Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
3 ŞIMLEU SILVANIEI
„SCUFIŢA ROŞIE”
EDUCATOARE:
prof.BALOG FELICIA
1
Proiect de activitate integrată
„Scufiţa Roşie”
DATA: 14.03.2016
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Nr.3 Şimleu-Silvaniei
EDUCATOARE:Prof.Balog Felicia
TEMA ACTIVITĂŢII: „Scufiţa Roşie”
DOMENIUL DE ACTIVITATE:DLC/DEC
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
TIPUL ACTIVITĂŢII:însuşire de noi cunoştinţe şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: povestirea educatoarei/dactilopictură
FORMA DE ORGANIZARE: fronta,individual;
Scopul activităţii:
Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală stimulând expresivitatea şi creativitatea prin
dactilopictură;
Obiective operaţionale:
*Să urmărească linia poveştii concomitent cu imaginile prezentate ,realizând prin
dactilopictură o scenă din poveste;
* Să denumească personajele care apar în povestire;
* Să răspundă la întrebări în propoziţii simple cu ajutorul educatoarei;
* Să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
* Să păstreze acurateţea lucrării.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,povestirea, expunerea, demonstraţia, exerciţiul,
observaţia, problematizarea,Explozia Stelară, Turul galeriei.
Mijloace didactice:Coşul Scufiţei Roşii care conţine:o scrisoare, planşe reprezentând
momentele principale ale povestirii, siluete(Scufiţa Roşie, lupul , vânătorul,mama,bunica),
medalioane, recompense.
Durata: 20 min
Scenariul activităţii
2
De cum au intrat pe uşă, copiii au remarcat faptul că purtam o eşarfă roşie pe care
ei au apreciat-o ca fiind foarte frumoasă. De aici au pornit şi discuţiile pe tema de la
activitatea de dezvoltare personală “ Culori preferate”: Cui îi mai place această culoare? Cine
mai are în ţinută această culoare? Ce culori preferaţi?În timp ce noi ne continuam discuţiile
referitoare la subiectul de mare interes, în uşă se aud bătăi,am primit un coşuleţ şi o
scrisoare,o să vedem cine l-a trimis.
Le este prezentat copiilor coşuleţul de la Scufiţa Roşie, în care sunt diferite
obiecte(o scrisoare,imagini din poveste si alte surpize pregătite pentru ei) .În acest fel
Scufiţa Roşie doreşte să le spună povestea ei.
Cu mult drag,
Scufiţa Roşie
Demersul didactic
3
Momentele Conţinutul ştiinţific Metode şi Evaluare
activităţii procedee
1.Moment Crearea condiţiilor necesare desfăşurării Observarea
organizatoric activităţii: comporta-
~pregătirea mobilierului şi a materialelor necesare; mentului
~asigurarea unui climat educaţional favorabil, în iniţial
concordanţă cu tema zilei.
Cu mult drag,
Scufiţa Roşie
4
4.Dirijarea Se expune conţinutul poveştii, folosindu-se Povestirea planşe
învăţării inflexiunile vocii,mimica şi gestica ilustrative
corespunzătoare. Se vor folosi, concomitent cu
pentru
povestirea, planşe ilustrative pentru conţinutul
poveştii, iar copiii vor fi încurajaţi să privească cu conţinutul
atenţie la fiecare dintre acestea. Explicaţia poveştii
Povestea este expusă după următorul plan:
1.Plecarea Scufiţei Roşii spre casa bunicii
2.Întâlnirea Scufiţei Roşii cu lupul Conversaţia
3.Dialogul dintre cei doi
4.Plecarea lupului spre casa bunicii şi înghiţirea
acesteia;
5.Dialogul dintre Scufiţa Roşie şi lup în casa
bunicii, înghiţirea acesteia de către lup;
6.Salvarea bunicuţei şi a fetiţei de către vânător.
Explicarea cuvintelor noi se face pe parcursul
povestirii
Ii voi intreba pe copii daca le-a placut povestea.
Cine?
Ce? De ce?
Explozia
Unde? Cum? stelară
5
Imagini din
imagimea potrivită la panou.
Explicaţia poveste
“ -Cum se numeşte povestea?”De ce?
-„Cine îi dă un coşuleţ cu mâncare Scufiţei Roşii?”
Conversaţia
“-Unde a trimis-o mama pe Scufiţa Roşie?”
6
ajutor suplimentar copiilor care îl solictă.
7.Evaluarea După ce au terminat de pictat, voi aşeza lucrările Observaţia
copiilor pe panou pentru a putea fi analizate. Se
performanţelor
reamintesc cerinţele de lucru enunţate o dată cu Explicaţia
explicarea modului de lucru şi doi copii aleg
lucrarea cea mai reuşită din punctul lor de vedere,
motivând alegerea făcută.
Voi evidenţia elementele pozitive ale lucrării
fiecărui copil şi îi voi recompensa pe aceia cu cele
mai reuşite lucrări. Conversaţia
În final, voi repeta împreună cu copiii titlul Aprecieri
poveştii ascultate astăzi, personajele şi mesajul
verbale
acesteia!
Voi face aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului şi participării copiilor la Recompense
activitate.
Voi acorda recompense copiilor
7
Dragi copii,
Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că sunteţi
mari iubitori de poveşti . Doamna educatoare vă va spune
povestea mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.Ca să nu
păţiţi şi voi la fel ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!
Cu mult drag,
Scufiţa Roşie