Sunteți pe pagina 1din 22

Grădinița ,,Paradisul Piticilor,, București

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

EDUCATOARE:Zărnescu Anișoara
PROGRAMUL ZILEI:

Activități de dezvoltare personală(ADP):


Întâlnirea de dimineață: Bun venit dragi anotimpuri!
Salutul:,,Bună dimineața, copii isteți!”

Gimnastica de înviorare: Privește și dansează ca mine!”


Tranziții:
T1: În fulgișori și frunzulițe ne-am transformat
Și spre căsuțe am plecat
Hai să-ncepem lucrul
Să avem mult spor,
Azi lucrează fiecare
Cu ce are la sector! (lucrul la sectoare)

T2: Astăzi uite,în clasa mea


Fulgi și frunze au căzut
Zânele se vor bucura
Si pentru ele ne vom juca! (tranziția pentru DȘ)

Activități pe centre de interes: ALA 1


Artă: colorăm imagini cu anotimpul iarna/toamna,(realizăm cărticica anotimpurilor)
modelaj-brazi,oameni de zăpadă,fructe și legume de toamnă,frunze
decupare-brazi,case,frunze,oameni de zăpadă
Construcții: Căsuța oamenilor de zăpadă,
Căsuțe pentru păsărele
Jocuri de masă: sortează jetoanele specifice anotimpului toamna/iarna
Puzzel(anotimpul toamna/iarna)

Activități pe domenii experiențiale: ADE


DȘ- Cunoașterea mediului:„Cine știe căștigă!-joc didactic

Activități liber alese : ALA 2


JOC DE MIȘCARE : Găsește cât mai repede fulgul și frunza !”
Data:16.01.2023
Unitatea de Învăţământ: Grădinița ,,Paradisul Piticilor,,
Grupa:Mijlocie ,,D,,
Tema anuală de studiu: Când,cum și de ce se întâmplă?
Tema zilei: „Anotimpuri magice!”
Forma de realizare: Activitate integrată ALA 1+ADP+ADE(DȘ) +ALA 2
Tipul activităţii:Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe
Durata: o zi
Forma de organizare:frontal, individual, în echipe;
Scopul activităţii: Consolidarea de cunoștințe despre cele două anotimpuri(toamnă/iarnă).
Stimularea creativității, a lucrului în echipă, a cooperării și toleranței.

Dimensiuni ale dezvoltării :


*Activare și manifestare a potențialului creativ;
*Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vărste apropiate

*Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;


*Conceptul de sine;
*Autocontrol și expresivitate emoțională.
*Mesaje orale în diverse situații de comunicare

Comportamente vizate:
*Manifestă creativitate în activități diverse;
*Participă la interacțiuni pozitive cu copiii de vărstă apropiată.
*Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
* Îşi coordonează muşchii în desfăşurarea unor activităţi diversificate, specifice vârstei;
*Demonstrează abilități de autocontrol emoțional.
*Demonstrează capacitate de comunicare clară a unor idei,nevoi,curiozități,acțiuni,emoții
proprii.
CATEGORII DE ACTIVITĂȚI:
ACTIVITAȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

-RUTINE: Întâlnirea de dimineață: salutul,prezența,calendarul naturii,momentul de


înviorare
-TRANZIȚII

ACTIVITĂTI LIBER ALESE (ALA 1):

*CONSTRUCȚII:
Tema: „Cabana de la munte”,Căsuțe pentru păsărele
Mijloc de realizare: construcții
Obiective operaționale:
-Să construiască temele date utilizând diferite truse de construcții.
-Să coopereze în echipă pentru realizarea construcției.

Material didactic: jocuri de construcție.


Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația, turul galeriei.
Formă de organizare: în echipă.

ARTĂ:
Tema:colorăm imagini cu anotimpul iarna/toamna,
modelaj-brazi,oameni de zăpadă,frunze”
decupare-brazi,case,frunze,oameni de zăpadă
Mijloc de realizare: modelaj,fișe de lucru,decupare
Obiective operaționale:
-Să coloreze imaginile respectând culorile specifice elementelor și spațiul dat.

-Să modeleze cu ajutorul diferitelor tehnici de lucru elemente specifice celor


două anotimpuri
-Să decupeze elemente specifice celor două anotimpuri

Material didactic:creioane colorate, fișe,planșete,plastelină, cartoane


colorate,foarfece,brazi,oameni de zăpadă,case,frunze,copaci

Metode și procedee: conversația, explicația, turul galeriei.


Formă de organizare: individual,in echipă

*JOCURI DE MASĂ:
Tema: sortează jetoanele specifice anotimpului toamna/iarna
Puzzel(anotimpul toamna/iarna)

Mijloc de realizare:
Obiective operaționale:
-Să sorteze jetoanele în funcție de anotimpuri,
-Să realizeze puzzelurile date

Material didactic: jetoane cu imagini specifice celor două anotimpuri,puzzeluri.


Metode și procedee: conversația , explicația, turul galeriei.
Formă de organizare: in echipă

ACTIVITĂTI LIBER ALESE 2:


JOC DE MIȘCARE –“ Găsește cât mai repede fulgul și frunza !”

Introducerea în joc: Se poartă o discuție referitoare la cele două anotimpuri și câteva elemente
caracteristice
Anunțarea titlului jocului și a scopului acestuia:Anunț copiii că vom desfășura împreună jocul ce are
ca scop colaborarea, cooperarea cu colegii, asumarea unor responsabilități. Impun colectivului de copii
respectarea disciplinei și a regulilor de întrecere.
Explicarea și demonstrarea regulilor jocului: Preșcolarii celor două echipe vor căuta și găsi cât mai
repede cele două elemente caracteristice fiecărui anotimp. Se declară câștigătoare echipa care strânge cât
mai repede toți fulgii/toate frunzele în limita timpului dat.
Încheierea jocului:Se fac aprecieri asupra modului în care s-a desfășurat jocul de mișcare.
Metode și procedee:conversația, explicația, demonstrația .
Material didactic: fulgi,frunze,copaci,brazi”.

ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


Nivel: I
Tema anuală: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?
Tema: DȘ -Cunoașterea mediului:„Cine știe, câștigă!” -Joc didactic

Obiective operaționale:
DȘ - Cunoașterea mediului-„Cine știe, câștigă!”-Joc didactic
La finalul activității, copiii vor fi capabili să:
O1- Să recunoască cele două anotimpuri ghicind ghicitori și să aducă imaginile anotimpurilor
de la sectorul jocuri de masă; (Anexa 1)
O2- Să aducă de la sectorul jocuri de masă căt mai multe jetoane într-un timp limitat și să le
așeze la anotimpul din care fac parte
O3- Să enumere caracteristici specifice anotimpului prezentat la calculator și să aducă de la
sectorul artă elemente specifice fiecărui anotimp;
O4-Să recunoască cântecul specific fiecărui anotimp și să-l interpreteze mai departe;
O5-Să găsească elementele care nu fac parte din imaginile specifice fiecărui anotimp(Anexa
2)
O6- Să completeze propoziții cu cuvinte specifice fiecărui anotimp.(Anexa 3)

Regulile jocului:
Copiii sunt împărțiți în două echipe: echipa frunzelor și echipa fulgilor.
Fiecare sarcină rezolvată de către o echipă va fi punctată cu o frunză sau un fulg, astfel încât echipa
care a adunat mai multe elemente va fi câştigătoare.
Sarcina didactică:să recunoască anotimpurile,să enumere caracteristici specifice anotimpurilor,să
interpreteze cântece specifice celor două anotimpuri,să găsească elementele care nu sunt specifice
anotimpului respectiv,să completeze propoziții cu cuvintele lipsă.

Elemente de joc: aplauze, deplasarea copiilor în faţa grupei, închiderea şi deschiderea ochilor,

recompense.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, jocul, lucrul în echipă, exercițiul,
competiția.
Mijloace didactice: ecusoane cu frunze și fulgi, jetoane cu imagini specifice celor două
anotimpuri,PC, imagini cu elemente greșite,fulgi și frunzulițe pentru recompense
Forme de organizare: în echipă.

Bibliografie:

●Curriculum pentru educația timpurie, M.E.N, 2019;


● Preda, V. – coordonator, „Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Editura
Cheorghe-Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;
●„Instruirea interactivă”, Mușata-Dacia Bocoș ,Ed. Polirom, 2013;
●www.didactic.ro.
SCENARIUL ZILEI

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineață”, copiii fiind așezați în semicerc, pe scăunele,


asigurându-se astfel contactul vizual între educatoare și toți copiii.

„Salutul” se va realiza prin tehnica comunicării rotative: pornește de la educatoare și este continuat
de toți copiii, de la stanga la dreapta, folosind apelativ numele acestora (Bună dimineața
frunzuliță/fulgișor.....)

„Astăzi e o nouă zi

Bine ați venit, copii,

Sunteți veseli, sănătoși

Și la fel de curioși!”

“Prezența” se va face cu ajutorul fotografiilor la panou. Se stabilesc copiii absenți.


“După ce ne-am adunat

Și frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Cine oare n-a venit?”

Se completează “Calendarul naturii”, precizându-se: ziua săptămânii, anotimpul, vremea,


aspecte specifice anotimpului, anul, lunile anotimpului iarna.

„Împărtăşirea cu ceilalţi”: În cadrul acestei etape, copiii vor fi solicitați să spună ce anotimp le
place cel mai mult și de ce.

„Activitatea de grup”: Joc- Brainstorming :Despre cine este vorba și spune ce știi despre el!

Se trece la „Gimnastica de înviorare”-Fă ca mine!

„Noutatea zilei” constă în anunțarea copiilor că astăzi cele două zăne (zâna toamnei și zâna iernii)
le-au trimis niște surprize în sala de clasă pentru a se distra și juca frumos .

-,,Sunteţi curioși să vedeți ce scrisoare ne-au trimis cele două zăne ?’’ Voi citi conținutul
scrisorii.

Dragi copilași ai grupei mijlocie „D” ,


Suntem tare mândre de voi până acum de căt de multe lucruri știți voi despre noi.
Fiindcă fiecare dintre noi avem câteva surprize pentru voi,v-am lăsat în sala de clasă în
cele trei cuiburi pentru păsărele pe care voi le-ati confecționat câte un plic cu câteva jocuri cu
care să vă distrați astăzi. Aveți trei plicuri cu căte un joc distractiv.Deschideți-le, rezolvați
sarcinile și noi vă vom premia.
Succes în activitățile de astăzi și distracție plăcută!
Cu drag , Zăna toamnei și zâna iernii!

Le propun copiilor să fie cei mai cuminți,cei mai atenți și cei mai iscusiți.
Voi alege plicul galben pentru prima probă, cea din cadrul Activităților liber alese 1.
Copiii își vor alege locurile la centrele unde vor dori să lucreze.
Tranziția se realizează cu ajutorul versurilor „Hai să-ncepem lucrul/Să avem mult spor,
Azi lucrează fiecare/Cu ce are la sector!”
Copiii vor închide ochii ,se vor,, transforma ,,în fulgi sau frunzulițe și vor ,,zbura,, la fiecare
căsuță (centru) unde vor descoperi materialele și sarcina de lucru.
În cadrul ALA 1, copiii vor lucra la trei centre. Se prezintă copiilor sectoarele și li se explică
sarcina de lucru. La Construcții–copiii vor avea de construit cabana de la munte și căsuțe pentru
păsărele ; la Centrul Artă – copiii vor colora imagini specifice celor două anotimpuri,vor modela
brazi ,oameni de zăpadă ,frunze de toamnă,vor decupa elemente specifice celor două anotimpuri; la
Centrul Joc de masă- copiii vor sorta jetoane specifice celor două anotimpuri,vor realiza puzzeluri.
La finalizarea celor trei centre, se va face turul galeriei.
Trecerea către o altă probă, cea din cadrul activităților pe domenii experențiale –cunoașterea
mediului se face prin recitarea următoarelor versuri de la TRAZNZIȚIA 2.
Copiii intră în sala de grupă și sunt așezati pe scăunele, formând două echipe( echipa fulgilor și
echipa frunzelor). Le este reamintit faptul că trebuie să deschidem cel de-al doilea plic. Citesc
biletul roz în care copiii sunt anunțați că astăzi, la activitatea de cunoaștere a mediului, vom juca un
joc numit ,,Cine știe, câștigă!” unde vom avea de rezolvat mai multe sarcini.
Se realizează tranziția
După ce am finalizat jocul didactic,copiii sunt premiați și vom trece și la deschiderea ultimului
plic, cel roșu, din cadrul ALA 2 .
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Conținutul instructiv-educativ Strategii Evaluare


Crt. Activității didactice
1. Moment Asigurarea condițiilor optime pentru buna Observarea
organizatoric desfașurare a activității: Explicația comporta-mentului
-aerisirea sălii de grupă
-așezarea mobilierului
-pregătirea materialelor didactice necesare
desfășurării activităților.
Copiii sunt invitați să se așeze în semicerc.
Discuțiile cuprind:
*Salutul care pornește de la educatoare și Conversația
este continuat de toți copiii grupei .
*Prezența se face prin strigarea catalogului
și consemnarea în acesta a copiilor absenți.
Fiecare copil prezent își va pune poza la
panoul de prezență.
*Calendarul naturii este completat în
urma întrebărilor adresate de educatoare
pentru stabilirea aspectelor privind
anotimpul, starea vremii,ziua.
2. Captarea Constă în anunțarea copiilor prin faptul că Surpriza Observarea
atenției cele două zăne le- au lăsat pe pervazul comporta-mentului
geamului o scrisoare .
-Sunteți curioși să vedeți ce ne-a scris ? Conversația
Dragi copilași ai grupei mijlocie „D” , Explicația
Dragi copilași ai grupei mijlocie „D” ,
Suntem tare mândre de voi până
acum de căt de multe lucruri știți voi despre
noi.
Fiindcă fiecare dintre noi avem
câteva surprize pentru voi,v-am lăsat în
sala de clasă câteva jocuri cu care să vă
distrați astăzi.
Succes în activitățile de astăzi și
distracție plăcută!

3. Reactualizarea Le propun copiilor să fie cei mai cuminți,cei Explicația


cunoștințelor mai atenți și cei mai iscusiți.
Copiii își vor alege locurile la centrele u
unde vor dori să lucreze. Exercițiul
Voi alege plicul galben pentru prima probă,
cea din cadrul Activităților liber alese 1 Plic galben
pentru a descoperi prima probă.
În prima parte a zilei se începe cu Conversația
activitățile de la ALA 1.
Se deschide plicul galben pentru prima
probă.
În cadrul ALA 1, copiii vor lucra la trei
centre. Se prezintă copiilor sectoarele și li se
explică sarcina de lucru.
La centrul Construcții , copiii vor avea de Jocuri de
construit copiii vor avea de construit căsuța construcție
oamenilor de zăpadă și căsuțe pentru
păsărele. La centrul Artă copiii vor colora Creioane
imagini specifice celor două anotimpuri,vor colorate,fise de
modela brazi ,oameni de zăpadă ,frunze de colorat cu
toamnă ,vor decupa elemente specifice celor imagini de
două anotimpuri . La centrul Jocuri de toamnă și de
masă copiii vor sorta jetoane specifice celor iarnă
două anotimpuri,vor realiza puzzeluri
Copiii sunt supravegheați pe tot parcursul Jetoane,puzzelu
activităților pe centre de interes și se vor da ri
indicații dacă aceștia solicită.
La finalizarea celor trei centre, se va face Evaluarea
turul galeriei. Individual globală
Pe echipe
4. Anunțarea Observarea
temei și a Conversația comporta-mentului
obiectivelor Copiii sunt anunţaţi că activităţile pe care le Frontal copiilor
vor desfăşura vor fi pline de surprize și au
ca temă reactualizarea cunoștințelor
referitoare la ele două anotimpuri

5. Prezentarea A.D.E.
noului DŞ –Cunoașterea mediului- “Cine știe,
conținut câștigă!”-joc didactic
și dirijarea Conversația
învățării Copiii intră în sala de grupă și sunt așezati
pe scăunele, formând două echipe (echipa
frunzelor și echipa fulgilor).
Voi deschide și voi citi conținutul plicului Explicația
roz, astfel, îi voi anunța că astăzi, la
activitatea de cunoaștere a mediului ,vom
juca un joc numit: „Cine știe, câștigă!”
unde vom avea de rezolvat mai multe
sarcini .
Pentru diferențiere copiii vor primi Frontal
ecusoane cu frunze și fulgișori.

a. Prezentarea regulilor jocului


Copiii se împart în două echipe egale ca
număr de participanți, conform Ecusoane
medalionului şi se aşează pe scăunele:
echipa frunzelor şi echipa fulgilor.
Dar haideţi să vedem ce surpriză ne-au
pregătit cele două zăne!
Ca să le mulțumim pentru surprize trebuie Scrisoare
să rezolvăm sarcinile din plicuri.

Rezolvarea cu bine a sarcinilor din prima


scrisoare va permite deschiderea următoarei
scrisori și tot așa până la epuizarea tuturor
scrisorilor.
Fiecare răspuns corect va fi aplaudat și
recompensat la panou.
Câştigă echipa cu cele mai multe Demonstrația
recompense.
b. Jocul de probă
Se desfaşoară jocul până când un copil de la
fiecare echipă v-a ghici despre ce anotimp
este vorba în urma descrierii acestuia de
către educatoare
c. Desfăşurarea propriu-zisă a jocului Analiza răspunsuri-
După ce copiii au înţeles regulile jocului, se lor
trece la executarea jocului propriu-zis.
Pe tot parcursul jocului sunt antrenaţi toţi
copiii, încurajându-le spiritul de competiţie
şi interesul pentru rezolvarea sarcinii.
Varianta 1: Să recunoască cele două Conversația
anotimpuri ghicind ghicitori;

Copiii din ambele echipe vor trebui să


răspundă corect la ghicitorile specifice
fiecărui anotimp

Varianta 2: Să aducă de la sectorul jocuri


de masă jetoane și să le așeze la anotimpul
din care fac parte,
Fiecare echipă primește un plic cu jetoane
pe care trebuie să le așeze la anotimpul ales

Varianta 3: Să enumere caracteristici


specifice anotimpului prezentat la calculator Panou cu
și să aducă de la sectorul artă elemente punctaj,fulgi,fru
specifice fiecărui anotimp; nze
Fiecare echipă v-a recunoaște anotimpul din
imaginile prezentate și v-a enumera
caracteristici specifice anotimpului ales
Lucrul în
Varianta 4: Să recunoască cântecul echipă
specific fiecărui anotimp și să-l interpreteze
mai departe;
Formativ-continuă
prin aprecieri
Copiii vor asculta un fragment din Conversația
căntec,vor recunoaște anotimpul și vor Competiția Formativ – continuă
continua cântecul Exercițiul prin aprecieri
Problematiza- individuale şi prin
rea acordarea de puncte
Complicarea jocului: a)Să găsească
la panou
elementele care nu fac parte din imaginile
Aprecierea verbală a
specifice fiecărui anotimp raspunsuri-lor
b) să completeze propoziții cu cuvinte lipsă corecte
specifice fiecărui anotimp
La finalul activității se numără fiecare punct
al fiecărei echipe ,iar echipa care a acumulat
cele mai multe puncte este declarată
câștigătoare.

6. Obținerea Pentru asigurarea transferului ,educatoarea


performanței numește un copil de la fiecare echipă care Aprecieri
va alege un jeton și va enumera Exercițiul verbale
caracteristicile anotimpului din care face
parte

8. Încheierea Aprecieri
activității Competiția verbale
ALA

În încheierea activităţilor, copiii desfășoară Jocul


de mișcare Găsește cât mai repede fulgul și frunza
ANEXA 1
Ghicitori pentru echipa fulgilor
Totu-i îngheţat în drum,
Florile-s pe geam acum,
În sobă focul trosneşte,
Spune, ce anotimp este?
(Iarna)

CINE-I MEŞTER ISCUSIT


ŞI CU IARNA A VENIT
ŞI-N FIECARE DIMINEAŢĂ
ÎMI PICTEAZĂ FLORI DE GHEAŢĂ?
(GERUL)

ARE TĂLPI, N-ARE PICIOARE,


FUGE IUTE DOAR LA VALE,
IAR LA DEAL, URCĂ AGALE.
(SANIA)

Să în curte, lângă pom.


Îi zici om, dar nu e om;
Şi când soarele-ncălzeşte,
Nu-l mai vezi, că se topeşte.

(Omul de zăpadă)

ANEXA 1
Ghicitori pentru echipa frunzelor
Iarba o ofileste,
Vantul il porneste,
Frunza vestejeste,
Ploaia o porneste.
Răspuns: Toamna

Miezul, doar, e de mâncat.


Coaja e de aruncat.
Şi în sac se pot păstra
Sparte, doar, se pot mânca.
Răspuns: Nuca

Cu bobite aurii
Cu bobite rubinii
Tare-s buni si aromati
Si-n must dulce transformati.
Răspuns: Strugurele

In gradina de legume
Creste un ardei anume.
Este rosu si bombat
Si-l pui toamna la murat.
Răspuns: Gogoșarul

ANEXA 2
Echipa frunzelor: Ghicește ce am greșit!

ANOTIMPUL IARNA
Sarcină de lucru: Gă sește elementele care nu se potrivesc anotimpului iarna
ANEXA 2
Echipa fulgilor : Ghicește ce am greșit!
ANOTIMPUL TOAMNA
Sarcină de lucru: Gă sește elementele care nu se potrivesc anotimpului toamna
ANEXA 3

Completează următoarele propoziții


Echipa frunzelor

1) Strugurii se coc în anotimpul……………………

2) Toamna frunzele se……………….și………......

3) În anotimpul toamna păsările……………………

4) Toamna, mămicile pun………………………….

ANEXA 3

Completează următoarele propoziții


Echipa fulgilor

1) Iarna mă pot juca cu…………………………..

2) In luna decembrie impodobim………………….

3) Copiii pot merge iarna la…………………………

4) Iarna vine ………………………………………..

S-ar putea să vă placă și