Sunteți pe pagina 1din 16

Scoala Gimnaziala , “MIHU DRAGOMIR”, Brăila

PROIECT DE ACTIVITATE
INTEGRATĂ
“PRIETENII OMULUI DE TURTĂ
DULCE”

Profesor Înv. Preșc. STROE STELUTA


PROIECT DE ACTIVITATE
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Gimnaziala MIHU DRAGOMIR, Brăila
GRUPA: Mijlocie „Albinutele”
PROF. ÎNV. PREȘCOLAR: STROE STELUTA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este, a fost, și va fi aici pe pământ?”
TEMA PROIECTULUI: “Magia sărbătorilor de iarnă”
TEMĂ SĂPTĂMÂNALĂ: “Așteptându-l pe Moș Crăciun”
TEMA ZILEI: “Prietenii Omului de turtă dulce”
TIPUL ACTIVITĂȚII: Mixtă (predare şi consolidare de cunoștințe, priceperi și
deprinderi)
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupuri mici, individual
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP + ADE ( DLC + DOS) + ALA

DIMENSIUNI ȘI COMPORTAMENTE URMĂRITE:

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute:
Exersează cu sprijin ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării
lui (comunicare receptivă);
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor, etc (comunicare expresivă);

Activare și manifestare a potențialului creativ:


Manifestă creativitate în activități diverse;
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Să denumească personaje și întâmplări, exprimându-se în propoziții simple pe baza
conținutului audiat;
Să lipească cu ajutorul burețelului materialele, respectând indicațiile primite;
Să orneze căsuțele de turtă dulce cu ajutorul ornamentelor dulci puse la dispoziție;
Să îmbine scobitorile și jeleurile urmărind modelul de pe cartonașul primit.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: povestirea, conversația, explicația, jocul de rol, demonstrația,
exercițiul, lucrul în echipă, jocul, puzzle.
Materiale didactice: catalog, calendarul naturii, fotografiile copiilor, decor pentru
poveste, siluetelor personajelor (om de turtă dulce, balenă, bufniță, spiriduș, ren),
puzzle, plicuri colorate, aracet, palete, bureței, siluete de carton, decorațiuni (năsturei,
papion), fotografiile copiilor, jeleuri, scobitori, tăvițe, cartonașe, față de masă, farfurii,
lingurițe, frișcă, biscuiți, bomboane, jeleuri, decorațiuni, laptop, costume personaje
(om de turtă dulce , spiriduș), decor Omul de turtă Dulce, traversă cu tălpi, turtă dulce.
Forma de organizare: frontal, în grupuri mici, individual
Forma de evaluare: observarea acţiunilor şi comportamentului copiilor, aprecieri
stimulative, analiza produselor activității copiilor.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE:
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ
Salutul
Calendarul naturii
Întâlnirea de dimineaţă: „Prietenia, comoara cea mai de preț!”
Rutine:
Sosirea şi primirea copiilor;
Deprinderi de autoservire;
Deprinderi igienico – sanitare;
Deprinderi de relaţionare în cadrul grupului.
Tranziţii: „Când am fost ieri la plimbare” - exerciții de mișcare, “Bat din palme”,
“Hai să dansăm în perechi!”, “Am o căsuță mică”,“Dacă vesel se trăiește”.

ACTIVITĂŢI LIBER-ALESE (ALA I)


ARTĂ: “Prietenii Omului de Turtă Dulce”- aplicație;
JOC DE ROL: “Surprize dulci pentru Omul de Turtă Dulce”- interpretarea rolului
de cofetar;
CONSTRUCȚII: “Construim jucării pentru Omul de Turtă Dulce ” - construcții

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE


DLC - “Omul de Turtă Dulce și Spiridușul lui Moș Crăviun”- poveste creată de
educatoare
DOS - “Prietenii Omului de Turtă Dulce” - aplicație

ACTIVITĂȚI LIBER-ALESE (ALA II)


Joc distractiv:“Să ne jucăm împreună cu Omul de Turtă Dulce”- joc de mișcare

ACTIVITATE PE CENTRE
SECTOR ,,ARTĂ” - “Prietenii Omului de Turtă Dulce”
Sarcini de lucru: Copiii vor realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziție, oameni
de turtă dulce cu fotografiile lor, respectând modelul primit.
Mijloc de realizare: aplicație
Materiale: siluete, fotografiile copiilor, decorațiuni pentru a înfrumuseța omul de turtă
dulce (nasturi, îmbrăcăminte, papion), bureței, aracet, palete.
SECTOR ,,CONSTRUCȚII” - “Construim jucării pentru Omul de Turtă Dulce”
Sarcini de lucru: Copiii trebuie să asambleze cu ajutorul scobitorilor și a jeleurilor
jucării, urmărind formele și culorile jeleurilor de pe cartonașele primite.
Mijloace de realizare: construcții
Materiale: cartonașe, scobitori, tăvițe, jeleuri.

SECTOR “JOC DE ROL” - “Surprize dulci pentru Omul de Turtă Dulce”


Sarcini de lucru: Copiii vor decora căsuțe de turtă dulce cu frișcă și bomboane
folosindu-se de materialele puse la dispoziție.
Mijloace de realizare: joc de rol
Materiale: bonete, șorțulețe, fețe de mașă, farfurii, frișcă, bomboane, acadele,
biscuiți, servețele, lingurițe.

BIBLIOGRAFIE:
“Suport pentru explicarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educație timpurie, 2019;
„Curriculum pentru educație timpurie”, -2019;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.1- 2/2015, Editura Arlequin, Bucureşti,
2015;
Revista Învăţământului Preşcolar nr.3- 4/2015, Editura Arlequin, Bucureşti,
2017;
SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ
Salutul se realizează prin intermediul unor recitative de introducere:
“Bună dimineața, dragi pitici,
Mă bucur că sunteți aici,
A început o nouă zi,
Bună dimineața, copii!”
Salutul se realizează într-o atmosfera de relaxare și bună dispoziție, prin
tehnica comunicării rotative. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi
copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă.
Prezenţa - fiecare copil își identifică globulețul cu fotografia sa și o va așaza
într-un brăduleț; se va solicita un copil care să vină să identifice fotografiile colegilor
absenți.
Completarea calendarului naturii se va realiza prin intermediul unui cub cu
imagini reprezentative, unde vor fi scrise întrebări cu privire la vremea de afară,
anotimpul, zilele săptămânii și la îmbrăcămintea pe care o purtăm în acest anotimp.
În activitatea de grup copiii vor realiza mișcări de înviorare pe versurile
cântecelului “Când am fost ieri la plimbare”.
Noutatea zilei se va realiza sub formă de surpriză “Copii, azi dimineață când
veneam la grădiniță, m-am întâlnit cu un personaj tare îndrăgit de voi! Vreți să aflăm
despre cine este vorba ?”.
Copiii închid ochii, iar când aud clopoţelul că sună, îi deschid şi descoperă că
Spiridușul lui Moș Crăciun a venit să-i viziteze. Acesta le solicită ajutorul de a-l face
pe Omul de Turtă Dulce fericit pentru că el nu are nici un prieten. Tot de la acesta află
și sarcinile de lucru ( vor avea de construit surprize - jucării pentru Omul de Turtă
dulce, de pregătit dulciuri, și să creeze noi prieteni pentru acesta). Înainte de toate
însă, vor asculta povestea “Omul de Turtă dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun”
pentru a afla care este dorința cea mai mare a acestuia.
Se realizează tranzițiile: “Am o căsuță mică” și “Bat din palme” spre
povestea “Omul de Turtă dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun” .
La activitatea frontală de educare a limbajului, copiii vor fi așezați în semicerc
și vor asculta ,,Omul de Turtă dulce și Spiridușul lui Moș Crăciun”. Le voi spune
povestea pe un ton cald, expresiv, în mod cursiv, coerent, ajutându-mă de siluetele și
decorul poveștii.
După ce se va realiza povestirea, copiii vor avea de desfășurat un mic joculeț
care va avea ca finalitate întocmirea unui puzzle. Aceștia vor extrage plicuri de
diferite culori care vor ascunde întrebări cu privire la conținutul poveștii audiate, dacă
răspunsul este corect, se va întoarce piesa de puzzle cu culoarea asociată plicului. La
final copiii vor descoperi o imagine de ansamblu a poveștii.
Activitatea se va încheia prin aprecieri verbale și realizarea tranziției“Hai să
dansăm în perechi!”.
După realizarea tranziției se face trecerea la activitatea pe centre. Copiii
primesc eșarfe pentru a forma echipele (roșii, verzi și albastre).
Vom realiza trenulețul și împreună ne vom opri la fiecare centru, vom intui
materialele de lucru şi vom asculta modalitatea de rezolvare a sarcinilor.
După intuirea materialelor şi explicarea sarcinilor de lucru în fiecare sector se
vor executa câteva exerciţii de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.
Fiecare copil are posibilitatea să folosească orice material de pe masă pentru a
realiza tema propusă. Copiii se rotesc în sectoare după finalizarea sarcinii primite în
sectorul iniţial.
După fiecare rotație copiii vor merge să se spele pe mâini, mesele și spațiile de
lucru vor fi dezinfectate, iar materialele de lucru se vor înlocui.
La centrul Construcții, copiii vor realiza surprize - jucării îmbinând scobitori
și jeleuri în funcție de modelul primit pe cartonașe. În Centrul Artă se va desfăşura a
doua activitate pe domenii experienţiale - DOS - unde vor realiza Oameni de Turtă
Dulce cu fotografiile proprii și alte decorațiuni (năsturei, hăinuțe, papioane). În
centrul Joc de rol, copiii vor avea de realizat căsuțe de turtă dulce folosindu-se de
frișcă și bomboanele decorative.
În acest timp, voi continua să supraveghez lucrul pe sectoare ajutând copiii la
nevoie şi încurajându-i să finalizeze lucrările, apoi vom dansa pe versurile
cântecelului “Dacă vesel se trăiește”.
După ce copiii au reușit să ducă la bun sfârșit toate sarcinile, aceștia vor avea
parte de o nouă surpriză. Omul de Turtă Dulce îi vizitează pentru a se putea juca și
distra împreună cu ei. Înainte de toate Omul de Turtă Dulce va face o scurtă evaluare
a activității prin metoda RAI (Răspunde, arată, întreabă). Omul de Turtă Dulce va
numi un copil căruia îi va adresa o întrebare legată de tema zilei, acesta din urmă va
răspunde, va arăta spre alt coleg și-i va adresa o altă întrebare. Jocul continuă pănă la
indicațiile coordonatorului de joc.
Joc de mișcare - “Să ne jucăm cu Omul de Turtă Dulce”
Explicarea și demonstrarea jocului - Copiii vor avea de realizat un traseu
aplicativ, merg șerpuit în funcțe de culoarea pe care o aleg, vor sări apoi în funcție de
tălpile de pe covoraș , iar când vor ajunge la finalul traseului vor avea de nimerit cu
mingiuțe în orificiile unui panou ce reprezintă un Om de turtă dulce.
Desfășurarea jocului - Voi urmări desfășurarea jocului având grijă să fie
respectate regulile, stimulând spiritul de inițiativă. Voi anunța încheierea jocului după
ce au participat toți copiii. Se fac aprecieri generale.
La finalul activității copiii își vor pune coifuri, vor primi baloane, și vor
petrece împreună cu personajul din poveste mâncând turtă dulce, dansând și cântând.
DESFĂȘURAREA AC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
SECVENȚE CONȚINUT ȘTIINȚIFIC METODE ȘI MIJLOACE DE
TIVITĂȚII FORMA DE
DIDACTICE PROCEDEE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
Moment Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a
organizatoric activităţii: aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului şi a Conversația
materialelor necesare, crearea mediului ambiental.
Se va realiza în cadrul Întâlnirii de dimineață când le voi Spiridușul lui Frontal
Captarea prezenta copiilor sub formă de surpriză, noutatea zilei: vizita Explicația Moș Crăciun
atenției Spiridu;ului lui Moș Crăciun, care le va cere ajutorul de a-l Conversația
face fericit pe Omul de Turtă Dulce, care nu avea nici un
prieten.

“Copii, astăzi vă voi spune povestea “Omul de Turtă Dulce


și Spiridușul lui Moș Crăciun”. Vom trece apoi să ajutăm
Anunțarea creăm lucruri care să-l bucure pe Omul de Turtă Dulce. Conversația Frontal
temelor și a Vom deveni chiar noi Oameni de Turtă Dulce, realizând Explicația Laptop
obiectivelor siluete cu fotografiile noastre, vom construi jucării și vom
face dulciuri pentru acesta.”
Se fac tranziţiile spre expunerea poveștii prin exercițiile de
mișcare: “Am o căsuță mică” și “Bat din palme”.
Activităţi pe domenii experienţiale
Prezentarea DLC - poveste creată de educatoare Povestirea Siluetele
conținutului Copiii audiază povestirea educatoarei, prezentată cu ajutorul personajelor Frontal
și dirijarea siluetelor și a unui decor corespunzător. Decorul de
învățării Planul de idei al povestirii: poveste
1.Omul de Turtă Dulce nu avea nici un prieten cu care să se
joace.
2.Spiridușul îi construiește din zăpadă o bufniță, o balenă, o
focă, un ren.
3.Toate acestea se topesc în ziua următoare.
4. Ursulețul este foarte supărat că nu reușeste să-și facă un
partener de joacă.
5.A doua zi găsește în fața ușii un Om de Turtă Dulce
adevărat. Conversaţia
b) Voi explica cuvintele necunoscute:
“Amic” = prieten; Răspunsurile
“s-a indepărtat” = a plecat departe copiilor
“dezamăgit” = supărat
Pe parcursul povestirii voi folosi tonul cald, potrivit cu
importanţa faptelor, modularea vocii pentru a imita
personajele, marcarea pauzelor determinate de punctuaţie,
mimică şi gesturi adecvate situaţiilor prezentate.
c) Fixarea conţinutului povestirii:
Pentru reţinerea momentelor principale din povestire, voi
folosi un puzzle. Aceștia vor extrage plicuri de diferite culori Piese de puzzle Frontal
care vor ascunde întrebări cu privire la conținutul poveștii Plicuri colorate
audiate, dacă răspunsul este corect, se va întoarce piesa de cu diferite Asamblează pe
puzzle cu culoarea asociată plicului. La final copiii vor întrebări mănușă siluetele
descoperi o imagine de ansamblu a poveștii: personajelor și
* Cum se numește povestea pe care ați ascultat-o? căsuțele acestora
* Din ce i-a construit Spiridușul prietenii Omului de Turtă
Dulce?
* Care erau aceștia?
* Ce s-a întâmplat cu ei? De ce? Individual
* Ce simțea Omul de Turtă Dulce?
* Ce a descoperit a doua zi în fața ușii sale?
d) Se va insista pe mesajul educativ/moral al poveştii : Problematizarea
prietenia, bucuria jocului va fi mai mare atunci când o
împărtașim și cu ceilalți.
Se realizează tranziția “Hai să dansăm în perechi!”. Laptop
După ce au primit eșarfele specifice fiecărei grupe, vom Exercițiul Eșarfe pentru a Frontal Observarea
forma trenulețul și împreună ne vom opri la fiecare centru, Explicația forma echipele comportamentulu
vom intui materialele şi vom asculta modalitatea de Conversația de lucru i copiilor
rezolvare a sarcinilor. Înainte de a începe activitatea, copiii Demonstrația
realizează exerciţii pentru încălzirea muşchilor mici ai
mâinilor.

La centrul Construcții: “Să construim surprize jucării Produsele


pentru Omul de Turtă Dulce” - copiii vor asambla cu Exercițiul Scobitori copiilor
ajutorul scobitorilor și a jeleurilor jucării, urmărind formele Explicația Jeleuri
și culorile jeleurilor de pe cartonașele primite . Conversația Cartonașe cu
Demonstratia model
La centrul Artă se va desfăşura a doua activitate pe domenii
experienţiale - DOS - Copiii vor realiza cu ajutorul Siluete din carton
materialelor puse la dispoziție, oameni de turtă dulce cu Hăinuțe
fotografiile lor, respectând modelul primit. Papion Individual
Fotografii ale
Exercițiul copiilor
Explicația Aracet
Conversația Palete Pe grupe Verificarea
Demonstratia Bureței rezolvării
sarcinilor
Șorțulețe
La centrul Joc de rol vor pregăti“Surprize dulci pentru Bonete
Omul de Turtă Dulce”, vor decora căsuțe de turtă dulce cu Cuțite de unică
frișcă și bomboane folosindu-se de materialele puse la folosință
dispoziție. Frișcă
Biscuiți Individual
Bomboane
pentru decor
Șervețele umede
Față de masă
Farfurii
Se realizează tranziția “Dacă vesel se trăiește”. Suport pentru
prăjituri
Voi face o sinteză a activității desfășurate cu ajutorul Frontal Răspunsurile
Obținerea metodei RAI (Răspunde, arată, întreabă). Metoda RAI copiilor
performanței
- Ce poveste am ascultat astăzi?
- Cum l-am ajutat noi pe Omul de Turtă Dulce?
- Ce activitate v-a placut cel mai mult dintre toate cele
realizate?
Copiii vor desfășura jocul de mișcare“Să ne jucăm cu omul Explicația Siluetele
Încheierea de Turtă Dulce”. Exercițiul realizate de copii Aprecieri verbale
activității Copiii își vor pune siluetele realizate în centrul artă și Demonstrația la centrul Artă
împreună cu Omul de Turtă Dulce și Spiridușul vor Jocul Traseu șerpuit Frontal
desfășura jocul, apoi vor gusta din dulciurile pregătite, vor Conversația Covoraș cu tălpi
prezenta surprizele , vor cânta și vor dansa. Panou cu Omul
Se fac aprecieri asupra modului cum s-a desfăşurat de Turtă Dulce
activitatea şi cum s-au implicat în activitate. Mingiuțe
ANEXA 1
Omulețul de turtă dulce și spiridușul lui Moș Crăciun.

A fost o dată ca niciodată un omuleț de turtă dulce care nu avea nici un prieten
și care se ruga în fiecare seară să aibă și el un amic cu care să se joace pentru că era
tare singur.
Spiridușului lui Moș Crăciun i s-a făcut milă de el si a vrut să-i îndeplinească
această dorință pentru că era tare cuminte și ascultător, așa că i-a facut din câțiva fulgi
de zăpadă o bufniță.
“Poate se va juca cu mine!” - se gândea omul de turtă dulce. Bucuros, aruncă
un bulgăre de zăpadă, așteptând ca aceasta să se joace cu el, dar aceasta nu i-a
raspuns, fiindcă era doar o bufnită de zăpadă, iar a doua zi s-a topit!
Spiridușul mai încearcă o dată și făcu din zăpadă o balenă mare, mare.
“O să înotăm împreună și o să ne stropim! se gândea omul de turtă dulce.
Acesta sări în apă și înotă spre balenă, dar aceasta s-a îndepărtat. A doua zi s-a topit!”
Spiridușul se puse de această dată și-i făcu o focă!
Omul de turtă dulce îi oferi cadou un pește, “Poate ea va fi prietena mea, se
gândea el”dar focile de zăpadă nu mănâncă pește, așa că omul de turtă dulce a plecat
si de lângă ea. A doua zi, foca s-a topit.
Spiridușul a încercat pentru ultima dată , de data aceasta s-a jucat cu zăpada și
a făcut din fulgi mari și pufoși un ren.
“Poate el va fi prietenul meu și se va juca cu mine de-a v-ați ascunselea!”, se
gândi omul de turtă dulce și fugi să se ascundă. Omul de turtă dulce s-a ascuns mult
timp, dar renul nu s-a mișcat. Atunci omul de turtă dulce și-a dat seama că și renul se
va topi a doua zi, la fel ca ceilalți prieteni de zăpadă.
Foarte trist și dezamăgit merge acasă.
“Tare mult mi-ar plăcea să am și eu un prieten cu care să mă joc!”, oftă
omulețul de turtă dulce.
A doua zi când se trezește vede în fața casei sale un alt omuleț de turtă dulce.
“E doar un omuleț de zăpadă!”, se gândi el.
Era pe punctul să plece când, un fulg de nea a căzut pe nasul acestuia și atunci
acesta HAAAAPCIU! strănută din toate puterile.
“Ești real!”, șopti ursulețul
“Vrei sa te joci cu mine?”
Celălalt om de turtă dulce a fost de acord, așa că joaca a început. S-au jucat
de-a v-ați ascunselea și de-a prinselea în timp ce spiridușul îi privea fericit că a reușit
într-un final să-i îndeplinească marea lui dorință.
Acum omul de turtă dulce era fericit pentru că în sfârșit avea un prieten cu
care să se joace.

S-ar putea să vă placă și