Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

EDUCATOARE:Vlăducu Ionela
Grădiniţa "Elena Farago" Craiova

1
NIVEL:I(grupa mijlocie)

TEMA DE STUDIU:”Cum este/a fost si va fi aici pe pamant?”

SUBTEMA:”În lumea dinozaurilor!”

TEMA ZILEI:”Dino vrea sa stie!”

FORMA DE REALIZARE:activitate integrată ALA+ADE(DS+DLC)+ADP

TIPUL DE ACTIVITATE:verificare,consolidare de cunostinte

FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri,individual

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ADP:
 :Întâlnirea de dimineaţă:discuţii despre anotimpul în care ne aflăm, luna în care
suntem, cum e vremea, citirea scrisorii de la Dino
 Rutină
 Tranziţii:cântece si versuri între activităţi

ALA:CENTRE DE INTERES:
 Bibliotecă :”Coloreaza imagini cu dinozauri
 Artă:”Tinutul dinozaurilor”-lipire
 Ştiinţă:”Puzzle-uri cu dinozauri”

ADE:”Dino vrea sa stie!”(DS+DLC-joc concurs)

ALA:
 „Jocuri distractive cu Dino si prietenii sai!”

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Verificarea, consolidarea cunostintelor despre dinozauri si consolidarea deprinderii
de a se exprima corect din punct de vedere fonetic, lexical si sintactic.
 Consolidarea număratul în limitele 1-4, repetarea locului fiecărui număr în șirul
numeric, numărarea corectă a obiectelor unei grupe în limitele 1-4, identificarea
vecinilor numerelor,recunoaşterea cifrelor şi raportarea acestora la cantitate;

OBIECTIVE OPERATIONALE:
ALA:
Biblioteca:
 Sa coloreze în contur, pastrand pozitia corecta a corpului.;
 Sa traseze corect semnul grafic cerut in spatiul dat, pastrand pozitia corecta a
corpului.
Arta:
 Sa realizeze colajul ce va reprezenta tinutul dinozaurilor asezand elementele date.

Stiinta:
 Sa identifice fiecare element ce constituie tabloul;

2
 Sa potriveasca imaginile pentru a reda tabloul.

ADE:
DS+DLC:Joc concurs:”Dino vrea sa stie…”
 Să denumeasca imaginea;
 Să spuna ce stie despre imaginea respectiva;
 Să desparta cuvantul in silabe;
 Să formuleze o propozitie cu cuvantul dat;
 Să numere crescător și descrescător în limitele 1-4 cu și fără suport intuitiv;
 Să ordoneze crescător şi descrescător jetoanele cu cifrele în concentrul 1-4;
 Să recunoască cifrele din jetoane;
 Să formeze mulţimi de obiecte, asociind fiecărei mulţimi cifra corespunzătoare,
raportată la cantitate
 Să rezolve sarcinile fişei date;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul.

MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu dinozauri, cubul (cu imagini cu si despre


dinozauri), medalioane pentru recompense, puzzle-uri, planşe de colorat, caiete de lucru,
plicuri cu cerinte, fise de lucru, hartie colorata, lipici;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri.

DURATA: o zi

LOCUL DE DESFASURARE:sala de grupă

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
 Revista invatamantului prescolar,2009;
 Revista invatamantului prescolar nr.1-2/2010;
 Curriculum pentru invatamantul prescolar(3-6/7 ani),2010;
 Breben S., Gongea E., Ruiu G., Fulga M.-“Metode interactive de grup”-ghid metodic,
editura Arves,Craiova,2002.
 Filofteia Grama, Mioara Pletea-“Aplicatii ale noului curriculum pentru invatamantul
prescolar”, volumul II, editura DPH, Bucuresti,2009

SCENARIUL ZILEI
ADP:
Activitatea începe cu întâlnirea de dimineaţă.Vom recita prima data urmatoarele versuri:
”In semicerc ne asezam
Si apoi ne salutam.
Vedem cine e prezent

3
Poate, cine e absent.
Calendarul e-ncantat
Ca e iarasi completat
Cu zapada, vant sau ploaie
Dar, mai bine cu mult soare.”
Vom canta apoi cantecul :”Buna dimineata, draga gradinita!” si ne vom saluta.In
continuare, stabilim ziua in care ne aflam, anotimpul, luna, data, vedem cum e vremea si
completam calendarul vremii, facem prezenta.
La noutatea zilei, le voi spune ca Dino, puiul de dinozaur care a asistat toata saptamana la
activitatile noastre, ne roaga ceva.Vrea sa vada cate am invatat noi despre dinozauri, insa vrea
sa invete si el ceva de la noi.
„Haideti, copii, sa vedem ce rugaminte are Dino.”Le citesc apoi scrisoarea.
„Dragi copii, saptamana aceasta am stat cu voi. Am vazut ca v-a placut tare mult sa aflati
lucruri noi despre dinozauri. Inainte de a pleca la alta gradinita, vreau sa vad cate stiti voi
despre dinozauri, insa vreau si sa ma invatati ceva.
Copiii vor fi dornici sa ii arate lui Dino cate stiu ei, drept urmare vom juca jocul:”Dino
vrea sa stie...”
Dupa desfasurarea jocului vom canta, ca element de tranzitie pentru ALA, un cantec. In
acest timp, ne vom aseza la centrele deja pregatite, in functie de medalionul pe care il vor
avea la gat. Dupa ce vor termina de lucrat la centre, le voi spune ca Dino e foarte trist pentru
ca, in timp ce el era la noi in vizita, prietenii lui au uitat de el si a ramas singur. Pentru a-l
inveseli, ii vom confectiona prieteni noi.
„Noi cu totii am lucrat/Si lucrul l-am terminat./Bucurosi sa admiram/Pentru ca stim sa
lucram./Iar acum ne vom juca,/Vom dansa si vom canta.”

PROIECT DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment -aerisirea sălii de
organizatoric grupă;
-pregătirea
centrelor şi a
materialelor
necesare
activităţilor.
2.Captarea Le voi citi scrisoarea de la -explicaţia; -evaluare
atenţiei dinozaurul Dino. -conversaţia; orală;
-frontal; -aprecieri
verbale;
3.Anuntarea Se aseaza in semicerc si le spun ca -in semicerc; -evaluare

4
temei astazi ii vom arata lui Dino cate -explicaţia; orala;
stim noi pentru a-l invata si pe el. -conversaţia;
Jocul se numeste”Dino vrea sa
stie”.
4.Dirijarea Le explic modul de desfasurare al -conversaţia; -evaluare
invatarii jocului. Impart grupa in doua -explicaţia; orala;
echipe deoarece activitatea se va
desfasura sub forma de concurs,si
anume:echipa” Dinozaurii
carnivori”(T-rex)si echipa
„Dinozaurii ierbivori”(Triceratops).
I Varianta. In cadrul primei -jocul didactic; -aplauze;
variante, voi utiliza „Cubul”. -problematiza- -aprecieri
„Iata, cubul se-nvarteste/Si la tine rea; verbale;
se opreste!”. Copilul in dreptul -explicatia;
caruia s-a oprit cubul, il ia,
denumeste imaginea si spune tot ce
stie despre aceasta.
A-II-a Varianta.Intr-un cosulet -explicatia; -evaluare
sunt mai multe jetoane. Va veni, pe -exercitiul; orala;
rand, cate un copil din fiecare -problematizarea; -evaluare
echipa, va denumi imaginea si apoi practica;
va forma o propozitie cu acel -aplauze;
cuvant.. Fiecare raspuns va fi
recompensat cu medalion. - -explicatia;
A-III-a Varianta.Copiii vor arunca -problematizarea;
un zar si voi extrage din plicul -evaluare
corespunzator numarului de pe zar orala;
o cerintă pe care o va rezolva: -explicatia; -aprecieri
Toate raspunsurile vor fi -conversatia; verbale;
recompensate cu un medalion. -exercitiul;
-problematizarea; -aprecieri
verbale;
5.Obtinerea Fişa de muncă independentă
performantei Se va face intuirea fişei iar sarcinile -aprecieri
se vor da pe rând, contracronometru verbale;
Sarcina 1. – Număraţi elementele
fiecărei mulţimi şi desenaţi în
etichete liniute corespunzătoare
numărului.
Sarcina 2. – Număraţi dinozaurii şi
încercuiţi cifra corespunzătoare din
dreapta lor.
Sarcina 3. – Coloraţi adecvat
primul, al treilea şi al patrulea
dinozaur -explicaţia;
Sarcina 4. Colorati în pătrăţele -exerciţiul; -evaluare
vecinii mai mici şi mai mari ai -conversaţia; practica;
numerelor date.

5
Verificare – dacă toţi coechipierii
fiecărei echipe au lucrat corect şi în
timpul stabilit, fiecare echipă
primeşte câte 4 puncte (buline roşii)
Câte un punct pentru fiecare sarcină
rezolvată corect.

7.Incheierea Fac aprecieri asupra modului in -aprecieri


activitatii care au raspuns la activitate cat si verbale;
asupra modului in care au lucrat in -recompense.
decursul intregii zile.

S-ar putea să vă placă și