Sunteți pe pagina 1din 5

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ,,ARLECHINO”

L Localitatea Dej
Str.1 Mai nr.12
Tel: 0264 213324
Email gradinita_arlechinodej@yahoo.com

Prof. Ionescu Irodina


Grădinița cu P.N. ”Arlechino” Str. I
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRUPA – Combinată: NI+NII


TEMA DE STUDIU – ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ” Legume timpurii”
TEMA ACTIVITĂȚII: ”Ridichea uriașă”
Categorii de activități de învățare: ADP+ALA1+DLC+DEC+ALA2
Tipul activității: Formare de priceperi și deprinderi
Știință: „Coșul cu Bibliotecă:” Găsete Construcții: ”Lădițe
ridichii!”- sortare după ridichea” – idenificare pentru ridichii”
mărime dintre alte legume de
primăvară    

DLC :  „Ridichea uriasa”- DEC: :”Ridichea uriasa”-


povestea educatoarei ”Ridichea modelaj 
uriașă”

ALA 2 : ”Ridichea


uriasa”  joc    cu text
și cânt

Scopurile activității:
Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a noțiunilor despre
legumele timpurii precum și valorificarea potențialului intelectual al fiecărui copil.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
- să discute cu colegii şi cu educatoarea;
- să răspundă corect la întrebări , formulând răspunsuri clare şi concise;
- să identifice ridichiile mai mici/mai mari;
- să formeze multimea ridichiilor mici, respectiv mari
- să recunoască în imagini legumele timpurii;
- să identifice în imagini ridichea;
- să utilizeze corect materialele pentru a realiza tema;
- să construiască lădițe pentru ridichii;
- să asculte cu atenţie povestea;
- să răspundă corect la întrebările adresate;
- să cunoască succesiunea momentelor povestirii;
- să redea mesajul transmis de textul literar;
- să denumească materialele de lucru;
- să modeleze ridichea folosind tehnica mișcării circulare.
STRATEGII DIDACTICE:
Strategii didactice
         Metode si procedee: expunearea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, problematizarea, munca individuală, jocul, turul galeriei.
         Material didactic: 
Întalnirea de dimineață: calendarul naturii, legume de primăvară.
Știință: jetoane “ridichii” de diferite mărimi,
Bibliotecă: imagini cu legume de primăvară.
Construcții: lego
    ADE: colțul amenajat în concordanță cu tema zilei, imagini, planșe “Ridichea
uriașă”, softul educațional ”Ridichea Uriașă” fișe de lucru, plastilina, planșete,
șervețele, ridiche uriașă de carton, recompense
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII – frontal, pe grupe, individual.
DURATA: o zi.

SCENARIU

I. Moment organizatoric: Aranjarea mobilierului


Pregătirea materialului didactic.
Grupa va fi aşezată pentru început pe scăunele, în formă de semicerc.
II. Întâlnirea de dimineață: SALUTUL:
      Voi saluta copiii utilizând formularea “ Buna dimineața grădinari!”
ÎMPĂRTAȘIREA CU CEILALȚI:
      Copiii vor schimba impresii și vor discuta despre : ”Cum m-am îmbrăcat
astăzi? De ce?” Iar educatoarea va iniția o discuție despre consumul de legume și
despre vitaminele pe care acestea le conțin.
         Se va completa Calendarul naturii și se va face prezența la grupă prin
asezarea corespunzatoare a fotografiilor la panou.
NOUTATEA ZILEI:
      Surpriza zilei: copiii vor descoperi la centrul tematic un element nou o
ridiche mare care este foarte supărată, deoarece nimeni nu îi cunoaște povestea, iar
ei vor trebui să ajute ridichea să-și recapete zâmbetul.
ACTIVITATEA  DE GRUP:
        Copiii se vor ridica în picioare și vor forma două grupuri, fiecare conucător al
grupuilui va primi câte o ridiche cu care va alerga, se va întoarce și o va da unui
coechipier, care va proceda la fel. Va câștiga grupul care a terminat primul cursa
ridichiilor.
III. Captarea atenției pentru activitățile de învățare:
    Se realizează în cadrul  Întalnirii de dimineață prin descoperirea ridichei uriașe
la centrul tematic.
IV.Anunțarea temei și obiectivelor activității didactice:
Le voi spune copiilor că astăzi vom cunoaște povestea ridichiei uriașe, o vom ajuta
să-și recapete zâmbetul.
V. Dirijarea învățării și obținerea performanței:
  Ridichea ne-a adus niște material, la BIBLIOTECĂ vom  denumi legumele
reprezentate în imagini, la sectorul ȘTIINȚĂ copiii vor sorta ridichiile după
mărime așezându-le în coșulețele corespunzătoare, iar la CONSTRUCȚII vor
construi folosid piese lego lădițe pentru ridichii.
Tranziție:
Ridichii
Roşii, albe, stăm în strat
Suntem bune de mâncat!
În salate-s ideală
Sunt ridichea genială!

Ca sa ajutăm ridichea, trebuie să-i cunoaștem povestea. Voi prezenta conținutul


poveștii clar, coerent și expresiv folosind mimica adecvată. Explic cuvintele și
expresiile noi.Voi expune conținutul poveștirii conform planului principal de idei
redate prin imagini:
1. primăvara moșul sădește legume;
2.moșul vede ridichea uriașă și vrea să o aducă în casă dar nu poate să o scoată din
pământ;
3.moșul o cheamă pe babă să il ajute, dar nu reușesc;
4.baba cheamă nepoțica în ajutor, dar tot nu reușesc;
5.nepoțica cheamă cățelul, dar nici așa nu reușesc să scoată ridichea;
6. cățelul cheamă pisica în ajutor;
7. pisica cheamă șoricelul și, ca prin minune reușesc să o scoată din pământ.
Copiii vor identifica personajele cu ajutorul softului educațional ”Ridichea Uriașă”
– după fiecare clik pe ecran apare un personaj, iar copiii îl vor denumi si vor spune
tot ce stiu despre el. Voi insista pe mesajul educativ al povestirii: “Unde-s mulți,
puterea crește!”    
Copiii vor modela ridichea uriasă. Lucrarile vor fi expuse, iar preșcolarii vor merge
să se spele pe mâini intonând cântecul:
Bat din palme clap, clap, clap
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim,
Și la baie noi pornim!
VI. Asigurarea retenției și transferului:
Prin metoda piramidei vor fi așezate imaginile povestirii pe masură ce sunt După
discutate : ce
-Povestea se numește “Ridichea uriasă?” copiii
-Moșul a scos singur ridichea?
-Baba a chemat cățelul in ajutor?
-Cățelul a chemat pisica in ajutor?
-Pisica a chemat șoricelul în ajutor?
răspud la întrebări se va face turul galeriei și se vor comenta lucrările.
VII: Încheierea activității. Aprecieri finale: Voi face apecieri generale și Plăcut
particulare cu privire la implicarea și progresul copiilor în activitate.
În încheiere, vom juca jocul muzical “Ridichea uriașă” (anexa 1).
impresionată de modul în care copiii s-au comportat pe parcursul întregii zile,
ridichea năzdravană și-a regăsit zâmbetul și a “pregătit” pentru copii stimulente:
buline “ridichii”.

S-ar putea să vă placă și