Sunteți pe pagina 1din 8

Colegiul Național Pedagogic ”Vasile Lupu” Iași

Aleea M. Sadoveanu nr. 46- cod 700489 Iași


Telefon/ fax: 0232 214 955 ; 0232219 011 ; cod fiscal 4701460
E-mail: snvl_iasi@yahoo.com

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR COORDONATOR: Botezatu Leana-Vasilica

PROFESOR METODIST: Botezatu Leana-Vasilica

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR: Hotea Laura și Mardare Daniela

ELEV PRACTICANT: Florea Maria

CLASA ELEVULUI PRACTICANT: a XI-a D


DATA: 10.05.2023

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu program prelungit nr. 22, Iași

GRUPA: Mare B-„Ștrumfii”

TEMA ANUALĂ: „Cine și cum planifică/organizează o activitate?”

TEMA SĂPTĂMÂNII: Micii ecologiști

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activități de dezvoltare personală (ADP). Rutină-Întâlnirea de dimineață

SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Să facem o lume mai frumoasă!”

TIPUL ACTIVITĂȚII: Predare-învățare

MIJLOACE DE REALIZARE: Convorbirea

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea deprinderilor si familiarizarea cu noi cunoștințe care privesc ocrotirea mediului
înconjurător.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE:

O1: să execute, în funcție de preferințele fiecăruia, un salut personalizat;

02: să formuleze răspunsuri corecte și concrete la întrebările adresate despre calendarul naturii;

O3: să descrie fapte bune, pe care le-au făcut în vederea protejării naturii.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE ȘI RPOCEDEE: conversația, explicația, observarea, instructajul, exercițiul-joc;
MIJLOACE DIDACTICE: catalogul grupei;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE TEMPORALE: 25-30 min.

BIBLIOGRAFIE:

 CURRICULUM PENTRU EDUCAŢIA TIMPURIE -2019


 „Concepte didactice fundamentale” Constantin Moise
 „Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia evaluării” Mușata Bocoș și Dana Jucan

SCENARIUL DIDACTIC
NR. SECVENȚELE OB. DEMERSUL INSTRUCTIV- STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
CRT ACTIVITĂȚII OP. EDUCATIV METODE ȘI MIJLOACE FORME DE
. PROCEDEE DIDACTICE ORGANIZARE
1. MOMENT După rutina Micul dejun va Conversația Frontal Capacitatea preșcolarilor
ORGANIZATORIC începe rutina Întâlnirea de euristică, de a se pregăti pentru
dimineață. instructajul activitate, urmând rutine,
precum așezarea în
Pentru a începe activitatea în semicerc, atenția
mod adecvat, voi avea în vedere acordată instructajului
aerisirea în prealabil a sălii de practicantei etc.
grupă și pregătirea materialului
didactic. Voi anunța copiii că va
începe întâlnirea de dimineață,
aceștia fiind așezați în semicerc
pentru a putea stabili un contact
vizual cu toți colegii grupei și cu
eleva practicantă.
2. INTRODUCERE ÎN Introducerea în activitate și Conversația Frontal Capacitatea preșcolarilor
ACTIVITATE captarea atenției se realizează euristică de a se comporta și
prin prezentarea elevei saluta adecvat.
practicant.

*Salutul
,,Bună dimineața, ștrumfilor Mă
bucur că suntem astăzi
împreună. Haideți să ne
salutăm ,,Bună dimineața’’
Fiecare preșcolar își va alege
modul prin care ne vom saluta.
(facem cu ochiul, batem palma,
îmbrățișare, salut inventat)
3. ANUNȚAREA TEMEI ȘI A Bună dragii mei, astăzi vom Conversația Frontal Capacitatea preșcolarilor
OBIECTIVELOR desfășura împreuna rutina- euristică de a se concentra și de a
întâlnirea de dimineață cu tema înțelege un mesaj oral.
„Micii ecologiști”. Vom face
prezența, calendarul naturii și
vom discuta împreună despre
natură și mediul înconjurător:”
4. DIRIJAREA ACTIVITĂȚII O1 SALUTUL Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
Activitatea debutează cu euristică individual se saluta prin
întâlnirea de grup între copii şi intermediul unui salut
educatoare, prin intermediul personalizat.
salutului de dimineaţă.
„Bună dimineaţa ștrumfilor”.
Educatoarea spune copiilor:
“Dimineata a venit,
Toti copiii au sosit,
În cerc să ne adunăm,
Cu totii să ne salutăm! ”
Tema săptămânii este ” Micul
Ecologist”. Ne vom saluta
utilizând comportamente
adecvate, ton calm şi o mimică a
feţei prietenoasă, contact vizual: Conversația Frontal, Capacitatea elevilor de a
Educatoarea salută: euristică individual se saluta prin
„Bună dimineaţa Mici intermediul unui salut
ecologişti! Eu sunt Natura personalizat.
veselă”!
„ Bună dimineaţa, eu sunt
Floarea frumoasă”!
„Bună dimineaţa, eu sunt
Pădurea înverzită”!
„Bună dimineaţa, eu sunt
Copacul verde”!
„Bună dimineaţa eu sunt
Ecologistul harnic!”
„Bună dimineaţa, eu sunt
Detectivul curăţeniei!”
„Bună dimineaţa, eu sunt
Natură curată!” etc.
Copiii sunt aşezaţi pe
scăunele în formă de semicerc,
se salută reciproc şi se prezintă.
Se face prezenţa copiilor.
PREZENȚA
Voi face prezența prin Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
intermediul catalogului și voi euristică individual de a răspunde cu
invita ca fiecare copil când își „Prezent” la auzirea
aude numele să răspundă numelui fiecăruia.
„Prezent!”.
CALENDARUL NATURII
O2 Voi adresa întrebări
- În ce anotimp suntem?
(Suntem în anotimpul de Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
primăvară.) catehetică individual de a răspunde corect și
- Cum ne dăm seama că în propoziții la
suntem în acest întrebările adresate.
anotimp/Cum este
vremea? (Afară este mai
cald, mai mult soare și
înfloresc florile.)
- Ce zi din săptămână este
azi? (Astăzi este
miercuri.)
- Ieri ce zi a fost? (Ieri a
fost marți.)
- Și mâine ce zi va fi?
( Mâine va fi joi.)
Copiii vor spune pe rând
răspunsurile după ce ridică
mâna și sunt numiți. Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
O3 ÎMPĂRTĂȘIREA CU euristică individual de a povesti din
CEILALȚI experiența lor personală
După salutul de dimineaţă, voi faptele bune pe care le-
iniţia o discutie cu preșcolarii au făcut pentru mediul
referitoare la natură. Copiii îşi înconjurător.
vor reaminti care este tema
săptămânii (“Micii ecologişti”)
şi se sugerează relatarea unor
experienţe personale în calitate
de “Mic ecologist”/“Fapte bune
pentru mediu”.
Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
NĂUTATEA ZILEI euristică individual de recepta un mesaj oral.
Copii, voi ştiţi că noi am
participat la mai multe activităţi
ecologice şi în anii trecuţi: Am
plantat copaci, am plantat flori,
am confecţionat “Broscuţe
ecologice”. Acum am primit o
nouă invitaţie pe Internet, de la
copiii din Finlanda! Ei au
plantat copaci în ţara lor şi au
propus tuturor copiilor din lume
să planteze copaci, plante pentru
ca împreună “Să facem o lume
mai frumoasă” . Aceasta este
invitaţia pe care voi aţi primit-o
însoţită de mesajul: „să fim
împreună pentru o lume mai
frumoasă!”.
5. FIXAREA Se desfăşoară jocul: “Spune Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
CUNOȘTINȚELOR mai departe”....pe teme euristică, individual de a duce jocul la bun
ecologice: explicația, sfârșit.
Îngrijeşte ......(plantele); jocul-exercițiu
Protejează.....(animalele);
Prietenii naturii....( lucrează în
grădină);
Verde este....(câmpia);
Natura trebuie....(ocrotită);
Vrem să facem o lume....
(curată).
6. EVALUARE Propunătoarea va pune câțiva Conversația Frontal, Capacitatea preșcolarilor
elevi să răspundă la întrebare catehetică individual de a răspunde cu
”Ce mi-aș dori să fac în viitor propriile cuvinte la
pentru a proteja natura?” întrebarea adresată.
7. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII Se fac aprecieri verbale Conversația Frontal Capacitatea preșcolarilor
individuale și generale, asupra euristică de recepta un mesaj oral.
modului de implicare şi de
comportare al preșcolarilor din
cadrul activității.

S-ar putea să vă placă și