Sunteți pe pagina 1din 14

Grupa:Mare

Educatoare:Ivan Izabela- Margareta


SCENARIUL ZILEI

730- 800 – Primirea copiilor la grădiniţă

800- 900 – Jocuri si activitati alese

900- 930 – Servirea mesei

930-1030 – Activitati de dezvoltare personala/


Activităţi pe domenii experientiale

1030-1200 – Jocuri si activitati de relaxare

1200-1230 – Servirea mesei

1230-1530 – Program de odihna/ Activitati de relaxare

1530-1600 – Gustarea

1600-1800 – Jocuri de dezvoltare a aptitudinilor individuale/


Activitati recuperatorii pe domenii experientiale

1800-1830 – Plecarea copiilor acasa


PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:23.01.2012
NIVEL II(Grupa mare)
EDUCATOARE:Ivan Izabela-Margareta
TEMA ANUALA DE STUDIU:”CINE SUNTEM,DE UNDE VENIM,INCOTRO NE INDREPTAM?”
TEMA DE PROIECT:” TIMPUL”
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrata

ACTIVITATI DE INVATARE

I.ALA-JOCURI SI ACTIVITATI ALESE


JOC DE MASA:”Anotimpurile”-puzzle
ARTA:”Fulgisori de zapada ”confectionare
BIBLIOTECA:”Ghicitori despre anotimpuri”
CONSTRUCTII:”Castelul iernii”

II.ADP-ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA


INTALNIREA DE DIMINEATA:”Fiicele anului”
TRANZITII:”Anotimpurile incurcate”joc distractiv

III.ADE-ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE


Activitate integrata:”Copacul An”
DLC:-convorbire
DOS:-lipire

IV.ACTIVITATI LIBER ALESE 2


„Bate vantul frunzele!”-cant cu joc
„Hora anotimpurilor”-dans

V.ACTIVITATI LIBER ALESE


JOC DE MASA:”Anotimpul preferat”-puzzle
ARTA:”Hainele copacului in cele patru anotimpuri”-modelaj
BIBLIOTECA:”Suntem patru surioare,anului folositoare”-citire de imagini
STIINTA:”Sunt mai mare cu un an”-discutii libere

VI.ACTIVITATI RECUPERATORII PE DOMENII EXPERIENTIALE


DLC-repetarea poeziei
DOS-finalizarea lucrarii

I.ACTIVITATI LIBER ALESE

JOC DE MASA: -sa reconstituie întregul din bucăti ;


-sa recunoască imaginile obţinute;

CONSTRUCTII: -sa contruiasca cu ajutorul pieselor magnetice


„castelul iernii”;
-sa colaboreze cu colegii in realizarea constructiei;

ARTA: -sa recunoasca materialele primite;


-sa redea cat mai original aspectul coapcilor in diferite anotimpuri;
-sa pastreze acuratetea lucrarii;

Resurse:

Procedurale: jocul, exerciţiul, explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia, aprecierea;


Materiale: fişe suport, jocuri Mozaic, acuarela, planşete, tablite magnetice,planse de desenat,creioane
colorate,puzzle,plastilina;
Organizatorice: pe centre de interes, individual, frontal
La sosirea copiilor în sala de grupă, ei vor găsi deja pregătite toate materialele necesare pentru
activităţile pe care le vor desfăşura în cursul dimineţii alegându-şi centrul în care doresc să-şi înceapă
activitatea.
În centrul :
JOC DE MASA: copiii vor reconstitui intregul din bucati si apoi pot recunoaste imaginile obtinute;
CONSTRUCŢII: copiii pot să construiască cu ajutorul jocurilor Mozaic castelul;
ARTĂ: copiii pot să redea folosind, creioanele colorate, copacii in diferite anotimpuri.

ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA

OBIECTIVE OPERATIONALE
-sa ia parte la discutii libere pe baza temei alese la “Intalnirea de dimineata”;
-sa respecte regulile jocului;
-sa spuna ce stiu ei despre”Hainele anului”;
-sa citeasca “Calendarul naturii”;

RESURSE
Procedurale: observaţia, demonstraţia, conversaţia, , aprecierea verbala;
Materiale : mese,scăunele, imagini cu anotimpuri, catalogul clasei,calendarul naturii;

Forme şi metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala.

Organizatorice : frontal,individual..

II.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE

„Copacul anului”-lipire
SCOPUL:
Formarea deprinderii de a realiza diferite teme , folosind diverse materiale sintetice si din
natura;
Formarea unor abilitati practice specifice nivelului de varsta;
Imbogatirea cunoastintelor despre materiale si caracteristicile lor,prcum si despre tehnici de
lucru necesare prelucrarii acestora in scopul realizarii temei propuse;
OBIECTIVE DE REFERINTA:
-sa realizeze tema propusa;
-sa recunoasca elemente ale limbajului plastic si sa diferentieze forme si culori;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1:- să recunoască materialele puse la dispozitie şi tehnicile necesare pentru realizarea
compoziţiei;
O2:- să combine materialele şi tehnicile învăţate în realizarea compoziţiei;
O3:- să respecte ordinea etapelor de lucru;
O4:- să aprecieze calitatea compoziţiilor realizate, pe baza criteriilor de evaluare date;
O5:- să păstreze acurateţea lucrării;
O6:- să verbalizeze acţiunile desfăşurate în timpul lucrului;

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

“Anotimpurile”-memorizare
SCOPUL:
Consolidarea capacitatii de receptare a mesajului oral;
Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor
verbale orale.
OBIECTIVE DE REFERINTA:

O1:Sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor,
cat si in calitate de auditor;

O2 :Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a inteles;

O3: Sa recepteze un text care i se citeste intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si
estetice ale acestuia.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Sa audieze cu atentie o poezie, sa retina ideea acesteia si sa demonstreze ca a inteles-o;

O2 :Sa asculte si sa reactioneze adecvat la poezia transmisa prin citire;

O3 :Sa demonstreze intelegerea poeziei apeland la memorarea si redarea acesteia.

Resurse:
Procedurale: observaţia, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul in echipa, brainstorming,
aprecierea verbala;
Materiale : mese,scăunele, imagini cu anotimpurile, planse,pasta de lipit,CD,Cd player, hartie glace,hartie
creponata,florice,frunze uscate;

Forme şi metode de evaluare: evaluare curenta, aprecieri verbale, verificare orala, examinare prin proba
practica.
Organizatorice : frontal,individual.

ACTIVITATI RECUPERATORII
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1:-sa finalizeze lucrarile incepute de dimineata;
O2:-sa pastreze curatenia la masa,daca le-au scapat pe jos diverse materiale, sa le stranga si sa le duca la cosul
de gunoi;
O3:-sa respecte regulile jocului „Cine stie mai bine?”;
Resurse:
Materiale: scaunele,plansele incepute,lipici,hartie creponata,saculetul fermecat,frunze,floricele,hartie
glace,hartie creponata;
Procedurale: conversaţia,demonstraţia,exerciţiul;
Forme de organizare: frontal,individual.

Bibliografie :

- „Ghid orientativ.Planificarea activitatilor de invatare din gradinita”-Editura Diana,Pitesti;


- „Metode interactive de grup”-Ghid metodic-Editura Arves;
- „Revista invatamantului prescolar”- 3-4/2010, Editura ArleOuin;
- „Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, nivel 3-5 ani, Editura Delta,
Pitesti;
- „Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul prescolar”, Editura Didactica Publishing House,
2010.
Scenariul zilei
Înainte de venirea copiilor în sala de grupă se pregătesc o parte din materiale şi se aranjează sala pe
sectoare de activitate.În prima parte a zilei, la activităţile alese de dimineaţă (A.L.A. I) educatoarea propune
copiilor să afle raspunsul la cateva ghicitori despre anotimpul iarna , la JOC DE MASA să realizeze un puzzle
pentru a reda imaginea anotimpurilor , iar la sectorul ARTA sa confectioneze “fulgisorii de zapada”, si “fructe”.
Se va trece pe la fiecare centru de activitate deschis, se va explica copiilor ce au de lucru, după care aceştia îşi
vor exprima dorinţa de a lucra pe centrul de activitate dorit.
În acest mod copiii îşi vor alege centrul de interes din cadrul A.L.A. I şi vor încerca să ducă la bun sfârşit
sarcinile pe care le au de îndeplinit.
Înainte de începerea activităţii integrate se va realiza salutul de dimineaţă. Tranzitia se va realiza prin
indemnul:” ”Usor sa ne ridicam,
ca vantul sa suflam,
usor sa ne indoim,
ca florile sa-nflorim,
de salut ne pregatim!”

Salutul copilor se va realiza prin jocul”Mergi si saluta!”


Copiii realizeaza joculetul, apoi educatoarea face impreuna cu ei prezenta; Copiii asteapta sa isi auda
numele pentru a-si marca prezenta prin lipirea unei buline verzi langa poza lor la catalogul clasei. Deasemnea
copiii vor identifica si absentii.

După salutul de dimineaţă, se va iniţia o discuţie cu copiii referitoare la anotimpuri.Copiii vor afla care
este care este tema săptămânii (“Timpul“) .
Vor “citi” “Calendarul naturii”. Etapa este indispensabila deoarece copiii isi creaza abilitati de observare in
legatura cu schimbarile care au loc in mediul inconjurator si pentru a realiza orientarea in timp.
Vom stabili ca este ora 9:00 si ca afara vremea este racoroasa. Copiii vor identifica ce zi a saptamanii
este ,luna si anotimpul in care ne aflam prin observarea calendarului naturii.

Nouatea (surpriza) zilei este adusă de o cutiuta asezata la vederea copiiilor,care are un biletele pe care
scrie ca acea cutie este pentru grupa mare.Copiii vor fi nerabdatori sa vada ce este inauntru, asa ca
educatoarea va deschide cutia si vor vedea ca impreuna este o scrisoare.Scrisoarea este de la Batranul
An ,care le spune ca va veni dupa amiaza la gradinita sa ii viziteze si ii intreaba pe copiii daca stiu care sunt
hainele pe care el le imbraca .Le voi spune ca ii vom pregati o surpriza Batranului An,vom realiza lucrari cu
hainele pe care acesta le imbraca si vom invata si o poezie pentru a-l face fericit.
Tranziţie: ”Anotimpurile incurcate”– joc distractiv, copiii merg la baie, servesc apa(daca este cazul), dupa care
revin in sala de grupa si se aseaza in semicerc,pe scaunele.
Inainte de a-i pregăti lucrarile Batranului , educatoarea propune mai inatai invatarea unei poezii.Dupa ce au
invatat poezia,educatoarea le spune copiilor ca ii va ajuta in realizarea lucrarilor.Voi explica pe rând copiilor ce
sarcini au de îndeplinit, după care copiii vor lucra individual. Se merge la fiecare masa de lucru pentru a
familiariza copiii cu materialele, sarcinile de lucru şi obiectivele urmărite.Voi urmări activitatea copiilor şi voi
interveni ori de câte ori va fi nevoie.
În etapa urmatoare copiii vor fi recompensati pentru efortul depus, asadar copiii vor desfăşura un
program distractiv care contine jocul”Ding-dong” şi dansul „Hora anotimpurilor”.
Pentru o bună organizare şi desfăşurare se va ţine cont de următoarele condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aşezarea mobilierului şi pregătirea decorului;
- costumarea personajelor(într-o altă încăpere, pentru a crea elementul surpriză);
- introducerea organizată în sala de grupă;
- pregătirea climatului psiho-afectiv necesar începerii programului.

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGIILE EVALUAREA


DIDACTIC DIDACTICE
- Pregătirea materialelor necesare
pentru fiecare centru de activitate.
- Asigurarea unui climat educaţional
favorabil, în concordanţă cu tema
săptămânii.
Dupa ce isi vor termina lucrul la
sectoarele amenajate in grupa
educatoarea ii indeamna : *Evaluarea
”Usor sa ne ridicam, acţional
1.Moment ca vantul sa suflam, conversatia programatică
Organizatoric usor sa ne indoim, (salutul)
ca florile sa-nflorim, *orală
de salut ne pregatim!”
-Mergem prin clasa,iar la semnalul
meu,cand voi spune”Saluta!”voi va
opriti si salutati colegul/colega de langa
voi.
-Copiii stiti cu cine m-am intalnit aseara
dupa ce am plecat de la gradinita?
Cu Copacul Anului! Mi-a spus ca are o
surpriza pentru voi,pentru ca a auzit ca
sunteti copii cuminti!
(Observ o cutie pe catedra)
-Cine a adus cutia aceasta?(Copiii nu
conversatia
stiu)
-Haideti sa vedem ce este in ea!Este o
2.Captarea atentiei scrisoare chiar de la Copacul Anului
care ne spune ca va veni dupa amiaza la
gradinita si ii intreaba daca stiu care
sunt cele patru haine pe care acesta le
imbraca.Ce surpriza!Abia astept sa-l Evaluare orala
vedem!Dar voi stiti care sunt cele patru
haine pe care le imbraca?

-Buburuzele mele eu zic sa-i facem si


3.Anuntarea temei noi o surpriza Copacului!Ce ziceti?Sa-i conversatia
si a obiectivelor aratam nu ca doar stim care sunt
hainele lui,dar sa le si confectionam!Si
pentru a-l face si mai fericit o sa
invatam si o poezie despre anotimpuri!

Inainte de a realiza lucrarile voi trece la


memorarea peoziei.
-Stiu o poezie care sigur ii va placea
Copacului anului!Se numeste
“Anotimpurile “si este scrisa de Aurora explicatia
4.Dirijarea învăţării Luchian.
Voi face recitarea model,la fiecare
strofa indicand imaginea recitarea model
corespunzatoare.
Dupa recitarea model, voi trece la
recitarea pe strofe pentru a le explica
observarea
copiilor cuvintele necunoscute, dar si
modului în care
pentru a povesti pe intelesul copiilor
copiii recita poezia;
strofele.
Se trece la memorarea poeziei.Copiii
vor repeta de 2-3 ori poezia.
-Acum , pentru ca am invatat
poezia,haideti sa facem hainutele
copacului.Si pentru a ne grupa in 4 Conversaţia
echipe,pentru realizarea celor patru explicaţia
hainute vom face un mic joculet care se demonstraţia
numeste “Mana oarba”.Pe rand fiecare exerciţiul
dintre voi va extrage din saculet un
obiect.Cei care vor lua fulgisori de
zapada vor fi echipa care va realiza
haina de iarna a Copacului,cei care vor
Explicatia
lua ghiocei vor fi echipa care va realiza
haina de primavara, cei care vor lua un
soare vor fi echipa care va realiza haina
de vara si cei care vor lua o frunza vor
fi echipa care va realiza haina de
toamna a Copacului.
Voi trece pe la fiecare echipa pentru a
le explica ce au de facut,le voi oferi
Explicatia
ajutor daca este nevoie. Apreciez
Demonstratia capacitatea de
În timpul lucrului se va urmări
autoevaluare a
realizarea obiectivelor propuse şi copiii elevilor
5.Obţinerea vor fi sprijiniţi pas cu pas în derularea
performanţelor activitatii având în vedere algoritmii
Conversaţia
aleşi.
Activitate pe
În timpul activitatii copiii vor avea de
echipe
realizat următoarele sarcini:
-Sa lipeasca materialele pentru a realiza
cele patru ipostaze ale copacului in cele
patru anotimpuri.
-Cine vrea sa-i spuna dupa amiza poezia
Evaluare orala
Copacului Anului?
Voi alege cativa copii care vor recita
poezia(cu intonatie,clar si tare).

-Cred ca suntem pregatiti pentru vizita


Copacului si sunt sigura ca va fi foarte
bucuros sa vada cate surprize ii vom
face!
6..Evaluarea -Si pentru c-am terminat, de cantat ne-
activităţii am apucat!(“Bate vantul frunzele”).
-Am lucrat,am terminat,poezii am
invatat si de dans ne-am apucat!
Cand voi opri muzica voi va trebui sa
ramaneti statui!

-cate doi ne asezam,


Catre baie ne-ndreptam
Pe maini ca sa ne spalam
8.Incheierea La masa curati sa-ne asezam!
activitatii

S-ar putea să vă placă și