Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECTIE

Data:

Unitatea de învăţământ:

Nivel: II (grupa mare)

Prof. înv. preşcolar:

Tema anuală de studiu: ,,Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?’’

Tema săptămânii: „Evenimente speciale’’

Domeniul experenţial: DOS (Domeniul Om si Societate)

Subiectul activităţii: „Inimioare pentru mama’’

Repere orare: 9:00 – 11:30

Forma de realizare: Colaj – lipire si decupare

Tipul de activitate: consolidare de priceperi şi deprinderi

Dimensiuni ale dezvoltării Comportamente vizate:

- Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață - Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate;
familiare; - Manifestă deprinderi de păstrare a igienei personale;
- Sănătate (nutriție, îngrijire, igienă personală) și practici privind - Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
securitatea personală; - Manifestă creativitate în activități diverse.
- Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități) ;
- Activare și manifestare a potențialului creativ.

Scopul activităţii: Decuparea si lipirea inimioarelor prin tehnici specifice și consolidarea deprinderilor de lucru .

Obiective operaţionale:

O1 - Să denumească corect instrumentele de lucru puse la dispoziţie;

Obiectivul se consideră realizat dacă copiii vor recunoaşte cel puțin trei instrumente de lucru;

O2 – Să decupeze si sca lipeasca respectând tehnica de lucru prezentată;

Obiectivul se consideră realizat dacă toţi copiii vor respecta tehnica de lucru prezentată;

O3 - Să mânuiască corect materialele de lucru;

Obiectivul se consideră realizat dacă toți copiii știu să folosească materialele de lucru

O4 – Să-şi exprime opinia faţă de lucrarea proprie şi faţă de cea a colegilor, motivându-şi alegerea;

Obiectivul se consideră realizat dacă copiii îşi exprimă cel puțin o opinie faţă de lucrarea proprie şi faţă de cea a colegilor.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, observaţia, demonstraţia, exerciţiul, turul galeriei.

Materiale didactice: Carton rosu imprimat cu inimioare, lipici, foarfece, material marunt pentru lipit pe inimioare, inima model realizata de
educatoare, plansete,lavete, servetele umede.

Forma de organizare: frontal, individual

Durata: 20-25 minute


Locul desfăşurării: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE

„Curriculum pentru educaţie timpuriei”, Ministerul Educaţiei Naţionale, 2019 ;

„Programa activităților instructiv-educative în grădinița de copii”, București, 1987;


SCENARIUL DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE

ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII Metode didactice Resurse materiale Forme de EVALUARE


ACTIVITĂȚII organizare

1 . Moment Asigurarea condițiilor Evaluez capacitatea


organizatoric necesare unei bune copiilor de a intra
desfășurări a activității: ordonat pe tranziție

Aerisirea clasei,pregătirea Inimioare model,


materialelor, așezarea carton rosu tiparit,
Exercițiul foarfece, lipici, Individual
mobilierului, intrarea
ordonată a copiilor în sala protectie pentru
de grupă. masa, material
marunt

Se descopera macheta cu
inimioarele model. Se va
purta o discutie despre
inimioarele aflate pe Conversația Observarea
suport(culoare,folosinta) comportamentului
2. Captarea atenției Observația Suportul cu Frontal copiilor
Copiii vor fi intrebati inimioare model
despre semnificatia
cuvantului’a darui” si le
voi explica faptul ca
daruim pentru a ne
exprima sentimentele fata
de persoanele pe care le
iubim.Copiii vor da
exemple de persoane pe
care le iubesc. Raspunsul
general:MAMA.

Anunț copiii că ,dacă Evaluez capacitatea


dorim să-I daruim mamei copiilor de
inimioare de ziua ei, Inimioare model, concentrare a
trebuie sa decupeze,sa carton rosu, lipici, atenției
3. Anunțarea temei foarfece, protectie
și a obiectivelor lipeasca, astfel sa
realizeze o “floare Explicația pentru Frontal
inimioara”. masa,servetele
umede, uscate. Individual

Rog copiii să indice și să


numească fiecare
material de lucru din fața
lor.

-Ce ați primit pe măsuțe?


Fiecare copil are în fața
lui un carton rosu în
formă de inima, foarfece,
lipici, protectie pentru Inimioare model, Evaluez capacitatea
masa si material marunt. carton rosu, lipici, copiilor de a intui
4. Dirijarea învățării Exercițiul foarfece, protectie materialele de lucru.
Exerciții de încălzire a
musculaturii fine. Explicația pentru Frontal
masa,servetele
Realizez împreună cu cei Demonstrația umede, uscate,
mici exerciții pentru material marunt.
încălzirea mușchilor fini
ai mâinilor:

,, Roată, roată un inel,


Învârt cu un degețel,
Cu mânuța uite-așa,
Învârtesc morișca mea.
Pim-pam, pim-pam,
Cânt pe clape la pian.
Închid pumnul, îl
deschid
Frec pălmuța când mi-
e frig.
Noi acum ne concentrăm
și lucrăm cu spor! ‘’

Le explic modul de lucru:

Decupam cele doua


inimi, apoi fixam
inimioara decupata in
mijlocul inimii din
interior, lipim marginile
cu grija. Apoi ne
intoarcem la prima
inimioara si pe partea
din fata mai lipim trei
inimioare mai mici din
culori diferite. La sfarsitul
lucrarii ne semnam pe
lucrare singuri sau cu
ajutorul cartonaselor
scrise cu numele noastre.

Copiii execută tema în


mod individual ,
respectand indicațiile și
utilizând tehnica de lucru
corectă.

Voi observa modul de


lucru al copiilor și îi voi
ajuta pe cei care Observatia
întâmpină probleme.

De asemenea ,voi avea


grijă ca, în timpul lucrului
5.Obținerea copiii să aibă o poziție a
performanței corpului
corespunzătoare.

Le voi reaminti copiilor


să lucreze cât mai curat
și frumos .
Voi cere copiilor să
explice tehnicile de lucru
6. Asigurarea și materialele pe care le-
feedback-ului au folosit pentru
realizarea temei.

Ce am făcut la
activitate?(am decupat si
lipit inimioare)

De ce am realizat aceste
lucrări?( pentru a arata
mamelor cat de mult le
iubim)

Vom expune
inimioarele, la centrul
7. Evaluarea destinat pentru a le darui
activității mamelor de ziua lor.Vor
face un “tur la galeriei
unde fiecare copil iși va
spune părerea referitor
la lucrarea sa și a
colegilor săi. Se va vota
cea mai frumoasa
lucrare.

S-ar putea să vă placă și