Sunteți pe pagina 1din 10

GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT ROVINARI

Proiect de activitate

integrată

Inst. Pleşa Adela Mihaela


Proiect de activitate

UNITATEA DE INVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Rovinari


INSTITUTOR: Pleşa Adela Mihaela
GRUPA: pregătitoare
TEMA ANUALĂ: ”Cine sunt/suntem”
DENUMIREA PROIECTULUI: ”Universul copilăriei”
TEMA SAPTAMANII: ”Universul copilăriei”
TEMA ACTIVITĂŢII: « Petrecere în pijama »
TIPUL ACTIVITATII: Consolidare şi verificare de cunoştinţe si deprinderi
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
DOMENII IMPLICATE: ADP+ALA+ADE

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


 Rutină:
 Salutul
 Prezenţa
 Calendarul naturii
 Întâlnirea de dimineaţă: « Copilărie fericită »

 Tranziţie:
«Ne pregătim pentru petrecere!»

 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA)

 Colţul căsuţei/Joc de rol: «Preparăm tartine»


 Artă: «Coifuri-decorare»
 Bibliotecă: «Album de familie»

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE («Şi eu ştiu să


petrec !»)
 Activitate interdisciplinară
 DOS( Domeniul om şi societate)

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE


 «Dansul copilăriei»

SCOPUL ACTIVITĂŢII: participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea


stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi formării
comportamentului empatic; stimularea expresivităţii şi creativităţii prin activităţile
artistico-plastice; formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de
dezvoltare motrică; dezvoltarea imaginaţiei şi creativităţii prin realizarea unor lucrări
plastice; cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate;educarea
abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi ; formarea unor deprinderi practice gospodăreşti.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


-să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări;
-să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp
numele;
-să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale acesteia,
marcându-le prin simbolul adecvat;

 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA)

 Colţul căsuţei/Joc de rol:


- să mânuiască obiectele casnice, respectând norme simple de protecţie si securitate;
- să respecte poziţia corecta a corpului în timpul activităţii, pentru o bună coordonare
oculo - motorie.

 Artă:
- să mânuiască corect materialele necesare pentru realizarea lucrării, exersând
coordonarea oculo - motorie;
- să respecte etapele de ordine pentru realizarea cu succes a temei;
- să-şi consolideze deprinderea de a lipi, realizând decoraţiuni ce simbolizează coifuri
pentru petrecere;
- să realizeze o lucrare practică originală;
- să îndeplinească cerinţele educatoarei, dezvoltându-şi spiritul creativ.

 Bibliotecă:
- să utilizeze un limbaj gramatical adecvat;
- să formuleze corect propoziţii.

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

- să recite clar, corect şi expresiv poezii despre anotimpul primăvara;


- să enumere caracteristicile anotimpului primăvara;
- să interpreteze corect o strofă dintr-un cântecel de primăvară;
- să răspundă corect la ghicitori;
- să alcătuiască propoziţii cu un cuvânt dat, precizând numărul cuvintelor;
- să despartă în silabe cuvântul dat, precizând numărul acestora;
- să distingă sunetele care compun cuvântul dat;
- să rezolve corect problema cu operaţii de adunare şi scădere;
- să exprime verbal operaţia realizată practic în problemă;
- să enumere caracteristicile anotimpului primăvara;
- să găsească antonimele şi diminutivele cuvintelor date;
- să recunoască şi să respecte normele necesare integrării în viaţa socială ;
- să-şi adapteze comportamentul propriu la cerinţele grupului în care trăieşte ;
- să utilizeze formule de politeţe şi reguli de comportare civilizată în timpul desfăşurării
unei petreceri;
- să respecte regulile de convieţuire socială;
- să întreţină relaţii diverse cu copiii de aceeaşi vârstă şi cu adulţii prezenţi.

 JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE


-să execute execiţii euritmice coordonându-şi mişcările corpului cu ritmul muzicii ,cu
ritmul exprimării verbale şi cu mesajul transmis;
-să-şi schimbe mimica în funcţie de acţiunea exprimată de versuri;
-să se folosească de acţiunile motrice pentru a exprima sentimente sau comportamente
diferite.

STRATEGII DIDACTICE
Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul,
jocul, Turul galeriei, expunerea, dialogul, munca independentă.
Forme de realizare: frontal, pe grupuri ,individual.
Mijloace de învăţământ folosite: calendarul naturii, coşuleţe, coifuri, hârtie glasată,
autocolant, lipici, farfuriuţe, cuţite şi pahare de unică folosinţă, şerveţele, halate,
fotografii, album, baloane, confetti, bileţele cu întrebări şi sarcini, fursecuri, pateu, unt,
ridichi, castravete, feţe de masă, tartine, suc, casetofon, cd.
Evaluarea: continuă ( prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza
acţiunilor şi a răspunsurilor, prin corectarea imediată a greşelilor, stimulare verbală şi
aplauze) şi finală ( prin aprecieri).

Locul de desfăşurare: sala de grupă.


Durata :1 zi
Bibliografie :
Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii.
Curriculum pentru învaţământul preşcolar 3-6/7 ani, MECT, 2009.
SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă va debuta cu SALUTUL care se va realiza în mod


direct, deschis. Se va face apoi PREZENŢA prin anunţarea de către o fată a
băieţilor prezenţi şi de către un băiat a fetelor prezente. Un copil va acoperi
pozele copiilor absenţi cu frunze.(Copacul de primăvară cu pozele copiilor).
După aceea se va completa CALENDARUL NATURII, precizându-se
ziua săptămânii, anotimpul, vremea şi selectarea şi ataşarea la panou a
jetoanelor cu aspectele corespunzătoare.
Se va purta o discuţie cu tema: „Copilărie fericită”, pregătindu-se astfel
trecerea la activităţile didactice alese. Tranziţia va consta în costumarea
copiilor în pijamale (pentru petecerea în pijamale).
Activităţile la centrele de interes vor fi justificate ca pregătirea propriu-
zisă a petrecerii. Astfel, la sectorul Artă vor fi pregătite coifurile necesare
petrecerii, la sectorul Bibliotecă se va realiza un Album de familie, iar la
Colţul căsuţei vor fi pregătite tartinele. Se va realiza apoi Turul galeriei
pentru a se verifica dacă este totul pus la punct pentru petrecere(evaluarea).
Tranziţia către următoarea parte a activităţii se va face printr-o
numărătoarea ritmică. În acest timp se vor prinde baloanele în care se află
confetti şi întrebări/sarcini(în timp ce copiii sunt pe hol).
Pentru a fi admişi la petrecere, copiii vor trebui să răspundă la o întrebare
care se află în baloane. Răspunzând corect, copiii vor primi şi coifurile
confecţionate de ei.
Şi cum la orice petrecere se şi manâncă, copiii vor fi invitaţi la masă,
unde se va pune accentul pe regulile de servire a mesei, pe formulele de
politeţe şi regulile de comportare civilizată în timpul desfăşurării unei
petreceri.
Activitatea se va finaliza prin „Dansul copilăriei”. Astfel, copiii vor fi
invitaţi la dans.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

1.SALUTUL se va realiza se va realiza în mod direct, deschis.

2. PREZENŢA se va face prin anunţarea de către o fată a băieţilor prezenţi şi de


către un băiat a fetelor prezente. Un copil va acoperi pozele copiilor absenţi cu frunze.
(Copacul de primăvară cu pozele copiilor).

3.CALENDARUL NATURII
«Vremea noi o studiem
Şi-n calendar noi notăm
De e ploaie sau e soare
Ca să mergem la plimbare. »
Se va preciza ziua săptămânii, anotimpul, vremea şi selectarea şi ataşarea la
panou a jetoanelor cu aspectele corespunzătoare.

4. ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: « Copilărie fericită»


Se va purta o scurtă discuţie despre copilărie, despre gradiniţă şi despre sărbătorirea
Zilei copulului.

5.TRANZIŢIA: se va realiza prin costumarea copiilor în pijamale pentru petrecerea


în pijama.

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA)

Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Organizarea spaţiului şi a climatului
organizatoric educaţional într-un mod optim
desfăşurării activităţilor de învăţare.
2. Captarea Se va realiza printr-o scurtă discuţie, - explicaţia - orală
atenţiei copiii fiind anunţaţi că vor desfăşura -conversaţia - frontală
o activitate deosebită. -observaţia
3. Anunţarea Se prezintă într-o manieră accesibilă -explicaţia; - orală
temei ( pe întelesul copiilor). -conversaţia; - frontală
.

4. Prezentarea În funcţie de opţiunile copiilor, ei se - conversaţia -evaluarea


optimă a vor constitui în microgrupuri, pe - explicaţia practic-
conţinutului şi centre. - demonstraţia acţională
dirijarea învăţării Se vor prezenta sarcinile de lucru - exerciţiul - pe grupe şi
pentru fiecare sector în parte. individuală
Artă - Coifuri-decorare
Bibliotecă – Album de familie
Colţul casutei – Preparăm tartine
Se va interveni cu mici explicaţii şi
indicaţii.

5. Obţinerea Se va realiza prin îndeplinirea -exercitiul


performanţei sarcinilor de catre copii.
6. Evaluarea Se va realiza Turul galeriei. Se fac - orală
performanţei aprecieri generale şi individuale
asupra modului de lucru şi de
comportare ale copiilor pe tot
parcursul activităţii, tinându-se cont
de următoarele criterii:
- ageritate şi exprimare;
- colaborarea cu ceilalţi;
- îndemânare şi creativitate.

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


 ACTIVITATE INTERDISCIPLINARĂ

Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1.Moment Se va amenaja sala de grupă şi se
organizatoric vor pregăti materialele.
2. Captarea Se va realiza prin intermediul - conversaţia - orală
atenţiei elementului surpriză(baloanele) şi - explicaţia - frontală
prin motivarea copiilor de a
participa la petrecerea în pijama.
3. Anunţarea Se va realiza în mod direct. - expunerea
temei şi a - conversaţia
obiectivelor - explicaţia
4. Dirijarea Se vor parcurge - explicaţia -se va urmări
învăţării sarcinile/întrebărileaflate în baloane, - conversaţia comportamentul
educatoarea conducând /dirijând - demonstraţia copiilor
întreaga activitate. - exerciţiul - se vor face
aprecieri
verbale
5. Obţinerea Se va realiza în momentul în care - explicaţia -se vor face
performanţei toţi copiii vor primi coifurile şi - conversaţia aprecieri
dreptul de a participa la petrecerea în - exerciţiul verbale
pijama.
6. Încheierea Se vor face aprecieri asupra modului - conversaţia - se vor face
activităţii de desfaşurare a activităţii şi de aprecieri
participare a copiilor la îndeplinirea individuale şi
sarcinilor. generale.

 DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE

Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare


didactic didactice
1. Moment Se vor pregăti materialele
organizatoric necesare şi se va aşeza mobilierul
grupei.
2. Captarea Se va face printr-o scurtă discuţie - observaţia - se va urmări
atenţiei şi trezirea interesului faţă de - conversaţia comportament
activitatea pe care o vor ul copiilor
desfăşura..
3. Anunţarea Se va face direct prin invitarea - expunerea
temei şi a copiilor la aşezarea şi servitul - conversaţia
obiectivelor mesei.
4. Dirijarea Se va face prin explicarea - conversaţia - evaluare
învăţării sarcinilor, prin intervenţia directă - explicaţia orală
a educatoarei. Se va pune -exerciţiul
accentul pe regulile de servire a - munca -se va urmări
mesei, pe formulele de politeţe şi independentă comportament
regulile de comportare civilizată ul copiilor
în timpul desfăşurării unei
petreceri.

5. Evaluarea Se va face prin aprecieri - conversaţia - aprecieri


indivuduale şi de grup. - explicaţia individuale şi
generale
6. Încheierea Se vor face aprecieri asupra - conversaţia
activităţii modului de desfăşurare a
activităţii şi comportamentul
copiilor în timpul acesteia.

JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI RECREATIVE


«Dansul copilăriei»
Eveniment Conţinut ştiinţific Strategii Evaluare
didactic didactice
1. Moment Se va face prin amenajarea spaţiului
organizatoric educaţional.
2. Anuntarea Se va face în mod direct: «Dansul
temei copilăriei».

4. Dirijarea Se vor modul de desfăşurare. - explicaţia - frontală


învăţării Se va interveni direct pentru
corectarea comportamentului
- orală

- demonstraţia - individuală
- exerciţiul
5. Încheierea Se vor face apreciri cu privire la - aprecierea
activităţii modul de desfăşurare a activităţii verbală.
recreative.

S-ar putea să vă placă și