Sunteți pe pagina 1din 9

A.D.P – Activiţăţi de dezvoltare personală.

Întâlnirea de dimineaţă, rutine, tranziţii

PROIECT DIDACTIC

DATA: 08.12.2020
GRUPA: ”Fluturaşii”– Grupa mijlocie
EDUCATOARE: Diţă Adina
UNITATEA ŞCOLARĂ: Grădiniţa cu Program Prelungit „Lucian Grigorescu” Medgidia
TEMA ANUALĂ: ” Când,cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ” Iarnă albă”
TEMA SĂPTĂMÂNII : ,,Darurile iernii”
TEMA ACTIVITĂȚII: ” Bradul de Crăciun”
MIJLOC DE REALIZARE : frontal
ADP
- Întâlnirea de dimineaţă: “Ce îți dorești de Crăciun sub brad?”
- Rutine: “Cuvinte magice” (deprinderea de a folosi formule adecvate de adresare)
- Tranziții: “Luați seama bine” (joc cu text și cânt)
ETAPELE ACTIVITĂŢII:

-Salutul: „Dimineața a sosit


Toți copiii s-au trezit
Cu toții să ne adunăm
Pe scăunel ne așezăm
Și apoi ne salutăm:
-Bună dimineața, Fluturași gingași! ”

-Prezenţa: ” După ce ne-am adunat


Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit
Oare cine a venit? ”

-Gimnastica de înviorare: ” Dacă vreau să cresc voinic


Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc, respir ușor
Întind brațele să zbor
Toată lumea e a mea
Când m-așez jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia, priviți cât am crecut! ”
- Calendarul naturii: ” Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat...”

-Discuție despre tema zilei: ” Ce îți dorești de Crăciun sub brad? ”


-Noutatea zilei: Spiridușul Boogy - surpriză
” Am nimerit bine?
Este grupa mijlocie?
Dar ce se întâmplă oare?
Este zi de sărbătoare?
Am venit din depărtare
Să îmi caut ajutoare...
Dragi copii, mari și voinici
Astăzi am venit aici
Să mă ajutați puțin
Bradul sa-l împodobim.”

-Mesajul zilei : ” Suntem ajutoare pentru spiriduș!”

-Tranziție: ” Luați seama bine...”


SCOP: Participarea şi implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării, favorizării interrelaţionării, împărtăşirii cu ceilalţi şi
formării comportamentului empatic la preşcolari.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A. 1. Motricitate grosieră şi motricitate fină în contexte de viaţă familiare.
B. 1. Interacţiuni cu adulţii şi cu copiii de vârste apropiate.
B. 2. Comportamente prosociale, de acceptare şi de respectare a diversităţii.
D. 1. Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:
A. 1. 2. Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare.
B. 1. 1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu aceştia.
B. 2. 2. Îşi însuşeşte şi respectă reguli, înţelege efectele acestora în planul relaţiilor sociale, în contexte familiare.
D. 1. 1. Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj în vederea înţelegerii şi receptării lui (comunicare receptivă).

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să utilizeze formule de salut adecvate momentelor zilei sau în diferite împrejurări ;
O2 - să adopte un comportament adecvat în timpul salutului (mimică, gesturi, privire ) ;
O3 - să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg cunoscându-i chipul şi în acelaşi timp numele;
O4 – să execute exerciţiile fizice conform cerinţelor primite.
OBIECTIV AFECTIV

 Să dezvolte o atitudine pozitivă asupra interacţionării cu alţi copii, dar şi cu adulţii

SRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, jocul .
Resurse materiale : calendarul naturii, elemente de joc, personaj-surpriză (spiridușul)
Forme de organizare: frontal
Durata: 20 minute;

BIBLIOGRAFIE:
- ,,Curriculum pentru educație timpurie” M.E.N. 2019
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Sala de grupă e pregătită să-şi aştepte copiii: aerisesc și aranjez scăunelele sub formă de semicerc.

SALUTUL

Le voi transmite copiilor salutul:


„Dimineața a sosit
Toți copiii s-au trezit
Cu toții să ne adunăm
Pe scăunel ne așezăm
Și apoi ne salutăm:
-Bună dimineața, Fluturași gingași! ”

PREZENȚA
Realizez prezenţa copiilor cu ajutorul formulei ” După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat/Colegii ne-am întâlnit/ Oare cine a venit?” ,dar
și a catalogului, iar fiecare preşcolar când îşi va auzi numele îşi va saluta colegii şi va alege de pe afiş modalitatea de salut a educatoarei pentru
ziua aceasta. Copiii sunt atenţi să vadă ce colegi lipsesc, pronunțându-le numele.

GIMNASTICA DE DIMINEAȚĂ
După acest moment, copiii se ridică pentru a face momentul de înviorare, după următoarele versuri :
” Dacă vreau să cresc voinic
Fac gimnastică de mic
Merg în pas alergător
Sar apoi într-un picior,
Mă opresc, respir ușor
Întind brațele să zbor
Toată lumea e a mea
Când m-așez jos la podea
Ăsta-i doar un început
Ia, priviți cât am crecut! ”
După acest moment, copiii se așează pe scăunele și vom continua cu o scurtă discuție despre vremea de afară, îndreptându-ne astfel atenția către
CALENDARUL NATURII : ” Calendaru-i încântat
Că va fi iar completat...”.
Adresez copiilor întrebări specifice precum : În ce anotimp suntem? , Ieri ce zi a fost ? , Azi ce zi este? , Mâine va fi ..? , Cum este vremea? ,
Cum ne îmbrăcăm iarna?
Sfârșind și această etapă , vom continua cu discuții despe ce își doresc cei mici să găsească sub brad în dimineața de Crăciun. După terminarea
discuțiilor libere, îi voi anunța pe copii că la activitatea noastră vom avea un invitat surpriză. Își va face apariția spiridușul, adresându-le câteva
versuri:
” Am nimerit bine?
Este grupa mijlocie?
Dar ce se întâmplă oare?
Este zi de sărbătoare?
Am venit din depărtare
Să îmi caut ajutoare...
Dragi copii, mari și voinici
Astăzi am venit aici
Să mă ajutați puțin
Bradul sa-l împodobim.”
Îi întreb pe copii dacă sunt de acord să-l ajutăm pe spiriduș și să devenim astfel ajutoarele acestuia, transmițându-le astfel MESAJUL ZILEI.
Invitatul nostru surpriză va fi foarte atent la activitățile noastre și la final sunt sigură că ne va răsplăti pentru că l-am ajutat,

După încheierea acestui moment, se va face TRANZIȚIA către activitățile liber alese, prin jocul cu text și cânt: ”Luați seama bine...”
” Luați seama bine, după cum v-am spus
Ochii toți la mine, mâinile în sus
Unu, doi, trei
Unu, doi, trei
Unu,doi, trei, așa copii!
Luați seama bine în picioare drepți
Ochii iar la mine, mâinile la piept
Unu, doi, trei
Unu, doi, trei
Unu, doi, trei, așa copii!”

S-ar putea să vă placă și