PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
1

Ed.”CINE?”. sa manifeste spirit de echipa.2011 GRADINITA P.09. brainstorming. descrierea.V &I Integral. mama. 5 stele mici. Dumitrana M. dialogul. explozia stelară.2008 Preda V. • • • sa manuiasca materialul in mod organizat. fetita. Gancea E. • sa descopere materiaalele pe masute.INFORMATIONALE • sa priveasca cu atentie imaginea pregatita. sa se organizeze pe grupuri si sa colaboreze intre ei. PSIHO -MOTORII AFECTIV .”DE CE?”. MIJLOACE DE INVATARE:1 stea mare.lipici.Fulga M. transpunand intr-o lucrare individuala cunostintele dobandite. siluete umane de hartie (tata. • sa enumere membrii familiei din imaginea prezentata. OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIV..N. • sa lipesca siluetele umane pe suport conform cerintelor. baietel din hartie decupate si de diferite culori).EMOTIONALE STRATEGII DIDACTICE: METODE SI PROCEDEE:conversatia. • sa denumesca activitatile desfasurate de fiecare membru al familiei. Bucuresti. DURATA:70 minute FORMA DE ORGANIZARE:pe grupe.”CAND?”. frontal LOCUL DE DESFASURARE: sala de grupa MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Breben S. Programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii..”UNDE?”.-Metode interactive de grup-Ghid metodic-Editura Arves.. folosind pronumele interogative:”CE?”.. 2000 DESFASURAREA ACTIVITATILOR PE DOMENII EXPERIENTIALE Evenimentul didactic Continutul stiintific Strategia Evaluare 2 .Ruiu G. • sa alcatuiasca cat mai multe intrebari pe baza continutului imaginii. explicatia. stelute mici. BEREGSAU-MARE PROFESOR: MIATOV NEVENA TEMA ANUALA: “Cine sunt/suntem?” TEMA PROIECTULUI:” Eu si lumea mea” SUBTEMA: “Familia mea” DOMENII EXPERIENTIALE: Domeniul Stiinta si Domeniul Om si Societate DENUMIREA ACTIVITATILOR: Cunoasterea mediului si Activitate practica FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata TEMA ACTIVITATII: Familia mea TIPUL ACTIVITATII: Consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII: • Consolidarea si sistematizarea cunostintelor copiilor referitoare la familie.DATA: 27. coli albe.Craiova Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7 ani) MECT. tablou ce reprezinta familia. analiza. cinci săgeţi..

dupa culoarea bulinei pe care au ales-o(galben. rosu. Corectarea tinutei Explicatia CAPTAREA ATENTIEI Surpriza Interesul pentru continutul surprizei REACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR Conversatia Brainstorming Proba orala: Recunoasterea elementelor specifice familiei. albastru.iar in mijlocul lor se aranjeaza stelutele. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR Conversatia DIRIJAREA INVATARII Se organizeaza colectivul de prescolari sub forma de semicerc. • intrarea copiilor ordonata in sala de grupa. Cei care au aceeasi culoare de bulina se vor aseza la echipa la care gasesc bulina reprezentativa. Captarea atentiei se realizeaza printro ghicitoare: ”Sora. Descrierea materialului pregatit si a . cinci stelute mici si una mare din care vom afla din cine este formata o familie si care sunt actiunile fiecarui membru al familiei .Voi concluziona: Familia reprezinta cea mai de pret comoara a noastra. • pregatirea materialelor didactice. • aerisirea salii de grupa. mamica Tata. fratele. portocaliu). Voi anunta copiii ca vom desfasura o activitate interesanta folosind materialele pregatite :o plansa mare ce cuprinde imaginea unei familii. verde. bunicul. iar parintii sunt cei care vor veghea la linistea copiilor lor. este locul unde intodeauna ne vom simti in siguranta.didactica MOMENT ORGANIZATORIC Voi aseza mobilierul si voi pregati cele necesare pentru buna desfasurare a activitatii: • aranjarea masutelor . Observarea comportamentului. bunica Ce alcatuiesc cu totii? Hai ghiceste daca poti!” (Familia) DS-Cunoasterea mediului Voi purta o scurta discutie despre familie si pun o intrebare: “-Cum ar fi sa nu avem o familie?” Desigur ca vor aparea si multe intrebari.In mijloc este asezata o 3 Explicatia Proba orala. Copiii vor fi repartizati in sala de grupa in cinci grupe.

copiii vor retine ca intrebarea „CE?”este scrisa cu rosu.iar peste ea se aseaza o imagine mare ce reprezinta” Familia in bucatarie” Celelalte 5 stelute mici se aseaza in jurul stelutei mari. CE ? • • • • • Ce vedeti in aceasta imagine? Ce face mama ? Ce face tata? Ce forma are masa? Ce formeaza toate persoanele din imagine? sarcinilor de lucru. Dialogul Formularea rapida a intrebarilor si raspunsul la intrebari CINE? • Cine a intrat in casa? • Cine aranjeaza tacamurile la masa? • Cine gateste? • Cine ajuta baiatul la aranjarea mesei? 4 . „CINE?” cu culoarea verde. Pe rand.UNDE. DE CE).OBTINEREA PERFORMANTEI steluta mare. „CAND”cu culoarea galbena.cu culori diferite. educatoarea le citeste intrebarea de pe steluta si le explica ca fiecare echipă trebuie sa gaseasca cat mai multe intrebari referitoare la imaginea prezentata.atentionand copiii ca pe fiecare steluta este scrisa cate o intrebare. acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupelor.DE CE? Astfel. UNDE. CINE?. „UNDE?”cu Conversatia culoarea albastra si „DE CE?” cu culoarea portocalie. cat mai multe Explicatia intrebari legate de imagine. Pentru a obtine cat mai multe conexiuni intre intrebarile descoperite se stabileste ordinea adresarii intrebarilor (CE. CINE. Proba orală Realizarea sarcinilor de lucru.Intrebarile folosite sunt:CE?. fiecare grup vine langa Explozia imagine si adreseaza intrebarile stelara celorlalte grupe. CAND?. in grup. Pe rand. CAND. Toti copiii privesc cu interes Observatia imaginea “Familia in bucatarie” si formuleaza.folosind intrebarea de pe steluta aleasa.

Isi aleg din tavite siluetele membrilor familiilor lor in functie de cine este compusa familia lor.ASIGURAREA RETENTIEI SI A TRANSFERULUI CAND? • Cand mananca membrii familie? • Cand vine tatal acasa? • Cand se intalneste toata familia? UNDE? • Unde serveste masa familia? • Unde aseaza baiatul tacamurile? • Unde sunt asezate cratitele? • Unde se afla asezata masa? • Unde sunt aseazate scaunele? DE CE ? • De ce aseaza baiatul masa ? • De ce gateste mama ? • De ce ajuta fetita baiatul? • De ce a venit tatal acasa? • De ce mama poarta sort? • De ce mama si-a acoperit capul cand gateste? • De ce amesteca mama in mancare? Dupa fiecare intrebare adresata si dupa fiecare raspuns corect primit. copilului pe lucrare. mama. • Se intuieste materialul. astfel vom centraliza care eschipa a raspuns mai bine. • Exercitii pregatitoare.La final vom numara stelutele primite. • Copiii se aseaza la mese. • Explicarea si demonstrarea modului de lucru. prin sugestii. EVALUARE Aprecieri . • Relizarea temei de catre copiii. pentru a finaliza lucarea conform cerintelor si voi scrie numele. frate sora). fiecare echipa va primi o steluta. La final copiii vor explica din cine 5 Interpretarea cantecului cu gesturi specifice Explicatia Conversatia Exercitiul individual Observarea comportamentului fiecarui copil . Tranzitie:”Familia mea” DOS-Activitatea practica Copiii au de lipit pe o foie A4 siluete umane decupate (tata. Voi indruma copiii.

Când?. Recompense Conversatia Interpretarea cantecului cu miscari specifice Observarea comportamentului UNDE ? „EXPLOZIA STELARĂ” Ce?. La final. Conversaţia verbale.INCHEIEREA ACTIVITATII este compusa familia lor si daca au respectat cerintele date de educatoare. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii si li se ofera copiilor recompense . Cine? Unde?. De ce? 6 . Lucrarile vor fi asezate intr-o mini expozitie. copiii canta cantecul de tranzitie : « Randul iute sa-l formam » si parasesc sala de grupa.

CE? CI NE? UNDE? CAND ? DE CE? 7 .

8 .

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful