Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE

Adaptare pentru copil cu CES

Unitatea de învăţământ: Gradinita cu PP. Prichindeii Fagaras


Propunator: Mateoniu Morar Bianca
Grupa: Mare
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Fenomene ale naturii
Categoria de activitate: DOS – Activitate practică
Tema activităţii: Fenomene meteorologice
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi practice
Mijloc de realzare: Colaj
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare;
 Conduită senzorio-motorie pentru orientarea mișcării;
 Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate;
 Curiozitate,interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor;
 Activare și manifestare a potențialului creativ;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Demonstrează abilități de socializare și de primire a ajutorului în situații
problematice specifice;
 Manifectă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații
noi;
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
 Manifestă creativitate în activități diverse;
 Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător;
 Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului;
 Rezolvă situații problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date.
Scopul activităţii: Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică.
Obiective operaţionale:
O1: Să intuiască şi să denumească corect materialele de lucru.
O2: Să utilizeze corect instrumentele de lucru.
O3: Să lipească fâşiile de hârtie conform indicaţiilor primite.
O4: Să lipească vata conform indicaţiilor primite de la educatoare.
O5: Să aplice pasta de dinţi pe foaie pentru a realiza fulgişorii de zăpadă.
O6: Să respecte poziţia la masa de lucru pentru o bună coordonare oculo -
motorie.

Obiective operaţionale:
O1: Să intuiască şi să denumească corect, prin imitație, la nevoie,
materialele de lucru;
O2: Să utilizeze corect, prin promptare directă, instrumentele de lucru
(activitatea motorie fină se află la nivel rudimentar de utilizare a instrumentelor de
lucru, reprezentare grafică deficitară și act volițional redus pentru aceste
activități);
O3: Să lipească fâşiile de hârtie/ de vată , aplicare a pastei de dinți pe
foaie pentru a realiza fulgişorii de zăpadă, conform indicaţiilor primite, prin
promptare/tutelare ;
O4: Să respecte poziţia la masa de lucru pentru o bună coordonare oculo - motorie
(motricitatea grosieră-activitatea motorie primară se exprimă prin forță musculară slabă,
dificultăți de echilibru, activitate volutară redusă, probleme de coordonare oculo-
manuală și bimanuală);

Strategii didactice:
a). Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, demonstraţia,
observaţia, exerciţiul, problematizarea, imitația prin tutelare, promptare; întărirea
pozitivă (aprobarea, lauda etc.), recompense (aprobare verbală, valorizare,
apreciere a ceva; aprobare nonverbală (zâmbet, râs, aplauze); contact fizic (atingere
pe umăr, strângerea mâinii, sărut, îmbrăţişare etc); acordarea accesului la activităţi
preferate; oferirea de premii, obiecte materiale etc.

b). Material didactic: plicul cu ghicitori, modelul educatoarei (Anexa 1, 2 şi 3),


fâşii de hârtie colorată de diferite culori, coală A4, vată, lipici, pastă de dinţi, coşuleţe.
Durata: 25-30 minute
Bibliografie:

⮚ Ministerul Educaţiei Naționale, Curriculum pentru educație timpurie(a


copiilor de la naștere până la 6 ani), 2019;

⮚ Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu


care operează curriculum pentru educație timpurie;

⮚ Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de l


naștere la 7 ani;

⮚ Popa, C. (2006). Elemente de pedagogie preșcolară aplicată. Editura


Universității din Oradea

www.didactic.ro
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimente Conţinut ştiinţific Strategii Evaluarea


didactice didactice
1.Moment Se asigură condiţiile optime pentru buna
organizatoric desfăşurare a activităţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic;
-aranjarea măsuţelor.
Poziţionare strategică în sala de grupă și la
măsuțe, în proximitatea cadrului didactic, a Conversaţia Prin raspunsul
colegilor cu care va lucra în parteneriat/ cei Problematizarea corect la ghicitoare .
care se vor comporta ca niste tutori și a
materialelor didactice sugestive.
Se va urmări reducerea/ amplificarea
stimulenţilor vizuali sau auditivi (materiale
didactice sugestive) și excluderea materialelor
care disociază atenția.
Se prezintă copiilor un plic. În plic se află 3
2.Captarea ghicitori. Se citesc ghicitorile, iar copiii vor da
atentiei răspunsul corect.
,,Alba plapumă şi moale
S-a întins pe deal, pe vale
Iar când vine primăvara
Se topeşte plăpumioara.” (zăpada)

,,Printre nori s-a îndoit


Un uriaş scurt-circuit.” (fulgerul)
,, Am un brâu frumos vărgat Conversaţia Prin cunoaşterea
Peste mare aruncat temei activităţii.
Numai după ploaie apare
Şi-i ţesut din stropi de ploaie.” (curcubeul)
Va repeta răspunsul fiecarei ghicitori, prin
imitatie. Se va insista pe cât posibil ca
exprimarea sa se realizeze pe cât posibil, in
propozitie.
3.Anuntarea Se anunţă tema activităţii ,,Fenomene
temei si a meteorologice”.Se enumeră obiectivele
obiectivelor activităţii pe înţelesul copiilor. Se cere unor
copii să repete tema activităţii. Voi spune
copiilor că ei vor fi împărţiţi pe 3 grupe (în
funcţie de ecusoanele primite la activităţile
liber alese). O grupă va realiza un curcubeu
din hârtie creponată (copiii cu ecuson Observaţia Prin observarea
curcubeu) , o altă grupă va lipi vata şi fulgerul Conversaţia comportamentului
din hârtie creponată(copiii cu ecuson picuri de copiilor
ploaie), iar altă grupă vor aplica cu degetul
pasta de dinţi şi vor lipi norişorii din vată
(copiii care au pe ecuson fulgi de zăpadă).
Comunicarea temei și a obiectivelor se va face Observaţia Prin observarea
într-o manieră clară. Se va vorbi cu o viteză şi Explicaţia comportamentului
un volum rezonabile, folosind pe cât posibil copiilor
propoziţii scurte, gesturi, imagini şi expresii
faciale care să facă posibilă achiziția
informației. Demonstraţia
Intuirea materialului didactic Explicaţia
Copiii descoperă şi intuiesc materialele.
În coşulete ei vor găsi: fâşii de hârtie
4.Prezentarea creponată, vată, lipici, pastă de dinţi. Ei vor
optima a găsi pe măsuţe şi foi A4 de culoare albastră.
continutului
si dirijarea Prezentarea modelului educatoarei
invatarii Educatoarea va prezenta planşele model prin
descrierea elementelor prezente în acestea.

Demonstrarea modului de lucru:


Pentru realizarea curcubeului copiii vor lipi
cele 7 fâşii colorate de hârtie creponată în
ordinea culorilor curcubeului: roşu, orange, Exerciţiul
galben, verde, albastru, indigo, violet. Explicaţia
Pentru realizarea planşei cu fulgere copiii vor
realiza norişorii din vată, apoi din fâşii de
hârtie creponată de culoare portocalie şi roşie
vor realiza fulgerele.
Copiii care vor avea de realizat planşa cu
fulgişorii de zăpadă vor aplica cu degetul pasta
de dinţi, apoi vor realiza norişorii din vată.
Vom executa câteva exerciţii pentru
încălzirea muşchilor mici ai mâinii:
Conversaţia Prin analiza
,,Cinci degeţele voinice Explicaţia modului în care
Mărul vor să îl apuce, Observaţia lucrează copiii.
Primul deget nu poate
Al doilea spune <<Ce greutate!>>
Singur, al treilea nu poate
Al patrulea are dureri de spate,
Al cincilea şi cel mai mic
Spune <<Eu nu pot să-l ridic!>>
Cu toate cinci împreună, Problematizarea Prin intermediul
Mărul de jos îl adună! Conversatia răspunsurilor oferite
Numărul de sarcini utilizate individual vor fi de copii
reduse, va beneficia de timp suplimentar,
pauze mai frecvente, reamintirea condițiilor
sarcinii, de sisteme de comunicare auxiliare şi
de suplinire, tutelare din partea colegilor de
grupă sau din partea educatoarei/ parteneriat,
sprijin în gestionarea timpului,

Efectuarea lucrărilor de către copii.


Copiii sunt invitaţi să înceapă să lucreze
conform explicaţiilor educatoarei. Educatoarea
5. Obţinerea va da explicaţii suplimentare dacă este necesar
performanţei şi va sprijinii copiii care întampină dificultăţi.
Va beneficia de timp suplimentar, pauze mai
frecvente, reamintirea condițiilor
sarcinii,tutelare, promptare din partea cadrului
didactic sau a colegilor.
Aleg câteva lucrări realizate corect,dar şi cele
care nu corespund în totalitate cerinţelor
stabilite. Voi explica copiilor alegerile făcute .
6. Asigurarea Copilul... a lucrat corect pentru că..... sau
retenţiei si a lucrarea lui... nu este în totalitate corectă
conexiunii pentru că...
inverse Tot în aceasta etapă voi adresa copiilor
întrebări referitoare la ceea ce au lucrat.
Se vor face aprecieri generale asupra modului
de desfăşurare a activităţii şi a lucrărilor
executate de copii.
Se vor da copiilor stimulente.

Se va folosi pentru cresterea stimei de sine,


întărirea pozitivă (aprobarea, lauda etc.),
5.Evaluarea recompensele (aprobare verbală, valorizare,
activităţii apreciere produsului; aprobare nonverbală
(zâmbet, râs, aplauze); contact fizic (atingere
pe umăr, strângerea mâinii, sărut, îmbrăţişare
etc); acordarea accesului la activităţi preferate;
oferirea de premii, obiecte materiale etc.

6. Incheierea Activitatea se încheiea cu ieşirea organizată


activitatii din sala de grupă.
ANEXA 1
ANEXA 2
ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și