Sunteți pe pagina 1din 8

Liceul Pedagogic “Vasile Lupu“ Iași

PROIECT DIDACTIC

Profesor metodist: Prof. Asaftei Petru

Profesor coordonator: Prof. Botezatu Vasilica- Leana

Educatoare: Luca Otilia

Propunător: Maticiuc Georgiana

Grădinița cu program prelungit Nr. 12, Iași

Proiect de activitate didactică


Data: 26.11.2014

Grupa: Mijlocie

Domeniul experential: Științe

Categoria de activitate: Activități matematice

Tema activității: Formăm perechi

Titlul activității: “Găsește-mi perechea!“

Mijloc de realizare: Joc didactic

Tipul activității: Consolidarea cunoștințelor

Obiectiv funamental: Dezvoltarea capacității de formare a perechi în funcție de reperele menționate.

Obiective operaționale: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili să:

O1:- să efectueze numărarea în concentrul 1-3;

O2:-să realizeze perechi, punând în corespondență un fluturaș și o floricică;

O3:-să realizeze mulțimi cu tot atâtea elemente;

O4:- să respecte reperele spațiale indicate în poziționarea și manevrarea materialului distributiv;

O5:-să răspundă corect și în propoziții la întrebările adresate.


Strategia didactică:

-metode și procedee: Explicația, Exercițiul, Conversația euristică, Conversația examinatoare,Demonstrația.

-mijloace didactice: flip-chart,material distributiv (floricele și fluturași),fișe de lucru, gumă adezivă.

-mod de organizare: frontal și individual.

Bibliografie: “Curriculum pentru învățământul preșcolar(3-6/7 ani)“

Durata: 20 de minute

Scenariul activității didactice


Strategia didactică
Nr. Crt. Secvențele Ob. Conținutul instructiv- Metode și Mijloace Modul de Evaluare
activității didactice educativ procedee didactice organizare
1. Moment Voi așeza băncile în formă
organizatoric școlară și scăunelele, voi
aerisi sala de grupă și îmi
voi pregăti materialele
necesare actului didactic.
2. Captarea atenției Voi capta atenția cu Explicația Activitate Evaluez capacitatea
ajutorul unui joc numit frontală copiilor de
“Frații“. Voi face perechi a concentrare asupra
câte doi copii iar ei vor regulilor de joc.
trebui să fie atenți cine este
fratele fiecăruia.
Regulile jocului: Copiii se
vor amesteca și când voi
striga “Frații..“ ei trebuie sa
își caute perechea. Când
spun “STOP“ perechile
trebuie să fie deja
împreună pe covor iar cine
rămâne în picioare va ieși
din joc.
Joc de probă: Voi juca
împreună cu preșcolarii de
două ori jocul de probă
pentru a fixa regulile.
Jocul propriu-zis: Jocul se
va desfășura de 4 ori
consecutiv iar la final
împreună cu “frații“, câte
doi, vor merge la băncuțe.
Elemente de joc: Aplauze,
aprecieri, pedeapsa.
3. Anunțarea temei, a “-Copii dacă noi am fost Conversația Activitate Evaluez capacitatea
obiectivelor și a grupați câte doi pe timpul euristică frontală copiilor de
planului de
jocului haideti să vedem ce concentrare asupra
recapitulare
grupe mai putem noi mesajului oral.
realiza. Veti vedea că ne
vom juca și cu altceva decât
cu noi înșine.“
4. Reactualizarea O5 Voi adresa întrebări Conversația Activitate Evaluez capacitatea
cunoștințelor precum: “Cum am fost noi exminatoar frontală copiilor de a utiliza
anterioare
grupați în timpul jocului?“ e corect limbajul
R: “Noi am fost grupați în matematic în
perechi.“; “Din ce am făcut formularea
noi perechi data trecută?“ răspunsurilor la
R:“Noi am făcut perechi din întrebări.
jucării.“; “Cum se numeau
acele jucării?“ R:“ Jucăriile
se numeau mijloace de
locomoție.“
5. Aplicarea Fiecare copil va primi trei Evaluez capacitatea
cunoștințelor floricele și doi fluturași. copiilor de a
anterioare și
O4 Îi vor așeza de la stânga la Explicația Fluturași și Activitate poziționa materialul
exersarea
deprinderilor dreapta și de jos în sus, floricele frontală demonstrativ în
începand cu fluturașii și din carton funcție de reperele
terminând cu floricelele. indicatea.
O1 Vom număra împreună Exercițiul Evaluez capacitatea
câte elemente avem în copiilor de a
fiecare grupă și vom număra în limitele
identifica unde avem mai 1-3.
multe elemente.Vom
asocia fiecărei grupe
jetonul cu cifra
O2,O corespunzătoare. Exercițiul Floricele și Activitate
3 Următorul pas va fi să fluturași individuală Evaluez capacitatea
realizeze prin gestul de din carton copiilor de a realiza
suprapunere “zborul perechi, punând în
fruturașului către floricică“. corespondență un
Astfel vor realiza perechi fluturaș si o
între fluturași și flori. floricică.
6. Aprecierea Voi trece printre mese să Conversația Fișele de Activitate Evaluez capacitatea
performanțelor verific calitativ și cantitativ euristică lucru individuală copiilor de rezolvare
copiilor
performanțele copiilor. a sarcinilor scrise.
Le voi împărți fișele de
lucru și voi explica pe rând
fiecare sarcină. Voi evalua
la sfârșit reușita copiilor.
7. Încheierea activității Voi face aprecieri generale Conversația Activitate
și individuale cu privire la euristică frontală
desfășurarea activității de
matematică

S-ar putea să vă placă și