Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE

ACTIVTATE
INTEGRATA

GRDINA FERICIT
Prof. nv. Prec. :
ANGHEL GABRIELA
PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRAT
DATA: 14.03.2017
GRUPA: mic
TEMA ANUAL DE NVARE: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC:ZNA PRIMAVARA!
TEMA SPTMNAL: Flori, fluturi i culori
TEMA ACTIVITII: GRDINA FERICIT
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrat

ACTIVITI DE NVARE:

I.ACTIVITI LIBER ALESE:ALAI


Arta: ,,Fluturasul, prietenul florilor colorare n contur
s precizeze culorile posibile ale fluturilor;
s respecte conturul ;
s foloseasc adecvat instrumentele de scris ;
s pstreze o poziie corect in timpul lucrului;
s pstreze ordinea la locul de munca.
Marteriale: fie cu fluturi printai, creioane colorate, fluturi model.
Bibliotec: Curioziti din lumea gzelor , Ajut fluturaul s ajung la flori! labirint ,
,,Uneste punctele - fisa
s rezolve labirintul, urmrind perceptiv i motric un anumit traseu;
s mnuiasca corect ustensilele de scris;
s dezlege ghicitorile prezentate ;
s denumeasc i s descrie elementele din imagini ;
s uneasc punctele pentru realizarea unui fluture
Materiale : imagini cu insecte, fie individuale, carioca, creioane colorate.

II. ADP: ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONAL:


- deprinderi de autoservire, de ordine la masa de lucru.
Intlnirea de diminea cu tema : tirea zilei : ,,De vorb cu Zna Primavara
Rutine : salutul, prezena, calendarul naturii.
Tranziii: Fluturaul cntec ppt
Scopul activitii :
Dezvoltarea capacittii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurtor; imbogatirea cunostintelor
despre insecte
Consolidarea i sistematizarea cunotinelor matematice cu privire la gruparea obiectelor dup un
criteriu;
Stimularea creativitii, a inteligenelor multiple, a lucrului n echip, a cooperrii i a toleranei ;
Dezvoltarea simului practic i estetic.
III. ADE : ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE:
DLC i DOS: GRDINA FERICIT- povestirea educatoarei i colaj

SCOP: - Dezvoltarea unor emoii i sentimente pozitive de buntate, ntrajutorare i curaj


- Realizarea de lucrri estetice i creative prin prin lipire de autocolant

OBIECTIVE OPERAIONALE:
s asculte cu atenie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea momentelor aciunii i mesajul
transmis prin textul literar;
s expun principalele momente ale povestirii;
s rspund la ntrebrile adresate de ctre educatoare ;
s denumeasc materialele puse la dispoziie ;
s foloseasca corect materialele puse la dispoziie ;
s respecte tema dat;
s pstreze ordinea i disciplina pe tot parcursul activitii ;
s exprime sentimente de bucurie, satisfacie, mulumire n legtur cu activitatea desfurat.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode i procedee: metoda Covorul povestitor, Explozia stelara, explicaia, demonstraia,
conversaia euristic, exerciiul, problematizarea, munca n echip, jocul.
Mijloace de nvmnt : covoare matlasate reprezentnd grdin i pdure, diverse insecte din
material textil, cinci stele mici i una mai mare din polistiren, aripioare de fluturai, flori i fluturi din
autocolant, plan A3
FORME DE ORGANIZARE: - frontal, individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :
1.Revista nvmntul Precolar 1-2/2010, Editura Arlequin.
2. Aplicaiile noului curriculum pentru nvmntul precolar , Editura Didactica Publishing
House, 2009.
3. Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari , Editura Didactic i
Pedagogic, Bucureti, 2008.
4. Curriculum pentru educaia timpurie a copiilor cu vrsta cuprins ntre natere i 6/7 ani , 2008
IV. ALA II : Dansul fluturasilor - euritmie
Scenariul zilei
Sosirea copiilor la grdini, explicarea i ndrumarea la centrele de activitate, rezolvarea sarcinilor
didactice.
Centre deschise:
Arta: ,,Fluturasul, prietenul florilor colorare n contur
Bibliotec: Curioziti din lumea gzelor , Ajut fluturaul s ajung la flori! labirint ,
,,Uneste punctele fisa
Copiii i vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I i vor ncerca s duc la bun sfrit sarcinile
pe care le au de ndeplinit. Dup terminarea activitii pe centre, copiii vor face curat la locul de joac: Am
lucrat i la centre fac curat!
ntlnirea de diminea ncepe cu salutul, realizndu-se prin intermediul versurilor:
Dimineaa a sosit
Toi copiii au venit!
n cerc s ne adunm
Frumos s ne salutm.
Salutul: La semnalul dat, copiii se adun n cerc cu educatoarea pentru a se saluta: Bun dimineaa,
fluturasilor! Bine ai venit la grdini!
Fiecare copil salut strngnd mna copilului de lng el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la
rndul ei va saluta copiii: ,,Bun dimineaa, fluturasilor!
Impartasirea cu ceilalti activitate de grup
Schimbul de impresii, copiii vor discuta despre primavara, culorile ei: Ce sunt fluturasii? Ce insecte mai
cunoasteti?
Se face prezena: Cti fluturasi sunt astzi la grdini? Se va stabili mpreun cu copiii ziua sptmnii i
anotimpul, aspectele vremii din acea diminea, se completeaz calendarul naturii.
Tema noastr de astzi se numete ,, Grdina fericit..
Copiii vor cnta Fluturasul colorat, apoi se vor regrupa pentru activitile pe domenii experieniale.
Unu-doi, unu-doi,
Mergem toi n pas vioi
Prin gradina ne plimbm,
Floricele vizitam.

Noutatea zilei: pentru c avem n piept ecusoane cu fluturi, astzi vom realiza mti pe care le vom folosi la
sfritul zilei pentru carnavalul fluturilor si vom grupa fluturasii dupa culoare atat pe suport (floricica) cat si
pe tabla magnetica

La semnalul meu (o btaie din palme) copiii nchid ochii. ntre timp voi aeza couleele cu surprize. La dou
bti din palme vor deschide ochii i i voi invita s descopere surprizele.
Tranziie: Fluturaul cntec ppt
ADE:n clasa va veni un personaj, Buburuza care va aduce o coul cu surprize i nite daruri: cutia cu
personajele, cutia cu steluele i covoarele. Voi prezenta covoarele care le vor spune copiilor o poveste foarte
special despre ce s-a ntmplat in grdina lor. Se va prezenta povestea folosindu-se dou covoare drept
decor, n cadrul crora apar diverse personaje. Se vor fixa cunotinele prin ntrebrile Exploziei Stelare pe
baza povetii spuse apoi prin intermediul tranziiei, Dansul Fluturailor-euritmie, se va trece la masue unde
se va lucra un tablou de primvara folosindu-se materialele puse la dispoziie. Se va evalua intreaga
activitatea, se vor mpri recompense i se va trece prin tranzitie la ALA II.
SECVENA STRATEGII
ORGANIZAREA ACTIVITII EVALUARE
DIDACTIC DIDACTICE
Asigurarea condiiilor pentru buna desfurare a activitii: Observarea
1.Moment -aerisirea slii de grup; comportamentului non-
organizatoric -aranjarea mobilierului i a materialelor. verbal;

2. Captarea Atenia i interesul copiilor vor fi captate cu prezenta Buburuzei care va Conversaia Observarea capacitii
ateniei aduce copiilor supriza pentru activitate de concentrare a
ateniei

3. Reactualizarea Se va realiza printr-o discuie despre primvar, despre fenomenele care Conversaia Observarea
cunotinelor se petrec primvara, despre flori i insecte. comportamentului
verbal i non-verbal

4.Anunarea temei Se va prezenta tema activitii integrate i se va anuna modul de realizare Conversaia Observarea
i a obiectivelor al activitii, bineneles n termeni acesibili vrstei precolare. Se anun titlul Explicaia comportamentului non-
povetii i autorul ei, dup care enun obiectivele pe nelesul copiilor: verbal

5. Dirijarea Voi reda ct mai expresiv coninutul povetii, folosind decorul pregtit Expunerea Observarea
nvrii (grdin cu flori i pdure) iar personajele(omid, libelul, fluture) sunt Explicaia comportamentului
mnuite in funcie de aciunea povetii. Tot coninutul povetii este prezentat Demonstraia verbal i non-verbal
ct mai expresiv pentru a capta atenia micilor spectatori. Conversaia
6. Obinerea Pentru o mai bun fixare a povetii voi folosi ca metod EXPLOZIA Exerciiul Stimularea verbal
performanei STELAR. Voi fixa pe tabl steaua mare in centru i voi iniia o conversaie Explozia stelar Observarea
pe baza povetii.Pe msur ce adresez ntrebri copiilor legate de textul Jocul comportamentului
povetii, voi fixa i celelalte stelue n jurul celei mari. Vor fi aplaudate verbal i non-verbal
raspunsurile corecte.

TRANZIIE:Dansul fluturailor- euritmie.

7. Asigurarea Se va trece la a doua activitate din cadrul ADE. Se va realiza intuirea Explicaia Observarea
conexiunii inverse materialului didactic i se va anuna tema nou- copiii vor realiza un tablou de Exerciiul comportamentului
primvar n care vor reda grdina din poveste.Se vor face exerciii de verbal i non-verbal
nclzire a muchilor mici ai minilor (Pi-pic, picur,/Florile se scutur,/
Florile se scutur,/ Pic-pic plou,/ Ne place i nou!
Micm degeelele, batem tare palmele,/ Rsucim ncheietura i dm
mingea dura-dura.) i se va trece la lucru. Copiii se vor aseza n dou
grupuri, la msue diferite: Echipa Fluturilor si Echipa Florilor, fiecare avand
un nsemn potrivit denumirii. Cu ajutorul educatoarei se va realiza dou
lucrari colective care sa reprezinte o grdin plin cu fluturi i flori:
GRDINA FERICIT.
8. Evaluarea Se va stabili corectitudinea lucrrii i modul n care a fost realizat. Conversaia Analiza produselor
activitii activitii

9. ncheierea Se vor face aprecieri globale asupra modului n care s-a realizat activitatea Aprecieri finale
activitii i se vor mpri recompense. individuale i colective
Fisa 2
OMIDUA CEA URT

A fost odat o omid. De cnd apruse ea pe lume se considera foarte urt. Avea corpul verde cu maro i era cam lung i plinu.Pentru
c, de felul ei era i foarte mnccioas, Omide, pentru ca aa o chema, era i foarte foarte gras. Toi rdeau de ea i i spuneau s nu mai mannce
ca se va face i mai gras.
Toi o batjocoreau, i gseau tot felul de porecle caraghioase i o luau peste picior, fcnd mare haz pe seama ei. Absolut nimeni nu dorea
s-i fie prieten, iar ea se simea neputincioas i nicidecum nu reuea s se apropie de altcineva de aceeai vrst.
Pn la urm, omidua nu a mai putut suporta i s-a hotrt s fug departe ntr-o pdure, unde s nu mai fie nimeni care s-i vad urenia.
I-a fost foarte greu s ajung n pdure deoarece se tra cu greutate din cauza greutii ei. A ajuns cu greu la poala pdurii unde s-a aezat sub o
frunz s se odihneasc. Mersese foarte mult i era frnt. A dormit mult, zile n ir, dar,ntr-o sear, auzi un ipt sfietor i o zbatere de aripi.
Se uit atent i zri un pui de libelul zbtndu-se n pnza unui pianjen. Se prinsese n ea i nu mai reuea s scape. Omidua noastr, creia
dup atta somn i crescuser aripi, se uit speriat la puiul de libelul i i se fcu tare mil de el. Aripi? Era mirata i ea. Nu eram suficient de
urt, mai trebuia sa am i aripi acum? se gndea Omide. Dar , nu mai conta.Puiul de libelul ipa n continuare zbtndu-se n pnza de pianjen.
Cum s l ajute? Ce s fac? Pnza era destul de sus, la poala unui arbore. Dac ar fi putut s zboare, l-ar fi salvat. Libelula plngea din ce n ce
mai tare. Ti se rupea sufletul de plnsul ei. i veni o idee: dac ar fi putut zbura. Nu era nimen prin preajm care s i vad aripile urte care i
crescuser. Era doar libelula i pianjenul . Poate acesta s-ar speria de el i va fugi. La ct sunt de urt, dac mai deschid i aripile sigur
pianjenul va fugi de fric! - i zise micua insect.. i se hotr. nchise ochii i deschise aripile fr s se gndeasc de dou ori. Trebuie s
l salvez! La nceput aripile au durut-o puin, dar nu mai conta. Trebuia s o salveze pe biata libelul. i a reuit. S-a apropiat i a ajutat-o s
scape din pnza cea lipicioas de pianjen.
Atta fericire ct era pe chipul bietei libelule, nu-i poi nchipui. Credea c va muri i, era doar un copil. De atta bucurie, fr s i dea
seama, insecta noastr, care de fapt era un flutura zbura mpreun cu libelula prin toat poiana care era n apropiere. Zburnd, libelula zri un
luciu de ap i se aez s se odihneasc. Era un mic lac cu apa limpede ca i cristalul. Soarele se reflecta n el de parc i el se bucura de voioia
micilor insecte. Fluturaul se apropie n zbor de mica libelul i....pentru o clip... zri n luciul apei o multitudine de culori. Nu-i ddu seama c
era chiar imaginea lui.
Dar libelula uitndu-se la el i spuse:
- Prieten drag, ct eti de frumos!!! Cum i strlucesc aripile n lumina soarelui i cte culori ai!! Eu sunt doar un copil, dar nu am mai
vzut niciodat un fluture att de frumos ca tine.
Aripile lui erau roz dar, n lumina soarelui strluceau n mai multe culori. Era att de frumos! Atunci fluturaul nostru se uit mai atent i
se vzu reflectat n luciul apei. Nu i venea s cread c este el. De ce rdeau semenii lui? Pentru c nu i vzuse adevrata lui nfiare. Nu o
vzuse nici chiar el. Doar soarele a tiut s l descopere. A trebuit ca buntatea din sufletul lui s ias la iveal ca apoi soarele s l nfrumuseeze.
Dar cel mai important lucru pentru flutura era c i gsise un prieten.
Din acea zi, fluturaul i libelula au fost nedesprii. S-au ntors n grdina cu flori. Toi au rmas uimii. Nu i cunoteau pe cei doi sau,
se prefceau c nu l recunosc pe flutura. Le era ruine c rseser de el. Libelula le-a povestit tuturor cum fluturele i-a salvat viaa i toi l-au
aplaudat. Chiar i albinele. Atunci fluturaul nostru s-a simit foarte fericit i...foarte frumos.

S-ar putea să vă placă și