Sunteți pe pagina 1din 7

Unitatea de învățământ: Grădinița Once Upon a Time

Nivel de vârstă: grupa mare


Educator: Necșel Ionela Daniela
Data: 01.03.2023

Proiect de activitate

Tema anuală de studiu: "Cum exprimăm ceea ce simțim?"


Subtema: Mărțișor
Tema proiectului/săptămânii: Mărțișoare, mărțișoare
Categoria de activitate: DȘ (Domeniul Științe) – activitate matematică
Tema activității: Numeralul ordinal – al câtelea ... lipsește?
Tipul de activitate: Consolidare
Scopul activității: Consolidarea capacităţii de a înţelege şi utiliza numeralul ordinal,
întrebuinţând un vocabular adecvat.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la finalul activității copiii vor fi capabili:
O1 – Să formeze mulţimi cu obiectele prezentate;
O2 – Să numere conştient în limitele 1 - 8;
O3 – Să utilizeze corect numeralele cardinale şi ordinale;
O4 – Să identifice locul numerelor în şirul numeric;
O5 – Să efectueze operaţii logice pe baza şi în lipsa acţiunii cu obiectele;
O6 – Să realizeze individual sarcinile fişei matematice;
O7 – Să aprecieze critic şi autocritic realizarea sarcinilor din fișă.
Comportamente vizate: - demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr și cu numerația,
- efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor,
- rezolvă situații problemă, pornind de la sortarea și reprezentarea unor date,
- demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate.
Strategii didactice:
1. Metode si procedee: conversația, observația, explicația, demonstrarea, exercițiul,
învățarea prin cooperare, surpriza.
2. Material didactic: coşuleţ, 8 ghiocei, pahare cu apă, 8 mărţişoare, panou, bolduri,
jetoane cu cifre de la 1 la 8, tabla magnetică, buline roşii, buline verzi, magneţi coloraţi,
ecusoane cu simboluri (ghiocel, mărţişor), fişe de lucru, creioane colorate.
3. Forma de realizare: frontal, individual
Resurse temporale: 30-35 min
Bibliografie:
- Curriculum pentru educație timpurie 2019
- Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru învățământul preșcolar
- Repere fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENTE CONȚINUT STRATEGIA EVALUARE


DIDACTICE ȘTIINȚIFIC DIDACTICĂ
Metode Forma de
și procedee organizare
MOMENT Aerisirea sălii de grupă, Conversația Frontal Observare
ORGANIZATORIC aranjarea mobilierului,
pregătirea materialelor
didactice necesare,
intrarea ordonată a
copiilor în sala de grupă.
CAPTAREA Se prezintă un coşuleţ Conversația Frontal Observarea
ATENȚIEI care a fost acoperit pentru Surpriza comportamentului
a crea o surpriză copiilor. verbal și nonverbal
-Ce se află pe masă? (un
coşuleţ) -Ce credeţi că se
găseşte în coşuleţ? (se
descoperă ghiocei şi
mărţişoare) Se solicită
copiilor să aşeze toţi
ghioceii în paharele cu
apă de pe măsuţă.
ANUNȚAREA Cu aceste materiale astăzi Conversația Frontal Observarea
TEMEI ȘI A vom juca jocul “Al comportamentului
OBIECTIVELOR
câtelea … lipseşte?” verbal și nonverbal
pentru ca toţi copiii să ştie
să arate corect ordinea
numerelor în şirul
numeric şi să vorbească
folosind termenii
specifici: şir, primul, al
doilea … ultimul.
DIRIJAREA Se împart copiii în două Conversația Frontal Observarea
ÎNVĂȚĂRII echipe prin reaşezarea lor Demonstrați comportamentului
la scăunele în funcţie de a verbal și nonverbal
simbolul (ghiocel sau Exercițiul Proba practică
mărţişor) aflat pe Explicația
ecusonul primit de
dimineaţă. Se va explica
şi demonstra modul de
desfăşurare a jocului,
precizându-se sarcinile şi
regulile lui.
-Voi da semnalul de
închidere şi dechidere a
ochilor cu ajutorul
clopoţelului. Când ochii
voştri sunt închişi voi lua
un ghiocel dintr-un pahar
şi un mărţişor de la
panou. Când veţi deschide
ochii va trebui să
observaţi locurile
obiectelor ce lipsesc şi să
răspundeţi corect la
întrebările “Al câtelea
ghiocel lipseşte?” şi “Al
câtelea mărţişor
lipseşte?”. O întrebare va
fi adresată echipei
ghioceilor, iar cealaltă
întrebare echipei
mărţişoarelor. Dacă
răspunsul este corect veţi
primi câte o bulină ce va
fi aşezată la tablă în
dreptul echipei voastre.
Dacă răspunsul este greşit
veţi fi corectaţi de un
copil din echipa adversă
care, pentru un răspuns
corect, va puncta în
favoarea echipei lui.
-În urma răspunsului
corect un coleg de echipă
va veni să aşeze obiectul
lipsă la locul
corespunzător numindu-l
cu ajutorul numeralului
ordinal, primind o nouă
bulină pentru sarcina
corect realizată. Dacă
greşeşte îl va corecta un
copil din echipa adversă
care va puncta pentru
echipa lui. Se va
desfăşura un joc de probă
pentru a se observa dacă
s-au înţeles sarcinile şi
regulile jocului. Se
menţionează importanţa
atenţiei pentru a se aduna
cât mai multe puncte. Se
dau semnalele de
închidere şi deschidere a
ochilor cu ajutorul
clopoţelului, iar copiii vor
sesiza obiectele lipsă pe
care le vor numi cu
ajutorul numeralului
ordinal, după care le vor
aşeza la locul lor. Fiecare
răspuns corect câştigă o
bulină care se afişează pe
panou în contul echipei.
Se numără bulinele
primite în urma
răspunsurilor şi se află
echipa câştigătoare ce va
fi aplaudată. Pentru
activarea copiilor se
introduce o nouă regulă
care să permită celui ce a
răspuns corect să preia
conducerea jocului o tură,
folosind clopoţelul,
ascunzând un obiect şi
numind un coleg din
echipa adversă care să
răspundă la întrebarea “Al
câtelea … lipseşte?
Câştigă echipa cu cele
mai multe buline obţinute
care va fi aplaudată de
colegi. Sunt numiţi opt
copii din echipa
ghioceilor care se vor
alinia în faţa clasei. Restul
colegilor din echipă se
vor consulta şi vor
rezolva sarcinile date de
educator:
-Numără ordinea copiilor
din şir. (primul, al doilea
…)
-Scoate eticheta din
pieptul copilului dintre al
treilea şi al cincilea copil.
-Al câtelea copil nu mai
are etichetă în piept? (al
patrulea copil)
-De ce îl numeşti al
patrulea? (pentru că se
află între al treilea şi al
cincilea copil)
-Înapoiază ecusonul lipsă
şi spune cărui copil i-l
prinzi în piept. (celui de-
al patrulea copil).
Fiecare răspuns corect
adună buline în dreptul
echipei. Sunt numiţi opt
copii şi din echipa
mărţişoarelor care se vor
alinia în faţa clasei. La
fel, cu restul colegilor se
vor rezolva sarcinile date
de educator. Se numără
bulinele adunate şi se
declară echipa
câştigătoare.
OBȚINEREA Copiii se duc cu Conversația Frontal Observarea
PERFORMANȚEI scăunelele la măsuţe unde
vor descoperi o fişă. Se
intuiesc imaginile de pe
fişă (un şir de 8
mărţişoare cu ghiocei). Se
enunţă pe rând fiecare
sarcină de rezolvat:
-Încercuieşte cu roşu al
doilea mărţişor, cu galben
al patrulea mărţişor şi cu
albastru ultimul mărţişor;
-Colorează mărţişorul
dintre al cincilea şi al
şaptelea mărţişor. Copiii
lucrează individual pe fişă
cu creioanele colorate. Se
alege o fişă care se aşează
la tablă şi se discută
împreună cu copiii modul
în care au fost rezolvate
sarcinile.
EVALUARE Copiii vor observa Conversația Frontal Observarea
lucrarea fiecăruia și vor
face aprecieri asupra
modului de lucru.
ÎNCHEIEREA Se fac aprecieri generale Conversația Aprecieri verbale,
ACTIVITĂȚII asupra comportamentelor
copiilor, asupra
răspunsurilor date la
activitate.

S-ar putea să vă placă și