Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.P. Nr 16, Târgoviște


DATA: 11.12.2019
GRUPA: mijlocie Step by Step ”Iepuraşii”
EDUCATOARE: Zăbavă Oana-Georgiana
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine şi cum planifică/organizează o activitate ?”
TEMA PROIECTULUI: ”Tradiţii de sărbători”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”E scris în calendar străbun/Curând soseşte Moş Crăciun”
TEMA ACTIVITĂŢII: „Prietenii lui Moş Crăciun”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri mici
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
 Consolidarea deprinderii de a denumi un obiect şi de a formula propoziţii simple sau dezvoltate,
corecte din punct de vedere gramatical;
 Consolidarea deprinderii de a rupe, mototoli şi lipi diverse materiale pentru a realiza podoabe
pentru brad;
ELEMENTELE COMPONENTE AL ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
 ADP: Întâlnirea de dimineaţă: „Prietenii lui Moş Crăciun”
Salutul. Rugăciunea. Prezenţa. Mascota. Calendarul naturii.
 RUTINE: “Învăţăm să dăruim” (deprinderea de a dărui)
TRANZIŢII: - „Bat din palme”- joc cu text şi cânt
- ”Urme încurcate, /la centre merg toate!” – mers imitativ
- „Dansul oamenilor de zăpadă”- joc cu text şi cânt
 ALA - Matematică/Manipulative: “Drumul lui Moş Crăciun până la copii”- labirint
- Joc de rol: ”De-a gazdele„ – (Casa mea în sărbători)
ADE: - DLC- EDUCAREA LIMBAJULUI - “Podoabe buclucaşe”- joc didactic
-DOS- ACTIVITATE PRACTICĂ - “Podoabe pentru brad”- aplicaţie - rupere, mototolire,
lipire
 ALA- Joc de mişcare - „Cursa în sac după podoabe”

SARCINA DIDACTICĂ:
- Denumirea unui obiect dat şi formularea de propoziţii simple şi dezvoltate, corecte din punct
de vedere gramatical.
REGULILE JOCULUI:
Copiii vor fi așezați pe perniţe în semicerc, educatoarea se va plimba printre copii rostind
versurile „Alege şi te gândeşte /bradul împodobeşte/ Cu globul care îţi place /Cutia acum tu să o poţi
desface!”. Copilul care va fi atins de bastonul magic, va merge şi va desprinde o cutie din bradul
fermecat, o va desface, va denumi obiectul, va formula o propoziţie şi va agăţa ornamentul în bradul
pentru Moş Crăciun. Pentru fiecare răspuns corect copiii vor fi aplaudaţi, iar în cazul răspunsurilor
greşite vor fi ajutaţi.
COMPLICAREA JOCULUI
Se vor formula enunţuri eliptice şi li se va cere copiilor să le completeze.
ELEMENTE DE JOC:
Surpriza, versuri, mânuirea materialului, aşteptarea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să denumească obiectul extras;
O2 - să formuleze propoziţii simple şi dezvoltate, corecte din punct de vedere gramatical cu ajutorul
obiectelor;
O3 - să completeze propoziţii eliptice;
O4 - să confecţioneze podoabe pentru brad cu materiale date, folosind ruperea, mototolirea şi lipirea;
O5 - să rezolve labirintul aşezând pietricele pe un contur dat pentru a-l ajuta pe Moş Crăciun să
ajungă la brad;
O6 - să interpreteze rolul de gazdă, aranjând casa pentru oaspeţi;
O7 - să respecte regulile jocului;

STRATEGII DIDACTICE
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, brainstormingul, exerciţiul, jocul didactic, Turul
Galeriei, munca independentă.
MATERIAL DIDACTIC: perniţe, urme de paşi, panou salut, copăcel prezenţă, fotografii,
calendarul naturii, cutii cu podoabe de brad sub diverse forme, costum elf, bagheta magică/ baston,
brad artificial, globuri polistiren, lipici, ciucuri, hârtie colorată, hârtie buretată cu sclipici, paiete,
figuri din hârtie buretata, fată de masă, şerveţele, tacâmuri, farfurii, pahare, coroniţă, lumânări,
podoabe de brad, pietre, joc labirint, saci, căciuli Moş, jaloane, emometru.
BIBLIOGRAFIE:
1. ,, Activitatea integrata din grădiniţă” , Ed. Didactica Publishing House, 2008
2. ,,Curriculum pentru educaţie timpurie”, M.E.C.T. – 2019
3. ,, Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la naştere la 7
ani” Ed. Vanemode, 2010.
4. Alina Glava, Lolica Tataru, (2014), Piramida cunoașterii, Pitesti: Editura Diamant;
5. E. Varzari, M. Taiban, (1970), Cunoaşterea mediului înconjurător şi dezvoltarea vorbirii,
Bucureşti: Editura Didactică şi Pedagogică;

SCENARIUL ZILEI

Activitatea va debuta cu Întâlnirea de dimineaţă.


Copiii vor intra în clasă şi îşi vor saluta educatoarea alegând o formă de salut de pe panou, apoi
se vor aşeza în semicerc unde se vor saluta reciproc după ce au intonat cântecul „Bună dimineaţa”
“Soarele a răsărit în poiana cu pitici,
Fluturaşul colorat s-a trezit din somn,
Sus, sus, tot mai sus, zboară fluturaşul meu!
Iepuraşii s-au trezit. Bună dimineaţa
Si copiii s-au trezit. Bună dimineaţa!”
-″Bună dimineaţa iepuraşi! Bine aţi venit la grădiniţă!″
″Ca să avem o zi bună trebuie să spunem rugăciunea″. Se va rosti rugăciunea ″Tatăl nostru″
Prezenta se va realiza cu ajutorul versurilor:
“După ce ne-am adunat
Si frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Cine oare n-a venit? ″
Un copil va merge la copăcelul de prezenţă şi va retrage fotografiile copiilor ce lipsesc.
Copilul ce a avut mascota grupei, „Ţupii” acasă va povesti cum au petrecut ziua anterioară
împreună.
Atenţia copiilor se va îndrepta spre Calendarul Naturii.
″Calendarul e-ncântat
Ca va fi iar completat
Cu brumă, vânt sau ploaie
Dar mai bine cu mult soare!″
Vor fi adresate următoarele întrebări:
-În ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile anotimpului iarna?
-În ce lună suntem?
-Care sunt zilele săptămânii?
-Ce zi este astăzi?
-Cum este vremea astăzi?
Un copil va completa calendarul naturii.
Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul metodei brainstorming: „Când spun Iarnă, te
gândeşti la.....?”
Moment de mişcare „Dansul Oamenilor de zăpadă”.
Noutatea zilei: Captarea atenţiei se va realiza prin apariţia unui spiriduş ce a plecat în căutare
de ajutoare harnice care să îl ajute. Moşul este foarte obosit deoarece a pregătit multe cadouri pentru
copii, dar pentru el nu a pregătit nimic de sărbători. Spiriduşul s-a gândit să le ceară lor ajutorul
pentru a împodobi un brad frumos care să fie dus în casa Moşului. Acesta va lasă bradul, dar
podoabele vor fi prinse în cutii vrăjite sub formă de brad ce nu vor putea fi scoase decât de copii
isteţi atinşi de magia sărbătorilor. Cât timp elful va vorbi cu copiii, educatoarea e va „transforma”
într-un spiriduş al Moşului ce îi va ajuta să dezlege vraja podoabelor.
Copiii vor fi anunţaţi că vor desfăşura frontal activitatea de Educarea limbajului: joc didactic-
“Podoabe buclucaşe”, având ca sarcină didactică: denumirea obiectului, formularea de propoziţii
despre obiect.
Prezentarea regulilor jocului și a modului de desfăşurare: Copiii vor fi așezați pe perniţe în
semicerc, educatoarea se va plimba printre copii rostind versurile „Alege şi te gândeşte /bradul
împodobeşte/ Cu globul care îţi place /Cutia acum tu să o poţi desface!”. Copilul care va fi atins de
bastonul magic, va merge şi va desprinde o cutie din bradul fermecat, o va desface, va denumi
obiectul, va formula o propoziţie şi va agăţa ornamentul în bradul pentru Moş Crăciun. Pentru fiecare
răspuns corect copiii vor fi aplaudaţi, iar în cazul răspunsurilor greşite vor fi ajutaţi.
Pentru verificarea înţelegerii regulilor de către copii se va desfăşura un joc de probă.
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului:
Copiii, pe rând, vor deschide cutiile, vor denumi obiectele, vor alcătui propoziţii, vor aşeza
podoabele în brad.
Complicarea jocului se va realiza prin formularea de enunţuri eliptice ce trebuie completate
de copii.
Pe tranziţia ”Urme încurcate, / la centre merg toate!” se vor vizita centrele şi se vor intui
materialele de lucru.
La centrul ARTĂ se va desfăşura activitatea din cadrul Domeniului Om şi societate -
Activitate practică: “Podoabe pentru pom”- aplicaţie - rupere, mototolire, lipire. Se vor prezenta
materialele şi etapele de lucru. Se vor executa exerciţiile pentru încălzirea musculaturii fine a
mâinii pe versurile:
”Ne jucăm, ne jucăm,
Coatele noi le mișcăm.
Mâna lebădă o fac,
Care dă mereu din cap.
Lebedele-n jur privesc,
Mâinile eu le rotesc.
Plouă, plouă o oră două,
Ninge, ninge ne-ncetat,
Şi pământul a îngheţat,
Tună, tună, fulgeră
Şi pământul spulberă
Soarele să iasă acum
Ca să am un lucru bun!
La centrul Matematică/Manipulative: Copiii vor aşeza pe un contur dat pietre pentru a-l
ajuta pe Moş Crăciun să aşeze cadourile sub brad.
La centrul Joc de rol vor aranja casa pentru sărbători, vor împodobi bradul şi masa de
sărbătoare.
Şi restul centrelor sunt dotate cu materiale adecvate temei, copiii putând merge acolo unde
doresc, dar li se spune care sunt centrele importante ce trebuie parcurse astăzi.
Prin intermediul cântecului „Bat din palme” copiii îşi vor alege centrul. Se va ura „Spor la
lucru!”, se va supraveghea activitatea copiilor și se vor oferi explicații suplimentare acolo unde este
necesar.
În încheierea activității se va desfășura jocul de mişcare „Cursa în sac după podoabe” –
copiii, aşezaţi pe două rânduri, vor porni prin săritură, câte doi în saci pe traseul cu urmele tălpilor,
vor lua un glob și se vor întoarce de unde au plecat. Cei doi vor preda ștafeta următorilor doi copii și
aşa mai departe, până la finalizarea jocului.
Activitatea se va încheia cu adunarea copiilor în semicerc, pe scaunele. Aici, copiii îşi vor
reaminti activităţile zilei, vor fi solicitaţi să își exprime părerea despre activitatea preferată a zilei sau
despre activitatea care le-a rămas imprimată în minte, vor completa emometrul aşezându-şi fotografia
în dreptul imaginii ce reprezintă sentimentul predominant simţit pe parcursul activităţii, apoi vor
primii recompense dulci.

S-ar putea să vă placă și