Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Mihu Dragomir Brăila


Data: 19.03.2020
Propunător: Vîju Ionela Georgiana
Clasa: I-B
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învaţare : Trăiesc sănătos! Mănânc sănătos!
Subiectul activităţii: Igiena dinților
Tipul de activitate: consolidare și sistematizare a cunoștințelor
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline integrate: CLR, MM, AVAP
Competenţe specifice vizate
Dezvoltare personală:
1.2. Identificarea unor reguli de igienă personală
2.2. Transmiterea unor mesaje verbale şi nonverbale simple despre propriile experienţe de viaţă

Comunicare în limba română:


1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute

1
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat printr-o varietate de forme artistice

Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm

Obiective operationale:
Cognitive
O1-să explice în limbaj propriu cuvântul igienă;
O2-să aplice regulile de igienă a dinților;
O3-să identifice în imagini regulile de igienă a dinților, așezându-le corespunzător pe flipchart;
O4- să recunoască în imagini obiecte de igiena dinților, încercuindu-le.

Afective:
O5- să participe cu interes la activitate;

Psiho-motorii:
O6- să aibă o poziție adecvată în bancă pe parcursul activității;
O7-să execute mișcările unui periaj corect al dinților;

2
Strategia didactică
Resurse:
Procedurale: conversaţia, explicaţia, demonstrația, diagrama T, exerciţiul, jocul;
Materiale: calendarul naturii, cele trei plicuri cu sarcini, textul scrisorii, fișe de evaluare, recompense, laptop, boxe audio;
Forme de organizare: frontală, independentă, pe grupe
Temporale: 50 minute
Umane: 18 elevi
Bibliografice:
-„Programa școlară pentru disciplina Dezvoltare personală , Bucuresti, 2013;
- "Organizarea interdisciplinara a ofertelor de învatare pentru formarea competentelor cheie la școlarii din clasele I-IV -
program de formare continua de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învatamântul primar"- suport de curs –
2013;
- Dezvoltare personală- auxiliar didactic, Editura Sinapsis, 2019.

3
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor Metode și Mijloace Forme de Metode și
Crt. lecției /resurse Op. procedee didactice organizare instrument
timp e de
evaluare

1. Moment Pregătirea materialelor necesare


organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. Conversația
Are loc ,,Întâlnirea de
5 min. dimineață” astfel:.
Fac prezenţa copiilor.
Începem conversaţia prin a ne
aminti caracteristicile anotimpului
primăvara.
Salutul Calendarul
Elevii se vor saluta folosind un Elevii se vor saluta după naturii
salut de primăvară: indicația propunătoarei Elemente de joc Observarea
-Bună dimineaţa, fluturaş! comportam
-Bună dimineaţa, lalea! entului
Calendarul naturii Scrisoarea elevilor
Se îndreaptă atenţia copiilor spre de la Zâna
calendarul naturii,. Primăvară frontală
Se completează cu :data, ziua,
luna, anul, anotimpul și starea Plicul
vremii pentru ziua respectivă . galben cu
Le explic apoi elevilor că sarcini
dimineață când am ajuns la pentru ora
școală am găsit la ușa clasei o Explicația de DP:
scrisoare. Și, cu acordul lor,

4
citesc rar textul scrisorii. (anexă)
Deschid plicul de culoare
2. Captarea galbenă, unde descopăr sarcinile Elevii ghicesc răspunsurile
atenției pentru disciplina DP și dau citire la ghicitori. Expunerea Textul
ghicitorilor descoperite aici. 1.( periuța de dinți) ghicitorilor ghicitorilo frontală Observarea
5 min. 2.( pasta de dinți) r Dirijată
1.Un arici mititel 3.( periuța de dinți)
Curățăm dinții cu el!
Ghici ce e?
Aprecieri
2.În mici tuburi se găsește verbale
Dinții bine îi albește!
Ghici ce e?

3.Eu sunt subţirica


Dar tare voinica
Frec dinţii cu putere.
Nu simţi nici o durere
Ca sa fie sănătosi
Albi si luminoşi.
Ghici ce e?

Anunțarea Anunţ copiii că, astăzi, la ora Elevii sunt atenți la


3. temei și a de dezvoltare personală, vom anunțarea temei activității. Explicația frontală Observarea
obiectivelor discuta despre Igiena dinților. dirijată
operaționale Dacă veți fi atenți pe parcurul
1 min. activității, la sfârșitul orei veți ști
care sunt mișcările unui periaj
corect al dinților, cum trebuie să
ne hrănim pentru a avea dinți

5
sănătoși și multe alte lucruri ce ne
vor fi utile în rutina de zi cu zi.
4. Reactualizarea
cunoștințelor Se va purta o discuție despre Elevii vor da răspunsuri frontală Aprecieri
igiena corpului. precum: Conversația verbale
3 min. O1
1.De ce este important sa avem 1.Ca să ne menţinem
grija de fiecare parte a corpului ? sănătatea !

Un copil nespălat , nu doar


ca nu arată bine, ci va fi tot
timpul bolnav, fiindcă
ȘTIAȚI CĂ...? microbilor le place mizeria
Virușii sunt monstruleții de care si se înmulţesc foarte
trebuie să scăpăm și care nu se repede .
văd cu ochiul liber.
Bacteriile sunt ființe
microscopice care produc boli.

2.La ce folosesc dintii? 2.mușcarea și mestecarea


alimentelor, zâmbet,
vorbire;

3.Ce înseamnă sănătate orală? 3.inseamnă SĂNĂTATEA


dintilor și gingiei. Dinții și
gingia trebuie să fie
puternice și sănătoase.
4.Cine e responsabil de sănătatea 4. NOI, cu ajutorul
dinților noștri? părinților si al medicului
stomatolog

6
Dirijarea După ce am parcurs mai multe
5. învățării lecții, copii, iată că ştim cum să
avem grijă de noi și de ce e Elevii răspund astfel: Conversația frontală
25 min. important acest lucru .
1.Despre igiena dințișorilor ce
știți, copii? 1.Noi ne spălam pe dinţi
O1 dimineaţa și seara .

2. Pentru că trebuie să Observarea


2.De ce este nevoie să ne spălam îndepărtam resturile de dirijată
pe dinţi ? mâncare care ne strică
dinţii, iar respiraţia miroase
urât.
3.Cu ce ne spălam pe dinţi ? 3.Cu apă, cu periuţa si cu
pasta de dinţi .
Știe cineva care sunt mișcările
corecte de periere a dințișorilor? Mulaj
Demonstrez periajul corect cu dinți
ajutorul mulajului pregătit. Un copil va demonstra în
Voi face următoarele precizări: fața clasei cum se periază Periuțe de
-perierea corectă se face cu mișcări corect dinții, în raport cu Demonstrația dinți
de sus în jos și de jos în sus pe explicația propunătoarei.
ambele fețe ale dinţilor , măselele
se spăla cu miscari circulare si Aprecieri
bineînţeles, limba și obrajii fiindcă verbale
O2 și pe ei se depun bacterii .

Solicit fiecărui copilaș, cu ajutorul Elevii execută mișcările


periuței personale pe care o are unui periaj corespunzător
fiecare pe băncuță, să execute cu ajutorul periuței Jocul
mișcările unui periaj corect. personale.

7
4.Ce credeți se întâmplă dacă 4.Bacteriile atacă dinţii și
nu ne spălam pe dinţi ? apar cariile , care dau
dureri de dinţi și determină
căderea acestora în cele
din urmă.

5.Periuţa de dinţi se poate 5. NU , nici măcar între


împrumuta de la unul la altul? copii și părinţi sau între
fraţi.

Elevii vin la panou și


așază jetonul pe dintele
6. Atingerea O3 Dintr-un coșuleț ofer elevilor potrivit. jetoane cu frontală Aprecieri
performanței imagini cu alimente potrivite/ Jocul imagini verbale
10 min. nepotrivite pentru o dantură De exemplu: fructul este
sănătoasă. lipit pe dintele sănătos, iar coșuleț
Elevii vor veni în fața clasei și vor dulciurile pe dintele
lipi imaginea respectivă pe o coală bolnav. Flipchart
de flipchart unde sunt expuși doi
dinți, unul sănătos și unul bolnav. lipici

Elevii vor primi o fișă de evaluare


7. Evaluarea cu următoarea cerință: Elevii rezolvă fișa. Exercițiul Fișe de Independe autoevaluar
activității O4 Încercuiește doar evaluare ntă e
imaginile în care sunt reprezentate
5 min. obiecte pe care le folosim la igiena
dinților.
Încheierea Fac aprecieri colective şi Elevii ascultă aprecierile și Aprecieri
8. activității individuale asupra modului de observațiile învățătoarei. Explicația Recompen Frontală verbale
lucru şi a participării la activitate. Elevii cântă cântecul se
3 min. Dau tonul propus. Jocul muzical

8
cântecelului ,,Dințișorul”.

9
Dragi copii din clasa I-B,

Mă cunoașteți cu toții, sunt Primăvara, cea de-a doua fiică a Regelui


Anotimpurilor.
Am venit în mare grabă să vă aduc zile însorite, triluri de păsărele,
parfum de flori multicolore, mult joc și veselie, dar...
În drumul meu spre Pământ, am fost oprită de către Vrăjitorul Vânt.
Mi-a spus că nu mă lasă să-mi întind mantia verde peste lume dacă nu voi
trece peste câteva probe.
Am auzit că voi sunteți cei mai isteți elevi din școală și m-am gândit
că dacă mă veți ajuta, îl pot înfrunta pe Vrăjitorul Vânt.
Vă trimit alăturat patru plicuri colorate în care se ascund probele pe
care le am de trecut. Un plic conține sarcinile pentru CLR, unul pentru MEM
și unul pentru DP. Eu nu am fost de mult timp la școală, dar cu ajutorul
vostru cred că pot să-l înving pe Vânt.
Dacă mă veți ajuta, vă promit că vă voi aduce daruri, recompense și
calificative bune. Am încredere în voi!

Cu drag,
Zâna Primăvara

10
Fișă de evaluare
Încercuiește doar imaginile în care sunt reprezentate obiecte pe care le
folosim la igiena dinților.

11
12

S-ar putea să vă placă și