Sunteți pe pagina 1din 19

Proiect de activitate

Integrată

„MAMA, FIINŢA
CEA MAI DRAGĂ!”

1
Data: 03 martie 2021
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Normal Vermeş
Educatoare: Rîmpu Maria
Grupa: mare
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema săptămânală: Mama- i cântec, mama-i floare!
Tema zilei: Mama, fiinţa cea mai dragă
Tipul activității: Consolidare de cunoştinţe
Forma de realizare: Activitate integrată
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ADP: Întâlnirea de dimineață ,,E ziua ta, mămico!”
ALA: Bibliotecă – „Mesaj pentru mama”- elemente de comunicare scrisă
Artă – „Colier/ brăţară pentru mama”- înşirare
ADE: ,,Surprizele din geanta mamei” (DLC-joc didactic)
„Felicitare pentru mama” (DOS/ activitate practică- aplicaţie)
ALA: ,,Adunăm flori pentru mama”- joc distractiv
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Durata: o zi
Scopul activității:
Stimularea exprimării orale, utilizarea corecta a structurilor verbale, dezvoltarea creativitatii si
expresivitatii limbajului;
Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;
Dimensiuni ale dezvoltării/ Comporamente vizate
A . DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare
1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
1.2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate

B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
1. Interacţiuni cu adulţii şi copiii de vârstă apropiată
1.2. Demonstrează abilități de solicitare și de primire a ajutorului în situaţii problematice specifice
2. Comportamente prosociale, de acceptare şi de respectare a diversităţii
2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale, în contexte
familiare
2.3. Exersează, cu sprijin, asumarea unor responsabilități specifice vârstei, în contexte variate

C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI ÎN ÎNVĂȚARE


2. Finalizarea sarcinilor şi a acţiunilor (persistenţă în activităţi)
2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență

3. Activare şi manifestare a potenţialului creativ


2
3.1. Manifestă creativitate în activități diverse
3.2. Demonstrează creativitate prin activităţi artistico-plastice, muzicale şi practice, în conversaţii şi
povestiri creative

D. DEZVOLTAREA LIMBAJULUI, A COMUNICĂRII ȘI A PREMISELOR CITIRII ȘI


SCRIERII
1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
1.1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înţelegerii şi receptării lui
(comunicare receptivă)
2. Mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
3. Premize ale citirii şi scrierii în contexte de comunicare cunoscute
3.2. Discriminează/diferențiează fonetic cuvinte, silabe, sunete și asociază sunete cu litere
3.4. Asimilează unele elemente ale scrisului şi foloseşte diferite modalităţi de comunicare grafică şi
orală pentru transmiterea unui mesaj
1. Ascultarea activă a mesajului pentru înţelegerea şi receptarea lui (comunicare receptivă)
1.3. Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc în calitate de auditor
2. Exprimare orală a mesajului, a emoţiilor etc. (comunicare expresivă)
2.2. Participă la activităţile de grup şi la activităţile de joc, în situaţii uzuale, în calitate de vorbitor
2.3. Utilizează structuri orale simple

Bibliografie:
Rafailă Elena, Educarea creativității la vârsta preșcolară, Ed. Aramis, București
Suport pentru explicitarea şi înţelegerea unor concept şi instrumente cu care operează
CURRICULUMUL PENTRU EDUCAȚIE TIMPURIE, 2019
Cioflica Smaranda Maria, coord., ,,Ziua bună începe la întâlnirea de dimineață”, Ed. Tehno-Art,
Pertoșani, 2010
Curriculum pentru educaţie timpurie 2019, MECT
Tătaru L., Glava A., Chis O. (2014) „Piramida cunoașterii, repere metodice în aplicarea
curriculum-ului preșcolar”, Editura Diamant;

3
Întâlnirea de dimineață: ,,E ziua ta, mamico!”
Salutul
Prezența
Noutatea zilei
Calendarul naturii,
Împărtășirea cu ceilalți
Mesajul zilei
Activitatea de grup
Rutine: sosirea copiilor, servirea mesei, exersarea unor deprinderi igienico-sanitare
Tranziție:,,Luați seama bine”- joc de mișcare
II. Activități liber alese (ALA)
Artă : ,,Colier pentru mama”– înşirare paste, mărgele
Bibliotecă: ,,Mesaj pentru mama”/ inimioare– elemente de limbaj scris/ trasare grafică a unui
text: „MAMA, TE IUBESC!”
Tranziție: ,,Dacă vesel se trăieşte”- cântec
III. Activități pe domenii experiențiale (ADE)
DLC: Domeniul Limbă și Comnicare – ,,Surprizele din geanta mamei”- joc didactic
DOS: Abilități practice– ,,Felicitare pentru mama”- aplicaţie
IV. Activități liber alese 2 (ALA 2)
,,Adunăm flori pentru mama”- joc distractiv

4
,,E ziua ta, mamico”

TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi


DURATA: 15 - 20 minute
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei;
să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp, lună)
STRATEGII DIDACTICE
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţie, explicaţie
MIJLOACE DIDACTICE: Calendarul Naturii, panoul de prezenţă, scrisoare de la Zâna Primăvara

Tipul activitatii: verificarea si sistematizarea cunoștințelor și a deprinderilor


Forma de organizare: individual, în perechi
Durata: 30 min
BIBLIOTECĂ
,,Mesaj pentru mama”- elemente de comunicare scrisă
Obiective
să traseze într-un spaţiu dat linii drepte verticale, orizontale, oblice (spre stânga sau spre dreapta)
să redea conturul inimii urmând traseul liniei punctate şi a textului „MAMA ,TE IUBESC!”
Metode si procedee: conversația, explicația, exerciţiul;
Mijloace si materiale didactice: fișe de lucru, creioane colorate;
ARTĂ
,,Colier/ brăţară pentru mama”- înşirare mărgele, paste
să mânuiască adecvat materialele puse la dispoziție;
să înșire pe firul pus la dispoziție mărgele şi pastele;
să înşire alternând culori şi forme diferite
Metode si procedee: Conversația, explicația, demonstrația, exercițiul
Mijloace si materiale didactice: Paste, mărgele, aţă

5
Tranziție: voi aprecia global activitatea copiilor de la fiecare centru și voi evidenția copiii care au
avut un aport deosebit, exprimându-mi speranța că data viitoare va fi și mai bine.
Copiii ies din sala de grupă interpretând cântecelul ,,Unu după altul/ În rând ne așezăm/ Unu după
altul/ Parcă defilăm/ Iar în fruntea noastră/ ….în cap de rând/ După el/ea vin alții/ Veseli toți
mergând”. Se așeaza în rând, păstrând, pe cât posibil, distanţa regulamentară.
Rutina: copiii se vor deplasa spre baie.

I. Tema activității: ,,Surprizele din geanta mamei”


Domenii experiențiale: DLC- Domeniul Limbă și Comunicare,
Forma de realizare: frontal, individual, pe grupe
Scopul activității: dezvoltarea creativității limbajului oral; stimularea exprimării sentimentelor
pozitive față de cei din jur;
Obiective operaționale:
Să denumească corect imaginea sugerată pe jeton
Să despartă în silabe cuvintele date
Să precizeze numarul de silabe corespunzator fiecarui cuvânt
Să alcatuiască propoziţii simple, pornind de la imaginea prezentată
Sarcina didactică – denumirea imaginilor de pe jetoane, despărţirea în silabe şi identificarea
numărului de silabe, alcătuirea de propoziţii simple cu cuvintele date;
Regulile jocului:
Grupa este împărţită în două echipe. Alternativ, câte un membru al celor două echipe va
extrage din geanta mamei, cu ajutorul metodei ,,mâna oarbă” un plic în care se găsesc jetoane cu
imagini: obiecte, fiinţe, flori. Copiii vor rezolva sarcinile jocului.
Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze, iar fiecare echipă va primi câte o inimă în
bolul comun.
Elemente de joc: elemente surpriză, geanta mamei, jetoane, aplauze, inimioare, stimulente;0
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversaţia, ,,mâna oarbă”, explicaţia, problematizarea, jocul didactic, munca
în echipă;
Mijloace de învăţământ: geanta mamei, plicuri, jetoane, recompense;
Forme de evaluare: aprecieri verbale, verificare orală

II.Tema activității: ,,Felicitare pentru mama”


Domenii experiențiale: DOS- Activitate Practică- lipire
Forma de realizare: frontal, individual
Scopul activității: dezvoltarea simțului estetic și creativ

6
Obiective operaţionale
Să denumească materialele descoperite în coşuleţul Zânei Primăvara
Să realizeze o felicitare cu materialele puse la dispoziţie
Să păstreze poziţia corectă în timpul lucrului
Să lucreze cu acurateţe
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei
Material didactic: modelul educatoarei, floricele, fluturași, coşuleţe din carton, lipici;

Joc distractiv: ,,Adunăm flori pentru mama”


Tipul de activitate: formare de deprindere
Forme de organizare: frontal și în perechi
Forma de organizare: joc de mișcare, orientare în spațiu și atenție
Durata: 15-20 min
Scopul: să manifeste spirit de echipă, aptitudini de cooperare
Obiective:
Să respecte regulile jocului folosindu-se de mișcare
Să se deplaseze pe traseul corespunzător culorii la semnal
Materialul didactic: coşuleţe, flori roșii, flori albe, flori galbene, flori albastre, cerc alb, cerc roșu
Desfășurarea jocului:
Copiii sunt împărțiți în două echipe - Echipa Florilor Roșii şi Echipa Albe. Câte doi copii (unul
din echipa florilor roşii şi unul din echipa florilor albe), la semnalul educatoarei, se vor întrece pe un
traseu bine stabilit, să culeagă în coşuleţe cât mai multe flori pentru mama.
La activitate vor participa toţi preşcolarii, câştigătoare va fi echipa care a adunat un număr mai
mare de flori. La final se vor face aprecieri generale, toți copiii vor fi recompensați cu baloane în
formă de inimioare.

Scenariu zilei

I. Salutul: E o zi frumoasă de primăvară. Sala de grupă e pregătită să-și aștepte ,, Fluturașii”. Aceștia
sunt întâmpinați de catre doamna educatoare. Fluturașii au venit la grădiniță curioși şi emoţionaţi să
vadă ce surprize le mai oferă și această zi. Se vor așeaza în semicerc.
Are loc salutul: ,,Bună dimineaţa, dragi fluturaşi!”. Toată grupa o salută pe doamna educatoare şi
apoi se salută între ei.
II. Prezența: Se realizează prezența copiilor cu ajutorul catalogului, se precizează numărul fetițelor și
al băiețeilor prezenți, apoi totalul copiilor prezenți, un copil verifică corectitudinea prezenței la panou.

7
III. Calendarul naturii se va completa calendarul naturii cu datele necesare (ziua, luna, anul, starea
vremii etc).
IV. Împărtășirea cu ceilalți Printr-o numărătoare ,,Unu, doi, trei/Locul povestitorului îl vrei?” va fi
desemnat un copil care va fi invitat, pe un loc dinainte stabilit, să povestească celorlați colegi despre
mama lui.
V. Noutatea şi mesajul zilei ,,Mama- fiinţa cea mai dragă”
Noutatea o reprezintă scrisoarea primită de la Zâna Primăvară. Educatoarea le prezintă copiilor
scrisoarea din care le va recita o poezie. Copiii vor fi anunţaţi că se vor juca cu materialele pregătite de
Zână pentru a-i arăta acesteia, dar şi mamelor cât de multe lucruri ştiu ei.
„Bună dimineaţa, bine v-am găsit!
Sunt primăvara timpurie,
Cu rochiţa alb- verzuie.
Eu aduc zi de mărţisor
Şi Ziua Mamicilor.
Vreau ca să le arătăm
Câte la grădiniţă-nvăţăm
Şi mult să ne bucuram.
Am aici surprize multe
Vă rog să le ţineţi minte!
Scrisoarea să o citiţi
Şi să fiţi foarte cuminţi!
Pe mămici să nu le supăraţi,
Surprize să le pregătiţi
Pentru că voi le iubiţi.
Acum eu plec dragii mei,
Să vestesc în toată ţara,
Că astăzi e ziua lor
E ziua mămicilor.”
VII. Activitatea de grup
Se realizeaza prin prezentarea activităților din ziua respectiva. Educatoarea le prezintă copiilor
centrele de lucru, dar și activitățile pe care le vor desfășura pe parcursul zilei.
Tranziții
La finalul întâlnirii de dimineață copiii vor merge la centrul ales după tranziția ,,Bat din palme
clap, clap, clap/ Din picioare trap, trap, trap/ Ne-nvârtim, ne răsucim/ Şi spre centre noi pornim”

8
Etapele activităţii Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode Mijloace Forme de
organizare
Momentul Crearea condiţiilor necesare pentru buna Evaluarea
organizatoric desfăşurare a activităţii: secvenţială
Aerisirea sălii de grupă
Amenajarea spaţiului de desfăşurare a
activităţii
Pregătirea materialelor (demonstrativ şi
distributiv)
Aranjarea scăunelelor în semicerc
Captarea Se realizează la sfârşitul întâlnirii de dimineaţă Conversația Scrisoare Zâna Frontal Stimularea
atenţiei prin intermediul scrisorii şi a materialelor necesare Primăvara interesului
la activitate, primite de la Zâna Primăvara. Explicația Materialele pentru activitate
Enunţarea Dragi copii, astăzi vom realiza tema Conversația Frontal Observarea
scopului şi a „Mama- fiinţa cea mai dragă” prin intermediul comportamen-
obiectivelor căreia vom arăta mamelor noastre cât de mult Explicația tului verbal şi
activităţii le apreciem munca şi cât de mult le iubim, iar nonverbal al
Zânei Primăvara îi vom demonstra că am copiilor
învăţat multe lucruri la grădiniţă.
Prezint copiilor centrele şi explic sarcinile şi
obiectivele pe înţelesul lor.
Apoi le aduc la cunoştinţă ca vom desfăşura şi
alte activităţi şi probe speciale pregătite pentru
mamele noastre de către Zâna Primăvara.
Prezentarea Activitate integrată- Mama- fiinţa cea mai Conversaţia Frontal Observarea
optimă a dragă Explicaţia Individual comportamen
conţinutului Copiii vor fi îndrumaţi spre centrele de interes. -tului copiilor
şi dirijarea Pentru fiecare sector se vor purta discuții
învăţării referitoare la ceea ce vor realiza cu ajutorul Observaţia

9
materialelor puse la dispoziție. Exerciţiul
Se reamintește copiilor comportamentul pe care
trebuie să-l manifeste în cadrul acestor activități
(vorbim în șoaptă pentru a nu-i deranja pe ceilalți,
avem grijă de materialele primite, apreciem și
protejăm lucrările făcute de ceilalți colegi).
Copiii intuiesc și se familiarizează cu
materialele pregătite.
Le voi explica sarcinile pentru fiecare centru
în parte.
ALA I
La sectorul Bibliotecă, vor primi o fişă în Conversația Fişe de lucru Frontal Observarea
care este reprezentată o inimă în interiorul Explicația Creioane Individual comportamen-
căreia găsim mesajul Mama, te iubesc! Observația Mărgele tului verbal şi
Copiii vor exersa semne grafice (elemente de Exerciţiul Paste colorate non verbal al
comunicare scrisă). Sârmă/aţă copiilor
Centrul Artă este pregătit cu materialele
necesare (paste colorate, sârmă şi mărgele) pentru
realizarea unui colier pe care preşcolarii îl vor
dărui mamei.
Voi supraveghea activitatea îndeaproape, voi
da indicaţii şi ajutor acelor copii care au
nevoie.
Se face rotirea centrelor.
Se vor face aprecieri stimulative cu referire la
fiecare grup în parte și se vor nominaliza copiii
care s-au remarcat.
Tranzitie: ,,Luaţi seama bine”

10
ADE 1. DLC- Educarea Limbajului Explicaţia Geanta mamei Frontal
„Surprizele din geanta mamei”- joc didactic Conversaţia Pe grupe
Voi reaminti copiilor ca în această dimineaţă, în Plicul cu
drum spre grădiniţă m-am întâlnit cu Zâna sarcinile
Primăvara, care mi-a dăruit gentuţa mamei. În Observaţia jocului
Exercițiul Jetoane Observarea
geantă se află nişte pliculeţe ce conţin diferite
Inimioare comportamen-
sarcini pe care noi trebuie să le realizăm.
tului verbal şi
Aşa că, la Educarea limbajului, ne vom juca un
non-verbal al
joc didactic care se numeşte: „Surprizele din
copiilor
geanta mamei”
Vom descoperi în fiecare plic imagini în care
sunt reprezentate obiecte, fiinţe, lucruri sau
acţiuni ale unor persoane.
Vom denumi imaginile, vom despărţi cuvintele
în silabe, apoi vom forma propoziţii simple cu
unele cuvinte date.
Prezint şi explic copiilor sarcina şi regulile
jocului.
Sarcina didactică a jocului- denumirea
imaginilor de pe jetoane, despărţirea în silabe şi
identificarea numărului de silabe, alcătuirea de
propoziţii simple cu cuvintele date
Regulile jocului- Alternativ, câte un membru al
celor două echipe va extrage din geanta mamei, cu
ajutorul metodei ,,mâna oarbă” un plic în care se Aprecieri
găsesc jetoane cu imagini: acţiuni ale unor verbale
persoane, obiecte, fiinţe, flori. Copiii vor rezolva
sarcinile jocului.
Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze,
iar fiecare echipă va primi câte o inimă în bolul

11
comun.
Jocul de probă- solicit unui copil să extragă din
primul plic un jeton şi să verbalizeze ceea ce
observă, pornind de la imaginea prezentată. De
exemplu:
- Ce observi în imagine?
Frontal
- Ce face copilul?
Explicaţia Geanta mamei Pe grupe Aprecierea
- De ce crezi că oferă mamei flori? corectitudinii
Conversaţia Plicul cu
Jocul propriu-zis răspunsurilor
sarcinile
Varianta I
jocului
Sunt antrenați câţiva copii, din ambele echipe, să Observaţia Jetoane
observe şi să verbalizeze pornind de la imaginile Exercițiul Inimioare
observate.
Fiecare răspuns corect este recompensat cu o
inimă în bolul corespunzător echipei şi este
apreciat prin aplauze.
Varianta a II-a
Se deschide cel de-al doilea plic în care copiii
descoperă jetoane în care sunt reprezentate diverse
obiecte, flori, lucruri.
Pe rând, doi dintre reprezentanţii celor două
echipe, vor extrage din plic un jeton, vor denumi
obiectul/fiinţa/lucrul din imagine, vor despărţi
cuvântul în silabe şi vor indica numărul de silabe
al fiecărui cuvânt.
Se apreciază răspunsurile corecte prin aplauze şi
prin adăugarea de inimioare în bolul echipei al
cărei reprezentant a răspuns corect.
Complicarea jocului
Varianta a III-a:

12
Se deschide și cel de-al treilea plic în care Analiza
descoperim jetoane cu imagini reprezentând răspunsurilor
obiecte, fiinţe, lucruri. Copiii vor identifica şi vor
denumi ceea ce este reprezentat în imagine, apoi
vor alcătui cu acel cuvânt propoziţii simple de
tipul „Spune ceva despre...!”
Pe tot parcursul jocului se urmăreşte realizarea
sarcinii didactice, vor fi corectate greşelile de
exprimare şi se va imprima un ritm accelerat
jocului.
Răsplata pentru rezolvarea cerinţelor se află în
bolurile în care au fost introduse inimioarele.
Echipa câştigătoare este cea care a adunat cele mai
multe inimioare.
Vor fi răsplătite cu aplauze toate răspunsurile. Frontal
Tranziţii „Dacă vesel se trăieşte” Individual Observarea
Conversaţia Modelul comportamentu
Rutine: deprinderi de igienă personală,
Explicaţia educatoarei -lui copiilor
servirea mesei
Observaţia
ADE 2 DOS- Activitate practică Demonstraţia
„Felicitare pentru mama” Exerciţiul
Anunțarea temei şi a obiectivelor
Educatoarea anunță copiii cǎ astăzi vom pregăti
mamelor o surpriză- felicitare
Desfǎşurarea activitǎții
Prezentarea modelului educatoarei
Se va expune lucrarea model. Frontal
Intuirea materialelor şi a uneltelor de lucru Individual
Se vor intui de cǎtre copii materialele cu care vor Conversaţia Coşuleţe
lucra: coşuleţe cartonate, flori, fluturaşi şi lipici. Explicaţia cartonate

13
Explicarea şi demonstrarea procedeului de Observaţia Flori
lucru Demonstraţia Lipici
Voi explica şi demonstra modul de lucru. Exerciţiul Fluturaşi
Precizez, cu ajutorul indicațiilor verbale, Modelul
tehnicile şi procedeele, succesiunea operațiilor. educatoarei
Educatoarea îmbină explicația verbală cu
modelul acțiunii.
Copiii vor aplica lipiciul pe flori, apoi le vor
întoarce şi lipi pe coşuleţe. La fel procedează şi
cu fluturaşii.
Executarea exercițiilor de încǎlzire a
muşchilor mâinilor
Se executǎ exercițiile de încǎlzire a muşchilor Analiza
mici ai mâinii lucrărilor
„Mişcăm degeţelele,
Batem tare palmele.
Răsucim încheietura,
Şi dăm mingea dura, dura. Aprecieri
Ploaia picură pic, pic, verbale
La pian cântăm un pic.
Evantaiul ştim să facem,
Pumnii strângem şi desfacem.”
Se trece la realizarea propriu-zisǎ a temei de
cǎtre copii. Se vor supraveghea şi îndruma
suplimentar copiii care vor solicita ajutorul.
Voi motiva importanţa acestei activităţi şi voi Frontal
stimula interesul copiilor pentru a lucra şi a În perechi Observarea
finaliza lucrările. Conversaţia Coşuleţe comportamentu
Lucrările copiilor sunt expuse la panoul Explicaţia Flori -lui copiilor
grupei. Exerciţiul Baloane

14
Mulţumesc copiilor în numele Zânei
Primăvara pentru tot ceea ce au realizat pe
Aprecieri
parcursul întregii zile.
Obţinerea verbale
Aceasta apreciază modul în care s-au
performanţei comportat şi au participat la activitate.

ALA II
„Adunăm flori pentru mama” - joc distractiv
Copiii sunt împărțiți în două echipe - Echipa
Florilor Roșii și Echipa Florilor Albe.
Câte doi reprezentanţi din fiecare echipă vor
porni pe un traseu dat, din cerculeţele de la linia
de pornire şi vor aduna în coşuleţe cât mai multe
flori.
La finalul activității se vor face aprecieri, toți
copiii vor fi recompensați cu un balon roşu în
formă de inimioară.
Prin tranziția
“Ușurel ne ridicăm/
Şi în cerc ne aşezăm,/
Unul lângă altul stăm,/
Şi să spunem cu glas tare
Ce am făcut noi azi oare?!”
Se trece la analiza întregii activităţi.
Încheierea Stimularea capacităților copiilor de a-și aprecia Conversaţia Frontal
activitații comportamentul propriu și de grup.

15
Tranziţii luaţi seama bine

Luati seama bine


In picioare drepti!
Ochii toti la mine,
Mainile la piept
1, 2, 1, 2,
Faceti toti la fel ca noi- bis
Luati seama bine,
Dupa cum v-am spus:
Ochii toti la mine
Mainile in sus
1, 2, 1, 2,
Faceti toti la fel ca noi- bis
Luati seama bine
Cum v-am aratat:
Ochii toti la mine,
Mainile in lat
1, 2, 1, 2,
Faceti toti la fel ca noi- bis
Luati seama bine,
Cum ne asezam:
Ochii toti la mine
Si ne aplecam
1, 2, 1, 2,
Faceti toti la fel ca noi- bis

16
BIBLIOTECĂ- Mesaj pentru mama

MAMA,
TE IUBESC!

17
DOS-FELICITARE PENTRU MAMA

18
Scrisoare de la Zâna Primăvara

„Bună dimineaţa, bine v-am găsit!


Sunt primăvara timpurie,
Cu rochiţa alb- verzuie.
Eu aduc zi de mărţisor
Şi Ziua Mamicilor.
Vreau ca să le arătăm
Câte la grădiniţă-nvăţăm
Şi mult să ne bucuram.
Am aici surprize multe
Vă rog să le ţineţi minte!
Scrisoarea să o citiţi
Şi să fiţi foarte cuminţi!
Pe mămici să nu le supăraţi,
Surprize să le pregătiţi
Pentru că voi le iubiţi.
Acum eu plec dragii mei,
Să vestesc în toată ţara,
Că astăzi e ziua lor
E ziua mămicilor.”

19

S-ar putea să vă placă și