Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

Grădiniţa:
Educatoare:
Grupa: Mică

Domeniul experienţial: Domeniul limbă şi comunicare (DLC)


Tema săptămânii: Eu şi familia
Tema activităţii: Familia mea
Categoria de activitate: Educarea limbajului
Tipul activităţii: Activitate de comunicare de noi cunoştinţe
Mijloc de realizare: Lectură după imagini

Scop:
S1 – Îmbogăţirea vocabularului activ şi pasiv prin utilizarea cuvintelor din câmpul lexical al
cuvântului „familie”.
Obiective operaţionale:
O1 – să-şi însuşească cuvintele noi în cadrul activităţii de învăţare;
O2 – să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate;
O3 – să alcătuiască propoziţii simple şi dezvoltate cu elementele sugerate;
O4 – să discute cu colegii şi cu educatoarea;
O5 – să participe afectiv la jocurile de grup.

Strategii didactice:

Metode şi procedee: conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, discuţia colectivă


Mijloace didactice: imagini, planşe, jetoane
Bibliografie:
M.Ed.C - Metodica predării activităţilor instructiv – educative în grădiniţa de copii, Editura
Gheorghe Cârţu Alexandru, Craiova, 2009
M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din grădiniţa de copii, Editura. V& Integral,
Bucureşti 2005;
Boca, Miron, Elena; Chichişan, Elvira – Ghidul metodologic şi aplicativ al educatoarei, Ed.
Eurodidact, Cluj-Napoca 2006 .
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC ŞI MODALITĂŢI DE STRATEGII EVALUAREA
DIDACTIC REALIZARE DIDACTICE
1. Organizarea activităţii Se aşează scăunelele în semicerc, materialul este expus în faţa
copiilor, se organizează colectivul de copii. Observarea Aprecierea
comportamentului
2. Verificarea Se va purta o scurtă discuţie cu copii:
cunoştinţelor - ,,Unde mergeţi voi de la grădiniţă?’’ (Acasă)
- ,,Cine vă aşteaptă aici ?’’ (Mama, bunica)
- ,,Ce formează cei care locuiesc în aceeaşi căsuţă?’’ (O familie) Conversaţie Aprecierea orală

3. Captarea atenţiei Se anunţă tema activităţii şi obiectivele propuse :


- Astăzi copii, vom vorbi despre cei care locuiesc în aceeaşi casă. Explicaţia Observarea
comportamentului
4. Dirijarea activităţii În faţa copiilor va fi expusă o planşă mare pe care vor fi desenate :
o casă, o grădină, o tricicletă, o minge, o maşină. Uşa casei, geamul
casei, o tufă cu flori din grădină, tricicleta, mingea, portiera uşii vor fi
detaşabile. Sub fiecare element enumerat mai sus se va afla imaginea
unui cuvânt din câmpul lexical al cuvântului familie.

a. Educatoarea va detaşa uşa casei. Aici apare mama şi tata.


- ,,Cine locuieşte în căsuţă?’’ (Mama, tata)
- ,,Cum sunt ei?’’ (............)
Copilul care va fi mai activ va detaşa geamul căsuţei descoperind
imaginea bunicii. Explicaţia Aprecierea
Exerciţiul
- ,,Cine mai locuieşte în căsuţă?’’ (Bunica)
- ,,Ce face bunica?’’ (Mâncare)
- ,,Unde se află ea?’’ (În bucătărie)
În grădină va fi bunicul, sub tricicletă vai fi băiatul (fiul), sub
minge va fi fetiţa (fiica), din maşină vor coborî unchiul, mătuşa şi
verişorul.
Descoperirea fiecărei imagini vai fi urmată de o scurtă convorbire
în care copii vor identifica cuvântul din câmpul lexical şi vor specifica
rolul şi locul acestuia.
b. După identificarea cuvintelor din câmpul lexical se va da un titlu
imaginii prezentate :

- ,, Cum credeţi voi că s-ar putea numi această imagine?’’


Răspunsurile copiilor vor fi canalizate spre titlul ,,Familia mea’’.

5. Fixarea cunoştinţelor - ,,Pentru a vedea cât de atenţi aţi fost, am pregătit o cutie în care se
află jetoane cu imagini. Pe rând va veni câte un copil, va scoate o
imagine, va spune pe cine reprezintă, va despărţi cuvântul în silabe Exerciţiul Aprecierea orală
prin bătăi din palme, apoi va forma o propoziţie cu cuvântul din
imagine.
Ex:
- ,,Cine este în imagine?’’ (Mama)
- ,, Din câte silabe este format cuvântul mama?’’ (Două: ma-
ma)
- ,, Să formăm propoziţii cu cuvântul mama.”
Vor fi antrenaţi cât mai mulţi copii în formarea propoziţiilor.

6. Încheierea activităţii Se vor face aprecieri individuale şi generale asupra felului în care Aprecierea şi
au lucrat în timpul activităţii. recompensarea copiilor
Se va cânta cântecul ,,Familia’’. cu stimulente

S-ar putea să vă placă și