Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Propunătoare : Lupşan Elena.


Grupa mare:3, Grădiniţa nr. 242, Bucureşti
Data : 14.10.2013
GRADINITA NR. 242
CU PROGRAM NORMAL ŞI PRELUNGIT
Tema anuală : « Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim »
Tema proiectului : »Simţurile »
Tema săptămânală « Ce este, ce face, cum este ? «
Tema zilei : » Chipul meu »
Domeniul :DEC1
Scopul activităţii : exerseze deprinderilor tehnice specifice
modelajului in redarea temei date.Educarea trăsăturilor de voinţă şi
caracter ;educarea estetică a copiilor.
Tipul activităţii : Formare de priceperi şi deprinderi
Mijloc de realizare  : Modelaj
DURATA: 30-35 minute
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-să identifice şi să denumească corect materialele de lucru;
O2-să execute corect exerciţii pentru încălzirea mâinilor;
O3-să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin
frământare, rupere ;
O4-să modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de
planseta,apasare, adancire, miscare circulara, aplatizare ; să menţină
ordinea şi curăţenia la locul de muncă.
O5-să faca aprecieri corecte ;
STRATEGIA DIDACTICA:
Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul,
povestirea
Material didactic: plastilină, planşete
Forme de organizare:frontal, individual
ETAPELE CONŢINUTUL ACTIVITATEA ACTIVITATEA STRATEGIA
ACTIVITĂţII ACTIVITĂţII EDUCATOAREI
COPILULUI DIDACTICĂ

1.Moment -aşezarea mobilierului -aşează cu ajutorul copiilor -ajuta la distribuirea Conversatia


organizatoric mobilierul; materialelor.
-pregătirea şi distribuirea Instructajul
materialelor -distribuie cu ajutorul copiilor
verbal
materialele: plastelină, planşete.

2. Captarea atenţiei -discuţie introductivă despre -educatoarea execută cântecul o -copiii ascultă şi Conversatia
chipul copiilor singură dată, apoi discută pe răspund la
scurt conţinutul acestuia. întrebările adresate. Explicatia
-Executarea
cântecului :« Chipul meu ! ».

3.Anunţarea temei şi -Se anunta tema şi obiectivele. -Veţi lucra, păstrând ordinea şi -asculta Explicatia
conştientizarea curăţenia pe mese şi în jurul
“Astăzi vom modela din Dialogul dirijat
obiectivelor vostru.
plastilină ”Chipul meu « .

4.Prezentarea -demonstraţia şi explicaţia. Cer copiilor să urmărească -urmăresc cu mare Demonstratia


conţinutului tehnica de lucru . atenţie;
Explicatia
5. Dirijarea invatarii -exerciţii pentru încălzirea Cer copiilor sa înmoaie plastilina. -copiii înmoaie Exerciţiul
muşchilor mici ai mâinii. plastilina.
-pregătirea plastilinii.

6.Asigurarea -modelarea chipului -urez copiilor « Spor la muncă ! » -copiii lucrează. Exerciţiul
conexiunii inverse personal ;fetiţă, băiat. -supraveghez modul de lucru al
copiilor.

-ajut, corectez eventualele


greşeli ;

7.Obtinerea -analizarea lucrarilor ; -cer unor copii să aleagă cele mai -aleg lucrările cele Conversaţia
performantei reuşite lucrări  şi să explice de ce mai corecte şi -Dialogul dirijat
-criterii de evaluare : le-au ales pe acelea ; frumoase ;
(evaluarea finala) -Ce lucrări îţi plac ? -le aşează la
-realizarea temei plastice; expoziţie ;
-De ce ?
-creativitatea; -motivează lucrările
alese.
-originalitatea;

- aprecieri şi concluzii privind -realizez expoziţia; Copiii execută Conversaţia


desfăşurarea activităţii. cântecul « Chhipul
8.Încheierea -fac aprecieri frontale şi meu » Explicaţia
individuale.
activităţii
-stimulez copiii.

S-ar putea să vă placă și