Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: mijlocie
TEMA ANUALĂ: „ Cine sunt/suntem?”
SUBTEMA: „Simturile”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: Domeniul limba si comunicare
TEMA ACTIVITATII: „Cine stie, raspunde!”
TIPUL ACTIVITATII: sistematizare si consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi.
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
SCOPUL :
 Consolidarea deprinderii de a descrie imagini, a formula propoziţii corecte din punct de
vedere gramatical, de a preciza numărul cuvintelor din propoziţie , de a exprima corect
singularul şi pluralul unor substantive
 OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive:
să denumească obiectele reprezentate în imagini;
să descrie imaginile prezentate, exprimându-se corect în propoziţii;
sa formuleze propozitii simple si dezvoltate, utilizand cuvintele reprezentate de imaginea din
jetoane;
sa delimiteze cuvintele in propozitie;
să exprime corect formele de singular şi plural ale unor substantive
sa gaseasca raspunsul corect la ghicitori;
sa raspunda corect la anumite cerinte ale educatoarei, folosind limbajul oral.

Afectiv-atitudinale:
să participe conştient la realizarea sarcinii de joc;
Să respecte regulile jocului desfăşurat.
să manifeste interes şi plăcere pentru acţiunile întreprinse;
să coopereze în cadrul grupului.
Psiho-motorii
să utilizeze corect instrumentele de lucru;
să respecte poziţia corectă a corpului faţă de masă în vederea unei mai bune coordonări
oculo-motorii.
SARCINA DIDACTICA:
 denumirea corecta a imaginilor;
 formularea unor propozitii simple si dezvoltate corecte,conform imaginilor prezentate;
 delimitarea cuvintelor in propozitii;
 exprimarea corecta a formelor de singular şi plural ale unor substantive.

REGULILE JOCULUI:
☺ Jocul se desfăşoară pe doua echipe.
☺raspund, pe rand, doar copiii solicitati de educatoare;
☺Colegii se pot ajuta între ei şi pot colabora pentru rezolvarea sarcinilor.
☺ raspunsurile gresite din partea unei echipe dau sansa echipei adverse sa raspunda;
☺ fiecare proba castigata valoreaza un punct (o bulina pe panoul de concurs);
☺ echipa care va totaliza la finalul jocului cele mai multe puncte va fi castigatoarea
concursului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, jocul didactic, problematizarea,
exerciţiul;
Material didactic: jetoane, imagini cu simturi, parti ale corpului, flip-chart, , carioca,
recompense.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri, individual.

FORMA DE EVALUARE:
Continua: prin observarea comportamentului copiilor, prin analiza acţiunilor şi a răspunsurilor,
corectarea imediată a greşelilor, stimulare verbală şi prin aplauze;
Finala: aprecieri verbale;

ELEMENTE DE JOC: intrecerea, aplauzele, inchiderea şi deschiderea ochilor, plasarea copiior în


faţa grupei, rostogolitrea cubului, recompense
DURATA:35 min
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

„Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii” , Editura V&I


Integral, Bucureşti, 2005;
F.Mitu, Ş. Antonovici, Metodica activităţilor de educarea limbajului în învăţământul
preşcolar, Editura Humanitas, 2005;
Viorica Preda, coordonator, „Metodica activitătilor instructiv-educative în grădinita de
copii”, Ed. Gheorghe-Cârtu Alexandru, Craiova, 2009
Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Goncea , Mihaela Fulga, Metode interactive de grup,
Editura ARVES, Craiova;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂȚII

Evenimentul Conţinutul ştiinţific Strategiile Evaluare


didactic didactice
1.Organizarea Se amenajează spaţiul educaţional. Se pregăteşte Observare
materialul didactic. Se organizează colectivul de
activităţii
copii.
2. Captarea Se prezintă copiilor o cutie fermecata în care se - frontal; Observare
atenţiei regăsesc toate materialele necesare desfăşurării - conversaţia; Gradul de
jocului( plicuri, jetoane cu diferite imagini - imagini, interes
reprezentand cele cinci simturi, parti ale jetoane, cub. manifestat
corpului, , fişe individuale). Educatoarea le va pentru
povesti copiilor cum pe drum spre gradinita s-a materialul
intalnit cu un baietel de la scoala si acesta i-a prezentat.
povestit ce frumos este la scoala, dar ce mult l-a Răspunsurile
ajutat faptul ca la gradinita au invatat o multime copiilor
de lucruri. Scolarul i-a dat o cutie cu un set de
jetoane cu care sa se joace copiii.
3. Anunţarea Se anunta tema si obiectivele activitatii in -frontal Comportamen-
temei termeni accesibili prescolarilor. Se precizeaza -conversaţia, tul copiilor
sarcinile si regulile jocului. explicaţia
Jocul concurs se va numi „Cine stie, raspunde!”.
4.Reactuali- Asez pe flipchart imagini cu cele cinci simturi, Conversaţia Evaluare orală
zarea parti ale corpului. Cer copiilor sa le denumeasca Aprecieri
cunoştinţelor si sa alcatuiasca scurte propozitii cu acestea. verbale

5.Desfăşurarea Copiii se vor grupa în doua echipe, Echipa Conversaţia Aprecieri


activităţii Ursuletilor si Echipa Iepurasilor. Fiecare echipă Explicaţia verbale
a) Explicarea trebuie sa rezolve mai multe sarcini . Demonstraţia
sarcinii şi
Li se va explica copiilor că ei vor trebui să Problemati-
fixarea
regulilor coopereze pe tot parcursul activităţii, să rezolve zarea
jocului
toate sarcinile împreună, să se ajute şi să se Concursul
încurajeze reciproc.
b)Executarea
Se intuiesc materialele impreuna cu copiii,
jocului de
proba de se explică regulile jocului.
către copii
Se executa jocul de proba, putându-se astfel
observa dacă regulile au fost înţelese de către toţi
copiii, după care se trece la rezolvarea sarcinilor
de lucru.
c)Executarea Pe rand cate un reprezentant al fiecarei echipe
jocului extrage un cartonas cu o sarcina de lucru pe care o
propriu-zis rezolva in colaboare cu colegii de echipa.
SArcini de lucru:
1. Formulează o propoziţie cu - observaţia,
cuvântul ,,ureche/ochi/ nas/gura/deget” conversaţia,
2. Din ce cuvinte este alcătuită propoziţia: explicaţia,
“Maria vede un trandafir./ Andrei
exerciţiul, jocul
asculta un cantec.
3. Gaseste raspunsul corect al urmatoarei
ghicitori:
„ De folos ni-i să vorbim,
Să mâncăm ori să zâmbim
Când prea des o folosim
Guralivi riscăm să fim. „
( gura)
Am un cuptoraş
Plin cu iepuraşi
(gura cu dinţii)
Dacă un miros nu-i place
El se strâmbă, n-ai ce face !
(nasul)
Am două ferestre
Dimineaţa se deschid
Şi seara se inchid.
(ochii)
Cinci pitici,
Cinci voinicei,
Cât îi vezi de mititei
Poţi să faci orice cu ei :
Poţi să scrii, Imagini, jetoane
Poţi să-mpleteşti,
Individual, pe Răspunsurile
Cine-s ei ?
grupe corecte sunt
Hai, nu ghiceşti ? (degetele)
aplaudate
Două pâlnii mititele
Tot ce ştii, trece prin ele.
Individual, pe
(urechile)
grupe
4.Un lider de la fiecare echipa va alege un copil
de la alta echipa si îl va ruga sa alcatuiasca o
propozitie cu un cuvant ales de el.
5. Voi arata fiecarei echipe cate o imagine cu
singularul unui substantiv,iar ei vor trebui sa
aleaga imaginea cu pluralul substantivului.
Variante de joc

Varianta I. : Plicul cu imagini va trece de la un


copil la altul pana cand voi spune “Stop”.
Copilul la care s-a oprit plicul extrage o imagine
din plic, o arata colegilor, denumeste imaginea si
alcatuieste cu ea o propozitie.
Varianta II:
Pe flipchart va fi scris un text din care lipsesc
cateva cuvinte. Cu ajutorul unor imagini ce reprezinta
cuvintele lipsa copiii vor completa propozitiile.
7. Evaluarea Fiecare copil primeşte câte o fişă individuală de - individual, Rezolvarea
lucru; se explică sarcinile si se cere copiilor - explicaţia corecta a
rezolvarea acestora. - fise de lucru sarcinilor

8. Încheierea Se va aprecia comportamentul copiilor pe - frontal Receptivitatea


activitatii parcursul activităţii şi gradul de realizare a -conversatia, copiilor.
sarcinilor. Vor primi recompense pentru - recompense. Modul de
activitatea desfăşurată. implicare.

S-ar putea să vă placă și