Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Grupa mare B
Data: 01.02.2022
Tema de studiu: ”Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
Subtema:”Dinozaurii-o lumedispărută”
Temazilei: “Călătorieînlumeadinozaurului Dino”
Forma de realizare: Activitateintegrată
Elementecomponente ale activității integrate:ADP+ADE (DLC +DOS2) +ALA1+
ALA II
Tipul de activitate:Transmitereşiînsuşire de noicunoştinţe;
Formare de priceperișideprinderi
Mijloace de realizare: Povestireaeducatoareiși Activitatepractică

Dimensiuni ale dezvoltării:


Db1. Ascultareaactivă a mesajuluipentruînțelegereașireceptarealui
( comunicareareceptivă);
Da1. Mesajeoraleîncontexte de comunicarecunoscute;
C3.Activareșimanifestare a potențialuluicreativ;
A1. Motricitategrosierășimotricitatefinăîncontexte de viațăfamiliare.

Comportamentevizate:
Db1.3. Participă la activitațile de grupși la activitățile de jocîncalitate de auditor;
Da1.2. Demonstreazăîntelegereaunuimesaj oral, ca urmare a valorificăriiideilor,
emoțiilor, semnificațiilor;
C3.3. Demonstreazăcreativitateprinactivitățiartistico-plastice, muzicalesi practice, in
conversațiișipovestiri creative;
A1.3. Utilizeazămâinileșidegetelepentrurealizarea de activități variate.

Scopul activității:formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste şi dezvoltarea


simţului estetic al copiilor, formarea şi consolidarea tehnicilor de lipire.

Obiectiveoperaționale:
- Să reţină conţinutul de idei al povestirii;
- Să-şi îmbogăţeascăvocabularul cu cuvinteşiexpresiinoi;
-Să realizeze tema artistico-plastică aleasă;

1
-Să lipească elementele respectândloculacestora.
Forme de organizare: frontal, pe grupe și individual
Resurse umane: 25 de preșcolari
Durataactivității: o zi
Categorii de activități:

Activități de dezvoltarepersonală
- Întâlnirea de dimineață: “Să facem cunoștință cu dinozaurul Dino”
-Rutine: “Ca să nu mă îmbolnăvesc/ Pe mânuțe eu mă spăl”; ” În locul în care am
lucrat, eu mereu fac curat!”
- Prezența: “Noisuntemdinozauri”
-Salutul: “Bună dimineața, dragi copii! Mă bucur să ne întâlnim și astăzi! Sper că
sunteți bine și sănătoși cu toții!”
-Gimnastica de dimineață:“Dansează hopa-hopa”, “Autobuzul”, “A ram sam-sam”
-Tranziții: “Dinozaurimiciși mari”, “Dinozaurul a adormitși nu-i place să fie trezit”-
mers pe vârfuri, “Plimbă dinozaurul Dino”-jocliniștitor, “Ești un dinozaur”-joc cu text
șicânt
2. Jocuriși activități didactice alese (ALA1)
A) Construcții: “Cuibpentrufamiliadinozaurului Dino ”
- Sarcina didactică: copiii vor construi din materialele puse la dispoziție cuibul pentru
dinozaur
- Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: exercițiul, explicaţia,demonstrația
b)Mijloace didactice: cuburi
c) Forma de organizare: pe grupe, individual
d) Locul de desfăşurare: sala de grupă.

B) Joc de masă: “Să descoperim și alți dinozauri”


- Sarcina didactică: copiii trebuie să ansambleze diverse piese pentru a realiza
tema propusă.
- Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: exercițiul, explicaţia,demonstrația
b)Mijloace didactice: fișe cu dinozauri diferiți, piese de tangram, jetoane colorate
c) Forma de organizare: pe grupe, individual
d) Locul de desfăşurare: sala de grupă.

C) Științe: “Dinozauricolorațiîncuiburiașezați”
“Erupțiavulcanului” – experiment
1.Sarcina didactică:copiii trebuie să sorteze dinozaurii după criteriul culoare
2.Sarcina didactică: copiii urmăresc experimenul cu ”erupția vulcanului”
- Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: observația, explicaţia,demonstrația, exercițiul,
experimentul
b)Mijloace didactice: dinozauri colorați, boluri-diverse culori, vulcan, oțet,
colorant, bicarbonat de sodiu, machetă, copăcei.
c) Forma de organizare: pe grupe, individual, frontal

2
d) Locul de desfăşurare: sala de grupă.

3.Activități pe domenii experiențiale


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC)
Temaactivității: “Povestealui Dino”
Mijloc de realizare: povestireaeducatoarei
Tipul de activitate: Formare de noipriceperișideprinderi
Strategiadidactică:
Metodeșiprocedee: șorțulpovestitor, conversația, explicația, povestirea, exploziastelară.
Material didactic: sorț cu siluete, steluțe
Forme de organizare: frontal

DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS)


Temaactivității: “Prieteniidinozaurului Dino”-suport de creioane
Mijloc de realizare: activitatepractică- lipire
Tipul de activitate: formare de noipriceperișideprinderi
Strategiadidactică:
Metodeșiprocedee: demonstrația, explicația, turulgaleriei
Material didactic: lipici, dinozauri, palmieri, norișori, bețecolorate
Forme de organizare: individual

ALA2- Jocuriși activități liber alese


“PiramidaDinozaurilor”- jocdistractiv (aruncare cu ambelemâini)
“Ești un dinozaur”-joc cu text șicânt

Bibliografie:
1. ***„Curriculum pentrueducațietimpurie”, București, 2019;
2. ***„Suportpentruexplicitareașiînțelegereaunorconcepteșiinstrumente cu care operează
curriculum pentrueducațiatimpurie”, 2019;
3. Borțeanu S., Vodiță A. (2015) „100 de întâlniri, 100 de ideireușite –
(documentarprivindorganizareaîntâlnirii de dimineațăîngrădinița de copii)”, Editura
Diamant;
4. Bulc M., Driha O. (2013) „Elemente de didacticăpreșcolarăaplicată”, Editura Mega,
Cluj-Napoca;
5. Gheorghian E., Taiban M. (1969) „Metodicajocurilorși a
programuluidistractivîngrădinița de copii – manual pentruliceelepedagogice de
educatoare”, EdituraDidacticășiPedagogică , București;
6. Lovinescu A.V, Apostol A.V., Gurău C. (1965) „Desenul, modelajulșilucrul manual
îngădinița de copii”, EdituraDidacticășiPedagogică, București.

Hartaproiectului didactic

3
ALA 2 ALA1
“PiramidaDinozaurilor”- Construcții:
jocdistractiv (aruncare cu “Cuibpentrufamiliadinozaurului Dino ”
ambelemâini) Joc de masă: “Să descoperim și alți
“Ești un dinozaur”-joc cu text dinozauri”
șicânt Științe:
1.“Dinozauricolorațiîncuiburiașezați”
2. “Erupțiavulcanului”- experiment

ADE: Activități pe domenii experiențiale


1.DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE (DLC)
Temaactivității: “Povestealui Dino”
2.DOMENIUL OM ȘI SOCIETATE (DOS)
Temaactivității: “Prieteniidinozaurului Dino”-suport de creioane

SCENARIUL ZILEI
Activitateaîncepe cu transmitereasalutului de dimineață,
preșcolariifiindașezațiînsemicerc: „Bunădimineațadragicopii! Măbucursă ne
întâlnimșiazi! Sper căsunteți bine șisănătoși cu toții. ”
Activitatea de grup/ Gimnastica de înviorare se vadesfășura pe
cântecele„Danseazăhopa - hopa”, “Autobuzul”.
Prezența:
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”(prezența prin dinozauri).
Copiii îl vor descoperi pe invitatul de astăzi- dinozaurul Dino care îi invită într-o
călătorie în lumea lui dispărută..
Îi voi anunța tema zilei: ”Călătorie în lumea dinozaurului Dino” ”Mă bucur mult
că vreți să mergeți în această călătorie.”
Astfel că:
ACTIVITATEA PE DOMENII
EXPERIENŢIALEÎncadruldomeniuluiLimbășicomunicare se prezintă din
nouelementul-surpriză, realizându-se captareaşiorientareaatenţiei: Voiprezentacopiilor,
șorțulpovestitorspunându – le căvorascultapovesteadinozaurului,

4
sianume”Povesteadinozaurului Dino “.Povestirea se vadesfăşura cu întreagagrupă.
Voianunţatitlulpoveştii: “ Povesteadinozaurului
Dino”.Dupăanunțareatitluluivoipovesticlarşiexpresiv, pentru a treziemoţiişipentru a
asiguramotivaţiaînvăţării. Pe parcurs, le voiprezentacopiilorșorțulreprezentatăprin scene
care sugereazăconţinutulpovestii.
TRANZIȚIE întreceledouăactivității: “Noisuntemdinozaurimiciși mari”

Încadruldomeniului Om șisocietate,preșcolariivorrealizalucrareapractică
“Prieteniidinozaurului Dino”, undevatrebuisălipeascăelementepentru a
realizaesteticșicorectlucrarea, suportul de creioane.

TRANZIȚIE- “Dinozaurul a adormitși nu-i place să fie trezit”-merspevârfuri

La primul centru-Construcții,“Cuibpentrufamiliadinozaurului Dino”, dinozaurul


îi roagă pe copii să construiască cuiburi pentru prietenii lui. Se vor folosi cuburi de
diferite mărimi și culori.
La centrul Joc de masă “Să descoperim și alți dinozauri”copiii vorfi îndemnați
de Dino sădescopereșialtespecii de dinozauri. El le-a pus ladispozițiefoi cu
diverșidinozauridarșipiese tangram.
La centrul Științe, “Dinozauricolorațiîncuiburiașezați”,Dino a adus cu el și alți
dinozauri de diferite culori și acuma aceștia trebuie să fie în căsuța potrivit culorii
lui.”Vulcanulexplodează”-experiment adus de Dino.
Trecerea la următoareaetapă se va face prinintermediulTRANZIȚIE “Plimbă
dinozaurul Dino!”-jocliniștitor
ALA2- ”PiramidaDinozaurilor”- jocdistractiv (aruncare cu ambelemâini)

În final, vor fi evaluate rezultatele activităţii la toate centrele de activitate. Se vor


face aprecieri globale şi individuale iar copiii vor fi răsplătiți cu venirea în sala de grupă a
dinozaurilor din baloane.

5
6
Eveniment Conținutștiințific Strategiadidactică Evaluare
didactic Metode Materiale Forme de
șiprocedee didactice organizare
Voiasiguraconditiile optime
1. Moment pentrudesfasurareaactivitatilor:
 Aerisireasalii de grupa
organizatoric
 Aranjareamobilierului
 Pregătirea materialului
Se varealizaprinintermediuluneisurprize. Conversația Siluetadinoza Frontal Observareacom
Venireadinozaurului Dino care le urului Dino portamentulluic
2.Captarea
spunecăabiaașteptasăajungă la grupafurnicuțelorpentrucă opiilor
atenţiei a auzitmultelucrurifrumoasedespreei. A venit la ei cu
multeactivitățiinteresantepentru a
aflamaimultelucruridespredinozauri, temazilei de
astăzifiind“Călătorie în lumea dinozaurului Dino”
3.Anunţarea temei Dragicopii aș vreasăvă spun căastăzi a ajuns la noi, Conversația Siluetadinoza Frontal Observareasiste
urului Dino matică a
şi a obiectivelor dinozaurul Dino care văpropunesămergem cu el,
comportamentul
înlumealui“Călătorie în lumea dinozaurului Dino”. Dino Explicația uicopiilor
o să ne spunăpovestealuișidupăfiecarecopilvarealiza o
activitatepracticănumiă “Prieteniidinozaurului Dino”-
suport de creioane. Pentru ca Dino să fie mândru de noi,
trebuie săfimatenţi, activi, sărăspundemcorect.
4.Prezentarea Copiiivor fi invitațisă se aşeze la centrulcorespunzător,
indicat de dinozaurul ales de ei. Explicația Aprecieri verbale
conţinutuluişi
Frontal
dirijareaînvăţării Li se demonstreazăcopiilormodul de

7
lucrupentrufiecarecentru. Demonstrația Frontal
Cuburi Apreciereamodul
Cei de la centrul“construcții”voravea de ui de lucru
construitcuiburipentrufamiliadinozaurului Dino. individual și de
Exercițiul Piese tangram Pe grupe cooperareînechipe
Cei de la sectorul“joc de masă” voravea de ansamblat cu
ajutorulpieselor tangram, diverșidinozauri. Dinozauri- Observareamodul
colorați ui de lucru.
Cei de la sectorul“știință”, voravea de
sortatdinozauriidupacriteriulculoare . Dinozauriise Exercițiul Pe grupe Aplauze
vorașezaînbolurisuport.
Toțicopiiivorparticipa la observareaexperimentului.
Săculeț Frontal
Desfăşurareaactivităţii se
Dinozauri
varealizaprinexecutareajocurilorşirezolvareasarcinilor de Macheta
cătrecopii, încadrulfiecăruicentru. Vulcan
Dinozauri
Sugerezcopiilorsă fie atențiși la colegii de grupăpentru a
se ajutareciproc la nevoie.
Voimonitorizafiecarecentrușimodulîn care
copiiirelaționează cu partenerii de joacă.

Voiîndrumacopiiișivoioferiindicațiisuplimentareacolound
eestenevoie.
DLC
Copiiivoravealibertatea de a trece de la un centru la
altulnumaidupăce au realizatsarcina de la centrul ales.

Tranziție: “Dinozaurimicișimari”
Individual

8
SECVENŢA 1

Dupăce am Conversația Frontal


trezitinteresulcopiilorpentruactivitateadesfășurată ,voiinc
epepovestirea cu intonațiași o mimicăadecvatăținând cont
de momenteleprincipale ale povești. Pe
Explicația Observareasistem
parcursulpovestirii li se vorexplicanoilecuvinteapăruteîn atică a copiilor
text.
Povestirea/ Frontal
Povestea este expusă după următorul plan: Expunerea
1.Ieșirea lui Dino din ou.
2.Întălnirea cu cele două bufnițe.
3.Prezentarea puzzle-ului bufnițelor. Șorț
povestitor
4.Plecarea celor trei prieteni spre magazinul de jucării. Imagini-
5.Dialogul dintre bătrânul de la magazinul de jucăriiși suport cu
momentelepri
Dino. ncipale din
6.Rămânerealui Dino la magazin. Explicația poveste
Siluete cu
Explicarea cuvintelor noi se face pe parcursul povestirii: personajelepri
Solzi-plăci mici, dure și lucioase care acoperă corpul ncipale (fetru)

celor mai mulți pești


A șlefui- a netezi, a finisa
Frontal
Unealtă-instrument de lucru

9
Pe parcursul povestirii se vor afişa şi imaginile. Exploziastelară Evaluareorală
Analizarăspunsuri
Pentru o maibunăfixare a poveștii, voiadresa o serie de
lor - corectitudine
întrebări, copiiivorrăspundeîntrebărilor, Steluțe
identificândimaginile cu Aprecieri verbale
răspunsurilecorespunzătoarefixândconţinutul de idei al Aplauze
poveştii.

 Cum se numeștepovestea de astăzi?(Povestealui Conversația


Dino)

 Cum era Dino (deștept) Demonstrația

 Cineestedinozaurulverde?(Dinozaurul Dino)
Imagini din
 Cine a râs de Dino? (bufnițele) poveste

 Unde s-a cuibărit Dino ?(sub un copac)

 De undea apărut Dino? (dintr-un ou)


Frontal/
 Undes-au așezatbufnițele? (pe umeriilui) Individual

 Undeerau părinții lui Dino? (nu știa)

 Undel-au dusbufnițele? (atelierul de jucării)

 Ceîiplăceasăconstruiascălui Dino?(jucării)
Steluțele,
 Ce a construit Dino? (un puzzle) siluetele din
poveste/imagi

10
 Ce idee au avutbufnițele? (să-l ducă la fabrica ni
de jucării)

 Ce a vrut Dino de la bufnițe? (să fie prieteni)

 Ce a crezutbătrânelulcăeste Dino? (o jucărie)

 De cerâdeaubufnițele de Dino?(din
cauzanumelui-dinozaur)

 Cum s-a simțit Dino cândși-a făcutprieteni?


(fericit)

 Cum a fost Dino ajutat de bătrânel? (a


fostangajat)

Tranziție:“Dinozaurimiciși mari”

5.Obținerea SECVENŢA 2
Performanței Dragicopii, după cum v-am spusastăzivomrealiza la Conversația
DOS activitateapractică pe tema “Prieteniidinozaurului Planșa model Observareacompo
Dino”-suport de creion. Frontal rtamentuluicopiil
a)Anunţareatemei
or
b)Intuireamaterialu Copiiiaşezaţi la măsuţeintuiescmaterialele cu care Explicația Lipici
vomlucraastăzi la activitateapractică (lipici,dinozauri, Dinozauri
lui
palmieri, norișoru,cercuricolorate etc). Cu Nori
c)Exerciţii de Palmieri
acesteelementevomrealiza o expoziție cu totiprietenii din
încălzire a lumeadispărută a lui Dino

11
muşchilormici ai Se vorexecutaurmatoareleexercitii de incalzire a
mâinii muschilormainii: cântec“Pentrumâna mea-lucru
manual” Exercițiul Planșa model Frontal
d)Explicareaşidemo
nstrareatehnicii de Se prezintălucrarea model Planșapentrue
lucru şipaşiiparcurşipentrurealizareaei xercițiu

e)Efectuarealucrări Le demonstrezmodul de lucru o dată.


lor de cătrecopii.
Se dăsemnalul de începere a lucrului, Demonstrația Aprecieri verbale
iareducatoareavaurmărimodul de lucru al
copiilorşiîivaîndrumaşiajuta pe aceia care necesităajutor.
Individual
Exercițiul

6. a)Încetarealucrului:
Asigurarearetenție
i Înainte cu 2 minute de încheiere a activităţii se Conversația
dăsemnalulprevestitor. Lucrări Individual Aprecieri verbale

Dupăcecopiii au finalizatlucrările,acestea sunt aşezate la Evaluarepractic –


expoziţie. acțională
Turulgaleriei Suport-
b) Analizalucrărilor creioane Frontal
Analizaproduselo
Raportarearezultatelorobţinute la obiectiveleoperaţionale: r
se realizeazăfrontal,se fac aprecieriasupramodului de
realizare a lucrărilor
7. Se vor face aprecieriprivindmodul de Conversația Frontal/ Aprecieriindividu
Incheiereaactivităț lucrușirezolvareasarcinilor de cătrecopiiîncadrulactivităţii Stimulente Individual aleșicolective
ii Acordarea de

12
integrate. Explicația recompense.
Joc distractiv Mingicolorate
ALA2: “PiramidaDinozaurilor” Conversația Baloanecolora Frontal/
te individual
Copiii, vorprimi de la Dino câte un dinozaur din
baloanecolorate.

13
Anexa 1

Povestea lui Dino

A fost o dată un dinozaur verde cu coada solzoasă şi labele uriaşe. Dacă nu ar fi fost un dinozaur zâmbitorşiprietenos ai fi
pututfoarteuşorsătesperii de el. Dino, căciaşaîlchema, era însăcelmai bun dinozaur din lumeşi nu ar fi făcutvreodatărăunimănui.
Dinozaurul nostru a ieşit într-o bună zi dintr-un ou de crocobaurşi s-a trezit pe o câmpieplină cu flori. A alergatdupăniştefluturidar s-a
plictisitrepede. Se simţea tare singuraşacă s-a apucatsă-şimeştereascăniştejucării ca sămaitreacătimpul. A ros o bucată de copăcelşi a
șlefuit-o pânăcând a reuşitsă o transformeîntr-o micăunealtă. Apoi a adunat un braţ de pietricele, le-a cioplitînaşafelîncâtsăintre una
într-altaşi le-a vopsitîndiferiteculori cu ajutorulunorpetale de flori. Pânăsăapunăsoarele Dino reuşisesă-şifabricepropriullui puzzle.
Obosit de atâtamuncă, dinozaurul s-a cuibărit la poaleleunuicopacşi a aţipit.
Cum s-a lăsat seara, animalele de noapte au începutsăapară. Primele au fostdouăbufniţealbecărora nu le-a venitsăcreadăce animal
aveauînfațaochilor.
– Tu ai mai văzut aşa ceva?!
– Mi-a povestit bunica o dată că au existat astfel de animale dar zicea că au dispărut de mult…
– Păi şi de unde o fi apărut?
– Parcă mi-a arătatşi o poză bunica…se numeau “dinozauri”
– Haha! Ce nume!
Auzind râsetele celor două bufniţe Dino s-a trezit buimac. Păsările au ţipat ascuţit şi s-au ascuns printre crengi.
– Staţi puţin! Nu plecaţi! Hai să ne împrietenim…Pe mine măcheamă Dino.
Cele două bufniţe au coborât pe o creangămaijoasăşiîlpriveaucurioase.
– De unde ai apărut?
– Nu ştiu. Am ieşit din oul ăla mare…
– Păi şi părinţii tăi unde sunt, Dino?!

14
– Ce înseamnă “părinţi”?
Bufniţele albe s-au înduioşatimediat. Miculdinozaur era singur pe lumeşinici nu ştiacătoţiceilalţidinozauri au dispărut de mult de pe
pământ. S-au aşezat pe umeriiluişi l-au mângâiat cu aripile. Dino se înveseliseaşacă le-a propussă se joaceîmpreună:
– Hai să vedeţi ce-am construit!E un joc cu pietricele din care poţi să formezi o imagine frumoasă cu flori şi fluturi.
Păsările priveau puzzle-ul uimite.
– Vai Dino! Dar tu eşti tare deştept! Ai făcut singur jucăria asta?
– Da, pentru că mă plictiseam…
– Extraordinar, zise una dintre bufniţe. Haideţi cu mine că am o idee!Luaţi şi jucăria asta minunată.
Cei trei prieteni au pornit la drum şi au ajuns la o căsuţă de lemn decorată cu tot felul de păpuşi şi soldăţei. Dino bătea din palme
fericit.
– Ce-i aici bufniţelor? E aşa de frumos…
– Asta este o fabrică de jucării
– Serioooos?
– Da, Dino! Hai să le arătăm oamenilor jocul pe care l-ai făcut tu şi dacă ai noroc poate o să te angajeze aici la atelierul de jucării.
Zis şi făcut. Cei trei au intrat optimişti înatelierul de jucării. Oamenii au începutsăţipeşisăalerge de colo-colo la
vedereadinozauruluiverde. Un bătrân cu ochelari pe nas s-a apropiat de Dino şi l-a privit curios.
– Ce fel de jucărie mai e şi asta?
– Un puzzle! i-a răspuns dinozaurul
– Haha! Eu credeam că tu eşti o jucărie măi băiete! Straşnic costum ai…
– Dar nu e un costum…Aşa arăt eu. Sunt undinozaur şi am creat o jucărie cu fluturi şi flori.
Bătrânelul era gata-gatasăleşine de spaimădarbufniţele l-au apucat de umerişi l-au aşezat pe un scaun.
– Vă rugăm să nu vă speriaţi. El este Dino prietenul nostru şi se pricepe foarte bine la creat jucării. Ne gândeamcă v-arputeaajutaaici la
atelier…
– Dino ziceţi? Bineeee, hai să vedem ce ştie să facă, a aprobat bătrânulbâlbâindu-se.
Nu credea nimic din ce vedea şi spera ca totul să fie un vis ciudat. De frică l-a lăsat totuşi pe Dino să se apropie de maşinăriile de lucru
şi să creeze o jucărie. Încâteva minute dinozaurulconstruise un castel din piese minuscule de lemnşi se
pregăteasăîlvopseascăînculori vii.
– Ei! Bată-te să te bată de dinozaur isteţ… Eşti senzaţional!
– Vă mulţumesc domnule…
– Şi mai eşti şi politicos, râsebătrânul care deja nu se maitemea de dinozaurulcel verde.
Bufniţele zburătăceau fericite prin atelier. Se părea că Dino reuşise să-l convingă pe păpuşarul şef că este un dinozaur foarte talentat.

15
– Dino, vrei să-mi faci plăcerea de a deveni partenerul meu de făcut jucării?
– Bineînţelesdomnule…
– Atunci dă-mi voie să îțistrânglabaastaverdeşihaisăconfecţionămîmpreună o nouăfirmăpentruatelierulnostru de jucării: DinoLand.
Şi uite aşa ultimul dinozaur de pe pământ a reuşitsă se angajeze la o fabrică de jucării cu ajutorulprietenelor sale bufniţe.
Şilucreazăşiastăzi la tot felul de jucăriiminunate pe care puteţisă le vedeţişivoichiar aici.
Şi-am încălecat pe o baghetăfermecată
Şi v-am spus o povesteadevărată.

16

S-ar putea să vă placă și