Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
1
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
CUPRINS
2
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PROIECT EDUCAȚIONAL
- NATURA NE OFERĂ TOTUL –
ARGUMENT:
Natura în care trăim ne oferă totul. De noi depinde ca generațiile viitoare să se bucure
de aceleași frumuseți și bogății naturale ca și noi. Elevii, viitorii cetățeni ai planetei trebuie să
conștientizeze importanța mediului pentru viața Terrei.
SCOP:
- conștientizarea elevilor cu privire la importanța mediului în existența noastră zilnică;
- sensibilizarea elevilor în păstrarea și protejarea mediului înconjurător;
- realizarea unor desene, colaje, machete cu tema NATURA.
OBIECTIVE:
- să cunoască importanța mediului în care trăim;
- să formuleze enunțuri corecte în legătură cu cele văzute în mediul înconjurător;
- să enumere activitățile în care omul are nevoie de mediul înconjurător;
- să observe biodiversitatea din natură;
- să audieze/intoneze cântece legate de tema propusă;
- să realizeze desene, colaje/machete cu tema NATURA.
METODE DE EVALUARE:
3
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
RESURSE:
Resurse umane:
elevii clasei a III-a
cadru didactic
Resurse materiale:
laptop, coli de desen, creioane colorate, carioca, acuarele, creion, gumă de șters,
foarfecă, lipici, coli colorate, imagini, postere
ACTIVITĂȚI:
4
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PROIECT DE ACTIVITATE
5
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Strategia
Ob. didactică
Secvenţele Timp op. Conţinutul ştiinţific al lecţiei Obser
Forme
lecţiei vaţii
Mijlo de
Meto ace organi
de zare
CG I
Organizare 5 Convers D
Suntem în natură. Astăzi ne
a învăţării min. aţia
vom desfășura activitatea în
pădure, pe o poieniță din
apropierea școlii noastre.
Pregătesc materialele necesare
desfășurării activității didactice
într-un context diferit încărcat
de frumusețea naturii.
Reactualiz 10 O1 Ne-am așezat în cerc, fiecare pe Convers D
area min. pernuța lui. Activitatea începe aţia
cunoștințel prin a-i întreba pe copii dacă le Explicaț
or place locul în care se află și ia
anterioare cum se simt. O să le propun Exerciți
elevilor să contemplăm natura și ul
astfel, să descoperim toată
frumusețea pe care ea ne-o
oferă. Copiii sunt liberi să spună
ceea ce observă. Ne aflăm în
anotimpul primăvara și
împreună vom căuta
caracteristicile acestui anotimp.
Captarea 20 O2 O să le propun elevilor să jucăm Convers Foi D
atenției min. Telefonul fără fir. Cuvintele pe aţia colorat
care le vor transmite de la unul Explicaț e
la altul vor fi elemente din ia Lipici
natură, pe care ei le observă în Exerciți
jurul lor, specifice anotimpului ul
primăvara (iarbă, frunze, soare,
flori, soare, căldură). În
mijlocul nostru voi așeza o
multitudine de planșe colorate.
La finalul jocului, voi ruga
elevii să culeagă floricele și
6
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
iarbă și să le lipească pe o
planșă colorată la alegere. După
ce fiecare elev își termină
sarcina, va așeza planșa în fața
lui, pe iarbă. Vom face
fotografii cu toate lucrările
realizate.
Enunțarea 10 Anunț tema despre care vom D
temei și a min. continua să vorbim: „Natura,
obiectivelo prietena mea ”, explicându-le
r copiilor cât de valoroasă este
natura și cât de importantă este
ea în viața omului. Ea ne oferă
forța de care noi avem nevoie
pentru a supraviețui, iar noi
trebuie să fim profund
recunoscători și să-i asigurăm
protecție permanentă.
Dirijarea 30 O3 La următoarea activitate, vom Exerciţi Planșă I
învățării min. realiza un colaj de primăvară. ul Pensul
Fiecare elev primește o planșă Explicaţ e
flipchart, acuarele și pensule. O ia Acuare
să le solicit elevilor să picteze Munca le
un peisaj de primăvară așa cum indepen
îl văd ei în jurul lor. Astfel, dentă
fiecare dintre ei este liber să-și
realizeze planșa după propria
viziune. Fiecare planșă va fi
expusă într-un copac, astfel că,
elevii vor avea o imagine de
ansamblu minunată, imagine
creată de ei, în natură. Vom face
fotografii și vom realiza un
tablou pentru clasa noastră.
Obținerea 30 O4 La ultima activitate, o să ofer Convers D
performanț min. fiecărui copil un coșuleț. Vom aţia
ei pleca într-o mică drumeție prin Explicaț
pădure și vom culege flori, ia
frunze, iarbă pentru a avea un Exerciți
coș bogat. La finalul activității, ul
fiecare elev merge la școală cu Munca
coșulețul lui și vom realiza un indepen
mic colț al naturii, în clasa dentă
noastră, cu flori, iarbă și frunze
7
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
8
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Strategii didactice:
Metode şi procedee:explicația, demonstrația, exercițiul, jocul, observaţia, conversaţia,
brainstorming-ul, povestea educatoarei, metoda Predicțiilor, Călătoria misterioasă, Reportajul,
Mâna oarbă, Trierea aserțiunilor, jocul didactic, surpriza
9
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
10
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
11
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
12
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
13
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
14
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
ACTIVITATE OUTDOOR
EXEMPLE DE BUNE PRACTICI
CLASA: a II-a
UNITATEA TEMATICĂ: ”BUN VENIT, PRIMĂVARĂ!”
SUBIECTUL LECȚIEI: Textul narativ „Cuibul de păsărele”, după Cezar Petrescu
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
LOCUL DESFĂȘURĂRII: Curtea școlii
RESURSE PROCEDURALE: Conversația, explicația, observația, Metoda RAI, evaluarea
reciprocă
RESURSE MATERIALE: Manualul de CLR, minge, pături, materiale din natură
DURATA: 50 minute
TIPUL LECȚIEI: Comunicare, însușire de noi cunoștinte
DOMENII INTEGRATE: CLR, DP, AVAP, MM
SCOPUL:
- Cultivarea sentimentelor estetice și crearea unor stări emoționale în urma
contactului direct cu frumusețile și farmecul naturii;
- Dezvoltarea deprinderii de citire corectă, fluentă, conștientă și expresivă a unui
text;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1 – Să precizeze 4-5 schimbări ale naturii întâlnite în anotimpul primăvara, în urma
observării efectuate;
O2 – Să citească textul lecției în ritm propriu, corect, cursiv, expresiv;
O3 – Să construiască cuiburi de păsărele cu materiale din natură;
O4 – Să intoneze cântece de primăvară
15
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
DESCRIEREA ACTIVITĂȚII
1.PREGĂTIREA ACTIVITĂȚII
Învățătoarea va purta o discuție cu elevii referitoare la activitatea ce se va desfășura.
Ei sunt informați că vor participa la o activitate în aer liber.
Pregatim materialele necesare:
minge, pături, manualul de CLR.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
În curtea școlii observăm mediul înconjurător. Adresez întrebări cu privire la
schimbările din natură în anotimpul primăvara.
Cum este vremea?
Care sunt semnele sosirii primăverii?
Ce fac păsărelele după ce se întorc din țările calde?
Cu ce scop își construiesc cuib?
Privim cu atenție în jurul nostru și alegem un copac în care este și un cuib de
păsărele. Ne așezăm cu toții în jurul lui, pe pături și ascultăm în liniște, natura.
Ce am auzit?
Cum fac păsările?
Dacă păsărelele ar putea vorbi, ce le-ați întreba?
- Discutăm despre măiestria cu care păsările își construiesc cuiburile.
- Anunț subiectul lecției și obiectivele, pe înțelesul elevilor;
Elevii citesc lecția în lanț. Se explică cuvintele noi.
Metoda RAI (răspunde aruncă și interoghează) .Elevii aruncă mingea de la unul la altul,
pe rând și pun câte o întrebare din lecție.
Ce s-ar fi întâmplat dacă cei doi copii ar fi distrus cuibul?
-Se intonează cântecul „În pădurea verde”
3.INCHEIEREA ACTIVITĂȚII
Elevii împărțiți în patru grupe vor strânge materialele necesare construirii unui cuib de
păsărele: crenguțe, frunze, iarbă, etc.
Fac aprecieri verbale colective și individuale;
Acord calificative elevilor care s-au remarcat.
16
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Temă: Transpune printr-un desen secvența care te-a impresionat cel mai mult din
textul „Cuibul de păsărele” după Cezar Petrescu.
ARGUMENT:
O pasăre cântătoare este o pasăre aparținând subordinului Passeri care reunește păsări
cu un organ vocal dezvoltat în așa fel încât să producă un cântec divers și elaborat. Un alt
nume care este uneori privit ca denumire științifică este Oscine, din latinescul oscen, „pasăre
cântătoare”.
Unele dovezi sugerează că păsările cântătoare au evoluat acum 50 de milioane de ani
în partea din Gondwana care a devenit mai târziu India, Sri Lanka, Australia, Noua Zeelandă,
Noua Guinee și Antarctica, înainte de a se răspândi în întreaga lume.
Inventarul este o tehnică utilizată pentru a obține informații despre numărul și tipurile
de păsările sălbatice dintr-o zonă dată.
Această activitate este concepută pentru a oferi elevilor o anumită experiență în
utilizarea inventarului. Păsările sunt subiect de studiu. Varietatea speciilor și numărul de
păsări individuale dintr-o zonă sunt indicatori buni ai calității acelui mediu (habitat), în cazul
nostru parcul municipal Mihai Viteazul Giurgiu. „Observarea păsărilor” poate fi un
instrument valoros de cercetare, precum și o activitate plăcută din punct de vedere estetic care
aduce elevul în contact cu valorile intangibile.
Un mijloc de identificare a unei specii de păsări este cel vizual; altul este prin
identificarea sunetului sau al cântecului.
SCOPUL: elevii vor identifica păsările cântătoare din și vor realiza recensământul acestora.
COMPETENȚE:
- Să coreleze sunetul auzit în mediul natural cu sunetul auzit la vizionarea filmelor,
respectiv cu imaginea și numele păsării respective;
- Să înregistreze sunetele folosind un telefon sau reportofon;
- Să noteze în jurnal dat, ora, locul unde a fost identificată fiecare pasăre;
- Să centralizeze datele din teren;
- Să realizeze o broșură cu toate datele colectate din teren.
LOC DE DESFĂȘURARE: sala de clasă, parcul municipal Mihai Viteazul Giurgiu
GRUP ȚINTĂ: elevii clasei a II-a E de la Școala Gimnazială Academician Marin Voiculescu
Giurgiu
PERIOADA: aprilie – mai 2023.
RESURSE
UMANE: elevi, învățătoare, părinți, voluntari.
17
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PREGĂTIREA PROIECTULUI
Identificăm suprafața de teren pentru efectuarea acestui recensământ, respectiv parcul
municipal Mihai Viteazul Giurgiu, și o perioadă de timp, respectiv lunile aprilie-mai 2023.
Am ales această perioadă deoarece păsările călătoare s-au întors în țara noastră și au o
activitate susținută pentru a face pui și a-i întreține pe aceștia.
În sala de clasă se vizionează filme cu păsări cântătoare în care se aud sunetele
specifice pe care le scoate fiecare pasăre identificată în filme.
18
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
19
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
20
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Grup ţintă:
- publicul ţintă: elevii de la Liceul „Regina Maria” Dorohoi
- beneficiari indirecţi: familiile elevilor, elevi, comunitatea locală.
Parteneri: primăria Dorohoi, părinții copiilor implicați, operatori de salubritate.
Loc de desfășurare: dealul Polonic, localitatea Dorohoi
Activități propuse:
- promovarea proiectului;
- desfășurarea unei activități de ecologizare;
Metode și procedee folosite în desfășurarea activităților: explicația, demonstrația,
observația, problematizarea, activități de informare, activități practice, știu-vreau să știu-am
învățat.
Resurse:
-umane:directorul liceului, profesorii coordonatori ai proiectului, elevi, colaborator (părinții
copiilor implicați, operatori de salubritate, mass-media);
-materiale: afișe; ecusoane; saci menajeri și mănuși; chestionare adresate părinților și
elevilor.
Evaluarea proiectului: portofoliu cu imagini sau CD din cadrul acțiunilor proiectului.
21
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PROIECT TEMATIC
Vârsta preșcolarității este una dintre cele mai frumoase, este o etapă în care copilul
se descoperă pe el, dar și tot ceea ce îl înconjoară. Astfel, mediul înconjurător împreună cu
toate elementele, persoanele, activitățile realizate de copil și toți factorii implicați în viața
acestuia își pun amprenta asupra lui, pregătindu-l pentru viață.
Iar cadrele didactice din învățământul preșcolar se confruntă în această perioadă cu
întrebări de tipul ,,de ce...?” la receptorii acțiunii educaționale de la an la an, de la o generație
la alta.
7. RESURSE
UMANE: preșcolari, educatoare, bibliotecar.
22
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
8. METODE ȘI PROCEDEE:
- conversația euristică, brainstormingul, jocul, observarea sistematică, povestirea,
învățarea prin descoperire, problematizarea, demonstrația, exercițiul, explozia stelară,
explicația.
9. BIBLIOGRAFIE:
12. CENTRUL TEMATIC: Album de familie, album cu aspect din grădiniță, enciclopedii,
imagini din localitate, atlas.
13. INVENTAR DE PROBLEME
23
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
15. EVENIMENT DE ÎNCHEIERE: Realizarea unei expoziții ,,Aceasta este familia mea”,
lucrare colectivă ,,Acesta este orașul meu”, invitarea celorlate grupe pentru aprecierea
lucrărilor de la panou (am organizat o expoziție cu lucrările realizate, am invitat colegele și
vecinii de la grupa mica, iar părinții se vor bucura de fotografiile surprinse în această
saptâmână).
24
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
25
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PROIECT EDUCAȚIONAL
,, UN MEDIU CURAT - UN MEDIU SĂNĂTOS ”
C. CONTEXT
„Să privim încă o dată pământul acesta drag pe care foşnesc plopii şi cântă ciocârlia,
să-i arătăm mai mult decât oricând dragostea noastră…Să-i privim munţii şi păsările în noul
de lumină ce s-a deschis asupra lui, să-l învăluim într-o dragoste mai adâncă şi mai
fierbinte”, spunea Geo Bogza în scrierile de mare încărcătură emoţională, cutreierând cărările
acestei ţări binecuvântată de Dumnezeu.
Grija faţă de mediu trebuie să fie o componentă esenţială a dezvoltării morale,
spirituale, sociale şi culturale, a generaţiilor actuale. Astăzi, mai mult ca oricând, se impune
educarea tuturor cetăţenilor în spirit ecologic, în special a tinerei generaţii, deoarece aceasta
va fi atât beneficiarul de mâine cât şi factorul de decizie.
La vârsta şcolară educaţia ecologică este la fel de importantă ca şi educaţia
intelectuală, morală, estetică deoarece le transmite copiilor cunostinţe despre mediul
înconjurător, le formează deprinderi de a ocroti şi proteja natura, atitudini şi comportamente
corecte faţă de mediul înconjurător.
Consider că şcoala are la îndemână multiple posibilităţi de realizare a unei bune
pregătiri ecologice a copiilor care să se materializeze apoi în formarea unui comportament şi a
unei culturi ecologice
D. REZUMATUL PROIECTULUI
Scopul concursului / proiectului
Proiectul îşi propune:
-să determine preșcolarii și școlarii să îşi reconsidere modul de a trăi în raport cu natura, să o
protejeze, pentru a putea beneficia de darurile vitale ce ni le oferă cu atâta generozitate şi
formarea comportamentului ecologic adecvat prin derularea de acţiuni concrete de protecţie a
mediului înconjurător.
-atenţionarea publicului şcolar cu privire la consecinţele unei conduite neadecvate asupra
mediului şi întelegerea de către elevi că viata este posibilă numai într-un mediu nepoluat.
Obiectivele concursului / proiectului:
-dezvoltarea deprinderilor de a păstra natura curată;
-cultivarea sentimentelor de respect si pretuire a mediului înconjurător;
-însusirea unor comportamente sociale adecvate;
26
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
27
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
28
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
29
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
-diplome premianţilor – locul I, II, III, Menţiune și Premiu Special pentru fiecare nivel de
vârstă şi pentru fiecare secţiune şi subsecţiune;
-diplome de participare tuturor preşcolarilor/elevilor şi cadrelor didactice participante;
adeverințe tuturor cadrelor didactice îndrumătoare.
Atât diplomele copiilor câştigători, cât şi diplomele de participare vor fi trimise prin
poştă pe adresa cadrului didactic coordonator specificată în formularul de înscriere.
Lucrările înscrise în concurs nu se restituie ;
Diplomele se vor trimite până în 30 IUNIE (data poştei);
REGULAMENTUL CONCURSULUI DIN CADRUL PROIECTULUI
EDUCAȚIONAL
,, UN MEDIU CURAT - UN MEDIU SĂNĂTOS ”
CARANSEBEȘ, 12 IUNIE 2020
EDIŢIA I
Concursul se adresează preșcolarilor și elevilor din ciclul primar și gimnazial din țară,
precum și cadrelor didactice și se va desfășura pe 2 secțiuni:
SECȚIUNEA – CREAȚIE PLASTICĂ (se adresează preșcolarilor și elevilor din ciclul
primar): pictură/desen/colaj.
Creaţiile plastice vor fi realizate în tehnică de lucru la alegere, pe foaie de bloc A4 și vor fi
etichetate pe verso în partea dreaptă jos, după modelul:
Nume/prenume preșcolar/elev
Titlul lucrării
Grupa/Clasa
Grădinița/ Şcoala
Cadru didactic coordonator
Se vor trimite şi juriza numai lucrări care abordează tematica propusă și care sunt realizate
exclusiv de către preșcolari. Nu sunt acceptate și jurizate fișele - tip în care copiii au avut doar
de colorat.
Criterii de evaluare / jurizare:
- respectarea temei date;
- gradul de originalitate și imaginație;
- respectarea tehnicii de lucru aleasă;
- armonia și unitatea compozițiilor
- cromatica;
- mesajul pe care îl transmite;
- dinamismul personajelor.
PERIOADA DE DESFĂȘURARE:
Primirea lucrărilor pentru concurs: MAI;
Organizarea expoziţiei: 09 iunie – 12 iunie ;
Evaluarea/jurizarea lucrărilor: 12 iunie;
Tipărirea și expedierea diplomelor: 15 iunie – 30 iunie.
Înscrierea participanţilor şi trimiterea lucrărilor se face în luna iunie, data poştei, prin
completarea fişei de înscriere (Anexa1) şi a acordului de parteneriat (Anexa 2). Acestea se vor
expedia împreună cu lucrările și un plic autoadresat și timbrat corespunzător (timbru de
minim 3 lei) prin poştă la adresa:
30
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Anexa 1
Adresa: .........................................................................................................................................
Număr de telefon:.........................................................................................................................
31
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Participare: (INDIRECTĂ).........................................................................................................
Anexa 2
ACORD DE PARTENERIAT
1) Părţile contractului:
A) CLUBUL COPIILOR CARANSEBEȘ , cu sediul în: str. Ardealului, nr. 166A, cod 325400,
Caransebeş, Jud.Caraş -Severin, reprezentată prin Director Prof . Ienea –Erimescu Mihai şi prof.
HASINEȚI ANGELA GEANINA în calitate de coordonator de proiect și
B)INSTITUŢIA PARTENERĂ____________________________________________________
Str. ____________________________, Nr._____, Localitate ______________, Județ _______________,
reprezentată prin ___________________________ și Prof. ______________________________, în
calitate de partener.
2 CLUBUL COPIILOR CARANSEBEȘ:
Să distribuie regulamentul concursului instituţiilor partenere;
Să colecteze lucrările realizate de către parteneri;
Să realizeze pagina web a concursului;
Să asigure jurizarea lucrărilor;
Să trimită tuturor participanţilor diplomele şi premiile obţinute;
Să mediatizeze rezultatele concursului.
3) Partenerii se obligă să respecte următoarele condiţii:
Să înscrie preşcolarii, elevii în concurs;
32
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
PROIECT TEMATIC
,,ÎN GRĂDINA DE LEGUME”
Argument:
În societatea actuală, copiii stau din ce în ce mai mult în casă în faţa monitoarelor de orice fel și
cunosc natura numai din fotografii şi din filme. Noi, adulții din viața lor (cadre didactice, părinți, bunici)
avem obligaţia de a-i aduce aproape de natură. Acesta este motivul pentru care a apărut conceptul de
activitate outdoor, ca alternativă pentru educaţia formală, tradiţională. Educaţia outdoor este un concept
relativ nou în contextul educativ românesc, însă ea începe din ce în ce mai mult să capteze interesul
cadrelor didactice.
Am optat pentru o activitate de tip outdoor cu tema ,,În grădina de legume” pentru a oferi elevilor
următoarele oportunități:
33
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
personală
Durata: 90 minute (cu pauză de 10 minute)
Perioada: luna mai
Locul desfășurării: Grădina de legume a unei ferme
Obiective operaționale:
O1: să observe diverse caracteristici ale legumelor:culoare,formă,mărime, gust;
O2: să identifice părțile componente ale unei plante;
O3: să observe plante în diferite stadii de creștere, identificând factorii de mediu necesari creșterii
acestora;
O4: să prepare singuri o salată din mai multe feluri de legume;
O5: să recunoască diverse legume doar după gust;
O6: să folosească jumătăți de legume pentru realizarea unei compoziții plastice prin amprentare.
O7: să confecționeze din hârtie o bonetă de bucătar;
O8: să coopereze cu colegii, manifestând spirit de echipă;
O9: să participe cu interes, bucurându-se de rezultatul muncii lor și al colegilor.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația euristică, demonstrația, experimentul, observația, explicația, jocul
didactic
Forme de organizare: frontal, în echipă
Resurse materiale: legume, frunze, pensule, acuarele, cuțite din plastic, boluri, carton colorat,
foarfece, capsator, șablon de coș
Desfășurarea activității:
3. Activitatea în curte
Copiii degustă legume diverse, apoi fac un concurs de degustare cu ochii închiși
34
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
4. Încheierea activității:
analiza produselor activității
aprecieri verbale
acordare diplome
35
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Nr. de
excursii
Studii
ecologice
2. Să învățăm
despre pădure !
(LeAF -
Learning About
Forest)
BIODIVERSIT
ATEAActivități
de observare a
naturii
Monitorizar
Aceste jocuri ea
reprezintă o serie activităţilor
de activități desfăşurate
concepute pentru
a determina
copiii/tinerii să
observe natura,
folosindu-și toate
simțurile.
36
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
departe”,“Micul
cercetaș”, “Coșul
de aur”, “Să ne
orientăm în
pădure”,
“Tracțiunea cu
franghia”,“Pătrat
ul magic”, “7
metri”, “Baseball
matematic”,
“Crabii și Loc de
creveții”. desfășurar
ea
Realizarea unei activității:
educaţii pentru o centrul
3 . Educaţie
viaţă sănătoasă . multifunct
pentru sănătate
ional
si mediu
outdoor
Prezentarea construit
factorilor de risc pe terenul
cu privire la din curtea
problemele de Școlii
sănătate – Gimnazial
parteneriat cu
e “Sfinții
Direcţia de
sănătate publică Voievozi”
judeţeană Bragadiru
Parteneriate
educative care
promovează
educaţia pentru
sănătate.
Realizarea unui Informarea Lista de Aplicarea
impact maxim asupra elevilor întrebări unor
elevilor pentru privind întocmită chestionare
prevenirea bolilor si cauzele și apoi, referitoare
sociale ale
acţiunilor completar la consumul
creşterii
iresponsabile asupra consumului ea de droguri,
sanatatii de droguri, răspunsuri tutun și
tutun și lor alcool.
Întărirea simţului de alcool –
răspundere . parteneriat
educaţional
cu Asociaţia Nr. orelor Album de
antidrog”, efectuate poze
Parteneriat cu pe acestă
37
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Centrul temă
medical de
permanenta
din localiatate
Mesajul meu
antidrog –
concursuri
Album de
poze
Nr. orelor
efectuate
Vor fi pe acestă
4.Excursie în selectați temă
Dezvoltarea elevi din
abilităților cognitive, Grădina Zoologică Dezbateri
și Muzeul Antipa ciclul Selectare
cum ar fi observarea, primar și oferta de
înțelegerea și gimnazial transport.
interpretarea din Școala Raport de
informațiilor; Elevii selectați vor fi Rezervare activitate
Gimnazial
duși în excursie la de bilete
Dezvoltarea ă “Sfinții
Grădina Zoologică și
abilităților stiintifice, Voievozi”
Muzeul Antipa din
cum ar fi clasificarea Bragadiru
București. Vor
și compararea; .
aprofunda cunoștințe Monitorizar
Dezvoltarea despre natură, 90 elevi ea activitatii
abilităților de biologie și zoologie. și 9 adulți
Vor avea ocazia să Nr. de
comunicare, prin însoțitori;
observe și să elevi
discutarea și implicati
prezentarea realizeze legătura
descoperirilor; dintre teoria învațată Nu sunt
la clasă și practică necesare
Dezvoltarea echipame
abilităților de nte
creativitate și
imaginație;
Dezvoltarea
abilităților de
respectare și
responsabilitate față
de mediu și animale;
Dezvoltarea gândirii
critice prin aplicarea
cunoștințelor în
38
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
contexte noi;
Dezvoltarea Album de
capacității de poze
întelegere culturală și
istorică prin Numărul
aprecierea de elevi și
artefactelor sau Elevii din părinți
speciilor expuse; ciclul imlicați în Dezbateri
primar si activitățile
Dezvoltarea gimnazial
capacității de proiectului
al scolii Raport de
întelegere a relațiilor 5. Clubul de Bragadiru activitate
ecologice și teatru. .
interdependențele Nr. orelor
dintre diferite specii Elevii vor putea efectuate
și ecosisteme; desfășura ore de pe acestă
curs în spațiul Recuzita, temă
outdoor special costume. Monitorizar
amenajat atâta ea activitatii
vreme cât
Promovarea tematica permite Loc de
creativităţii abordarea desfășurar
lecțiilor în spațiul ea
Descoperirea şi outdoor. Printre activității:
încurajarea activitățile centrul
aptitudinilor. desfășurate vor fi multifunct
Promovarea valorilor incluse: activități ional
culturale . ale clubului de outdoor
teatru. construit
Dezvoltarea spiritului pe terenul
competitiv. din curtea
Dezvoltarea Școlii
abilităților de Gimnazial
comunicare și e “Sfinții
exprimare orală; Voievozi”
Bragadiru
Dezvoltarea nivelului
de empatie și
înțelegere a
perspectivelor altora;
Dezvoltarea
abilităților sociale și
de lucru în echipă,
39
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
cum ar fi
comunicarea,
colaborarea și
rezolvarea
problemelor;
Loc de
Dezvoltarea desfășurar
abilităților de ea Album de
creativitate și activității: poze
imaginație; centrul
multifunct Numărul
Creșterea nivelului de
ional de elevi și
responsabilizare față
outdoor părinți
de mediul
construit imlicați în Dezbateri
înconjurător;
pe terenul activitățile
Dezvoltarea nivelului din curtea proiectului
de încredere în sine și Școlii . Raport de
în propriile abilități; Gimnazial activitate
e “Sfinții
Dezvoltarea Voievozi”
abilităților de Bragadiru
interpretare și
dramatizare; Monitorizar
7. Atelierul de ea activitatii
Dezvoltarea abilității Echipame
de gestionare a pictura. nte/
conflictelor; Implementarea materiale
activităţilor necesare:
Consolidarea prin display
metode non-formale propuse în cadrul
proiectului si interactiv,
a cunoștințelor laptopuri,
teoretice de la diverse implicarea
elevilor in decoruri,
materii. costume,
activitatile
outdoor. rechizite
pentru
pictură
Dezvoltarea
nivelului de
concentrare și atenție
favorizat de
expunerea la aerul
40
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
proaspăt, zgomotele
naturii, lumina
naturală și spațiul
natural în general;
ACTIVITATI NONFORMALE
41
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
42
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
43
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
serbările şcolare
competiţii culturale
competiţii sportive
expoziţii şcolare
vizite de studiu în ţară sau în alte ţări
ateliere teoretice şi practice (pictură, muzică, fotografie, graffitti, teatru, IT)
activităţi culturale -vizite la muzee, centre culturale
mese rotunde
tabere şcolare
cluburi şcolare
jocuri interculturale (“Derdienii”, “Trenul European”), jocuri de cooperare
discuţii în grupuri mici sau în plen despre probleme care îi preocupă pe tineri la ora actuală
acţiunile organizaţiilor nonguvernamentale ( Crucea Roşie, Salvaţi copiii, Organizaţia Naţională
„Cercetaşii României”) prin promovarea de proiecte pe cele cinci piste educaţionale (dezvoltarea fizică,
dezvoltarea intelectuală, dezvoltarea afectivă, dezvoltarea socială.
● Activitățile de educație non-formală (excursiile, concursuri tematice, proiecte ale școlii) pot fi
contextele de învățare cele mai potrivite pentru utilizarea jocurilor.
●
● Jocurile de spargere a gheții pot fi utilizate la debutul unei lecții dacă ne dorim diminuarea
blocajelor emoționale și crearea unui climat relaxant pentru activitate.
●
● Jocurile de energizare pot fi utilizate în momentele în care energia elevilor este foarte scăzută
sau apar fenomene precum oboseala și plictiseala.
●
Jocurile didactice pot constitui recompense oferite elevilor după finalizarea unei sarcini mai
dificile.
Avantaje
44
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Diminuează rezistențele unor elevi la învățarea clasică de tip școlar și crește eficiența învățării.
Prin intermediul elementelor ludice se ating cu mai mare eficiență obiectivele educaționale.Titlul
jocului: este formulat în funcție de vârsta participanților și conținutul tematic.
Sarcina didactică (consemnul jocului): este formulată în funcție de obiectivele, conținutul sau
contextul tematic al activității și vârsta participanților. Sarcina didactică trebuie să antreneze
anumite competențe, abilități.
Exemplu: fiecare echipă trebuie să construiască din materialele puse la dispoziție un dispozitiv
care să împiedice spargerea ouălor.
Exemplu:
a) Pregătirea jocului (are loc înainte de începerea activității)
b) Desfășurarea jocului
Regulile de joc: sunt prestabilite și obligatorii pentru toți participanții. Reglementează conduita
și acțiunile acestora.
Exemplu:
45
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Elementele de joc: sunt mijloace prin care jocul devine o activitate atractivă și plăcută.
Exemplu: la semnalul sonor (o jucărie care imită o găină) echipele vor începe activitatea. La un
alt semnal sonor jocul va înceta.
Alt exemplu:
Continut: - Tot grupul formează un cerc, apucându-se de mâini, încercând să obtină echilibrul, lăsându-
se să cadă unii în exterior, altii în interior. - Participantii trebuie să se lase să cadă foarte lent pentru ca să
se obtină echilibrul în cadrul grupului. - Tot grupul formează un cerc, apucându-se de mâini. - Se face
46
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
numărătoarea de la 1-2. Persoanele care au numărul 1 se vor înclina înainte, cele cu numărul 2 înapoi. -
Exercitiul dat trebuie efectuat foarte lent.
După ce se obtine echilibrul cei cu numărul 1 se vor înclina înapoi, iar cei cu numărul 2, înainte.
PROIECT EDUCAȚIONAL
,,O NATURÃ CURATÃ ÎNSEAMNÃ SÃNÃTATE!”
ARGUMENT:
Considerăm că cel mai bine ar justifica proiectul următorul motto :”Dacă dorim să continuăm a
trăi pe această planetă, este nevoie de o schimbare de atitudine” (Albert Einstein). Adevărata educaţie
47
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
ecologică îşi va atinge scopul numai atunci când elevii – cetăţenii de mâine vor fi convinşi de necesitatea
ocrotirii naturii şi vor deveni factori activi în acţiunea de conciliere a omului cu natura. Conştientizând
frumuseţea mediului local, promovând pitorescul zonei în care locuiesc, elevii vor înţelege utilitatea
acţiunilor ecologice.
Proiectul oferă posibilitatea de a desfăşura activităţi de educaţie ecologică prin care să cultivăm
interesul şi dragostea elevilor pentru lumea înconjurătoare, pentru protejarea mediului. Totodată
urmăreşte responsabilizarea elevilor faţă de importanţa protejării mediului înconjurător, conturarea
deprinderilor şi a atitudinilor de a preţui şi respecta mediul prin comportamente civilizate, dar şi
sensibilizarea cetăţenilor privind importanţa mediului înconjurător.
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Scopul acestui proiect este conştientizarea elevilor şi a comunităţii locale privind necesitatea
implicării în protejarea mediului şi implicit a oraşului nostru, prin activităţi de ecologizare în zona Făget
şi prin desfăşurarea de activităţi de educaţie ecologică şi ecologizare în şcoala noastră.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Să-și exercite abilitățile în ceea ce privește păstrarea ordinii și curățeniei în mediul ambient;
Să îngrijească și să ocrotească natura prin activități practice;
Să explice semenilor că o natură curată înseamnă viață.
MATERIALE:
Saci menajeri, mănuși de unică folosință, cartoane, carioci, creioane colorate, acuarele.
FORMA DE ORGANIZARE:
Individual și in grup.
GRUP ŢINTĂ:
Elevi ai C.S.E.I „Sfântul Stelian” Costești, elevi din școala de masă.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII:
Activitatea debutează cu o discuție referitoare la păstrarea ordinii și curățeniei în mediul
înconjurător. Se efectuează acțiuni de ecologizare în incinta școlii, anterior oferindu-se materialele
necesare în vederea atingerii scopului. Au loc discuții despre importanța actului desfășurat. Se discută
despre responsabilitatea semenilor privind acțiunile de ecologizare a mediului ambiant. Se intonează
cântece despre natură. Se subliniază faptul că o natură curată înseamnă sănătate pentru ea.
48
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
EDUCAȚIA OUTDOOR
Prof. Necula Daniel Mihai
Liceul Teoretic „Tudor Vianu” Giurgiu
Educaţia outdoor este un concept relativ nou în contextul educativ românesc, însă ea începe din ce
în ce mai mult să capteze interesul actorilor educaţionali din sistemul de învăţământ formal.Există
numeroase accepţiuni pentru termenul de educaţie outdoor, însă pentru a da o definiţie simplă, putem
spune că această formă de educaţie se bazează pe învăţarea în aer liber. Termenul de educaţie outdoor,
poate include educaţia pentru mediu, activităţi recreative, programe de dezvoltare personală şi socială,
drumeţii, aventură, etc.
Obiectivele generale ale educaţiei outdoor sunt:
dezvoltarea abilităţilor socio-personale: îmbunătăţirea muncii în echipă, îmbunătăţirea relaţiilor
sociale, dezvoltarea competenţelor de conducere, etc;
dezvoltarea abilităţilor de management: organizare, coordonare, evaluare;
oferirea unui cadru stimulativ de învăţare;
crearea unui mediu relaxant și motivant în funcţie de problema identificată;
permite escaladarea unor nivele înalte de imaginație în vederea obţinerii rezultatelor propuse.
Vom face o scurtă incursiune în formele de educație existente pentru a înțelege mai bine ce aduce
nou educația outdoor procesului de predare-învățare.
Educația formală este acel tip de educație care operează într-o instituție reglementată de norme și
reguli numită școală. Caracteristici:
instituționalizată, ierarhizată;
supraveghează cadrul în care se desfășoară procesul de educație, impune reguli și norme;
este gradată cronologic ;
49
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Tipulexperiențeideînvățareșimetodeleeducați Tipulexperiențeideînvățareșimetodeleeducați
eitradiționale eioutdoor
50
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
-Implicareapărințiloresteredusăși -Esteomodalitateatractivășirelaxantăde
voluntară. participareapărințilorlaprocesuldeeduca
țieapropriuluicopil.
BIBLIOGRAFIE:
1. Ionescu Miron/Bocoș Mușata, ,,Tratat de didactică modernă”, Editura Paralela 45, Pitești, 2009
2. Stanciu Lucica, ,,Strategii educaționale și activități de tip outdoor learning”, Editura Compania,
București, 2000
3. http://www.doxologia.ro/puncte-de-vedere/este-importanta-educatia-de-dincolo de-ușa-clasei
4. http://www.slideshare.net/primariacatunele/manual-de-educatie-outdoor
51
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Educația în aer liber este considerată a fi mult mai motivantă, stimulativă și cu un impact puternic
asupra procesului de învățare.
Educația în aer liber (Outdoor Education) este o formă organizată de învățământ care se desfășoară
în aer liber și pregătește copilul pentru viața în aer liber, bazându-se pe filozofia,
teoria și practica educației experiențiale și a educației ecologice.
Față de sistemul tradițional de instrucție și educație, educația în aer liber prezintă anumite
avantaje:
mobilizează exemplar resursele corporale și mintale, copiii sunt mult mai sensibili când se află în
mijlocul naturii;
produce efecte educative mai puternice și mai durabile privind dobândirea capacității de stăpânire a
unor situații complexe, de inovare, de conducere, de spirit de echipă și de comunicare.
Atunci când este planificată o activitate outdoor este necesară realizarea unor conexiuni cu
„domeniul” pe care dorim „să-l scoatem în aer liber”.
Activităţile de Educație Outdoor se desfășoară în natură, în mediu natural și finalitatea
acestora o reprezintă schimbările vizibile produse la nivelul comportamentului copiilor. Din acest motiv,
Educația Outdoor are un caracter nonformal.
Educația Outdoor se adresează tuturor celor trei nivele de învățare:
nivelul acumulărilor de cunoștințe (Cognitiv);
nivelul deprinderilor fizice (Motric);
nivelul individualizării unor trăsături de comportament (Afectiv).
52
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
În funcție de activitățile alese, obiectivele programului de Educație Outdoor pot face parte din
oricare aceste trei categorii. Astfel, copiii pot învăța mai multe lucruri despre mediul
înconjurător în care îşi desfășoară activitatea, relațiile dintre componentele acestuia și cum pot
să-și aducă aportul la protejarea lui; învaţă despre propria persoană, propriile limite şi cum pot fi acestea
depăşite; comunică şi colaborează eficace în cadrul unui grup.
Scopul urmărit în activitățile outdoor este de a dezvolta personalitatea fiecărui participant.
În cele ce urmează voi oferi o serie de exemple practice referitoare la modul de integrare a
educației outdoor în activitățile din cadrul școlii pe care le-am organizat în calitate de secretar aș școlii și
voluntar la clasa I E în anul școlar 2022-2023, alături de doamna învățătoare.
Domeniul limbă și comunicare
După ce povestea „Coliba iepuraşului” a fost prezentată în sala de clasă, am solicitat copiilor să
schimbe firul epic al acesteia. Punerea în scenă a avut loc în natură, lângă o pădurice. Copiii au fost
pregătiți pentru activitate cu o zi înainte. La locul de desfășurare au fost spontani, fiind încurajați să
improvizeze.
Am început o poveste alegând din natură o floare, un copac, o pasăre, un animal și am încurajat
copiii să continue povestea.
În cadrul plimbărilor în natură au descoperit cu ce literă încep diverse obiecte pe care le-au
întâlnit.
„Ce ne povestește…” (copacul, iarba, floarea…)
Copiii așezați lângă copac ascultă în liniște sunetele din natură: „Ce sunet ați auzit? De unde vin?”,
„Dacă copacul ar putea vorbi, ce poveste ar spune?”
Toate aceste activități contribuie la dezvoltarea imaginației, creativității, exprimării literare și
artistice.
Domeniul matematică și științe oferă oportunități diversificate:
Pentru o învățare interactivă, scoși în curtea școlii, copiii au format diverse figuri geometrice;
Întreaga clasă a adunat o grămadă de pietre. Am ales o piatră, iar fiecare copil a comparat piatra
aleasă de el cu piatra mea (mai mică, mai mare, mai rotundă, mai tare, etc.);
Copiii au adunat frunze, care au fost sortate după mărime, culoare, formă;
Drumețiile în pădure, construirea de căsuțe pentru păsărele, acțiunile de ecologizare a parcului
municipal, plantarea și îngrijirea florilor au contribuit la dobândirea de cunoștințe cu privire la mediul
înconjurător, la poluare și consecințele acesteia.
Domeniul estetic-creativ oferă posibilitatea manifestării depline a creativității și sensibilității
copilului. Desenele, colajele, afișele cu mesaj ecologic constituie o îmbinare a esteticului cu informația
științifică. Prin aceste activități, obiectele din materiale refolosibile capătă valoare artistică. Am vizitat
„Monumentul Mihai Viteazul” din centrul localității și i-am încurajat să-și exprime părerea față de acesta.
Prin acest gen de activităţi își dezvoltă vorbirea, exprimarea, creativitatea, gândirea analitică și critică.
Creioanele colorate ale naturii: copiii au adunat frunze, pământ, crenguțe. Apoi au fost puși să le
fricţioneze pe hârtie pentru a determina ce culoare are „creionul” lor natural.
În cadrul Educației muzicale am organizat concursuri muzicale în aer liber şi am participat
împreună cu copiii la diferite spectacole. Aceştia au realizat, în aer liber, diverse instrumente muzicale din
materiale refolosibile, pe care le-au folosit pe parcursul activităţilor.
Domeniul psiho-motric se pliază cel mai bine pe acest concept de educație outdoor. Această arie
disciplinară contribuie la dezvoltarea fizică și psihică a copilului într-un mod armonios.
Există multe beneficii pentru activitățile în aer liber. Afară, copiii se pot juca în mod energic, pot
53
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
folosi vocile puternice și se eliberează excesul de energie. Pot experimenta mediul natural și se pot
consolida abilități fizice, angajându-se în preocupări sociale, cognitive și creative.
Copiii care se joacă în aer liber demonstrează o dezvoltarea fizică și psihică armonioasă,
imaginație și abilități verbale și sociale dezvoltate, față de copiii care se joacă în interior. Expunerea la
soare este necesară pentru producerea vitaminei D în organism.
Domeniul om și societate
Regulile de comportare corectă față de natură trebuie respectate de toți. Totul pornește de la
deprinderi simple. Hârtiile, ambalajele alimentelor, sticlele și alte deșeuri nu se aruncă la
întâmplare. Spațiile verzi cu flori trebuie curățate și prin grija micilor ecologiști ai școlii. În acest sens am
organizat acțiuni de ecologizare periodice. Împreună cu copiii am realizat un calendar al evenimentelor
religioase. Am oferit informații despre simbolurile religioase și am efectuat vizite la biserică.
Concluzii
Natura, peisajul, locurile natale impresionează copilul încă din primii ani ai vieții. Coloritul,
forma, mișcarea, ritmul provoacă copiilor stări de bucurie care, treptat, se statornicesc, alcătuind și
îmbogățind conținutul afectiv al copilului. În natură, copiii se manifestă deosebit, sunt mai activi, cu o
permanentă bună dispoziție. Aici se identifică cu mediul și comunicarea devine naturală și spontană.
Acest mod de învăţare caracteristic educaţiei outdoor, se numeşte experienţial: ,,Înveţi cu creierul,
mâinile şi inima!”
Bibliografie selectivă:
1. Berman, M. G., Jonides, J., & Kaplan, S. (2008) Beneficiile cognitive interacționează cu natura,
Psychological Science, 19(12), 1207-1212.
2. Lucaciu, Gh., (2004) Activități recreative, note de curs, Facultatea de Educație Fizică și Sport Oradea
3. Salade, D.,(1998) Dimensiuni ale educației, Editura Didactică și Pedagogică RA, București
4. Sbenghe, T., (2002) Kinesiologie, Ştiința mișcării, Editura Medicală, București
54
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Toţi educatorii sunt de acord în privinţa definirii jocului ca un mijloc ideal de educaţie.
În ultima vreme, copiii consacră din ce în ce tot mai puţin timp jocului, televizorul şi, în general,
odihna pasivă luând locul formelor de mişcare.
Dorinţa de mişcare, dinamismul -caracteristice copiilor- trebuie să devină instrumente în mâna
părinţilor, educatorilor, prin care să se acţioneze în sensul formării unor oameni sănătoşi, viguroşi, apţi
din punct de vedere moral.
În îndeplinirea acestor deziderate imperios necesare în zilele noastre, alături de un regim corect de
viaţă, odihnă şi de o educaţie sănătoasă, un rol important îl are educaţia fizică, parte integrată a procesului
instructiv- educativ.
Este oare jocul și în special jocul în aer liber, un mijloc important de educaţie? Merită să-i
acordam atenţie deosebită? Nu sunt oare eforturile noastre sortite eşecului? Pentru a răspunde la aceste
întrebări este necesar să privim jocul ceva mai îndeaproape. Să ne gândim, de exemplu, un grup de copii
care se joacă într-un parc. În 10 minute ei fac mai multe mişcări decât execută în mod obişnuit într-o oră.
Prin urmare, într-un interval scurt de timp, jocurile îi ajută să contracareze efectele sedentarismului,
satisfăcându-le totodată nevoia de mişcare.
Practicarea jocului în aer liber se împleteşte armonios cu factorii naturali de mediu de preocupările
educaţionale ale omului din totdeauna.
Sunt incontestabile avantajele activităţii în aer liber faţă de cea desfăşurată în interior.
Pe timp friguros, activitatea de educaţie fizică se desfăşoară afară dacă sunt îndeplinite
următoarele condiţii:
55
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
56
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
de:
sarcinile de realizat
locul jocului în lecţie
particularităţile morfo-funcţionale şi psihice ale copiilor
nivelul dezvoltării şi pregătirii fizice precum şi starea de sănătate
condiţiile materiale privind locul de desfăşurare şi inventarul de materiale
condiţiile atmosferice
În partea pregătitoare a lecţiei se folosesc jocuri pentru captarea atenţiei, ridicarea stării
emoţionale şi jocuri pentru orientarea în spaţiu. Jocurile alese trebuie însă:
-să nu necesite organizare care să ducă la cheltuială mare de timp
-să fie simple, cu reguli puţine, să nu necesite multe explicaţii
-execuţia să fie vioaie , să nu dureze mai mult de 2-3 minute
Aceste jocuri au ca urmare o mai uşoară şi gradată angajare a organismului în efort.
În partea fundamentală jocurile alese vor ajuta la îndeplinirea sarcinilor lecţiei care se rezolvă în
această parte a lecţiei.
se aleg jocuri care să formeze sau să întărească deprinderile motrice de bază, jocuri care să contribuie
la educarea sensibilităţii (ritm, echilibru) şi a calităţilor motrice de bază (viteză, îndemânare, forţă)
sarcinile se pot realiza numai prin joc sau parţial prin joc
timpul afectat jocului este variabil, 10-30 minute
În partea de încheiere se folosesc jocuri cu caracter liniştitor care să restabilească marile
funcţiuni şi să capteze atenţia.
Jocurile alese:
nu trebuie să dureze mai mult de 1-2 minute
să fie simple şi uşor de realizat de către elevi
Durata jocului este determinată de următorii factori:
locul jocului - jocurile din partea pregătitoare şi de încheiere vor dura mai puţin decât în partea
fundamentală
numărul participanţilor- cu cât numărul participanţilor este mai mic cu atât durata jocului va fi mai
mică.
vârsta jucătorilor-elevii de vârstă şcolară mică să nu fie prea multă vreme ţinuţi încordaţi
ritmul de joc-cu cât este mai rapid cu atât durata este mai mică (întrecere în torent)
Practica a dovedit cât de mult înseamnă pentru un elev de 6-7 ani ora de educaţie fizică. Dacă după
o oră de matematică presărată cu exerciţii, probleme diverse şi chiar probleme distractive elevii păşesc
pragul clasei discutând până la ieşirea în curte şi apoi uitând de acestea, nu acelaşi lucru se poate spune
despre o oră de educaţie fizică. Jocurile şi ştafetele folosite în oră, sunt discutate de obicei până acasă, iar
uneori, chiar practicate în timpul liber.
Jocurile de mişcare îşi aduc contribuţia la formarea capacităţilor organizatorice, de control şi
autocontrol prin angrenarea elevilor la amenajarea traseelor, pentru a scurta momentul organizatoric, iar
prin folosirea unor ajutoare în desfăşurarea întrecerilor sau chiar prin prezentarea celor necesare jocului li
se lasă libertatea de a crea jocul. Desfăşurarea sub formă de concurs, cu împărţirea pe echipe îi determină
să se gândească atunci când acţionează nu numai la propria persoană ci şi la ceilalţi, la victoria propriei
echipe dezvoltându-le astfel spiritul de colaborare. În joc se formează o serie de trăsături de caracter:
respectul faţă de coechipieri şi adversari, exigenţa, atitudinea corectă faţă de joc,combativitatea, iniţiativa,
57
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Bibliografia
Epuran Valentina – „Jocuri de mişcare” ,Bucureşti , I.E.F.S. 1973
Zapletal Milos – „Mica enciclopedie a jocurilor” , Bucureşti , Editura Sport –Turism , 1980
Categoria în care se încadrează proiectul: Proiect de promovare a colaborării între elevii cu c.e.s. şi
elevii din şcolile de masă, prin activităţi ecologice.
C. PREZENTAREA PROIECTULUI
Argument:
Adevărata educaţie ecologică îşi va atinge scopul numai atunci când elevii – cetăţenii de mâine –
vor fi convinşi de necesitatea ocrotirii naturii şi vor deveni factori activi în acţiunea de conciliere a omului
58
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
cu natura. Conştientizând frumuseţea mediului local, promovând pitorescul zonei în care locuiesc, elevii
vor înţelege utilitatea acţiunilor ecologice.
Proiectul oferă posibilitatea de a desfăşura activităţi de educaţie ecologică prin care să cultivăm
interesul şi dragostea elevilor pentru lumea înconjurătoare, pentru protejarea mediului. Totodată
urmăreşte responsabilizarea elevilor faţă de importanţa protejării mediului înconjurător, conturarea
deprinderilor şi a atitudinilor de a preţui şi respecta mediul prin comportamente civilizate, dar şi
sensibilizarea cetăţenilor privind importanţa mediului înconjurător.
Scopul proiectului: Promovarea exemplelor de bune practici în activitatea educațională pentru formarea
unei atitudini pozitive față de mediul înconjurător.
Obiective:
- pentru cadrele didactice:
Dezvoltarea unor relaţii de parteneriat deja existente şi abordarea altora.
Implicarea cadrelor didactice în realizarea activităţilor propuse pe parcursul
desfăşurării proiectului.
- pentru elevi:
Formarea și dezvoltarea conduitei ecologice în rândul elevilor.
Promovarea educției ecologice în școală și dezvoltarea deprinderilor de a păstra natura
curată.
Implicarea în activităţi de socializare şi de cunoaştere de noi persoane.
Grup ţintă :
20 de elevi cu cerinţe educative speciale (c.e.s.) şi 23 de elevi din învăţământul de masă
interesaţi să participe la activităţile proiectului;
Beneficiari:
elevii cu c.e.s. şi cei din învăţământul de masă care vor participa la activităţile proiectului;
cadrele didactice din unităţile de învăţământ implicate în proiect.
comunitatea locală.
Durata proiectului: Anul școlar 2022-2023
Calendarul activităţilor:
59
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
60
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Resurse :
Umane: elevi clasele I-X de la C.S.E.I. Tg. Neamţ, elevi de la Colegiul Tehnic ,,Ion
Creangă” Târgu Neamț, cadre didactice din instituţiile de învăţământ implicate în proiect.
Materiale: enciclopedii, dicționare, cărți, filme educative, documentare, materiale
reciclabile, cartoane, carioci, creioane colorate, acuarele, videoproiector.
Financiare: surse proprii.
Rezultate scontate:
Dezvoltarea relaţiilor de colaborare şi împărtăşirea experienţei pozitive între cadre didactice din
cele două unităţi de învăţământ.
Antrenarea unui număr de 43 de elevi în activităţi care vizează domeniul ecologic.
Modalităţi de monitorizare şi de evaluare a proiectului:
discuţii de grup,
observarea directă.
Impactul proiectului :
Implementarea proiectului va avea impact asupra:
- grupului ţintă (generarea unor schimbări specifice);
- C.S.E.I. Tg. Neamţ (creşterea capacităţii instituţionale, extinderea parteneriatelor, creşterea prestigiului
în comunitate);
-partenerilor din proiect (dobândirea unor informaţii şi abilităţi);
- comunităţii locale;
- unităţilor şcolare din vecinătate (diseminarea bunelor practici identificate prin proiect).
Sustenabilitatea proiectului:
Continuarea proiectului şi în anii şcolari următori, pe alte domenii educative.
Activităţi de promovare/mediatizare, diseminare:
- Promovarea activităţilor desfăşurate în cadrul Comisiilor metodice din unităţile participante la proiect;
- Publicarea pe website-ul C.S.E.I. Tg. Neamţ a informaţiilor legate de proiect;
- Afişe, pliante.
61
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Stoicescu Cristina,
Grădinița” Ciupercuța”
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
Verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor despre numărat în limitele 1-5, folosind materiale
naturale;
OBIECTIVE:
Să numere corect în limitele 1-5;
Să asocieze numărul cu cantitatea (1-5);
Să colaboreze cu colegii în vederea procurării materialului ( culegerea merelor din copac)
METODE:
• explicație, conversație, joc, exercițiu, arta tranzienta
DESCRIEREA ACTIVITĂȚII:
Învățarea în aer liber oferă posibilitatea contactului direct cu natura, aceasta reprezintă o sursă puternică
de experiențe de învățare, oferă nenumărate fizice beneficii și emoționale.
Activitatea de matematică desfășurată cu copiii în curtea grădiniței are o latură specială: copiii, prin
colaborare, își vor procura necesarul material didactic propriu-zis care desfăşoară activitatea.
Cu ajutorul merelor culese, preșcolarii vor îndeplini următoarele sarcini:
numărare conștientă în intervalul 1-5;
62
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
REZULTATE AȘTEPTATE:
Să culeagă mere, în colaborare cu colegii;
A număra, a asocia corect cifra cu cantitatea și viciu
invers;
Să manifeste iniţiativă, perseverenţă în îndeplinirea sarcinilor didactice.
„Copilul este educat de tot ce îl înconjoară: câmpul,pădurea, râul, marea, munții, rândunelele,
cucul." C Mihailescu
63
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Trăirile afective exprimă raporturile de satisfacție ori de insatisfacție ale persoanei față de
stimulările și situațiile date, atitudinile sale de aprobare ori respingere, de căutare sau evitare a stimulilor
afectogeni. Procesele afective angrenează în desfășurarea lor o seamă de subsisteme neurofuncționale
nespecifice, cu ecou în cele mai profunde mecaisme vegetative, în formațiunile reticulate, ca și în
structurile complexe ale emisferelor cerebrale.
La fel ca și în celelalte fenomene psihice, procesele afective nu pot fi înțelese decăt din relațiile
reciproce dintre organism și mediu, din atitudinile omului față de muncă, societate și față de sine însuși.
Teoriile care consideră procesele afective ca manifestări ale unor forțe interioare sau ca reacțiimecanice la
stimulenți ai lumii obiective, sunt deopotrivă neștiințifice și sterile.
Fenomenele afective, ca și fenomenele psihice, sunt condiționate de influențele externe, numai că
aceste influențe se exercită nemijlocit, reflectându-se prin întreaga structură psihică a personalității.
Copilul, vine pe lume ca orice pui de animal firav, neajutorat, inconștient și nu caută decât să-și
asigure cerințele instinctuale care îi asigură viața. Legea lui este satisfacerea foamei, culcuș comod, liniște
și senzație de bine pe care i le asigură îngrijirile și afecțiunea celor din jur.
În timp ce copilul crește, învață și își dezvoltă, pe rând, capacitatea intelectuală, afectivitatea și
particularitățile viitoarei sale personalități – care se formează datorită interacțiunii continue între factorii
interni și cei externi.
Privită în perspectivă și retrospectivă, câteva din etapele vieții, joacă un rol hotărâtor în formarea
unui om:
64
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
- copilăria, în care educației i se cere să pună baza viitorului echilibru psihic al adultului, evitând
greșelile educative care pot fi cauza unor iremediabile deviații mintale și sufletești;
- pubertatea și adolescența, care prin dezechilibrul organic și neurohormonal menit să transforme
copilul în adult, produc o schimbare profundă în sfera afectivă.
Copilăria este într-adevăr ,,vârsta de aur’’, vârsta când acea comoară vie pe care o reprezintă
copăilul se poate transforma într-o cunună prețioasă sau se poate risipi ,, în cele șapte vânturi’’. Meșterii
făurari vor fi în prima etapă părinții, ajutați ulterior de dascăli, sprijiniți de marea comunitate a oamenilor,
a societății și a colectivului.
Cea mai bună educație este cea pe care o aplică părinții uniți într-o căsnicie fericită, echilibrată din
punct de vedere psihico-fizic. Familia, privită ca nucleu social, influențează întreaga evoluție de viață a
omului și își pune amprenta cu evidență pe întreaga personalitate.
Un cuvânt potrivit spus la timpul său, o măsură educativă dreaptă, un remediu medical dacă este
cazul, evitarea stărilor prelungite de anxietate îl pot face pe copil să se dezvolte bine și armonios.
Familia se impune ca un factor cu cea mai puternică influență asupra copilului prin continuitate,
afectivitate și autoritate. Nimic nu poate înlocui căldura sufletească ce se răsfrânge în sufletul copilului
mic, ființă neajutorată.
Căldura afectivă, pe care copilul o găsește în familie este condiția fundamentală a plămădirii unui
fond sănătos al sufletului uman, iar autoritatea, pe care în mod normal părinții și-o capătă prin demnitate
și exigență, este condiția cultivării respectului față de om și societate, sentiment pe care îl găsim la temelia
celui mai autentic umanism.
Copiii au nevoie de dragoste, de dragoste deschisă manifestată, dar și de severitate. Unele
trebuințe bio-psihice ale copilului se înscriu în domeniul afectiv. Satisfacerea sau nesatisfacerea nevoii
afective lasă urme adânci în cursul vieții omului. Afectivitatea este un stimulent constant și necesar al
oricărei dezvoltări psihice, dezvoltare care este un proces cu rădăcini adânci în mediul social, familial și
cultural.
Mulți psihologi consideră afectivitatea drept starea psihică cea mai profundă, cristalizată în jurul
Eului, ca un răspuns dominator și unificator al întregului psihism la modificările unei tendințe psihice. Ea
avertizează conștiința de starea bună sau rea a organismului biopsihic, ne indică utilitatea obiectelor și
situațiilor pentru noi și în ce măsură ele convin sau nu trebuințelor noastre. Relația organism – mediu, ca
și orice modificare a metabolismului și echilibrului endocrin, este înregistrat afectiv.
Deficiența mintală nu este ca fenomen reversibilă, dar are totuși, în planul personalității o evoluție
pozitivă, dacă mediul cultural, educativ și sistemul de relații afective interindividuale și de grup se
constituie ca factori și mijloace compensatorii. Recuperarea, în special în direcția principală a structurării
personalității, asigură și mijlocește deficientului mintal posibilitatea integrării sociale.
Stă în puterea educației, mai ales în primii ani ai copilăriei, de a contribui la dezvoltarea ulterioară
a personalității, dependența în mare măsură de regimul de viață din familie, unitatea de ocrotire, școala,
mediul social, cultural în care elevul își desfășoară activitatea. Copilul nu trebuie să simtă lipsa afecțiunii
materno-paterne care-i oferă posibilitatea de dezvoltare ca personalitate și îi va permite integrarea într-un
sistem de relații sociale.
Din varietatea extremă a formelor de tulburare a comportamentului afectiv evidențiez pe cele mai
des întâlnite în practica educațională:
-Crizele de afect sunt descărcări puternice ale afectelor primare care se manifestă prin agitație
motorie, țipete, răgete, tendința de violență, automutilare;
-Mânie, furie, pe fondul unei afectivități crescute, crize de râs, de plâns fără motivare;
65
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
66
Ghid metodic Giurgiu, 2023
NATURA – PROFESORUL NOSTRU
Pedagogică, București,1977;
2. https://ro.m.wikipedia.org>wiki>Afectivitatea.
67