Sunteți pe pagina 1din 8

Grădinița cu Program Prelungit nr.

3, Iași

Proiect de activitate didactica


in vederea sustinerii probei practice pentru examenul de titularizare in
invatamantul prescolar

Candidat: Belecciu Cristina Adriana


Data: 18.05.2018
Candidat: Belecciu Cristina
Instituția: Grădinița cu Program Prelungit nr. 3, Iași
Grupă: mijlocie
Tema anuală: Cum este, a fost si va fi aici pe Pamant?
Tema saptamanala: Mijloace de transport
Categoria de activitate: Activitate matematică
Domeniul experiențial: Domeniul Stiințe
Tipul activității: Consolidarea cunoștințelor
Forma de realizare: Joc logic
Denumirea jocului: Ce stii depre mine?
Scopul: Consolidarea cunoștințelor copiilor referitoare la caracteristicile de formă, mărime, grosime și culoare ale figurilor geometrice
cunoscute.
Obiective operaționale:
O1: să recunoască formele geometrice, spunand denumirea fiecăreia;
O2: să precizeze caracteristicile fiecarei forme geometrice (mărime/ grosime/ culoare);
O3: să aseze formele geometrice in conturul potrivit.
Sarcina didactică: Recunoașterea, denumirea și descrierea atributelor referitoare la formă, mărime, grosime și culoare ale unei piese
geometrice si potrivirea piselor intr-un contur.
Reguli de joc: Educatoarea numeste pe rand cate un copil, care se ridică de pe scaun si alege din cele trei mijloace de transport puse
la dipozitie ( camion, avion, vapor) unul cu care i-ar placea sa calatoreasca. Dupa ce isi exprima alegerea este invitat sa extraga din
acel mijloc de transport o piesa geometrica pe care trebuie sa o numeasca si sa o descrie referindu-se la carecteristicile referitoare la
forma, marime, grosime si culoare.
Elemente de joc: surpriza, cooperarea, aplauzele.

Strategie didactică:
a) Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, observația, demonstrația, jocul didactic.
b) Materiale didactice: jucării, piese geometrice din trusa Logi I, forme geometrice din hartie, planse.
c) Forme de organizare: frontal, in grup.
Resurse temporale: 25-30 minute.
Resurse umane: 25 copii.
Resurse spațiale: sala de clasă.

Bibliografie:
Documente școlare în vigoare:
 Ministerul Educației, Cercetării și Tineretului. (2008). Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7 ani).
Alte surse:
 Anghel, R., Moț, C. (2012). Îndrumător metodic orientativ pentru catedrele didactice debutante-Învățământ Preșcolar. Editura
Deva.
 Petrovici Constantin, (2014). Didactica activitatilor matematice in gradinita. Editura Polirom.
Demers instructiv-educativ
Strategii didactice

Nr. Etapele Ob. Conținut instructiv-educativ Metode și Mijloace Forma de Evaluare


Crt. activității Op. procedee didactice organizare
didactice
1. Moment Se asigură cadrul optim desfășurării
organizatoric activității: aerisirea sălii de grupă;
pregătirea materialelor necesare;
aranjarea scaunelor în semicerc.
2. Introducerea Ma voi prezenta copiilor si le voi Conversația Jucării Frontal Se evaluează
in activitate spune motivul pentru care am venit capacitatea
la ei, dupa care le voi arata trei copiilor de a
jucarii: un camion, un avion si un asculta cu
vapor. Voi specifica faptul ca in atenție cele
fiecare mijloc de transport se afla o spuse.
provocare pentru fiecare copil.
3. Anunțarea Se precizează prescolarilor că vor Conversația Frontal Se evaluează
temei și a juca un joc în cadrul caruia vor capacitatea
obiectivelor trebui sa recunoasca forme copiilor de a
geometrice si caracteristici legate recepta cele
de marimea, grosimea si culoarea transmise.
lor si chiar sa le aseze in conturul
potrivit.
4. Dirijarea Explicarea regulilor jocului:
Se evalueaza
învățării Pe o masă în faţa semicercului sunt Explicația Jucarii Frontal capacitatea
aşezate cele trei mijloace de Piese copiilor de a
reţine sarcinile
transport, fiecare avand in interior geometrice de lucru.
piese geometrice necesare
desfăşurării jocului. Pe rând, câte
un copil numit va veni la masa, si
in functie de raspunsul pe care il da
la intrebarea: Cu ce mijloc de
transport ti-ai dori sa mergi in
vacanta? va alege mijlocul de
transport din care va extrage o piesa
geometrica. Dupa extragerea piesei,
prescolarul va trebui sa raspunda la
intrebarea educatoarei: Ce stii
despre acesta piesa facand referire
la denumirea si carcateristicile
acesteia (marime/ grosime/
Explicația Frontal
culoare). Fiecare răspuns corect
este aplaudat, iar în cazul în care un
copil nu se descurcă la sarcină este
ajutat de un alt coleg.
Elementele de joc: surpriza,
cooperarea, recompensarea prin Se evalueaza
Exercițiul Jucarii Individual
aplauze. capacitatea
Conversația Piese
Executarea jocului de probă: copiilor de a
Demonstrația geometrice
Se execută jocul de probă, de către executa un joc
cadrul didactic, iar apoi de către un de probă

elev, pentru a se verifica dacă toți


copiii au înțeles regulile. Individual
Exercițiul Jucarii
Desfășurarea jocului
Conversația Piese Se evaluează
Copiii asezati in semicerc vor fi capacitatea
geometrice
invitati sa ridice mana pentru a-si elevilor de a
recunoaște
manifesta dorinta de juca. Pe rand
formele
educatoare va alege cate un copil geometrice,
O1
care dupa ce va raspunde la precizând
denumirea lor
intrebarea: Cu ce mijloc de
O2 si
transport ti-ai dori sa mergi in caracteristicile
vacanta va extrage o piesa fiecăreia
geometrica despre care va trebui sa (mărime,
grosime,
precizează denumirea si culoare).
caracteristicile. Răspunsurile
corecte sunt aplaudate si
recompensate cu un ecuson in
forma de camion, avion sau vapor.
Se procedează astfel până când toti
copiii primesc ecusoane.
5. Obținerea Se realizează prin complicarea
Explicația Forme In grup Se evaluează
performanței jocului.
O3 capacitatea
In functie de ecusoanele primite se Exercițiul geometrice
elevilor de a
vor forma trei grupe de copiii. din hartie potrivi in
Fiecare grup va primi niste forme Planse contur forme
geometrice.
geometrice si o plansa pe care vor
trebui sa le potriveasca pentru a
forma un mijloc de transport.
6. Asigurarea Copiii sunt întrebaţi care sunt
Conversatia Individual Se evaluează
retenției și a formele geometrice pe care si le-au
capacitatea
transferului amintit in cadrul jocului si ce au elevilor de a
descoperit ca pot realiza cu ajutorul raspunde la
acestora. intrebari si de
a creea
conexiuni.
7. Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversația Frontal
activității individuale asupra modului de
desfășurare a activității.

S-ar putea să vă placă și