PROIECT DIDACTIC

Jocurile copiilor iarna Data : 8 – 12.01.2007 Grupa: Mare – pregătitoare Educatoare: Domeniul de cunoastere: Natura – Iarna Tema activitatii: “Jocurile copiilor iarna” Categoria de activitate: Jocuri si activitati alese, libere si creative Forma de realizare: individual, in grup si pe echipe Tipul de joc: mixt Durata: 70 min Scopul activitatii: Cultivarea capacităţii copiilor de a desfăşura, un timp din ce în ce mai îndelungat, activitatea aleasă de ei şi a stabilităţii intereselor proprii; Educarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere gramatical, a relaţiilor de prietenie şi colaborare între membrii grupului precum şi a sentimentelor şi calităţilor volitivmorale; respectarea regulilor stabilite de comun acord cu grupul, a iniţiativei, perseverenţei şi curajului în desfăşurarea şi finalizarea acţiunilor de joc. Stimularea imaginaţiei creatoare. I. Sectorul „ŞTIINŢĂ” Teme: „Ce este gerul?” – convorbire bazată pe imagini „ Rece – cald” – pipăirea ţurţurilor şi a bulgărilor de zăpadă ( joc senzorial) „Îngheţul şi dezgheţul” – experienţe simple Obiective operaţionale: O1. – să cunoască / înţeleagă unele fenomene caracteristice anotimpului iarna; O2. – să-şi îmbogăţească vocabularul cu cuvintele: „streaşină”, „ţurţur”, „omăt”; O3. – să poarte dialoguri punând întrebări, să răspundă la întrebări în termeni ştiinţifici adecvaţi; O4. – să facă experienţe simple cu ţurţuri, bulgări de zăpadă, să observe ce se întâmplă dacă apa stă în congelator – la frig – (la îngheţat ) Strategii didactice: Metode şi procedee: - conversaţia - explicaţia - povestirea - problematizarea - observaţia Material: Boluri cu apă , frigiderul, fierbătorul, ibricul, ţurţuri, bulgări de zăpadă, farfurii din plastic. II. Sectorul „ARTĂ” Teme: „Oameni de zăpadă” – colaj; „Oameni de zăpadă mari şi mici” – modelaj; „Mănuşi pentru schiori” – festonare, şnuruire;

explicaţia . desen. O3. Obiective operaţionale: O1.fişe de muncă independentă conturate cu imaginea unor elemente specifice: oameni de zăpadă. etc. O5. cartoane pe fond bleau. Strategii didactice Metode şi procedee: . pensule de diferite mărimi. – să dialogheze cu partenerii de joc. O4. secţionate în jumătăţi sau în diferite părţi (pentru puzzle).plastilină. pensula ).conversaţia . schiul. expoziţie ) Strategii didactice Metode şi procedee: . O6. cunoscute. III.instrumente de lucru: acuarela. neagră şi lipici.explicaţia . – să mânuiască corect instrumentele de lucru specifice (acul.ace cu urechi mari.instructajul verbal . – să manipuleze cu grijă jetoanele puse la dispoziţie.instructajul verbal .jocul – exerciţiu Material utilizabil: . roşie. . – să prepare culorile şi tonurile de culoare pe care le vor utiliza. O4.Diferite imagini reprezentând elemente din jocurile copiilor iarna. – să modeleze utilizând tehnicile învăţate. sania.conversaţia . O2. – să trăiască emoţii pozitive ca urmare a finalizării lucrului. mănuşi. – să manifeste spirit cooperant în activitatea de grup comunicând cu partenerii. şerveţele .jocul Material didactic: .„Peisaj de iarnă”. bobul.demonstraţia . – să realizeze mini-dramatizări sau jocuri de rol pornind de la conţinuturi literare despre iarnă . 2 . O3. IV. Obiective operaţionale: O1. – să reconstituie din jumătăţi întregul. „Jocurile copiilor iarna” – pictură. Sectorul „JOC DE MASĂ” Teme: „Alegem şi grupăm îmbrăcămintea de iarnă” „Din jumătăţi – întregul” – reconstituiri de imagini cu omul de zăpadă. borcane cu apă. O5. planşete .Jetoane din trusele „Răspunde repede şi bine” şi „Alege şi grupează” . hârtie glasse albă. – să realizeze o lucrare prin tehnica ruperii şi lipirii fără să depăşească conturul. – să identifice/ clasifice elemente de îmbrăcăminte specifică iernii . O2. aţă colorată. Sectorul „JOC DE ROL” Tema : „De-a iarna” Obiective operaţionale: O1. – să găsească utilitate lucrării efectuate (decor.

O2. – Să redea cu ajutorul construcţiei modele apropiate de realitatea înconjurătoare în plan tridimensional. reviste. O5. Teme: Sectorul „BIBLIOTECA” „Bucuriile iernii” – citire şi descrieri de imagini „Întâmplări hazlii de la derdeluş” – povestiri create de copii „Să recităm frumos” – repetarea poeziilor învăţate despre iarnă Obiective operaţionale: O1. respectând succesiunea logică a ideilor principale. conversaţia. Strategii didactice Metode şi procedee: . Strategii didactice Metode şi procedee: .jocul Material didactic: diferite truse existente : LEGO. caseta „Anotimpurile” de Vivaldi. pliante cu imagini de iarnă. „Baba iarna” de Ana Ardelean. – să redea un text (în proză sau în versuri). corectă având ca suport imaginile date.explicaţia. casetofonul. Strategii didactice Metode şi procedee: . imagini sugestive din poeziile menţionate. – să relaţioneze cu partenerii de grup. Coşbuc. – să utilizeze calităţile expresive ale limbajului oral în transmiterea unor idei şi sentimente în recitarea pe roluri – poeziile „Iarna pe uliţă” de G. decor specific iernii. VI. O4. MOZAIC – PIONEZE şi MOZAIC – FIGURI GEOMETRICE.O2. O3. ARCO. – să se exprime într-o înlănţuire logică. exerciţiul practic .jocul Material didactic: Costum pentru Zâna Iarnă. O3. – să interacţioneze cu partenerii de joc.conversaţia . „Cabana sportivilor” (cu trusele ARCO.explicaţia . – să-şi consolideze deprinderile de conduită civilizată în timpul jocului.conversaţia . – să utilizeze vorbirea dialogată. dovedind că a înţeles mesajul transmis de autor. Combiplast) „Oameni de zăpadă” (cu trusele de tip MOZAIC) „Trambulina schiorilor” ( cu trusa mecanoplast) Obiective operaţionale: O1. LOGI II. – să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei. nuanţarea vocii.exerciţiul oral . intonaţia. rochiţe pentru fulgii de zăpadă. V.exerciţiul verbal .explicaţia .povestirea Material didactic: cărţi ilustrate. O4. O2. COMBIPLAST şi MECANO PLAST 3 . cu sprijinul educatoarei. – să descrie verbal modelele create. mimica şi gestica. Sectorul „CONSTRUCŢII” Teme: „Orăşelul copiilor”. o baghetă fermecată. O3. – să construiască modele originale. LEGO.

cum au colaborat şi la rezultatele pe care le-au obţinut. cum au comunicat. Ed. Introducerea în activitate se va realiza printr-o ghicitoare: „A venit baba din munţi. 3 – 4 / 2005 Scenariul didactic Evenimentul didactic CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC Strategii didactice Evaluare (instrumente şi indicatori) Momentul organizatoric Se va pregăti sala de grupă şi materialele necesare pentru fiecare centru de interes Se va atrage copiii într-un dialog referitor la domeniul tematic şi la etapa anotimpului – potrivit calendarului naturii – dirijând discuţiile către tema proiectată care se urmăreşte: „Jocurile copiilor iarna” – fenomene caracteristice anotimpului. Vă întreb. aţi ghicit? Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în fiecare centru de interes. INTEGRAL. Bucureşti. explicaţia povestirea. Şi a prins. povestea „Baba iarna face pozne” de I.Cine-i anotimpul sosit? Ia să văd. îşi asumă rolurile. invitând grupa de copii să le viziteze şi să-şi aleagă tema dorită. spunând poveşti. sortează imaginile – asociindu-le după criteriul cerut. Ediţia a II – a revizuită şi adăugită 2. jetoane Desfăşurarea jocului individual pe echipe în grup Asigurarea feed-backului Încheierea . Bogdanov în culegerea de te Poveşti. basme şi legende 4. Grădiniţa altfel”. Voi face aprecieri stimulative referindu-mă la fiecare grup în 4 Aplauze Captarea atenţiei Expunerea narativă Ghicirea Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor Observaţia. Flori de gheaţă pe fereşti. conversaţia. Peste râuri făcând punţi. tablouri (fişe).Material bibliografic: 1. se va urmări modul de relaţionare. intuiesc şi se familiarizează cu materialele pregătite. că sunt grăbit: . Revista „Învăţământul preşcolar”. nr. Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de copii.. Pentru fiecare centru (sector) voi purta discuţii referitoare le ceea ce vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie . Viorica Preda. de comunicare între parteneri dar şi cu materialele puse în joc. Se cere copiilor să facă aprecieri şi autoaprecieri exprimând opinii referitoare la modul cum s-au jucat. 2003 3. MEC. Bucureşti. povestiri. Pe tot parcursul activităţii se vor asigura condiţiile optime. 2005. modul de utilizare al ustensilelor. colorează. instructajul verbal exerciţiul jocul Participare activă. Copiii se organizează în centrul dorit. „Povestea anotimpurilor” de Ortansa Tancu.

parte şi voi nominaliza copiii care s-au remarcat în joc. Conversaţia de încheiere evaluarea prin expoziţie 5 . Lucrările realizate ăn sectorul „Artă” vor fi expuse la expoziţie.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful