Sunteți pe pagina 1din 21

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ INTEGRATĂ

INSTITUŢIA: Grădiniţa Paradisul Copilăriei Tg. Mureş ELEVĂ PRACTICANTĂ/CLASA: Bloj Sofia a XI-a A

DATA: 13 decembrie 2023 PROF. COORDONATOR DE PRACTICĂ: Irimia Oana

GRUPA: Mare ,,Greieraşilor” PROF. METODIST: Iliescu Gabriela şi Gherman Simona

DURATA: o zi PROF. ÎNV. PREȘC.: Lozneanu Andreea

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum și de ce se întâmplă?

TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Din lada de zestre a bunicii

SUBTEMA: În haine de sărbătoare

TEMA ACTIVITĂŢII: Sărbătoare la români

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată – ADP + ADE + ALA 1

TIPUL ACTIVITĂŢII: Transmitere de cunoștințe și predare -învățare, consolidare, mixt

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea capacității de comunicare orală și a respectării regulilor de comportament în contexte educaționale
stimulative.

OBIECTIVE OPERAŢIONALEi:

O1 – să rețină urarea sorcova


O2 – să se exprime coerent pentru a se face înţeleși

O3 – să redea conţinutul imaginilor corect

O4 – sa recunoască cel puțin două obiceiuri tradiţionale româneşti prezente în imagini

O5 – să rezolve sarcinile de lucru la centrele de interes conform indicațiilor primite.

SARCINA DIDACTICĂ: Recunoașterea și denumirea corectă a unor obiecte și a unor însușiri stabilite prin intermediul analizatorilor.

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII DIDACTICE INTEGRATE


ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

- TRANZIŢII: Elefantul cici – joc cu text şi cânt; Bat din palme – joc cu text şi cânt.

- RUTINE: Mersul la baie, gustarea, mâncarea de prânz, dormitul

- ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

- DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): - Sorcova- memorizare

- DOMENIUL ŞTIINŢE (DŞ): - Tradițiile românilor- lectură după imagini

- ACTIVITĂŢI LIBERE ALESE (ALA 1) – pe centre de interes:

- ARTĂ: Colăcei – modelaj din cocă

- CONSTRUCȚII: Steaua colindătorilor – construcții din paie

- BIBLIOTECĂ: Decorează ștergarul – elemente grafice

STRATEGIA DIDACTICĂ:
- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversaţia, observația, explicaţia, demonstrația, exercițiul, problematizarea, povestirea

- MIJLOACE DIDACTICE:

1. ADP – tablă magnetică, poze, calendarul naturii .

2. ADE –sorcova, clopoței, recompense, plic, imagini, brad în miniatură, coș cu ornamente și betea, steaua colindătorilor, foaie cu o
colindă, cocă

3. ALA 1 – paie, culori, fise

FORMA DE ORGANIZARE: Frontal, pe grupe, individual

Domeniul experiențial 1 Domeniul experiențial 2


Harta activităţii
Sorcova - memorizare Tradițiile românilor – lectură după
imagini
Sarbatoare la
români

Centrul 2 Centrul 3
Centrul 1

- ARTĂ: Colăcei – CONSTRUCȚII: Steaua - BIBLIOTCĂ:


colindătorilor – construcții Decorează ștergarul
modelaj din cocă
din paie – elemente grafice

SCENARIUL ZILEI
Copiii intră în sala de grupă și se așează pe covorașele individuale.

Se va trece la parcurgerea etapelor ce alcătuiesc Întâlnirea de dimineață:

Salutul de dimineață se realizează prin intermediul poeziei:

Dimineața a sosit

Toți copiii au venit

În cerc să ne adunăm

Cu toții să ne salutăm!

Bună dimineața cer frumos,

Bună dimineața soare luminos,

Bună dimineața micule vânt,

Care alergi pe pământ

Bună dimineața păsări mari

Și păsări mici

Bună dimineața animale mari

Și animale mici

Bună dimineața copii.

Mă bucur că suntem aici


A început o nouă zi!

Asistentul zilei face prezența, apoi completează calendarul naturii în urma întrebărilor adresate de educatoare cu privire la starea vremii.

Urmează gimnastica de înviorare, ce se desfășoară cu ajutorul cântecului „Waka Waka”.

Noutatea zilei este elementul surpriză care este o sorcovă, iar prin asta o să fac tranziția la prezentarea urării ,,sorcova” pe care copii o să o rețină cu
ajutorul meu. Prin tranziţia Elefantul cici se trece la activitatea pe domeniu experienţial Domeniul Limbă şi Comunicare- Sorcova - memorizare
care se desfăşoară pe perne în semicerc. Se începe cu recitarea urării de către mine ca și demonstrație, după care, copii o vor spune împreuna cu
mine o data. Mai apoi o să le explic rolul sorcovei, expresiile folosite în urare și când se merge la colindat. Apoi voi solicita copii să o spună singuri,
în urma căreia vor primii recompense. Apoi copiii îşi fac rutina (mers la baie, gustare).

După ce revin în grupă le captez atenția cu o scrisoare primită de la o prietenă de-a mea din străinătate care îi roagă pe copii să o învețe tradițiile
românești de iarnă, pentru că nu știe ce să facă de sărbători. Acest moment ne ajută să facem trecerea la activitatea din cadrul Domeniului Științe –
Tradițiile românilor- lectură după imagini. Apoi voi scoate dintr-un plic 4 imagini iicu tradiți românești si le voi pune în fața lor. Pe baza imagilor le
voi pune întrebări ca să mă asigur că au înțeles ce se întâmplă în imagini, ce tradiție de iarna reprezinta fiecare și dacă pot să redea informațiile
primite. La final îi voi așeza la măsuțe și le voi da la fiecare câte o cocă din care să facă un colăcel pentru colindători, după care vor primii
recompense. Apoi urmează rutina, mers la baie. Copiii vor servi gustarea.
La Centrul Artă, copiii trebuie să modeleze colacei din cocă.
La centrul Constructii, copii trebuie să construiască steaua colindătorilor din paie.
La centrul Biblioteca, copii trebuie să decorează ștergarul cu ajutorul elementelor grafice.
Se realizează câteva exerciții de încălzire a mușchilor mâinii, după care se începe a se lucra. Voi acorda informații suplimentare la nevoie. Li
se amintește copiilor regula de intrare la centru: se vor așeza atâția copii câte scaune sunt.

La sfârșitul activităților libere alese pe centre, se prezintă fiecare lucrare în parte astfel realizându-se turul galeriei Activitatea zilei se încheie
cu aprecieri colective, dar și individuale oferind și câte o recompensă fiecărui copil în parte.

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


STRATEGIA DIDACTICĂ

ETAPELE OB. TIMPUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE


METODE ŞI MIJLOACE
ACTIVITĂŢII OP.
PROCEDEE DIDACTICE
DIDACTICE

Moment 1 minute Se creează condiţiile psihopedagogice Conversaţia Pernițe Observarea


organizatoric optime necesare desfășurării activităţii. comportamentului
Fotografii non verbal al
Activitatea debutează cu copiii care intră în copiilor
sala de grupă, în rând câte unul şi sunt
îndrumaţi să rămână în semicerc pe pernite
urmând rutina Întâlnirea de dimineaţă:
salutul de dimineaţă se realizează prin
tehnica comunicării rotative, de la stânga la
dreapta, pornind de la conducătorul
activităţii până la ultimul copil care salută
conducătorul prin formula de salut ,,Bună
dimineaţa, ...... (numele copilului).
Prezenţa se va realiza cu ajutorul
fotografiilor copiilor.

Reactualizarea 5 minute Calendarul naturii prin întrebări Conversaţia Calendarul naturii Observarea
cunoştinţelor ajutătoare: În anotimp suntem?, Care sunt comportamentului
lunile anotimpului toamna?, Noi în ce lună Problematizare non verbal al
a anului suntem?, Dar în ce zi a săptămânii copiilor
suntem?, Ieri ce zi a fost?, Mâine ce zi va
fi?, Hai să enumerăm zilele săptămânii.
Cum este vremea afară?, Cum ne îmbrăcă
m?.

Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza


prin exprimarea stărilor emoţionale a
copiilor din acel moment: Sunt vesel pentru
că..., sunt trist pentru că...etc.

Captarea 2 minute Noutatea zilei este elementul surpriză Conversaţia sorcovă


atenţiei care este o sorcovă, iar prin asta o să fac
tranziția la prezentarea urării ,,sorcova” pe
care copii o să o rețină cu ajutorul meu.

Anunţarea 1minut Se prezintă titlul şi mijlocul de realizare Conversaţia Observarea


temei şi a a fiecărei activităţi desfăşurate pe parcursul comportamentului
obiectivelor zilei. non verbal al
copiilor

Încheierea 1 minut Se fac aprecieri privind implicarea Conversaţia


activităţii copiilor pe parcursul activităţii, iar prin
tranziţia Bat din palme – joc cu text şi cânt.
se trece la activitatea pe domeniu
experienţial.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE (DLC): Sorcova - memorizare

STRATEGIA DIDACTICĂ

ETAPELE OB. TIMPUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MIJLOACE EVALUARE


ACTIVITĂŢII OP. PROCEDEE DIDACTICE
Moment 2 minute Se asigură condițiile optime unei
organizatoric bune desfășurări a activității: aerisirea
sălii de grupă, pregătirea materialului
necesar poveștii, se aranjează pernițele
în semicerc și asigurarea unei atmosfere
propice desfășurării activității.

Captarea 5 minute Le captez atenția copiilor cu ajuorul Conversația Sorcova frumos Evaluare gradul de
atenției elementului surpriză: sorcova. Aceasta colorata concentrare a
va fi frumos colorată și suficient de copiilor
mare ca să o poată vedea toți copiii. ….

Reactualizarea 5 minuteiii
cunoștințelor
Anunţarea 1 minut Obiectivele le voi prezenta Conversaţia
temei şi a prin: ,,Copii, astăzi o să învățăm
obiectivelor împreună sorcova. Și dacă reușim să o
zicem corect, la sfârșit, o să primiți o
recompensă.” ,,,,

Dirijarea 20 minute Demonstrarea urării (o voi recita o Explicaţia Sorcova


învățăriiiv dată singură, după care o să îi solicit pe
copii să o repete după mine până când vor Conversaţia Aprecieri verbale
putea să o spună singuri). individuale şi
colective
Sorcova, vesela,
Explicatia
Să trăiți, să-mbătrâniți,
Clopoței/ sorcovă
Ca un măr, ca un păr în miniatură
Ca un fir de trandafir.
Demonstratia
Tare ca piatra,

Iute ca săgeata.

Tare ca fierul, Aprecieri verbale

Iute ca oțelul…. v
Exercitiul

Obţinerea 5 minute Copii vor recita singuri urarea, folosind Exerciţiul Aprecieri verbale
performanţei sorcova, cât unul în față, care sunt apoi individuale şi
felicitați. Conversaţia colective
Evaluarea 2 minute Se fac aprecieri verbale privind Conversaţia Analiza produselor
activității comportamentul copiilor pe parcursul activităţii
activităţii şi ofer recompense.

Încheierea Copiii se așează la rând și merg la baie. Recompense


activității Se folosește cântecul Elefantul cici.
1 minut
DOMENIUL ŞTIINŢE (DŞ): - Traditile romanilor- lectura dupa imagini
Problematizarea Stea Aprecieri verbale şi
2.Ce se întamplă în imagine? ( copii colindă) nonverbale
Unde se află copii? (În fața unui geam)
Ce au aceștia în mâini? ( Au câte o carte cu mai
multe colinde)
Când se merge la colindat? (Din 24 decembrie
și poate continua 2-3 zile)
De ce se merge la colindat? ( deoarece se zice
că cei care colindă aduc sănătate și un an Sorcova
prosper celor care îi primesc)

3. Ce reprezintă imaginea ?
Cine primește colindătorii ?( o familie)
Când mergem cu steaua? ( se merge in zilele
Crăciunului)
Unde cântă? ( cântă la casa cuiva)
Ce primesc de la gazde ? (Colaci și nuci)
De ce mergem cu steaua?( are rolul de a le
aminti oamenilor de nașterea lui Isus Cristos )
Cum sunt îmbrăcați copiii? ( sunt îmbăcați ca
niște ciobani, fiind îmbrăcămintea specifică
mersului cu steaua, reprezentându-i pe ciobanii
care l-au găsit pe pruncul Isus)

4. Cine sunt personajele din această imagine ?


( gazdele și copii)
Cine este fericit, de ce? ( pentru că sunt
sărbătorile și copii îi colindă)
Ce au copii în mană? (Sorcova)
Când se merge cu sorcova? (Se merge în prima
zi a anului nou)
Din ce este facută o sorcovă? (O crenguță de
copac sau un băt cu flori din hârtie colorată)
De ce se merge cu sorcova? (Pt că se consideră
că invocă prosperitate și belsug pentru casa
celui care primește colindătorii)

Obţinerea 5 minute Pentru obținerea performanței o să solicit Conversația aluat pentru Aprecieri verbale
performanţei copii să modeleze la măsuțe colăcei din colacei individuale şi
cocă care mai apoi să le dea colindătorilor colective
care o să îi viziteze.

Evaluarea 4 minute Se realizează evaluarea activităţii prin Conversaţia Recompensele Evaluare gradul de
activităţii aprecieri si recompense. concentrare a
copiilor
obtional:
Copiii vor face un cerc si vom cânta un cântecel
cu mişcare
Bat din palme : clap, clap clap!
Din picioare trap, trap, trap!
Ne-nvartm ne răsucim
Si la mese noi pornim

Încheierea 1 minut Copii se așează la rând și merg la baie. Se


activității folosește cântecul Elefantul Cici.
ACTIVITĂŢI LIBERE ALESE (ALA 1) – pe centre de interes:

- ARTĂ: Colăcei – modelaj din cocă

- CONSTRUCTII: Steaua colindătorilor – construcții din paie

- BIBLIOTECA: Decorează ștergarul – elemente grafice

STRATEGIA DIDACTICĂ

ETAPELE OB. TIMPUL CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE


METODE ŞI MIJLOACE
ACTIVITĂŢII OP.
PROCEDEE DIDACTICE
DIDACTICE

Moment 1 minut Asigurarea condiţiilor necesare unei


organizatoric bune desfăşurări a activităţilor pe centre. Se
aeriseşte sala de grupă, se aranjează
scăunele şi măsuţele pentru centrul Artă şi
Joc de masă şi știință. Se pregăteşte
materialul didactic necesar desfăşurării
activităţii.

Copiii vor intra în sala de grupă în mod


organizat şi-şi vor ocupa locurile.
Captarea 2 minute Prezint copiilor cele necesare Conversaţia Obsercarea
atenţiei desfăşurării activităţilor pe centre. comportamentului
Explicaţia copiilor

Dirijarea 15 minute Copiii se vor pune la mese pentru lucrul Conversaţia


învăţării pe centre. Este cunoscut faptul că fiecare
copil va trece prin fiecare centru în cadrul Explicaţia
căruia se desfăşoară o activitate dacă timpul
ne permite.
Conversaţia coca Observarea
În cadrul centrului Artă, copiii trebuie comportamentului
să modeleze colacei din cocă. Explicaţia copiilor
Realizarea
În cadrul centrului Constructii, copii Demonstraţia paie
sarcinilor de lucru
trebuie să construiască steaua colindătorilor
din paie.
culori
În cadrul centrului Biblioteca, copii
trebuie să decorează ștergarul cu ajutorul
elementelor grafice.

Încheierea 2 minute Încheierea activității o voi face prin Aprecieri verbale


activităţii aprecieri asupra comportamentului copiilor, pe toată perioada
a modului în care au participat la activitate. Conversaţia activităților asupra
La final, se va realiza o expoziție cu atitudinilor față de
toate produsele activităților. sarcina de lucru și
asupra efectuării
propriu-zise a
sarcinii de lucru.

……ix
i
Te rog să revizuiești și să reformulezi obiectivele
ii
Dacă le scoți din plic înseamnă că sunt foarte mici. Minim A4 trebuie să fie. Preferabil A3
iii
Aici discuți despre sorcovă, ce ste, din ce este făcută etc (Sorcova, ca și urare, sorcova ca și obiect – pe cele 2 elemente
trebuie să mergi)
iv
Atenție la etapele memorizării!!!
v
Si continuarea...
vi
Pentru că este o memorizare ușoară, poți folosi mai multe variante la obținerea performanței
vii
???? să redea?
viii
Să recunoască?
ix
Atenție la redactare. Sunt multe greșeli.

S-ar putea să vă placă și