Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
16, Târgoviște
PROIECT DE ACTIVITATE
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să denumească obiectul extras;
O2 - să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical cu ajutorul
obiectelor;
O3 - să completeze propoziţii eliptice;
O4 - să confecţioneze podoabe pentru brad cu materiale date, folosind ruperea, mototolirea şi lipirea;
O5 - să rezolve labirintul aşezând pietricele pe un contur dat pentru a-l ajuta pe Moş Crăciun să
ajungă la brad;
O6 - să interpreteze rolul de gazdă, aranjând casa pentru oaspeţi;
O7 - să respecte regulile jocului;
STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, brainstormingul, exerciţiul, jocul didactic, Turul
Galeriei, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: perniţe, urme de paşi, panou salut, copăcel prezenţă, fotografii,
calendarul naturii, cutii cu podoabe de brad sub diverse forme, costum elf, bagheta magică/ baston,
brad artificial, globuri polistiren, lipici, ciucuri, hârtie colorată, hârtie buretată cu sclipici, paiete,
figuri din hârtie buretata, fată de masă, şerveţele, tacâmuri, farfurii, pahare, coroniţă, lumânări,
podoabe de brad, pietre, joc labirint, saci, căciuli Moş, jaloane, emometru.
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din grădiniţă” , Ed. Didactica Publishing House, 2008
2. ,,Curriculum pentru educaţie timpurie”, M.E.C.T. – 2019
3. ,, Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7
ani” Ed. Vanemode, 2010.
4. Alina Glava, Lolica Tataru, (2014), Piramida cunoașterii, Pitesti: Editura Diamant;
5. E. Varzari, M. Taiban, (1970), Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii,
Bucureşti: Editura Didactică şi Pedagogică;
SCENARIUL ZILEI