-6 idem t 1-2 ; - aprecierea
T7-8 idem t 3-4.
EX. 6. - să păstreze locul şi
P.I. stand departat cu bratele pe langa corp distanţa între ei;
T 1-2 pas inainte oblic cu piciorul stang
si ridicarea bratelor prin inainte sus ;
T 3-4 pas inainte oblic cu piciorul drept 4x8T O O O O O
si ridicarea bratelor prin inainte sus ; O O O O O
T5-6 pas lateral cu piciorul stang
si ridicarea bratelor lateral ; 
T 7-8 pas lateral cu piciorul drept
si ridicarea bratelor lateral ; 3x8T
EX. 7.
P.I. stand departat cu palmele pe solduri:
T1-5 fandare laterala spre stanga;
T3-7 fandare laterala spre dreapta;
T 2,4,6,8 revenire la P.I.
REFLECTIE
12
12 min. Tema 1 - se alcătuiesc 11 grupe,câte - explicaţia; - să păstreze locul şi
Învățarea loviturilor liftate: 4x 2 la fiecare masă; - aprecierea; distanţa între ei;
- demonstrarea acestora cu viteză normală de - demonstrația; - să urmărească cu atenție
execuţie, făcută de o o - exercițiul; explicațiile și
profesor; o o - exersarea; demonstrația;
- explicaţii, în felul acesta realizându-se o o - să înțeleagă cerințele
interacţiunea dintre primul şi al doilea sistem de o o enunțate;
semnalizare; o o
- demonstrare cu viteză mai redusă şi apoi
fragmentată a procedeului tehnic cu sublinierea 4x
momentelor esenţiale ale execuţiei; + +
- demonstrarea diferitelor variante incorecte,
exagerând chiar mişcările sau poziţiile greşite
explicând conţinutul greşelii şi prezentând imediat
execuţia corectă; 4x
- exerciţii imitative (cu și fără paletă), profesorul
corectând individual elevii. Atenţie mare - să execute cât mai corect
se va acorda mişcării corecte din articulaţia procedeul tehnic explicat;
pumnului şi aşezării la fiecare lovitură;
- execuţia procedeului la masa de 5-6 x - să își ajute
joc, în prezenţa partenerului, dar fără un răspuns partenerul,ascultând
activ din partea totodată explicațiile
acestuia, rolul lui fiind acela de a transmite mingea cadrului didactic cu
în terenul privire la execuția
advers printr-o lovitură simplă, care să permită o procedeului;
execuţie cât mai 4-6 x
corectă şi în condiţii uşurate a loviturii;
- exersarea în condiţii variate,utilizându-se
schimburi de lovituri cu direcţionare liberă, sau
impusă;

10 + x
Tema 2
Tenis de masă Perfecționarea loviturilor drepte:
7 min. - să-si perfecționeze
Se reamintește,prin demonstrare cu ajutorul unui - in perechi; procedeul tehnic ;
elev,execuția corectă a procedeului 30” - exersarea;
tehnic,insistându-se pe execuția corectă dar și pe - demonstraţia;
greșelile frecvente. - observaţia;
Se trece la exersarea procedeului,schimbându-se - aprecierea;
13
frecvent cerința,după cum urmează: - exercițiul;
- B trimite mingea, cu mâna, spre jumătatea
forehand a lui A, care
la rândul său o retrimite lui B printr-o lovitură
dreaptă. După 5
retururi reuşite, jucătorii schimbă rolurile;
- acelaşi exerciţiu, dar A returnează mingea printr- 5x
o lovitură cu
reverul;
- acelaşi exerciţiu, returul de rever al lui A fiind -să-şi perfecţioneze
dirijat alternativ tehnicile de lovire mingii;
spre forehandul şi spre reverul lui B; 6 min. 30
- B trimite mingea spre terenul lui A printr-o ” - să realizeze o execuţie
lovitură dreaptă, cât mai corectă ;
executată cu forehandul apoi cu reverul. B va dirija - exersarea;
mingea mai - demonstraţia; - să pună în aplicare
întâi spre forehandul advers (5x), apoi spre reverul - observaţia; tehnicile învăţate;
advers (5x) - aprecierea.
şi în final, alternativ (6x). După fiecare 10 lovituri - 2 grupe;
reuşite, rolurile
se schimbă; 5x
- B trimite succesiv mingea în terenul lui A, în 5x - 11 perechi;
zonele 1, apoi 2 şi 6x
3: A se deplasează lateral pentru a returna toate
mingile lui B, - in perechi ;
numai prin lovituri de forehand. Jucătorii schimbă
rolurile după 5
lovituri reuşite de către A;
- B trimite mingea spre A. A alternează o lovitură
de forehand cu
o lovitură de rever printr-o deplasare rapidă, lateral, 5x
la masa de
joc (pivot);
- 4 schimburi de minge executate fără a greşi,
numai cu forehandul, şi numai cu reverul sau
alternativ. Prima pereche de jucători care realizează
tema, strigă „Stop!“ şi cei doi jucători au câte un
punct. După aceasta, jucătorii schimbă partenerul
prin rotaţie şi jocul reîncepe. 4x

14
3 min. - alergare uşoară; 1L
- mers cu exerciţii de respiraţie; 15 m - în coloană câte unul; - exersarea - să efectueze corect
- mers cu exerciţii de relaxare. 15 m - demonstraţia exerciţiile de respiraţie.
EXTINDERE - reorganizarea colectivului de elevi;
2 min. - aprecieri pozitive şi negative asupra - în linie câte unul; - conversaţia
activităţii desfăşurate;  - aprecierea.
- salutul.

15
PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.01.2023
CLASA a VIII-a
EFECTIVUL: 10 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Serviciul liftat cu traiectorii scurte,medii lungi.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).

Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;

Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;

16
Desfășurarea lecției

Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru, indicații metodice, obs


Durată modalități de evaluare
1. EVOCARE -alinierea şi salutul; -30” În linie pe un rând
-controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate; -30” - Conştientizarea elevilor pentru o ţinută
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -1’ adecvată şi curată, captarea atenției privind
-captarea atenţiei şi ridicarea stării emoţionale prin exerciţii de -1’ sarcinile de îndeplinit.
schimbare a poziţiei corpului. - Ridicarea stării emoționale.
-explicaţia, demonstraţia
2. Mers şi variante de mers: -în coloană câte unu
REALIZAREA -mers normal; 1L - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
SENSULUI -mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l organismului pentru desfășurarea diferitelor
6 min -mers pe călcâie cu braţele la spate; 1L acțiuni și activități motrice.
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi; 1l - Stimularea marilor functiuni, educarea
-mers cu pas fandat; 1L perceptiilor temporale si spatiale, cresterea
Alergare şi variante de alergare: interesului, a excitabilitătii optime a
-alergare cu joc de glezne; 1d sistemului nervos central.
-mers cu respirație 1L -Observare sistemică.
-alergare cu genunchii sus; 1d -Apreciere verbală
- mers cu respirație 1L -Întărirea sănătăţii, influenţarea aspectului
-alergare cu pendularea gambelor inapoi 1d fizic
-mers cu respirație 1L
-alergare laterală cu pas adăugat; 1d
-mers cu respirație 1L
-alergare cu pas săltat (pasul ştrengarului) 1d
-mers cu respirație 1L
7 min Exercițiul nr. 1 - coloană de gimnastică câte 4
PI- stând 2x8t
T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii corporale, corectarea
Exercițiul nr. 2 deficientelor atitudinale si cele segmentare,
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: 2x8t tonicitate si troficitate si suplete musculară,
T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; mobilitate articulară, educarea respiratiei.
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire;
T7-8 extensia capului cu arcuire;
Exercițiul nr.3 Observare sistemică.
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold: 2x8t
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire;
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire; Apreciere verbală
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
17
Exercițiul nr.4
PI- stând depărtat 2x8t
T1-mâinile pe umeri
T2- ridicarea brațelor sus - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
T3-coborarea brațelor în lateral organismului pentru desfăsurarea diferitelor
T4- revenire în PI acțiuni și activități motrice complexe.
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.5
PI- stând depărtat 2x8t
T1- ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie
T3- coborarea brațelor întinse în lateral
T4- revenire în PI -Exersarea complexului de dezvoltare fizică
T5-8- idem T1-4 armonioasă
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4 -Întărirea sănătăţii și influenţarea aspectului
Exercițiul nr.7 fizic
PI- stând depărtat 2x8t
T1-8 indoire rasucita
( elice)
Exercițiul nr.8
PI- stând 2x8t Observare sistemică.
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat
Exercițiul nr.9
PI- stând 2x8t Apreciere verbală
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată; 8x
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor

3.REFLECȚIA Tema:Serviciul liftat cu traiectorii scurte -Elevii sunt așezați în 4 coloane


16 min
Învățarea loviturilor liftate: 3x     
- demonstrarea acestora cu viteză normală de execuţie, făcută de    
profesor;    
- explicaţii, în felul acesta realizându-se interacţiunea dintre primul    

18
şi al doilea sistem de semnalizare;
- demonstrare cu viteză mai redusă şi apoi fragmentată a 3x Explicația
procedeului tehnic cu sublinierea momentelor esenţiale ale
execuţiei;
- demonstrarea diferitelor variante incorecte, exagerând chiar
mişcările sau poziţiile greşite explicând conţinutul greşelii şi
prezentând imediat execuţia corectă;
- exerciţii imitative (cu și fără paletă), profesorul corectând 3x Observare sistemică.
individual elevii. Atenţie mare
se va acorda mişcării corecte din articulaţia pumnului şi aşezării la Apreciere verbală
fiecare lovitură;
- execuţia procedeului la masa de
joc, în prezenţa partenerului, dar fără un răspuns activ din partea
acestuia, rolul lui fiind acela de a transmite mingea în terenul
advers printr-o lovitură simplă, care să permită o execuţie cât mai
corectă şi în condiţii uşurate a loviturii;
- exersarea în condiţii variate,utilizându-se schimburi de lovituri cu
direcţionare liberă, sau impusă;

Exerciţiul I - elevii așezați pe semicerc câte 3 pe post


Elevii sunt dispuși pe semicercul de la 6m, pe posturi. Se execută 18x Explicația
aruncare la poartă de pe loc, cel care a aruncat își urmărește Demonstrația
mingea, o recuperează și se deplasează la următorul post. Observare sistemică.
Exerciţiul II Apreciere verbală
Elevii sunt dispuși în coloană câte unul la linia de 7 m, de unde vor -elevii așezați în coloană câte unul
executa aruncări libere de la 7 m. 3x

-în coloană câte unul:


- Mers cu exerciţii de respiraţie 1t Reguli privind condiţiile igienice, factorilor
- Mers cu mișcări de relaxare naturali de călire, refacerea după efort pentru
randamentul scontat la orele următoare.
-Testarea capacităţii de revenire a elevilor și
scăderea nivelului de efort.
4.EXTINDEREA -adunarea; -în linie pe un rând:
2 min -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
-evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
-feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod ordonat. autoapreciere si de practicare a exercitiului
fizic.

19
PROIECT DIDACTIC

DATA: 06.02-07.02.2023
CLASA a VIII-a
EFECTIVUL: 10 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Preluarea forhand și rever.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).

Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;

Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;

20
Desfășurarea lecției

Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru, indicații metodice, obs


Durată modalități de evaluare
1. EVOCARE -alinierea şi salutul; -30” În linie pe un rând
-controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate; -30” - Conştientizarea elevilor pentru o ţinută
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -1’ adecvată şi curată, captarea atenției privind
-captarea atenţiei şi ridicarea stării emoţionale prin exerciţii de -1’ sarcinile de îndeplinit.
schimbare a poziţiei corpului. - Ridicarea stării emoționale.
-explicaţia, demonstraţia
2. Mers şi variante de mers: -în coloană câte unu
REALIZAREA -mers normal; 1L - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
SENSULUI -mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l organismului pentru desfășurarea diferitelor
6 min -mers pe călcâie cu braţele la spate; 1L acțiuni și activități motrice.
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi; 1l - Stimularea marilor functiuni, educarea
-mers cu pas fandat; 1L perceptiilor temporale si spatiale, cresterea
Alergare şi variante de alergare: interesului, a excitabilitătii optime a
-alergare cu joc de glezne; 1d sistemului nervos central.
-mers cu respirație 1L -Observare sistemică.
-alergare cu genunchii sus; 1d -Apreciere verbală
- mers cu respirație 1L -Întărirea sănătăţii, influenţarea aspectului
-alergare cu pendularea gambelor inapoi 1d fizic
-mers cu respirație 1L
-alergare laterală cu pas adăugat; 1d
-mers cu respirație 1L
-alergare cu pas săltat (pasul ştrengarului) 1d
-mers cu respirație 1L

21
7 min Exercițiul nr. 1 - coloană de gimnastică câte 4
PI- stând 2x8t
T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii corporale, corectarea
Exercițiul nr. 2 deficientelor atitudinale si cele segmentare,
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: 2x8t tonicitate si troficitate si suplete musculară,
T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; mobilitate articulară, educarea respiratiei.
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire;
T7-8 extensia capului cu arcuire;
Exercițiul nr.3 Observare sistemică.
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold: 2x8t
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire;
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire; Apreciere verbală
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
Exercițiul nr.4
PI- stând depărtat 2x8t
T1-mâinile pe umeri
T2- ridicarea brațelor sus - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
T3-coborarea brațelor în lateral organismului pentru desfăsurarea diferitelor
T4- revenire în PI acțiuni și activități motrice complexe.
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.5
PI- stând depărtat 2x8t
T1- ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie
T3- coborarea brațelor întinse în lateral
T4- revenire în PI -Exersarea complexului de dezvoltare fizică
T5-8- idem T1-4 armonioasă
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4 -Întărirea sănătăţii și influenţarea aspectului
Exercițiul nr.7 fizic
PI- stând depărtat 2x8t
T1-8 indoire rasucita
( elice)
Exercițiul nr.8
PI- stând 2x8t Observare sistemică.
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat
Exercițiul nr.9

22
PI- stând 2x8t Apreciere verbală
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată; 8x
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor

3.REFLECȚIA Tema:Preluarea forhand și rever -Elevii sunt așezați în 4 coloane


16 min Forhand
Partea pregătitoare În momentul sesizării traiectorie mingii 3x     
adversarului, paleta este retrasă in partea dreaptă cu panul paletei    
orientat spre înapoi. Retragerea este cu atât mai mare cu cât forța    
potențială de lovire va fi mai mare. În orice caz, paleta nu depășește    
axa umerilor, unghiul dintre braț și antebraț rămânând la
aproximativ 90 grade. Brațul liber se retrage lateral spre stânga cu 3x Explicația
cotul îndoit avaâd rolul de a nu incomoda execuția și de a asigura
echilibrul mișcării. Piciorul drept este ușor flexat și are о poziție
laterală și inapoia celui stâng, greutatea corpului fiind repartizată în
această fază mai mult pe piciorul drept. În același timp cu
retragerea paletei sc efectuează și răsucirea trunchiului spre dreapta,
în așa fel încât în momentul final al părții pregătitoare, axa umerilor 3x Observare sistemică.
să fie oblică față de linia de fund a mesei de tenis, cu umărul stâng
ușor avansat față de cel drept. Apreciere verbală
Rever
Odată ce a fost sesizată traiectoria mingii venite de la adversar,
paleta este retrasa în partea stângă cu planul înclinat spre înapoi.
Paleta nu depășește în punctul maxim de retragere, nivelul umărului
stâng, unghiul dintre braț și antebraț este de 59 aproximativ 90 de
grade. Brațul liber se retrage lateral spre stânga cu cotul îndoit
având rolul de a nu incomoda execuția și de a asigura echilibrul
mișcării. Piciorul stâng este retras lateral și înapoia celui drept,
preluând întreaga greutate a corpului. Echilibrul corpului este
asigurată prin flexarea genunchilor și prin distanța optima între
membrele inferioare care asigură о baza de susținere
corespunzătoare. Odata cu retragerea paletei se răsucește și
trunchiul către stânga, axa umerilor devenind oblică față de linia
fileului prin proiectarea umărului drept spre înainte.
Exerciţiul I - elevii așezați pe semicerc câte 3 pe post
Elevii sunt dispuși pe semicercul de la 6m, pe posturi. Se execută 18x Explicația
aruncare la poartă de pe loc, cel care a aruncat își urmărește Demonstrația
mingea, o recuperează și se deplasează la următorul post. Observare sistemică.
Exerciţiul II Apreciere verbală
23
Elevii sunt dispuși în coloană câte unul la linia de 7 m, de unde vor -elevii așezați în coloană câte unul
executa aruncări libere de la 7 m. 3x

-în coloană câte unul:


- Mers cu exerciţii de respiraţie 1t Reguli privind condiţiile igienice, factorilor
- Mers cu mișcări de relaxare naturali de călire, refacerea după efort pentru
randamentul scontat la orele următoare.
-Testarea capacităţii de revenire a elevilor și
scăderea nivelului de efort.
4.EXTINDEREA -adunarea; -în linie pe un rând:
2 min -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
-evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
-feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod ordonat. autoapreciere si de practicare a exercitiului
fizic.

24

S-ar putea să vă placă și