Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Puflea Eliza Maria


GRUPA: mijlocie
DOEMNIUL DE ACTIVITATE: DOS
DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Abilităţi practice
TEMA ANUALĂ: „Când, cum şi de ce se întâmplă?”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Coșul cu cireșe-colaj”
TIPUL ACTIVITĂŢII: formare de priceperi şi deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE: observare, colaj
METODE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, autoevaluarea
MIJLOACE DIDACTICE (RESURSE MATERIALE FOLOSITE): un coș cu cireșe, cartoane
A4, lipici, coș, cireșe, frunze, cozi confectionate din hartie colorată, casetofon)
FORMA DE ORGANIZARE: frontală, individuală
DURATA: 30 minute
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Formarea și consolidarea abilităților practice de lipire și asamblare, pentru a realiza
colajul cu tema Coșul cu cireșe;
 Educarea simțului estetic, artistic și autocritic prin aprecierea obiectivă a lucrărilor, pe
baza criteriilor de evaluare.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. Să identifice părțile componente din care este alcătuită cireașa.
2. Să denumească materialele necesare lucrării.
3. Să raspundă la intrebările adresate.
4. Să respecte etapele de lucru în realizarea colajului
Resurse
Momentele lecţiei Conţinut informaţional
Procedurale Materiale Organizatorice
Se asigură condiţiile necesare bunei desfăşurări a activităţii.
1. Moment Conversaţia
Pregătesc materialele didactice. Stabilesc liniştea. Frontal
organizatoric introductivă
Mă prezint copiilor și îi anunț că astazi vom desfășura împreună această
activitate. Le voi citi copiilor o ghicitoare despre cireșe și ei vor trebui să
răspundă la aceasta:
Bilișoare roșioare, Conversaţia
2. Captarea atenţiei Ghicitoare Frontal
Strălucesc frumos la soare, catehetică
Cu codițele perechi,
Să le pui după urechi.

3. Anunţarea temei
şi a obiectivelor Le spun copiilor că astăzi vom vorbi despre cireșe și vom realiza un colaj,
Conversaţia Frontal
pe înţelesul după un model prezentat.
copiilor
4. Desfășurarea Le voi prezenta copiilor coșul cu cireșe, punându-le următoarele întrebări: Conversaţia Coșul cu Frontal
activității -În ce anotimp se coc cireșele? Explicaţia cireșe; Individual
-Ce formă au cireșele? Demonstraţia Materiale
-Din ce este compusă o cireașă? necesare
-Cum se numește pomul care face cireșe? realizării
-Care sunt regulile de igienă pe care trebuie să le respectăm pentru a lucrărilor:
consuma aceste fructe? carton A4
În continuare îi voi ruga pe copii să deschidă plicurile cu materialele de alb;
lucru, aflate pe masa fiecăruia. Copiii vor observa materialele și le vor hârtie
enumera: Pe masă avem un carton alb, un coș din harie maro, cireșe, cozi colorată
și frunze decupate din hârtie. (coș, cireșe,
Le voi arăta copiilor o planșă model pe care va trebui să o realizeze fiecare. frunze,
Le explic copiilor că prima data vom lipi pe cartonul alb coșul, cu mare cozi), lipici.
grijă pentru a nu-i strica forma. Ulterior vom începe lipirea cireșelor în
interiorul coșului, urmand ca apoi să lipim cozile și frunzele.
Copiii încep realizarea lucrării, timp in care eu îi supraveghez și mă asigur
că lucrează conform indicatiilor oferite anterior. Îi ajut unde este nevoie,
explic sarcinile de lucru de mai multe ori, pentru ca ele să fie înțelese de
fiecare. Mă asigur că activitatea se desfășoară intr-un mod sistematic și
organizat.
În timpul realizării colajului, copiii vor asculta cântecul Fructele.
După ce copiii vor finaliza lucrările, eu le voi strânge și le voi atașa pe un
panou.
5. Analiza şi Copiii cei mai cuminţi de pe parcursul desfăşurării activităţii vor veni în Conversaţia Lucrările
Frontal
evaluarea faţă pentru a nominaliza lucrările cele mai frumoase, motivând alegerea Analiza realizate de
Individual
lucrărilor făcută. Turul galeriei către copii
Fac aprecieri individuale şi colective asupra modului de lucru al copiilor şi
nivelul lor de implicare în realizarea lucrărilor.
6. Încheierea Ofer copiilor recompense pentru modul de realizare al lucrărilor, Conversaţia Frontal
Recompense
activităţii mulţumindu-le pentru că au fost cuminţi, activi şi silitori. de încheiere Individual

S-ar putea să vă placă și