Sunteți pe pagina 1din 29

Ne jucm cu meseriile

proiect de activitate integrat

PROIECT DIDACTIC
1

UNITATEA DE NVMNT:
DATA:
GRUPA: mijlocie
PROPUNTOARE: Deaconu Ramona-Iuliana
TEMA ANUAL: Cum i cum vreau s fiu?
TEMA PROIECTULUI TEMATIC: Ce miros au meseriile?
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare
FORMA DE ACTIVITATE: activitate integrat ALA1 + ADE (DS + DOS) + ALA2
CATEGORII DE ACTIVITI:

ADP
Rutine
Tranziii

ALA1 activiti liber alese


Bibliotec: Citim despre meserii
Art: Ce mi-ar plcea s fiu cnd voi fi mare? desen
Construcii: ,,Un cartier nou la noi n ora cuburi

ADE activiti pe domenii experieniale


Activitate integrat (DS + DOS) Ne jucm cu meseriile
DS cunoaterea mediului convorbire
DOS decupare, asamblare i lipire
2

ALA2
Joc distractic: Vindec pacientul (anexa 1)

SCOPUL:

consolidarea cunotintelor referitoare la meserii;

consolidarea unor abiliti practice specifice nivelului de dezvoltare motric;

dezvoltarea simului estetic i practic

OBIECTIVE CADRU:

dezvoltarea capacitii de exprimare oral, de nelegere i utilizare corect a semnificaiilor structurilor verbale orale;

stimularea curiozitii privind explicarea i nelegerea lumii nconjurtoare;

formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor produse finite.

OBIECTIVE DE REFERIN:

s utilizeze desene, simboluri pentru a transmite o anumit semnificaie;

s cunoasc i s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unor activiti practice;

s cunoasc diferite materiale de lucru;

OBIECTIVE OPERAIONALE ALA 1:

s coloreze elemente specifice meseriei pe care doresc s o practice cnd vor fi mari;

s construiasc diferite cldiri pentru a da natere unui nou cartier n oraul su, cu diferite cuburi ;

s identifice imagini despre meserii, unelte, obiecte;

s comunice verbal cu partenerii de la masa de lucru;

s rsfoiasc i s verbalizeze imaginile vzute n cri sau reviste;


3

s se comporte adecvat n diferite contexte sociale.

OBIECTIVE OPERAIONALE ADE:


cognitive
O1 s recunoasc profesiile sau meseriile pe baza unor imagini;
O2 s recunoasc meseriile din ghicitori;
O3 s asocieze imaginea profesiei sau meseriei cu imaginea uneltelor necesare pentru desfurarea ei;
O4 s alctuiasc puzzle-ul descoperind meseria;
O5 s asocieze apca cu meseria corespunztoare;
O6 s participe la activitatea de grup att n calitate de auditor, ct i de vorbitor;
psiho-motorii
O7 s confecioneze produsul finit;
O8 s denumeasc materialele puse la dispoziie, utilizndu-le;
O9 s lucreze curat i ngrijit pe parcursul activitii, pstrnd o inut adecvat n banc;
afective
O10 s coopereze n realizarea sarcinilor;
O11 s-i exprime prerea despre lucrarea proprie i despre lucrrile colegilor utiliznd criteriile de evaluare date.
STRATEGII DIDACTICE: inductiv-semialgoritmice
FORMA DE ORGANIZARE: frontal-individual, pe echipe, pe centre de interes
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, exerciiul, demonstraia, lucrul individual, turul galeriei, analiza

MIJLOACE I MATERIALE: imagini i jetoane cu meserii, creioane colorate, cuburi, lipici, foarfece, cartoane i hrtii colorate i albe,
laptopul, videoproiectorul, lucrarea model, plana, jetoane, globul magic
EVALUARE: aprecieri verbale, autoevaluare, examinare prin prob practic
DURATA: o zi
BIBLIOGRAFIE:

Revista nvmntului precolar 3- 4/2011, editura Arlequin;

Ghid orientativ Laura Mara Culea, editura Diana;

Curriculum pentru nvmntul precolar- editura Didactica Publishing House, 2009;

Ziua bun ncepe la ntlnirea de diminea Smaranda Maria Cioflica, editura Didactica Pre;

Pedagogie precolar, Elisabeta Voiculescu, editura Aramis;

Totul ... pentru copil (ghid pentru educatoare), prof. Rodica Gavra, editura Diana.

SCENARIUL ZILEI
NTLNIREA DE DIMINEA
Salutul: Dimineaa a sosit/ n semicerc ne adunm/ Cu toii s ne salutm/ Bun dimineaa dragi Istei,/ M bucur c suntei aici /
Bun dimineaa meteri mari ! copiii se vor saluta n sensul acelor de ceasornic, unul dup altul folosind un nume de meserie ex: ,,Bun
dimineaa brutari!, ,,Bun dimineaa poliiti! ...
Se va realiza i prezena ( Dup ce ne-am adunat / i frumos ne-am salutat / Colegii ne-am ntlnit / Oare cine n-a venit?) n ordinea
strigrii de ctre educatoare din catalogul grupei, iar copiii i vor alege jetonul cu semnul care-i reprezint pe fiecare i l vor aeza n copac.
Jetoanele rmase le va numra un copil i le va aeza n buzunarul absenilor. Se numr apoi fetiele de ctre un biat i bieii de ctre o feti.
Se va alege copilul zilei care m va ajuta s conduc mai departe ntlnirea de diminea i pentru a ajuta la organizarea activitii, a
aranja, mpri materialele.
Calendarul naturii: Se va discuta despre cum este vremea n acea zi, se va alege data i se va completa trenuleul vremii.
mprtirea se vor numi trei fetie i trei biei care s mprteasc cu colegii de grup ideile, gndurile visele lor din noaptea ce a
trecut, o ntmplare petrecut n familie.
Se trece la gimnastica de nviorare care se face prin cteva versuri:
Dac vreau s cresc voinic
Fac gimnastic de mic:
Merg n pas alergtor,
Apoi sar ntr-un picior,
M opresc, respir uor
ntind braele s zbor
6

Toat lumea e a mea


Cnd m aez la podea!
sta-i doar un nceput!
Ia privii ct am crescut!
...... i prin cntecelele ,,Ce miros au meseriile? i ,,Bat din palme.
Noutatea zilei se va anuna de ctre educatoare. Activitatea va ncepe prin captarea ateniei copiilor printr-o conversie referitoare la cea
mai frumoas meserie, dup care se vor dezlega cteva ghicitori. Copiii vor fi aezai pe scunele n forma de semicerc.
Tranziie:
Bat din palme clap-clap-clap
Din picioare trap-trap-trap
Ne-nvrtim, ne rsucim
i spre sectoare pornim!
Cu ajutorul globului magic copiii vor alege cte un jeton care le va preciza sectorul la care vor lucra.
Sarcinile sectoarelor sunt urmtoarele:
Bibliotec: - copiii vor avea de citit i sortat imagini despre meserii
Art: - copiii vor avea de desenat ce vor s devin cnd vor fi mari
Construcii: - la acest sector copiii vor avea de construit din piese, noul cartier
Prin metoda Turul galeriei copiii vor aprecia munca colegilor de grup. Voi aprecia i eu munca micuilor per ansamblu.
Tranziie:

Cte unul pe crare


Mergem veseli ctre baie,

Rndul iute s-l formm


Lng u ne-aezm
i cumini s ateptm
Pe mnue ne splm
Este timpul s mncm

Mergem ca s ne splm
Curei s artm.

Le propun copiilor s facem o cltorie n lumea meseriilor dar nu oricum ci vom strbate un labirint n care vom ntlni fel de
fel de sarcini pe care trebuie s le rezolvm. Acest labirint va fi strbtut de dou echipe: echipa poliitilor i echipa asistentelor. Le
prezint copiilor labirintul pe care-l vom avea de stbtut, pentru a putea ajunge la Castelul meseriilor. n acel castel vor ajunge doar
acei copii care vor fi ateni i care vor rezolva corect sarcinile care vor fi pe traseu i bineneles vor acumula ct mai multe stelue.

DESFURAREA ACTIVITII
NR.
CRT
1

EVENIMENTE
INSTRUCIONALE

ACTIVITATEA PROPUNTOAREI

Se creaz condiii ergonomice pentru


Moment
desfurarea activitilor.
organizatoric
Pregtirea
grupei
Aerisirea i pregtirea slii de grup
pentru activitate
pentru activitate.
Aranjarea mobilierului, stabilirea
linitii i asigurarea unei atmosfere
propice pentru buna desfurare a
activitii.
Activitatea va ncepe prin captarea
Captarea ateniei
ateniei copiilor printr-o conversie
referitoare la cea mai frumoas meserie,
dup care se vor dezlega cteva
ghicitori. Copiii vor fi aezai pe
scunele n forma de semicerc
Le propun copiilor s facem o
cltorie n lumea meseriilor dar nu
Reactualizarea
oricum ci vom strbate un labirint n
cunotinelor
care vom ntlni fel de fel de sarcini pe
care trebuie s le rezolvm.
Pentru nceput precolarii vor avea de
rezolvat sarcinile de la fiecare centru:
Bibliotec: Citim despre meserii
Art: Ce mi-ar placea s fiu cnd
voi fi mare? desen
Construcii: ,,Un cartier nou la noi

ACTIVITATEA
COPIILOR

STRATEGII DIDACTICE
METODE I
PROCEDEE

MIJLOACE I
MATERIALE
Activiti

Copiii sunt ateni i


nerbdtori s nceap
o nou zi.

Copiii rspund
ntrebri.

ntrire
sarcinilor
formulate

la
Evaluarea oral
conversaia

Copiii
centre

lucreaz

EVALUAREA

pe

conversatia

Imagini
Jetoane
Creioane
colorate
Coli
Cuburi

de
a

n ora cuburi
Se va preciza c activitatea de astzi
Anunarea temei i a
obiectivelor activitii se numete Ne jucm cu meseriile i
se va desfura sub forma unui drum.
Copiii au de parcurs astfel un labirint ce
va fi strbtut de dou echipe: echipa
poliitilor i echipa asistentelor. Le
prezint copiilor labirintul pe care-l vom
avea de stbtut, pentru a putea ajunge
la Castelul meseriilor. n acel castel
vor ajunge doar acei copii care vor fi
ateni i care vor rezolva corect sarcinile
care vor fi pe traseu i bineneles vor
acumula ct mai multe stelue.
Tot
astzi vom realiza i marinari pentru
vaporul grupei mijlocii.
Se pune un copil s repete titlul
activitii de astzi pentru a se
sistematiza.
Expun n faa copiilor o plan
Desfurarea
(labirint) cu ajutorul crei voi realiza
nvrii
ntregul demers didactic. Copiii vor
avea astfel de trecut mai multe probe:
Proba 1
La prima prob prichindeii au de
identificat, pe baza ghicitorilor, meseria
corespunztoare.
Proba 2
Cea de-a doua proba se desfoar
pe covor, acolo unde sunt mprtiate

Prichideii sunt ateni


la explicaiile mele.

conversaia

explicaia

Copilul repet titlul


activitii.

Sunt
ateni
n
rezolvarea sarcinilor.

expunerea

plane

exerciiul
bolul magic
10

activiti
ntrire
sarcinilor
formulate

de
a

Obinerea
performanei

unelte i oameni. Sarcina copiilor este


aceea de a altura fiecrui om uneltele
corespunztoare meseriei lui.
Proba 3
Precolarii au de aflat cui i aparine
fiecare plrie.
Proba 4
Urmeaz ultima sarcin, aceea de a
nvrti roata profesiilor. Copiii au de
spus rolul fiecrei meserii pentru
oameni.
La
finalul
activitii
copiii
interpreteaz cntecul Ce miros au
meseriile.
.
DOMENIUL OM I SOCIETATE
(DOS)
Activitate practic
Se anun precolarii c ce-a de-a
doua activitate din ziua de astzi este o
activitate practic. Ei vor trebui s
realizeze marinari, folosind decuparea,
asamblarea i lipirea.
Se realizeaz intuirea materialului de
ctre copii, cerndu-li-se s recunoasc
materialele pe care le au pregtite pe
mas.
Se prezint plana model, copiii
observnd-o.
Se trece apoi la explicarea tehnicilor

aprecieri verbale

conversaia
Sunt
ateni
la
corectitudinea
rspunsurilor date de
colegi i i ajut acolo
unde este cazul.

exercitiul
panou
conversaia

Copiii rezolv fia de


lucru.

plane
exerciiul

Copiii sunt ateni la


explicaiile
educatoarei.

explicaia

conversaia

foarfec,
abloane,
lipici
11

corectarea
eventualelor
greeli
aprecieri verbale
colective
i
individuale

de lucru:
se decupeaz marinarul i hainele
lui;
se lipesc hainele pe marinar
se pune marinarul pe suport (pai)
se pun marinarii n vapor.
Se demonstreaz modul de lucru,
dndu-li-se explicaii permanent.
Se pune un copil s repete tehnicile de
lucru, pentru a vedea dac ele au fost
nelese.
nainte de a trece la executarea
lucrrii, voi cere copiilor s exerseze
cteva exerciii de nclzire a
muchilor mici ai minii: morica,
nchiderea i deschiderea pumnilor,
cntatul la pian etc.
,, Ploaia cade nencetat
Vrful degetelor bat.
Degetele-mi sunt petale,
Le deschid ca pe o floare.
i apoi le rsfirm,
i la un pian cntm.
Frecm palmele de zor
S avem la lucru spor.
Se ureaz Spor la lucru!! i se d
astfel
startul
nceperii
lucrului
individual pe un fond muzical.
Voi supraveghea modul n care copiii
i realizeaz lucrrile, iar dac va fi

Copiii
prezint
materialul pe care-l au
pe mas.
Copiii
observ
modelul educatoarei.

observaia

lucrarea
model

explicaia

Prichindeii
sunt
ateni la succesiunea
tehnicilor de lucru.
demonstraia
Copilul
prezint
tehnicile de lucru.

Se fac exerciii
pentru
nclzirea
muchilor mici ai
minii.

Copiii
lucrrile.
12

realizeaz
laptopul

ncheierea activitii

nevoie voi interveni cu explicaii


individuale. Voi ncuraja pe cei mai
puin abili i voi urmri ca toi copiii si duc munca la bun sfrit.
Voi
urmri
corectitudinea
i
acurateea lucrrilor.
Cnd majoritatea copiilor au terminat,
voi da preavizul i apoi semnalul de
ncetare a lucrului.
Se expun toate lucrrile la panou,
dup care se vor observa i se vor
analiza, inndu-se cont de aspectul i
corectitudinea execuiei lucrrilor. Se
iau n calcul criteriile de evaluare
ncheierea activitatii o realizez prin
jocul cu caracter sportiv Vindec
pacientul. (anexa 1 )
Se vor face aprecieri verbale asupra
modului de participare a copiilor la
activitate.
Pentru
executarea
corect
a
tablourilor i pentru ntreaga activitate
desfurat n ziua respectiv, copiii vor
primi i cte o recompens o
prjituric.

lucrul
individual

foarfec,
abloane,
lipici

Se
analizeaz
lucrrile de la panou.
analiza
Copiii sunt ateni la
aprecierile educatoarei
i
cu
bucurie
recompensa.

13

conversaia
recompense

Aprecieri finale
individuale
i
colective

Anexa 1

JOC DISTRACTIV
VINDEC PACIENTUL! joc cu caracter sportiv

DESCRIEREA JOCULUI:
Efectivul grupei de copii este mprit n dou echipe, egale ca numr, aezate pe dou iruri. Fiecare are n mn o cutie de
medicamente. Pe terenul de joc, naintea fiecrei echipe de medici, se deseneaz cte o spiral cu lungimea de 5 6 m. La captul
fiecrei spirale se plaseaz cte o ppu (iepura, ursule, etc.) pe cte un scunel cu un coule ataat. La comanda dat, primii
medici alearg n spiral, las cte o pastil la pacient n coule, se ntorc tot prin alergare n spiral, predau cutia de medicamente
urmtorilor coechipieri, acetia parcurg acelai traseu, iar ei se aeaz la coada irurilor.Ctig echipa care a parcurs prima traseul.

Obiective:

O1. s perceap componentele spaio-temporale (durat, localizare);

O2. s-i dezvolte atenia i capacitatea de organizare;

O3. s se orienteze n spaiu / s se raporteze la un reper dat.

O4. s respecte regulile jocului stabilite de comun acord n cadrul grupului;

O5. s participe activ i afectiv la joc aducndu-i contribuia la reuita echipei;

O6. s joace ( utiliznd corect regulile) jocuri cu caracter sportiv.

14

15

16

GHICITORI DESPRE MESERII


Cnd nu este semafor
Strada poi s-o treci uor
El mainile le-oprete
Doar s treci...i le pornete...
(agentul de circulaie)

Dimineaa i zmbete
Cnd la grdini vii
Pentru coal pregtete
Grupa-ntreag de copii...
(educatoarea)

Cine zboar fr s zboare?


(aviatorii i pasagerii aparatelor de zbor)

naintea cui
Trebuie s-i scoat fiecare plria?
(Frizerul)

St cu spatele la rege
Dar regele nu se supr.
(Birjarul)

Tunde cu ndemnare
i i face i crare
O frizur s-i stea bine
Nu-l ntrece oriicine.
(frizerul)

Cu arome mbietoare
Pinea rumen apare
Din cuptorul dogorit
Cine o scoate mulumit?
(brutarul)

evi,conducte instaleaz
n perete le fixeaz
Iar n urm el ne las
Apa i cldura-n cas.
(instalatorul)

Ciorbe, supe, srmlue


Sosuri calde, chiftelue
Pregtete iscusit
C e meter la gtit.
(buctarul)

Ea ne e a doua mam
i ne nva doar la coal.
(nvtoarea)

Cine le face pe toate cu msur?


(Croitorul)

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

S-ar putea să vă placă și