Sunteți pe pagina 1din 16

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL PERŞANI

INSPECŢIE SPECIALĂ : GRAD DIDACTIC I

DATA: 16 MAI 2017

PROFESOR ÎNVĂŢĂMÂNT PREŞCOLAR:

ŞUVIŢEANU MICŞUNICA
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa : mare-,,IEPURAŞII ‘’

Nivel: II (5-6 ani)

Data: 16 mai 2017

Tema anuală :” Ce şi cum vreau să fiu ?”

Tema proiectului tematic : „Aş vrea să fiu....!”

Tema saptamanii: ,,As vrea sa fiu ca ei!”

Tema zilei : „Imi aleg o meserie !”

Tipul activitatii: fixare si consolidare de cunostinte, priceperi si deprinderi.

Forma de realizare: activitate integrata-ADP+ALA +ADE

DLC-JOC DIDACTIC ,,Fiecare meserie-i o comoara”

DEC-,,Pictam unelte si meseriasi”

Durata: o zi

Scopul activitatii:

-Verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la diverse profesii si meserii;

-Activizarea vocabularului folosind cuvinte referitoare la unele profesii, meserii si


unelte;

-Exersarea deprinderii de a compune spatiul plastic;

-Educarea trasaturilor pozitive de vointa si caracter, precum si formarea unei atitudini


pozitive fata de sine si fata de ceilalti.
ACTIVITATI DE INVATARE
I . ADP: Activitati de dezvoltare personala

-INTALNIREA DE DIMINEATA: ,,Cea mai frumoasa meserie”-salutul,,Buna dimineata,


frumoase meserii!”,prezenta,calendarul naturii, mesajul zilei, noutatea zilei, pregatirea
pentru activitati.

Tranzitii: ,,Bucatari sau doctorite/ Hai sa mergem la masute/ Centrele sa le


observam/ Si-apoi frumos sa lucram.”

Rutine: ,, Ne-nvartim, ne rasucim si la baie noi pornim!”

II . ALA 1: Jocuri si activitati alese

Biblioteca:

Tema: ,,Citim despre meserii”

Obiective operationale:-sa citeasca imagini cu meserii din carti si reviste;

-sa denumeasca uneltele si meseriile intalnite in carti;

-sa formuleze propozitii referitoare la actiunile desfasurate.


Metode si procecee: conversatia, explicatia, exercitiul.

Mijloace si materiale didactice: carti, reviste.

Arta:

Tema: Ce mi-ar placea sa fiu cand voi fi mare?”

Obiective operationale:-sa descrie imaginea aleasa;

-sa utilizeze corect materialele de lucru;

-sa coloreze in contur fara a-l depasi.


Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul, Turul Galeriei.

Mijloace si materiale didactice:fise de lucru, fise model, creioane colorate.


Constructii:

Tema: ,,Un nou cartier la noi in localitate”

Obiective operationale:-sa imbine corect piesele pentru realizarea temei;

-sa manifeste interes si initiativa;

-sa lucreze in echipa.

Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,


munca independenta, munca in echipa.

Mijloace si materiale didactice: -piese de imbinare, lucrarea model.

Joc de rol:

Tema: ,,De-a bucataresele”

Obiective operationale:-sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie;

-sa interpreteze prin joc activitatea bucatareselor;

-sa manifeste spirit de echipa.

Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, jocul.

Mijloace si materiale didactice: aragaz de platic, vase de bucatarie, tacamuri de


plastic.

III . ADE: Activitati pe domenii experentiale (DLC+DEC)

1. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE

Tema:,,Fiecare meserie-i o comoara”

Mijloc de realizare: joc didactic

Obiective operationale: -sa recunoasca meseriile cu ajutorul unor ghicitori;

-sa denumeasca uneltele descoperite in cutii;

-sa recunoasca sunetul initial/final al unor cuvinte date;


-sa desparta in silabe cuvinte care denumesc diferite
unelte si meserii;

-sa formuleze propozitii cu diferite cuvinte;

-sa reprezinte grafic propozitiile formulate;

-sa sa gaseasca singularul/pluralul cuvintelor date;

-sa se angajeze constient in realizarea sarcinilor.

Sarcina didactica: Rezolvarea unor ghicitori despre meserii, recunoasterea unor


unelte, recunoasterea sunetului initial/final al unor cuvinte, despartirea cuvintelor in
silabe , formularea de propozitii si reprezentarea grafica a acestora, gasirea
singularului/pluralului unor cuvinte date (,,Eu zic una, tu zici multe!”), sa completeze
PIRAMIDA.

Regulile jocului: Se formeaza doua echipe (echipa meseriasilor si echipa pictorilor)


in functie de ecusonul extras din cosulet . Copilul numit va extrage cate un biletel din
cutie si va rezolva sarcina de lucru.Pentru rezolvarea corecta a sarcinii, copii vor
aplauda si grupa respectiva va primi o recompensa. Va castiga echipa care va acumula
mai multe recompense.

Elemente de joc: manuirea materialului, miscarea, aplauze,recompense, premii.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul,


problematizarea,jocul, intrecerea.

Mijloace de invatamant: ecusoane, jetoane cu unelte si meserii, cutii cu


sarcini de lucru si materiale necesare, plansa cu PIRAMIDA, recompense.

Forme de organizare:frontal, pe grupuri, individual.

2 . DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (Activ. artistico-plastica)

Tema:,, Pictam unelte si meseriasi”

Mijloc de realizare: pictura


Obiective operationale: -sa denumeasca materialele puse la dispozitie;

-sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie;

-sa isi consolideze deprinderile practice formate anterior;

-sa respecte etapele de lucru prezentate;

-sa analizeze si sa aprecieze lucrarile colegilor cat si propria


lucrare.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul.

Mijloace de invatamant: suport pentru pictura, acuarela, pensula, suport cu


apa, servetele, lucrare model.

Metode de evaluare: orala, practic-aplicativa, recompense.

IV . ALA 2: Jocuri si activitati alese- JOC DISTRACTIV:,,Scaunelele meseriasilor”

Obiective operationale: -sa-si insuseasca corect regulile jocului;

-sa participe activ la joc;

-sa respecte regulile jocului.

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, explicatia,demonstratia, exercitiul.

Mijloace de invatamant: scaunele, CD cu muzica.

Bibliografie:

Metode interactive de grup,Ghid metodic, Ed. Arves, 2002.

Curriculum pentru invatamantul prescolar, Didactica Publishing House,


Bbucuresti,2009.

Traditional si modern in invatamantul prescolar, Ed. Omfal Esential, Bucuresti,2007.


SCENARIUL ZILEI
ADP- Activitatea zilei incepe cu INTALNIREA DE DIMINEATA : salutul, prezenta si
completarea calendarului naturii.(copiii sunt asezati in semicerc)

SALUTUL-Copiii se vor saluta spunand fiecare cate o meserie (exp. ,,Buna


dimineata , draga pompier!”. Se continua cu prezenta si completarea calendarului
naturii.

IMPARTASIREA CU CEILALTI-,,Roata morii se-nvarteste/ Fiecare se gandeste/ Si va


spune cu glas tare/ Ce va fi , cand va fi mare!”

Fiecare copil va spune ce doreste sa fie atunci cand va fi mare. ,,Eu cand voi fi mare
vreau sa fiu…”.

ACTIVITATEA DE GRUP- Pe rand copiii vor descrie in cateva cuvinte meseria pe


care au ales-o, spunand de ce le place.

,,Un taciune si-un carbune/ Toate ce s-au spus sunt bune!”

NOUTATEA ZILEI- Educatoarea anunta copiii ca un magician si-a piedut bagheta


fermecata si e foarte trist ca nu mai poate face magie.El a aflat ca la aceasta gradinita
sunt copii isteti si cuminti care l-ar putea ajuta sa-si recupereze bagheta. Voi intreba
copiii daca sunt de acord sa-l ajute pe magician, iar daca ei doresc acest lucru, le spun
ca pentru al ajuta va trebui sa rezolve cateva sarcini , iar odata cu rezolvarea ultimei
sarcini, vom descoperi si bagheta fermecata.

TRANZITIE-,,Bucatari sau doctorite/ Hai sa mergem la masute/ Centrele sa le


observam/ Si-apoi frumos sa lucram.”

Se prezinta tema zilei ,,IMI ALEG O MESERIE” si ceea ce au ei de realizat pe tot


parcursul zilei si obiectivele.

ALA 1-Se prezinta centrele de interes:

Le voi arăta ce le-am pregătit la măsuţe. La sectorul Bibliotecă - cărţi şi jetoane; la


sectorul Artă – creioane colorate şi fişe ; la sectorul Construcţii – diferite cuburi ; Joc
de rol – diferite seturi de bucatarie.
Copiii sunt îndrumaţi la centrele de interes , unde vor avea posibilitatea să descrie şi să
intuiască materialele puse la dispoziţie. Metodele utilizate pe parcursul desfăşurării
activităţilor vor da posibilitatea copiilor să se manifeste , să acţioneze , să
interacţioneze cu ceilalţi, să adreseze întrebări şi să afle răspunsuri.

După desfăşurarea activităţilor de la centrele de interes , se analizează produsele


obţinute ,realizandu-se TURUL GALERIEI. Activitatea se incheie cu aprecieri individuale
si colective.

Tranziţie : 1.2.3. daca vrei/ Hai cu toti sa adunam / Si-nspre baie sa ne-ndreptam .

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE( ADE ) – ( DLC + DEC )

DLC – „Fiecare meserie-i o comoara„–joc didactic

In cadrul acestei activitati copiii vor raspunde la ghicitori, vor denumi unelte si
meserii, vor spune care este sunetul initial/final al unor cuvinte date, vor desparti
cuvinte in silabe, vor alcatui propozitii si le vor reprezenta grafic, vor gasi pluralul sau
singularul unor cuvinte si vor completa PIRAMIDA cu imagini corespunzatoare cerintei.

Pentru a putea sa redam bagheta magicianului, spun copiilor ca mai avem de realizat o
sarcina.

DEC – „Pictam unelte si meseriasi”

In cadrul acestei activitati , copiii vor picta imagini cu unelte si meseriasi.

Dupa intuirea materialului,voi explica si demonstra etapele de lucru.

Copiii vor realiza pictura respectand indicatiile primite.

Dupa finalizarea picturii, se vor face aprecieri individuale si de grup, realizandu-se


TURUL GALERIEI.

La finalul activitatii copiii vor inapoia bagheta magicianului, facandu-l pe acesta fericit,
primind in schimb cate o surpriza.

Se vor face aprecieri asupra realizarii sarcinilor.

Tranziţie : Am venit la grădiniţă / Veseli şi cuminţi / Să învăţăm şi să cântăm / Şi să ne


distrăm .
ALA2- Activitatea recreativă va încheia activitatea zilei .

Joc distractiv: Scaunelele meseriasilor”

Copiii vor dansa in jurul scaunelelor, iar cand melodia va fi intrerupta, trebuie sa
ocupe cate un scaunel. Cel care ramane fara scaunel va iesi din joc luand cu el si
scaunul. Asa se procedeaza pana ramane un singur copil care va fi declarat
CASTIGATOR. Ceilalti copii vor dansa liber intr-un colt al clasei.
-

Eveniment CONTINUTUL ACTIVITATII Strategii Evaluare


didactic didactice

Organizare Aerisirea sălii de grupă. Amenajarea spaţiului Observa -


a activităţii educaţional. Pregătirea materialului necesar. rea
Copiii intră ordonat în sala de grupă. comport
a-
mentului
copiilor

Captarea INTALNIREA DE DIMINEATA:,,Cea mai frumoasa Povestirea Frontala


atentiei meserie”-salutul, prezenta, calendarul naturii. Pe o
Conversa -
cutie vedem o scrisoare din care aflam ca un
ţia
magician si-a pierdut bagheta fermecata si ne roaga
sa-l ajutam sa o gasesca. Ne mai spune ca pentru al
ajuta trebuie sa rezolvam cateva sarcini.

Anunţarea Intrucat copiii doresc sa-l ajute pe magician, le voi Conversa- Frontala
temei si a citi sarcinile ce vor trebui realizate, numind TEMA ţia
obiective - ZILEI ,,Imi aleg o meserie”.Pentru inceput copiii se
Explicaţia
lor vor pregati pentru concurs facand antrenament la
centrele de interes.
Solicit copiii să-şi aleagă centrul la care preferă să
lucreze , apoi, voi prezenta modul de realizare al
Munca in Frontala
fiecărei teme :
grup si
Individu-
BIBLIOTECA: răsfoiesc cărţi si reviste, conversand individuala
ala
Prezenta- pe baza imaginilor .
Conversa -
rea optima
CONSTRUCTII: construiesc clădiri folosind tia
a continu-
materialele aflate la acest centru . Pe
tului si Explicatia
grupuri
dirijarea ARTA : colorează cât mai frumos diferite imagini
Exercitiul
invatarii meserii.
Jocul
JOC DE ROL: imită rolul bucătăreselor , respectând
indicaţiile date.

Copiii vor rezolva sarcinile de la cele patru centre,


schimband centrul daca doresc.

Voi supraveghea desfasurarea activitatii,


intervenind doar daca este necesar sau daca voi fi
solicitata.

Dupa finalizarea lucrarilor de la ALA 1, se va


realiza TURUL GALERIEI .

Activitatea pe centre se incheie cu jocul de miscare


,,Luati seama bine/ Dupa cum v-am spus”.

TRANZITIE:,,1,2,3 daca vrei/ Hai cu toti sa


adunam/ Si-nspre baie sa ne-ndreptam”.

Copiii se vor intoarce in sala de grupa si vor


extrage din cosulet cate un ecuson, ajutand la
formarea celor doua echipe pentru desfasurarea
jocului didactic ,,Fiecare meserie-i o comoara!”.
a.Explicarea Se anunta tema si obiectivele jocului care se va Explicatia
regulilor desfasura sub forma de concurs.
jocului
Voi numi pe rand cate un copil de la fiecare echipa,
care va aduce cate un bilet de pe cutia adusa de
magician. Voi citi sarcina de lucru, iar pentru
rezolvarea corecta echipa va fi aplaudata si
recompensata.
Explicatia
b.Explicarea Pentru o mai buna intelegere a modului de
si desfasurare a jocului didactic, voi demonstra Demonstra-
demonstr- extragand un bilet si raspunzand la o ghicitoare. tia
rea jocului Pentru raspunsul corect, copiii vor aplauda si voi pri
Exercitiul
o recompensa.

Voi numi cate un copil de la fiecare echipa pentru Individu-


c.Jocul de
realizarea jocului de proba.(vor raspunde la ala
proba
ghicitori)
Exercitiul Evaluare
Dupa ce ma asigur ca regulile au fost intelese, se orala
trece la desfasurarea propri-zisa a jocului didactic.

d. VARIANTA I
Executarea
a)Extrage din cutie un obiect , numeste-l si spune
Individu-
jocului cu ce sunet incepe. Exercitiul
ala
propriu-zis
b)Extrage din cutie un obiect , numeste-l si spune
Pe grupe
care este sunetul final.

a)Extrage din cutie un obiect, numeste-l si spune


care este sunetul final.

b)Extrage din cutie un obiect, numeste-l si spune cu


ce sunet incepe.
VARIANTA II

a)Alege jetonul cu unealta care iti place si desparte Aprecieri


cuvantul in silabe, specificand numarul lor. verbale
Exercitiul
b)Alege jetonul cu meseria care iti place si Recom-
desparte cuvantul in silabe, specificand numarul pense
lor.

VARIANTA III

a)Formuleaza o propozitie in care sa folosesti


Individu-
cuvantul POMPIERUL ,apoi reprezinta grafic.
Exercitiul ala
b)Formuleaza o propozitie in care sa folosesti
cuvantul DOCTOR, apoi reprezinta grafic.

Obtinerea VARIANTA IV
performan-
,,Eu zic una, tu zici multe!”
tei
a)lopata, surubelnita, perie. Exercitiul

b)minge, creta, ambulanta.

,,Eu zic multe, tu zici una!”

a)cofetari, zidari, frizeri.

b)mecanici, electricieni,profesori.

VARIANTA V
Asigurarea
retentiei si a)Gaseste jetoanele cu uneltele folosite de frizer si Individu-
a aseaza-le la baza PIRAMIDEI.( patru unelte) Exercitiul ala
transferului
b)Gaseste jetoane cu instrumente folosite de
doctor si aseaza-le pe PIRAMIDA.(trei instrumente)

a)Gaseste jetoane cu ce prepara cofetarul si Problemati- Frontala


aseaza-le pe PIRAMIDA.(doua jetoane) zarea

b)Gaseste jetoane cu ce foloseste soferul si aseaza


pe PIRAMIDA.(un jeton-exp. o masina)
Aprecieri
Pentru fiecare sarcina realizata, echipa va fi
verbale
apreciata si aplaudata.

Asigurarea Pentru activitatea artistico-plastica magicianul a


conexiunii lasat cateva fise cu unelte si cu diferiti meseriasi si Conversatia
inverse ne roaga sa le pictam cat mai frumos si ingrijit.

Se poarta o scurta discutie despre ce meserii


Explicatia
indragesc si care meserie este cea mai frumoasa.

Se trece la intuirea materialelor puse la dispozitie,


se prezinta picturile model , apoi se explica si se Demonstra-
demonstreaza modul de lucru. tia

Verific 2, 3 copii pentru a vedea daca au inteles.

Daca acestea au fost insusite, se realizeaza exercitii


Individu-
de incalzire a muschilor mici ai mainii si se trece la
Exercitiul ala
realizarea propriu-zisa a lucrarii.

In timp ce copiii lucreaza, voi da indicatii si voi oferi


ajutor acolo unde este nevoie, indrumandu-i si
stimulandu-le increderea in fortele proprii.

Se va realiza prin intermediul metodei TURUL


Evaluarea Turul Aprecieri
GALERIEI.
Galeriei verbale
Se fac aprecieri asupra modului de lucru si a
Recom-
realizarii sarcinilor de lucru, numarand
pense
recompensele primite si stabilind echipa
castigatoare.
Evaluarea se realizeaza pe tot parcursul zilei in Evaluare
functie de obiectivele stabilite, prin observarea
orala
comportamentului, a produselor activitatii sau a
raspunsurilor date.

Incheierea Ziua se va incheia cu un joc distractiv: Joc


activitatii ,,SCAUNELELE MESERIASILOR”. distractiv

S-ar putea să vă placă și